Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-12, 00:42   #61
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Multumesc Serbane!!! Esti un fairplay!!! Multi cunosc asta si dabia astep sa scoti si tu BESTIA sa vedem cine o sa mai comenteze!!! Asta e... avem jucari!!!
haplea is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 09:54   #62
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Ce suferinda e lumea pe-aici. Conducem Logane dar suntem experti si plini de sfaturi cand vine vorba de masinile altora. Mai venim si cu texte ca daca eram in locul lui faceam asa sau invers ca deh Google ne face pe toti mecanici.

haplea sper sa ca nu bagi in seama rautacismele din posturile anterioare. La fel cum tu ai ca hobby drag-ul, spargatorii de seminte au ca hobby comentariile. (fiecare in functie de posibilitati ... si nu ma refer la cele materiale ca sunt destui baieti cu masini stock care se dau de placere).

Daca am fi fair-play am pune problema asa: o masina cu tractiune fata si motor de 1.9 tdi (105 cp la baza) sa scoata un timp de 12.xx care posibil sa fie 11.xx in acest an competitional e o realizare mare. (ce conteaza ca e 1310, logan, ibiza, etc?)

De cand un versus pe 402m intre doua masini se comenteaza in functie de dotari si de pretul masinii? Hai ca va doresc spor la spartul semintelor in continuare.

P.S. intr-o tara civilizata (nu e cazul la noi e adevarat) daca ai ceva de spus/contestat/demonstrat o faci aliniindu-te la start. (legal/ilegal tot aia)
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 13:44   #63
Praetorians

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 14
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Dar eu nu inteleg de ce comparati voi masina modificata cu masina stok? ... Ibita aia depaseste cu mult bmw la cai putere/kg ... deci era absolut normal sa fie asta rezultatul ... au am si aratat cum sta aceasta Ibita fata de BMW cu modificari minore ... adica si variante aspirate i amesteca visele la Ibita asta ... de turbate nici nu incape vorba ... alea sunt alta liga.
Gata cu Ibita asta ... prea multa vorba pentru ia ... sunt masini care au inceput sa dea spre rachete si nu se vorbeste atat de ele ...
E o masina de 12,5 secunde care sincer nu prea merita asa mare atentie ... daca tot vorbim de performanta pe 400 m ...
Praetorians is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 15:43   #64
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Am citit tot topicul,cap-coada si am ramas impresionat.Problema mea este ca inca nu am ajuns la drag race,ca si spectator ma refer si nu stiu ce poate masina.Din cifre suna bine dar mi-ar placea mult de tot un film.Asa ca rog pe cei ce cunosc masina,chiar si pe proprietar,pentru cei mai nestiutori ca mine..daca se poate urca un film pe aici ca tare curios ma face seatul asta
In rest...multe victime in continuare si preturi mici la biele,pistoane,injectoare si ce mai farami tu
__________________

davay is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 21:49   #65
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Quote:
Originally Posted by Praetorians View Post
Dar eu nu inteleg de ce comparati voi masina modificata cu masina stok? ... Ibita aia depaseste cu mult bmw la cai putere/kg ... deci era absolut normal sa fie asta rezultatul ... au am si aratat cum sta aceasta Ibita fata de BMW cu modificari minore ... adica si variante aspirate i amesteca visele la Ibita asta ... de turbate nici nu incape vorba ... alea sunt alta liga.
Gata cu Ibita asta ... prea multa vorba pentru ia ... sunt masini care au inceput sa dea spre rachete si nu se vorbeste atat de ele ...
E o masina de 12,5 secunde care sincer nu prea merita asa mare atentie ... daca tot vorbim de performanta pe 400 m ...
Este un topic " IBIZA Diesel vs......" si tu spui ca se vb prea mult despre "Ibita" asta?, ar trebuii sa vorbim despre bicicleta vecinului sau despre masinile la care visam(apropo de M3).
In discutia acestui "THREAD" este Ibiza Diesel si 402m, restul nu conteaza , mai bine ne uitam la un film linistiti decat sa comentam aiurea aberatii pe linga subiect.
Cine vine la o cursa de 402m , vine sa se dea, nu vine cu scuze in caz ca a luat bataie, e chiar asa de greu de inteles problema in sine?

Eu unul de cate ori m-am dat pe 402m si mi-am luat-o am plecat strangand mana celui care m-a dat..., daca am batut , am intrebat daca mai vrea inca odata ca sa se convinga, si de cele mai multe ori am avut parte de scuze din partea infrantului, e asa greu sa recunosti sau asa de frumos sa aberezi?
Dragrace-ul se face pe 402m, daca nu ai masina de dragrace nu iesi sa te dai sau te dai cu cele de "street", simplu ca noaptea, asa ca mai bine dormiti decat sa vorbiti....

P.S. Fara nici o aluzie spune-ne ce masina ai ca sa vorbim si despre a ta, nu doar a altora....
__________________
SECRETUL REUSITEI NU ESTE SA TII MINTE CI SA STII UNDE SA CAUTI !!

(Fara erori, ballastri slim, orice tip de bec, ieftin si cu garantie)
https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...n/page-19.html/www.xenonieftin.ro
0724186590 / 0766900342;ID mess : serban_pc ; Bucuresti - Titan

Last edited by serban_pc; 06-01-12 at 21:59.
serban_pc is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 22:56   #66
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Quote:
Originally Posted by Praetorians View Post
E o masina de 12,5 secunde care sincer nu prea merita asa mare atentie ... daca tot vorbim de performanta pe 400 m ...
Timpul asta nu e tocmai asa usor de obtinut plecand de la 1.9TDI 105CP...
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 23:47   #67
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

47-............seat 1.9d fwd-12.4 si la ultima etapa in 3 cilindri 12.6....
haplea is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 00:31   #68
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Exclamation Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Quote:
Originally Posted by haplea View Post
47-............seat 1.9d fwd-12.4 si la ultima etapa in 3 cilindri 12.6....
de la un up-grade 1.9 105 cp la baza este de laudat un 12.4/402,34m>cat un m3 11' ultimul!

RESPECT. masina asta o sa inchida multe guri!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 00:36   #69
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

haplea frate... serios ... e enervant atatia comentatori (samantarii de pe margine)+ ca in bucuresti sunt persoane dubioase ! refuza sa se dea! decat daca are reale sanse la castig accepta... eu de exemplu cu o taraba veche am fost refuzat de subaru si alte magarii... pe motiv ca .... "are prea multi cai masina mea , a ta e prea veche"
Serios acum ... unde a disparut distractia de alta data ??? probabil o data cu banii parintilor dati la copii rasfatati ... mana pe fiare fratilor , invatati ce e ala un motor
Timpii sunt doar rezultatul a N ore de munca si experimente ! dupa cum a scris si haplea pana acum... iti iei bataie treci la garaj muncesti.. mai iesi a doua oara si tot asa ! In final suntem doar oameni care iesim de FUN !

Auzi nesimtire... 12.4 pe 400m nu e cine stie ce... cu diesel fara blocant
__________________
Citroen BX T D12
mihaistan is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 08:42   #70
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

O intrebare si sper sa primesc un raspuns frumos si nu ironic.. Crezi ca la o putere asa mare pe puntea fata o sa ajute asa mult un diferential? Multumesc..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 08:59   #71
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Pai simplu , poti incalzi slickurile egal in acelas timp ... pe cand fara incalzesti o roata si la plecare pleci in aia care e rece ... deci dezavantaj , iar la plecare masina trage in 2 roti nu intr-o roata
Eu am mers cu masina inainte si dupa blocant si se simte mult mai ok ... nu-ti imagina ca pleci 4x4 dar fara blocant punea puterea jos de la 3 a in sus cu blocant punea totul de la a 2 a Dupa cum bine stii un 60ft mai bun te avantajeaza la timpul final alta e 2.0 60 ft alta e 1.8 60ft
mihaistan is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 09:58   #72
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Da, dar depinde si de putere, o masina cu 400+cp pe tractiune fata eu cred ca e ajutata destul de putin de un diferential.. Ce vreau sa spun se merita o investitie de 1000e? Si Haplea masina o sa primeasca diferential?
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:02   #73
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Poti argumenta ? de ce e mai bine la 400+cai fara blocant ... de ce nu ar face diferenta ?
Parerea mea e ca la putere mica te mai descurci ... mai sus este nevoie de blocant
mihaistan is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:32   #74
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Nu m-ai inteles..clar e mai bine cu blocant la orice putere....dar merita o investitie de 1000E sa zicem? asta incerc sa inteleg... din ce am cercetat si ce am mai vazut un blocant pe o masina cu tractiune fata cu LC te ajuta in primele 2-3 sec.. dar asta vreau sa inteleg, te ajuta asa mult? e cam complicata discutia, stiu dar cred ca e mai interesanta decat ce se discuta inainte.. m3, m10, m12 etc..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 13:05   #75
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IBIZA Diesel vs cine vrea!!!!!!

Din pct meu de vedere merita fiecare cent schimba comportamentul masinii ... si pe curbe e altceva , acum depinde de targetul masinii . Daca e sa o luam la bani marunti ... pentru drag eu mi`as suda diferentialul sa fie 100% , dar daca mai merg si pe strada .. cam asta e cea mai buna solutie .
Daca stai bine sa te gandesti ... 2 gume bune ... costa cam 500-600 de euro (pentru drag) , dar le ai degeaba daca nu ai cu ce sa le invarti + ca se mai si tocesc alea
mihaistan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -