Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-09, 09:16   #511
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Quote:
Originally Posted by vcsomin View Post
Well, probabil temporara infrangerea, dar sincer nu prea se aduna.... 1500kg / 1000 cp, sa aibe Porsche-ul mai mult ?
Nu stiu de ce dar am impresia ca esti o clona!!

Quote:
Originally Posted by vcsomin View Post
De apreciat ca stii sa pierzi, TOTUSI, ce porsche ? adika ce modificari
M-am uitat la topicurile la care scri si parca am gasit ceva asemanari....


Posibil sa ma insel, dar fac asta foarte rar.
Acum voi baga si filmul pe youtube, dar dupa 2 zile il scot, nu vreau ca infrangerile sa ramana prea mult online)
Dupa aia crede lumea ca ma si bucur ca am pierdut....
__________________
Nu te certa niciodata cu idiotii ! Te fac sa cobori la nivelul lor si acolo te bat cu experienta !
...

Acum 3 ani: Supra-DZ1 1047Cp si 1250Nm...la ora actuala....mai mult
...
Singurul lucru care pare ca este impartit corect pe planeta este inteligenta!!!Toti avem impresia ca am primit destul.....
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 09:36   #512
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Quote:
Originally Posted by ciuMpi View Post
sau asta...e adevarat ca n-are legatura cu masinile de strada..totusi este spectaculoasa plecarea
https://www.youtube.com/watch?v=23yTQ...eature=related
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 10:16   #513
vcsomin

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 443
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Nu stiu de ce dar am impresia ca esti o clona!!



M-am uitat la topicurile la care scri si parca am gasit ceva asemanari....


Posibil sa ma insel, dar fac asta foarte rar.
Acum voi baga si filmul pe youtube, dar dupa 2 zile il scot, nu vreau ca infrangerile sa ramana prea mult online)
Dupa aia crede lumea ca ma si bucur ca am pierdut....
Stai linistit, ca nu sunt AFAIK, poti sa verifici pe alte forumuri . drag-racing/forum/index.php?topic=230.0 - aici e proiectul meu . Presupun ca stiu a cui clona crezi ca sunt,dar nu am nici o legatura. Sunt curios, pt ca sincer din mers Supra mi se parea unbeatable.
vcsomin is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 10:43   #514
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default

Quote:
Originally Posted by bimmer3 View Post
sau asta...e adevarat ca n-are legatura cu masinile de strada..totusi este spectaculoasa plecarea
https://www.youtube.com/watch?v=23yTQ...eature=related
Sau si mai bine asta... Cea mai rapida Supra pe 400m cred
https://www.youtube.com/watch?v=qnX1IS2-yN8

Nu pot spune decat ca si eu astept cu interes filmuletul sa vad ce s-a intamplat ultima data cand am vazut o Supra de aproape 1000hp sa piarda din mers a fost cu un Viper Twin Turbo de 1300rwhp, deci ori Virgil a avut cel mai mare ghinion posibil si a dat peste , probabil cel mai puternic Porsche din lume, ori e o gluma
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.

Last edited by aleks; 15-11-09 at 08:35.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 12:53   #515
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Cred ca sa inteles gresit ce am scris eu, este cazul sa vedeti si filmul sa nu apara alte confuzi)

https://www.youtube.com/watch?v=kDPMTl8j7v4
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 12:55   #516
vcsomin

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 443
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

faza zilei.
vcsomin is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 13:00   #517
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Ce modificari ai de gand sa-i aduci evlolutionului?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 13:02   #518
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Foarte mici, am si Q7-le modificat si Supra, am nevoie de o masina de toata ziua cu mici modificari.Probabil numai evacuarea si soft.Si niste nimicuri´..radiator de ulei la cutie..etc.
Oricum nu vreau mai mult de 380-400Cp.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 13:05   #519
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Foarte tare


Nu stiu de ce dar nu vad nici o masina care sa bata Supra din start lansat, eu am facut liniuta cu Virgil cand aveam Porsche si a fost muuuult mai rapid. Masina asta e incredibil de tare!

PS. Te astepta evo6 in Romania cand vii
__________________
www.ono41.ro (NOU)
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 13:08   #520
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Da este rezonabil ceea ce vrei.
Daca nu te superi in plus la ceea ce ai spus as adauga un element filtrant mai permisiv in carcasa originala.
Uite si un grafic cu un model similar cu al tau avand aceste modificari cu un soft nu prea exagerat:

https://forum.4tuning.ro/19-facem-ros...n-340wbhp.html
Uite si pentru una total standard, doar cu soft facut de noi:
https://forum.4tuning.ro/19-facem-ros...cing-code.html
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 13:19   #521
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

@Ono: sa sti ca am fost un pic invidios cand te-ai dat la Galati cred cu masina de curse, adica pt oricare dintre noi este o onoare sa stea la start langa o masina de curse, mai ales ca "pilotii" nici nu isi scot masinila langa amatori....un gest foarte frumos din partea ta.
Si chiar daca stiu ca pierd tot imi doresc o comparatie din asta bengoasa)
Dar sa fi sigur ca nu iti ofer cursa "gratis castigata", voi lupta si eu

@ Sebastian, a fost un ex la ceea ce vreau sa fac, sunt sigur ca fac totul cum trebuie si cu bani foarte putini....adica am cumparat arcuri pt 180EUR, toba si soft ca.1000EUR si inca vreo 500,- pe nimicuri.Nu fac masina de curse din el.
Deja am peste o saptamana un termin la ABT sa masor puterea ei originala si dupa aia merg dupa fiecare modificare sa vad de curiozitate ce a adus....
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 14:33   #522
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Si dupa te astept si la noi sa masori, daca ai chef.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 16:23   #523
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Si dupa te astept si la noi sa masori, daca ai chef.
Cum am mai scris, nu cred ca voi ajunge in Romania cu EVO vreodata si nu vad de ce as pune-o si in Romania pe stand?
Mai ales ca aici am Dyno sa zic langa casa, poate pt tine ar fi interesant o comparatie, mie personal nu imi aduce decat pe acelasi stand informatii precise.Inainte si dupa modificari.

Iar ca exactitate cele de Maha sunt singurele reunoscute de firme gen Audi sau Mercedes... un ex: daca fac un test pe un stand si ceva nu imi convine atunci pot da firmele in judecata numai daca a fost facuta masuratorea pe Dyno de la Maha!!!!
Gallardo a avut de exemplu pe Maha in loc de 500Cp numai 430CP.....din cauza asta toate Gallardo au primit la scurt timp dupa iesirea pe piata un soft nou)

Pe un stand Dynojet de ex. Supra mea ar avea cu ca 200Nm mai mult....asta este testat de un prieten bun din Viena care are firma de tuning si Dynojet al lui.
Nu vreau sa critic alte standuri, dar personal sunt 100% sigur ca ce masor este bine si nu ma incanta alte standuri.....mai ales ca majoritatea nu accelereaza cu frana si nici aerul necesar nu il produc pt racire......la ABT face 90.000m3 de aer...si acum oameni mai baga inca 100.000EUR pt a mari capacitatea....este un monstru si acum , ma intreb cum arata dupa aia....

In Europa sigur nu sunt standuri asemanatoare la vreo firma de tuning...daca gresesc undeva si ii laud aiurea ma poti corecta.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 18:50   #524
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Maha este cea mai buna firma europeana de standuri insa ceea ce se ofera de peste ocean este cu adevarat profi. Anul trecut la un salon tehnic european a obtinut un loc unu pentru o inovatie pe care Mustang o foloseste de peste 20 ani. Am studiat Maha destul de mult si cunoastem produsele oferite de ei.
Dynojet este intradevar un stand foarte optimist, generos si toata luma stie asta.
Eu nu vreau sa fac comparatii si nu de asta te-am invitat.
In ce priveste volumul de aer dislocat de acele pompe de aer, ventilatoare este interesant sa cunoastem debitul pentru a putea sa-mi exprim parerea.
Fara nici i suparare sau interpretatare dar 90 000m cubi nu-mi spun nimic.
Da-mi tipul pompei-ventilatorului si il gasesc in cataloage speciale.
Si eu am avut pe vremuri o problema cu un model de serie, un Peugeot 206RC vandut cu 177cp dar in realitate avand 150cp.
Dupa masurarea ei pe un stand la Targul Vitan, un dyno neprofi israelian, dupa repetarea masuratorilor cu alte modele similare Peugeot a procedat schimbarea softului la toate 206RC in vederea obtinerii valorilor apropiate de ceea ce promisesera in fisa tehnica.
Cartea de vizita a lui Mustang dymamometers este foarte bogata, avand in portofoliul de clienti inclusiv guvernul USA:
http://www.mustangdyne.com/is_government.htm
Tot la aceasta adresa ai sa gasesti si alte industrii servite de Mustang.
Alti clienti care folosesc Mustang Dyno:Chip Foose
https://www.youtube.com/watch?v=XhvLPwMIjgI, sau printul din Qtar https://www.youtube.com/watch?v=DKXTym-UwJI, Orange Country Chopers..., politia de New York, Harley... multi din producatori auto, insa MUSTANG nu cred ca-si permite sa vanda intr-o piata atat de concurentiala si corecta ceva care sa lase loc de interpretare.
In plus cred ca Qatar chiar nu se pune problema de pret .
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 15:52   #525
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toyota Supra vs. oricine peste 500 cp

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
@Ono: sa sti ca am fost un pic invidios cand te-ai dat la Galati cred cu masina de curse, adica pt oricare dintre noi este o onoare sa stea la start langa o masina de curse, mai ales ca "pilotii" nici nu isi scot masinila langa amatori....un gest foarte frumos din partea ta.
Si chiar daca stiu ca pierd tot imi doresc o comparatie din asta bengoasa)
Dar sa fi sigur ca nu iti ofer cursa "gratis castigata", voi lupta si eu
Masinile noastre sunt total diferite iar PAREREA MEA este ca cu start de pe loc pe 400m te bat rau pentru ca masina mea e 4x4 si are tot cei trebuie pentru aceasta distanta, nu stiu cum stam pe distanta de 1000m, e posibil sa plec foarte tare si sa nu mai ai cand sa ma ajungi dar cu start lansat ma bati sigur pe 1000m, cel mai corect e sa facem mai multe curse, depe loc pe 400 si 1000, lansat pe 400-1000m si tot asa pentru a vedea ce si cum.

PS. Ca bat sau pierd eu ma prezint la start pentru show asa ca domnule Gratian pregateste o cursa legala pentru toti cei care vor sa vina la start si bineinteles si pentru cei care vor sa vada spectacol.

Last edited by ono41; 21-11-09 at 15:56.
ono41 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -