Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-14, 20:09   #376
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Sunt de acord cu fiecare observatie, dar tot sunt curios, chiar daca ambele merg cu setari Zod, inteleg ca mecanica difera atat harware cat si ca mana de lucru, iar daca cel care seteaza e profesionis nu face concesii.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 21:42   #377
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Da mai conteaza si piesa dintre scaun si volan cind doua masini sunt la fel din puct de vedere mecanic
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 22:27   #378
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Absolut dar nu extrem de mult in cazul acestor masini foarte automatizate.
LC - e automat
schimbarile de treapta - se fac automat

Dar ai spus ceva important, foarte important, poate chiar decisiv.
Timpul de reactie la o cursa in paralel, cu start simultan e important.

Pana acum s-au cronometrat masinile pe 402m, dar daca adaugam si timpul de reactie situatia poate lua alta intorsatura.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 07:21   #379
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

modificarile mecanice snt total diferite .....si cand ajungi la aces nivel de performanta trebuie sa ai si softistul cu tine ..... setarea de LC se face la fata locului ... plus multe altele ... nu e un soft generic ...
__________________
vand seat leon 1.8t 4x4 300 cai https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...x4-300-cp.html




ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 20:32   #380
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Ei bine ca nu-mi explici si cum se face.
Sa le vedem in actiune impreuna!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 20:38   #381
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

cred ca daca ar vrea sa se dea sunt convins ca ar fi in stare sa ia legatura unul cu celalalt. pana acum esti singurul care a exprimat ca vrea sa ii vada in paralel si militezi agresiv pentru asta. ambele masini au avut nenumarate curse in care derapat in lateralul pistei la tulcea , crezi ca o sa riste sume imense de bani si accidente pentru ca vrei tu sa ii vezi in paralel ? mai degraba i-ai tenta sa iasa daca ai scoate si tu subaru si i-ai provoca.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 20:41   #382
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Subarul meu cel putin acum este sub acest nivel, deci nu pot sa ocup primul loc cu acea masina, dar acum 8-9 ani pentru o perioada lunga a dat ora exacta si asta in paralel. Acum e un model depasit insa care nu este o rusini si se misca si acum foarte bine.

Stiu ca s-au dat de multe ori dar in paralele e altfceva simpul si bonurile sunt destul de sterile, in plus trebuie luat in calcul si pilotul cumva.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 07:51   #383
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

cand vei investi tu acele sume de bani in cele 2 masini ... si dupa ce o sa spui ca ai ceva experienta sa pilotezi masini de 1500 ++ cai atunci sa emiti pretentii. pana atunci eu zic ca in domeniul asta joci la grupa foarte mica si ar trebui sa demonstrezi sau sa te retragi in gaura de unde ai iesit si ca usa sa pui caramida aia faimoasa.
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 18:34   #384
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Cu un singur fapt ai dreptate, este un sport scump, foarte scump poate cel mai scump si pentru performanta inalta sumele investite sunt exorbitante, dar nu ai spus nimic nou si nimeni nu a vorbit de bani era vorba de altceva, insa probabil ca este greu sa intelegi si-mi permit sa te tratez ca atare. In plus am a te rog sa nu mai faci noise si atacuri la persoana, hai sa punem punct, sa nu ne enervam, sa ne bucuram de sarbatorileastea frumoase care urmeaza.
Discutand despre bani ar fi frumos sa se discute si despre costurile unor astfel de masini, cati bani au inghitit, cat tin motoarele si alte componente... De exemplu cat l-a costat pe X sa faca masina sa obtina timpul Y.
Nu am experienta in a pilota masini de +++++++1500HP(nu am avut ocazia sa fac astasi probail ca tu esti in masura sa aprecizi corect acest fapt), insa in mod cert nici acestea nu sunt in preajma acestor valori oricat de mult de indoapa ghp-ii. Experienta noastra este in a scoate caii,in ai pune in valoare, in a demonstra ca suntem profesionisti si ca putem face pentru clienti masini mai rapide si mai puternice decat ale noastre. Nu cred ca este cineva care sa conteste faptul ca acest monstru mecanic a fost depasit in mod real in putere in Romania:
https://www.facebook.com/video.php?v...type=3&theater
Trebuie sa fi naiv sa crezi ca un V8 de 7l biturbo cu doua turbine cat casa ..., turbine desore care se sune ca sunt atat de violente incat pot manca copii, uneori agresand chiar si adultii.

Pot sa spun ca sanse sa-i invinga clar ar fi avut la un moment dat o singura masina din Romania, este masina lui Paul Andronic EVO 9 RS, in urma cu trei-patru ani, cand aceasta avea in mod real 655WHP, care in teste neoficiale 0..402m obtinea timpi promitatori desi nu avea cutie de viteze adecvata, iar ultimele zeci de metri le facea cu ambreiajul calcat,ca sa nu mearga in limitare prea mult.
Din pacate etapele de atunci de dragracing au fost departe si coincideau cu periaoda de etape de vtm sau alte treburi mai importante.
A face o masina sa mearga repede 402m este mare lucru, dar a face o masina sa rezite la coasta un campionat este mult mai greu, iar noi am avut sansa sa demonstram ca asta se poate.

Cred ca nici acum masina lui Paul nu ar fi o rusine la o cursa de 402m, mai ales daca a evoluat si tinand cont de sfaturile noastre date in timp, dar pana una alta cei doi au luat niste bonuri mai mult decat onorabile cu diferente foarte mici, date poate de conditiile de concurs, de atmosfera, de vant, de piloti... incat e greu de spus cand sunt in paralele cu start simultan care trece prima linia de sosire.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pa.jpg
Views:	128
Size:	322.2 KB
ID:	3057474  
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 18-12-14, 08:48   #385
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

ca de ocicei compari mere cu pere... masina lui andronic este conceputa pentru coasta .... cele 2 gtr sunt pentru drag
ultima gtr a lui golum este o masina superba cu performante PROBABIL de invidiat ... dar unde este? ca la coasta nu e la vtm nu e la drag nu e... si care e totusi cel mai bun timp scos de o masina setata de tine? pardon setata de alex ca tu nu ai nici un merit la asta...
si mai stiu o filmare facuta de tine cand pe o pista ultima gtr se chimuia sa depasesasca un RS6 setat tot de "tine" si care la competitii a scos un timp mediocru.
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 18-12-14, 19:45   #386
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

17.2s
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 07:13   #387
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

chiar nu ma asteptam la asa timp prost
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 20:03   #388
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Asta cand sufla vantul din spate ca altfel e pe la 18.
Dar daca o imping la start am sanse de mai bine. Ca la bob, 10 pasi si sar in ea.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 21:38   #389
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

pentru prima data in viata ta zici adevarul gogule
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 22:34   #390
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Probabilca am exagerat putin si face cca. 20 .oae.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -