Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-11, 18:01   #31
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
Cand am pus-o de dyno si avea 272 cp nu avea decat soft,intre timp au mai survetit cateva modificari.
De la 204 cai de fabrica la 272 cai actuali cu un soft agresiv iti crapa turbina.....apropo de semnatura
haplea is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 22:00   #32
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by haplea View Post
De la 204 cai de fabrica la 272 cai actuali cu un soft agresiv iti crapa turbina.....apropo de semnatura
Profesore un Bmw 3000 tdi ,6 pistoane, 204 cp ,merge pe o presiune de 0,9 din softul stock.Acum,la 272 cp, merg cu o presiune de 1,3 cu varf de 1,5...sti foarte bine ca in cazul asta turbina este foarte putin solicitata avand in vedere ca duce o presiune mult mai mare.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 01:01   #33
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
Profesore un Bmw 3000 tdi ,6 pistoane, 204 cp ,merge pe o presiune de 0,9 din softul stock.Acum,la 272 cp, merg cu o presiune de 1,3 cu varf de 1,5...sti foarte bine ca in cazul asta turbina este foarte putin solicitata avand in vedere ca duce o presiune mult mai mare.
Desteptule! tu nu o sa scoti niciodata caii astia cu o presiune de 1,3 bari dintr-un simplu soft.....daca ai fi fost la vreo cursa cu unguri ti-ar fi demontat turbina dupa motor sa faca constatarea caiilor....ia legatura cu iulian gto sa-ti spuna el mai multe despre astea......inseamna ca tu nu ai 4 softuri asa cum spune lumea,nu ai evacuarea schimbata la pilot,nu stiu daca nu ti-ai pus inca intercoolerul,nu ti-ai pus inca solutia de water-methanol,ai doar instalatia montata.....doar atat....cica....si nu ai turbina marita, ca voi dor va ocupati cu turbine.. nu?! Daca vrei masini de 13 sec vino si tu pe la curse adevarate,nu-ti mai lua soferi ca deobicei...
__________________
reconditionari turbosuflante stock si upgrade
injectoare si pompe motorina stock sau upgrade
haplea is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 10:29   #34
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Softuri simple fac aia la care ai plecat tu.La noi din 2(doua) softuri am ajuns la caii aia...chiar mai mult de 272 cp.
1 ) 251 cp nu am modificat nimic la masina doar soft
2) 272 cp inca un soft plus evacuare si restul stoooock) I-am pus abia acum water,duse de injectoare,ambreiaj( care nu ma prea tine) si acum vreau un intercooler....dupa aia am sa masor iar masina.
3) caii i-am scos cu presiune de 1,3 ..am fisa dyno
4) nu mai posta tampenii cand esti sub influenta substantelor etnobotanice ca scrii aiurea.
5) Ne vedem la Tulcea
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 14:01   #35
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
Softuri simple fac aia la care ai plecat tu.La noi din 2(doua) softuri am ajuns la caii aia...chiar mai mult de 272 cp.
1 ) 251 cp nu am modificat nimic la masina doar soft
2) 272 cp inca un soft plus evacuare si restul stoooock) I-am pus abia acum water,duse de injectoare,ambreiaj( care nu ma prea tine) si acum vreau un intercooler....dupa aia am sa masor iar masina.
3) caii i-am scos cu presiune de 1,3 ..am fisa dyno
4) nu mai posta tampenii cand esti sub influenta substantelor etnobotanice ca scrii aiurea.
5) Ne vedem la Tulcea
Eu am plecat din 1.9tdi 105 cai ,tu din 204 3.0tdi....asa ca nu te mai da mare la apa mica ca o sa te ineci cu scoici...te astept la tulcea si pe tine si fostul golf a lui guzu care a ajuns pe alte meleaguri.....
haplea is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 19:23   #36
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by haplea View Post
Eu am plecat din 1.9tdi 105 cai ,tu din 204 3.0tdi....asa ca nu te mai da mare la apa mica ca o sa te ineci cu scoici...te astept la tulcea si pe tine si fostul golf a lui guzu care a ajuns pe alte meleaguri.....

Daca nu e cu suparare ca intervin , eu stiu [ si am vazut ] ca bmw 330d e46 poate fi dus la aprox 280 de cai din mici modificari ... gen catalizatoare scoase [ sau inlocuite cu unele sport + evacuare de diametru putin mai mare + un soft mai agresiv ] restul se rezuma la fiabilitate , adika cam cat o sa reziste turboul stock. Mai este un caz relatat in bucuresti dus la 270 de cai doar soft si atat , omul dorind sa faca upgrade la injectoare , intercooler , turbo pentru ca masina sa fie capabila de 300+ . Cat despre presiunea de 1.3 si sa scoata 270 de cai , nu comentez pentru ca aici nu stiu exact cum sta treaba .... turboul de pe 3.0d e in stare sa faca un peak de 2.1 sau 1.9 [ sper ca am citit eu bine atunci ]
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 21:32   #37
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Daca nu e cu suparare ca intervin , eu stiu [ si am vazut ] ca bmw 330d e46 poate fi dus la aprox 280 de cai din mici modificari ... gen catalizatoare scoase [ sau inlocuite cu unele sport + evacuare de diametru putin mai mare + un soft mai agresiv ] restul se rezuma la fiabilitate , adika cam cat o sa reziste turboul stock. Mai este un caz relatat in bucuresti dus la 270 de cai doar soft si atat , omul dorind sa faca upgrade la injectoare , intercooler , turbo pentru ca masina sa fie capabila de 300+ . Cat despre presiunea de 1.3 si sa scoata 270 de cai , nu comentez pentru ca aici nu stiu exact cum sta treaba .... turboul de pe 3.0d e in stare sa faca un peak de 2.1 sau 1.9 [ sper ca am citit eu bine atunci ]
Nu este nici o suparare stai linistit.Stie si el ca lucrurile stau cum le-am relatat...nu vrea decat sa fie rau cu mine,sa ma necajeasca,dar nu ma supar.Turbina duce fara probleme 2,5 bari dar la mine fiind 6 pistoane nu se va ajunge la presiunea asta.In schimb el a plecat de la 140 cp cu un motor de 2000 tdi si a ajuns undeva ,probabil la vreo 240 cp....are avantajul masinii foarte usoare.Concluzia este ca doar din soft se poate face 270 cp fara probleme cu conditia ca softul sa fie facut de cine trebuie.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 00:45   #38
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
Nu este nici o suparare stai linistit.Stie si el ca lucrurile stau cum le-am relatat...nu vrea decat sa fie rau cu mine,sa ma necajeasca,dar nu ma supar.Turbina duce fara probleme 2,5 bari dar la mine fiind 6 pistoane nu se va ajunge la presiunea asta.In schimb el a plecat de la 140 cp cu un motor de 2000 tdi si a ajuns undeva ,probabil la vreo 240 cp....are avantajul masinii foarte usoare.Concluzia este ca doar din soft se poate face 270 cp fara probleme cu conditia ca softul sa fie facut de cine trebuie.
Corect si stiu cel putin 2 tuneri care fac softuri extrem de bune pentru diesel , deci e posibil si la noi.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 18:51   #39
squid

Stage 5
 
squid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,059
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
Am un Bmw 330 d si vreau sa scot la start orice masina,benzina sau diesel,orice motorizare,dar care sa aibe undeva intre 13-14 secunde max,... pe 400 m(cunascatorii stiu ce zic).
Ce culoare e bmw? 2-4 usi?
Ne vedem la Tulcea!
squid is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 19:14   #40
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by squid View Post
Ce culoare e bmw? 2-4 usi?
Ne vedem la Tulcea!
4 usi albastru b 480 zpx ne vedem acolo cu siguranta !!
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 14:24   #41
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
4 usi albastru b 480 zpx ne vedem acolo cu siguranta !!
confirm.....m-am intanlit ieri cu el in capitala la un mic business....

i-am facut si o invitatie la ploiesti....cupa cocean.....
jakal is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 14:51   #42
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Smile Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
confirm.....m-am intanlit ieri cu el in capitala la un mic business....

i-am facut si o invitatie la ploiesti....cupa cocean.....
După Tulcea sigur ne vedem si la Ploiești...am promis.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 30-05-11, 17:34   #43
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Ce a facut bmw`u 330d de 272 de cai la tulcea?
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-11, 22:42   #44
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Ce a facut bmw`u 330d de 272 de cai la tulcea?
Ca performanta...locul 2 la street.Nu am fost multumit de masina...cu o zi inainte de Tulcea am zis sa-i mai facem niste reglaje...si am reglat-o de tot.La Tulcea m-am prezentat ,,pistol cu apa'' cu timpi fff prosti 14.7 sau 14.4 varf....in fine,singurul lucru bun a fost cupa,intamplatoare.Zic intamplatoare pt am avut un bye,iar dupa bye o masina puturoasa,un Volvo pe care l-am batut fara drept de apel iar in finala am luat bataie de la un bmw 745.Imi pare rau ca toata saptamana am avut grija sa-mi traga si a tras iar in ultima zi am comis-o.O luam de la capat !!!
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 11:43   #45
speed line

Stage 5
 
speed line's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 825
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Style in Motion]
Default Re: Bmw 330 d vreau masina de 13-14 secunde la start

o astra gsi te intereseaza? astept un pm de la tine
speed line is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -