Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

View Poll Results: Are vreo masina sanse de castig?
DA 599 73.95%
NU 211 26.05%
Voters: 810. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-08, 09:10   #1111
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

ok cum spuneti voi...
daca voi considerati istorie e problema voastra si oricum e onorant sa intri in istorie inainte de a exrima tot ceea ce poti, insa nu asta e scopul meu, pregatesc cateva surprize interesante pe mai multe laturi si atunci o sa intelegeti de ce atata abstinenta .
Va urez sa faceti si voi cate o masina sa va dati cu ea eventual daca puteti sa obtineti si performante remarcabile.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 14-10-08 at 22:26.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 00:01   #1112
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Pai si tu cu ce sa te dai?
Ai masina?
Eu zic ca mai bine o lasi asa.... esti deja istorie ..
tati vezi ca omu are m3 nou, are si subaru forester deci vezi ca nu e istorie ,mereu a avut o masina tare sa mearga si la piata daca pot sa spun asa.
a ca nu a scos STI-u la treaba ,e alta treaba ,pt ca a avut niste prob ,dar nu spune ca e istorie ca nu ai dreptate.
76BPR is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 20:30   #1113
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Multumesc, dar nu asta conteaza si STI daca il vroiam asa cum era il aveam oricand, dar vreau si mai mult stiind ca pot.
Daca eu nu fac cine sa faca?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 20:54   #1114
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Sebi vb cu marian si scoate si rc-ul la una mica.........ca tot scrie racing code pe ea. Tot istorie scrie si aia
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 22:13   #1115
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Acum ce sa facem... e normal sa fim criticati mereu si sa existe nemultumiti.
E clar ca orice faci la o masina troleibuzul are cuplu mai bun, instantaneu ca doar e electric, iar cine s-a obisnuit cu asta apreciaza sincer.
Fiecare cu ce stie si cu ce e obisnuit.
Niciodata nu am facut sau setat masini in functie de ce au facut altii, ar fi fost o bariera de neiertat. Eu si partenerul meu la RacingCode facem ceea ce stim ca e corect si bine, iar daca reusim sa ducem la final proiectul cu siguranta performantele vor fi incantatoare.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 07:08   #1116
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Stiu ca acum au venit toate piesele.
Natural ar fi ca pasul urmator sa fie montajul.

Nici la Impreza mea nu mai e mult de lucru mecanic e gata 99%, mai trebuiesc legate firele de comanda de la calculator .

Last edited by aviator; 27-12-08 at 08:25.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 15:03   #1117
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by Gratzian View Post
daca sunteti atenti, se aude roata scartaind la plecare
se schimba pana intr-a cincea, in cateva secunde...
se vede cum creste viteza...
3 virgula ceva secunde suta
si n-am dat prea violent in ea..
adica e o incercare aleatoare, nu am facut mai multe incercari sa o iau pe cea mai buna

provocari? ceva? asteptam ceva masini ?
Ma tot uit la mesajul asta postat de Gratzian si la filmul atasat inca din deschiderea subiectului din 2004.
In continuare sunt fascinat si imi doresc ca masinuta mea cand o sa fie gata, sa se apropie de realizarea lui Sebastian de acum 5 ani.
Incredibil vorbim de 5 ani in care au existat incercari dea fi detronat insa fara succes.
In acel moment masina dezvolta o presiune de maxim 1,6, folosea anvelopele de serie si avea mult mai putine modificari.
Ulterior masina a functionat cu 2,6 presiune in admisie, dar nu va pot spune ce se intampmla de la 2,0 bari ... se dezlantuia fiara, iar plecarea cu LC si anvelope de curse fara rizuri era o dementa totala.
Era greu sa nu te uiti la strada pana masina atingea peste 8000 in treapta a sasea, maxim vazut fiind de 8500, deci mult foarte multe peste 300 daca nu 350km pe ora.
Din pacate din cauza unei defectiuni stupide la lagarul de ungere al turbinei nu am putut ajunge la King sa dam ora exacta ci doar sa privim si sa ne distram copios pe drum si acolo.
In acel moment Sebastian a spus ca este multumit de stadiul la care este masina si ca daca nu a mers pana, anul viitor vrea ceva mai MULT.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 17:03   #1118
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Nu presiunea mare face masina sa mearga cel mai tare, masina mea de coasta facea 2.5 presiune in turbo si aveam lagul foarte mare, am chemat un electronist din Ungaria ce se ocupa numai de Motec si mi-a setat turbo sa faca doar 1.9

Masina e mult mai violenta dar si controlabila acum pentru ca pleaca de jos si nu mai are acea pauza care m-a chinuit tot campionatul.
__________________
www.ono41.ro (NOU)
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 17:29   #1119
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Acelasi lucru mi l-a spus si Sebastian, dar eu spun ce am simtit si faptul ca a modificat anumite ... sa poata ridica presiunea in admisie crescand fenomenal puterea.
Stiu istoria de setare a motorului tau si si Sebastian o stie, mai ales ca putea sa seteze si Racing Code.
La Braila ai facut spectacol si ai spalat rusinea MR.
Sebastian a spus ca nu stie ce sa zica de o comparatie intre masina ta si a lui in faza initiala cu 1,6 presiune crede ca era discutabil, poate tu in fata, poate el.
Toata lumea a fost incantata de masinauta ta la Braila, felicitari si sincer cred ca esti sub 10s pe 400 de metri.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 17:31   #1120
baubau racing

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 181
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Ai dreptate Daniel dar pt o masina de drag nu este f.important sa aiba un motor elastic si care sa raspunda bine pe o plaja de turatii mare. Aici ai nevoie de putere oricum nu mai are lag de fiecare data cind schimba sa zicem 8000rpm ii scade pina la 6000rpm deci oricum nu ar avea lag. Setarea e un pik diferita la o masina de vtm. Oricum in principiu ai dreptate nu inseamna ca ,daca mergi cu presiune mare motorul merge la maxim.
baubau racing is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 17:36   #1121
baubau racing

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 181
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by aviator View Post
Acelasi lucru mi l-a spus si Sebastian, dar eu spun ce am simtit si faptul ca a modificat anumite ... sa poata ridica presiunea in admisie crescand fenomenal puterea.
Stiu istoria de setare a motorului tau si si Sebastian o stie, mai ales ca putea sa seteze si Racing Code.
La Braila ai facut spectacol si ai spalat rusinea MR.
Sebastian a spus ca nu stie ce sa zica de o comparatie intre masina ta si a lui in faza initiala cu 1,6 presiune crede ca era discutabil, poate tu in fata, poate el.
Toata lumea a fost incantata de masinauta ta la Braila, felicitari si sincer cred ca esti sub 10s pe 400 de metri.
Am sa te contrazic masina lui dani e mult peste cea a lui seby de acum ceva ani. Ai putea sa iti dai seama dupa porsche care a batut rs6 dar nu cu o mare distanta iar porsche-ul e aproape la fel cum era atunci. Masina lui ono e mult peste porsche.
baubau racing is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 17:38   #1122
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Felicitari si tie, esti bomba, realmente bomba.
Sebastian schimba pe la 9000 si spune ca e suficient nu vrea mai sus. Jos masina lui sebi este foarte liniara fara sa dezvolte putere mare, dar la turatie... in treapta doi daca schimba f brusc si tine acceleratia in plin scoate fum din toate 4 rotile masina incepand sa topaie pe strada. trebuie sa o cunosti sa pui jos la fix altfel esti pe gheata.
Gata nu mai pot, trebuie sa vorbesc cu Marian, cu Sebastian si Alex sa terminam Subaru meu mai repede.
Am vorbit cu Sebi azi si spune de o cursa la unguri in primavara, sa mergem mai multi sa ne dam. Daca Sebi nu ia masina lui, adica nu e gata si nu o duce acolo Ono ar fi indicat sa vina sa ingroase randurile sa facem legea.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 17:43   #1123
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Nu ma contrazice pentru ca nu te cred.
In alta ordine de idei Sebi l-a sunat pe maf sa te dai tu cu el cand ai venit pentru RS6 si acesta nu a vrut sa scoata masina.
Ono l-a invins pe maf ...
Nu compara masina lui Sebi cu altele pentru ca el cu Ono a ratat startul si a revenit in plus are stilul lui sa nu se duca mult in fata ca sa nu permita altora sa se orienteze. Singurul pentru care a facut exceptie a fost Virgil. Virgil ne-a jignit pe toti spunand ca faqcem tuning pe bordura din spatele blocului ... stiu nici tu nu ai incredere, ai apelat la greci.
Porschele pe care l-ai vazut la Braila este de alta culoare, acum e verde atunci era portocaliu insa, are alta cutie de viteze, alt abreiaj, alte roti si nu mai e masina aia pe care o stiai tu acum mult timp, in timp ce Sebastian a ridicat enorm masina, trecand la un nou stadiu fara sa il intereseze altcineva.

Last edited by aviator; 27-12-08 at 17:49.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 18:50   #1124
baubau racing

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 181
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Cred ca stiu masina lui sebi destul de bine atit cit pot ''intelege'' probabil doar cursele vor dovedi ce si cum restul e can-can . Eu nu contest masina lui sebi dar sa zicem de cind sa dat cu ono nu a mai iesit iar tuningul in rominia a mai avansat. Sa nu ma intelegi gresit nu am pretentii la nici un podium iar masina am facut-o la greci pt ca in rom nu aveam unde in acel moment si am si avut posibilitatea sa o fac ( am stat un timp acolo si ii cunosteam destul de bine pe baieti) . Daca te uiti in timp si sebi a apelat cinva la japonezi.Cit despre ''stil'' intr-o cursa de drag cind dai tot si iesi la mustata te rog sa ma lasi cu dozarea si....etc la ce viteze se merge nu prea ai timp de asa ceva se merge mult prea rapid nu esti in dacie.
baubau racing is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 19:13   #1125
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Te rog sa ma crezi ca nici eu nu stiu cum e la maxim, nu arata la nimeni si o schimba la fiecare cursa in functie de competitor.
Tuningul a avansat mult insa el a fost tinta constanta si a reusit sa se mentina cum spui inafara de curse restul e cancan. A castigat tot si in zecile de secude de curse a facut cat nu fac altii intr-o viata, dar desigur intrarea si-a facut-o intr-un Cielo care acum e al meu si sunt mandru de el.
Seby a apelat la japonezi care ulterior i-au impartasit din experienta si secretele lor acum seteaza impreuna cu Alex la RacingCode, am mers in masina setata de japonezi si am mers in masina setata ulterior de Racing Code. Trebuie sa spun ca nu e vorba doar de soft , tuningul a avansat, au mai fost investiti ceva banisori , exact cum ai spus tuningul a superavansat.
Dozarea o face inante de cursa, seteaza masina la o putere care o considera necesara, iar el da tot cu acea setare. ln cursa cu Ono a ratat startul, a ramas in urma, a recuperat si apoi a trecut in fata la 200m era Daniel putin in avantaj, desi la start avusese o masina avans.
aviator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -