Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-10, 11:58   #196
WPP

Stage 5
 
WPP's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Quote:
Originally Posted by Raul_WST View Post
mestere la king of europe gasesti ceva ce prin Romania nu prea sa intalnit pana acum si anume cronometrare profi .. daca ai masina puternica demonstreaza pe 402m nu pe net sau pe stiu eu ce dyno ..
Pai aici e vorba de putere mestere. Timpul pe 402m nu o sa zica care este mai puternica o sa zica care este mai rapida, corect?
WPP is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 12:25   #197
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Quote:
Originally Posted by WPP View Post
Pai aici e vorba de putere mestere. Timpul pe 402m nu o sa zica care este mai puternica o sa zica care este mai rapida, corect?
problema este alta - eu am inceput acest thread cu titlul: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!! - in ideea de a prezenta vedea care sunt primele 10 masini mai reprezentative de pe aici - adica putere si performanta - rezultate - nu doar putere - noul titlu (care nu imi apartine) se refera doar la putere si tuning - din punctul meu de vedere trebuie sa vb si de rezultate - mai exact performanta - degeaba exprimam puteri pe forum care nu au sustinere in realitate - adica nici pe un dyno adevarat si nici in vreo competitie - pot eu sa zic ca am 1000 de cp dar daca ma bate o masina de 600 cp inseamna ca vorbesc prea mult - in plus degeaba am XXXX cp daca nu ii pun la treaba din diverse motive - tractiune, aderenta, etc..... sau daca la o anumita viteza pun frana pt ca nu ma tine decat motorul - recunosc ca la nivel personal nu ma impresioneaza puterea declarata la o masina cat ceea ce pune in valoare ca si putere si respectiv performanta - masina mea nu are asa multi cai la motor dar pune extraordinar de multi jos si asta se vede - si nu numai ca ii pune dar ii pune intr-un mod inteligent si liniar - nici nu imi doresc sa am mai mult putere decat este indicat la aceasta masina - nu are rost nici sa stric masina si nici sa devina altceva decat ceea ce a fost gandit din start - asta nu inseamna ca nu o sa bat masini cu putere mai mare!!!
in concluzie pt ca se pare ca eu sunt responsabil de acest thread o sa imi expun cat de curand parerea asupra criteriilor acestui top - nu de alta dar ideal ar fi sa vedem un top in care sunt implicati cei cu rezultate reale, sustinute si/sau sustenabile - nu are nici un rost sa vb aiurea de avioane doar pe forum si pe strada sa ne facem mici - eu zic ca este plin acest forum de discutii inutile ca sa mai facem inca una!!! poate ca ar fi frumos nu sa repetam istoria ci sa realizam ceva nou!!!

Last edited by georgerg; 18-01-10 at 12:29.
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 13:22   #198
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Cateva din criteriile la care ma gandesc:

Performanta

- timp pe 402 mt (evident sub 12 sec)
- timp 0-100 kmh
- timp 0-200 kmh
- timp 100-200 kmh
- timp 0-300 kmh(evident masina trebuie macar sa atinga 300 kmh)
- viteza maxima

Caracteristici:
- putere masurata la roata
- cuplu masurat la roata
- capacitate cilindrica
- raport putere/greutate - cp/tona
- raport putere/litru - cp/litru

in plus cred ca trebuie sa vb de rezultate reale - ar fi ok ca fiecare sa fi participat macar odata la dragracing pt cronometrare oficiala si sa aiba o masurare dyno corespunzatoare - pt restul de masuratori cred ca sunt de ajuns cele de pe driftbox sau gtech
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 14:24   #199
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Nu ar fi mai bine sa faceti un topic nou ?
Un topic care sa aibe in primul post toate detaliile ? in asa fel incat sa nu mai apara discutii inutile ...
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 15:02   #200
WPP

Stage 5
 
WPP's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

george,
eu cred ca ar trebui sa fie doua topuri in paralel cu aceleasi masini, unul 402m si unul putere.
Ar merge ceva de genul de la 1 la 10 simplu doar masina si putere inca odata de la 1 la 10 timp 400m si mai jos toate masinile cu restul de detalii fara o ordine anume....
WPP is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 15:06   #201
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Quote:
Originally Posted by WPP View Post
george,
eu cred ca ar trebui sa fie doua topuri in paralel cu aceleasi masini, unul 402m si unul putere.
Ar merge ceva de genul de la 1 la 10 simplu doar masina si putere inca odata de la 1 la 10 timp 400m si mai jos toate masinile cu restul de detalii fara o ordine anume....
e buna ideea ta dar nu acum sa punem 1000 de cai si masina sa nu aibe macar o fisa dyno sa dovedeasca asta...nu mai zic si sa o scoata sa mearga cu ea prin oras sau sa fie prezenta la unele intruniri sa vedem ca exista aceste masini.
ca asa pot sa spun si eu 350 cp 2009 700cp 2010 dar nu se stie nici daca reusesc sa scot 400cp
__________________
www.powertechperformance.ro/

www.powerteambuzau.ro

CHIPTUNING si anulare DPF in BUCURESTI by

Tel:
0733.181.991
0753.181.991
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 15:13   #202
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Quote:
Originally Posted by georgerg View Post
Cateva din criteriile la care ma gandesc:

Performanta

- timp pe 402 mt (evident sub 12 sec)
- timp 0-100 kmh
- timp 0-200 kmh
- timp 100-200 kmh
- timp 0-300 kmh(evident masina trebuie macar sa atinga 300 kmh)
- viteza maxima

Caracteristici:
- putere masurata la roata
- cuplu masurat la roata
- capacitate cilindrica
- raport putere/greutate - cp/tona
- raport putere/litru - cp/litru

in plus cred ca trebuie sa vb de rezultate reale - ar fi ok ca fiecare sa fi participat macar odata la dragracing pt cronometrare oficiala si sa aiba o masurare dyno corespunzatoare - pt restul de masuratori cred ca sunt de ajuns cele de pe driftbox sau gtech
Salut, in primul rand, sunt ultimul care ar vrea sa fie carcotas..mie imi place initiativa asta si imi place ce faceti voi in general, dar daca o sa tineti cont de atatea coordonate o sa fie greu cu topul..pur si simplu pt ca ar trebui facute mai multe, si e posibil sa iasa ciorba..in sensul ca cele mai puternice o sa fie mai in spate la 400m (ex virgil) cele rapide la 400m nu fac viteza finala mare (ex: jeff, cred), cele f rapide la 100-200 n-o sa fie la fel la plecarea de pe loc, adica 0-100 ( ex. boby, virgil) si exemplele pot continua mult si bine.
Poate ar fi bine sa puneti toate cele scrise de tine mai sus, dar sa faceti topuri doar la putere si 400 iar restu` sa fie date suplimentare..doar o parere..
Si cu "(evident masina trebuie macar sa atinga 300 kmh)" poate revizuiti pt ca dupa cum stiti, masinile rapide pe 400 nu au viteza finala mare..stiu ca multi nu va faceti masinile special pt 400 dar nu puteti ignora distanta asta la linii, ea fiind de fapt esenta dragului.
Sper ca n-am deranjat, mi-am spus doar parerea..bafta multa si respect

PS: no offense..cine nu vine la KOE poate fi trecut la ascunsi?

LE :Acum vad ca a zis si WPP acelasi lucru in timp ce eu scriam..

Last edited by bimmer3; 18-01-10 at 15:18.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 15:43   #203
WPP

Stage 5
 
WPP's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Quote:
Originally Posted by dragusu View Post
e buna ideea ta dar nu acum sa punem 1000 de cai si masina sa nu aibe macar o fisa dyno sa dovedeasca asta...nu mai zic si sa o scoata sa mearga cu ea prin oras sau sa fie prezenta la unele intruniri sa vedem ca exista aceste masini.
ca asa pot sa spun si eu 350 cp 2009 700cp 2010 dar nu se stie nici daca reusesc sa scot 400cp
Avand in vedere ca aproape toate masinile sunt in lucru este normal sa apara in timp datele reale.
Nu e chiar asa cu puterea. Eu ii cunosc pe majoritatea si stiu cam ce modificari au si este realizabil.

P.S. Tot ce o sa apara in timp or sa fie date care pot fi dovedite
WPP is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 15:54   #204
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

nu te contrazic dar cred ca e vb de un top actual ?sau un top de viitor?cand o sa fie gata proiectul atunci se modifica topul daca e cazul..pana atunci sa vedem topul cu ce masini sunt la ora actuala
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 16:41   #205
WPP

Stage 5
 
WPP's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Quote:
Originally Posted by dragusu View Post
nu te contrazic dar cred ca e vb de un top actual ?sau un top de viitor?cand o sa fie gata proiectul atunci se modifica topul daca e cazul..pana atunci sa vedem topul cu ce masini sunt la ora actuala

Pai nu cred ca sunt 3 masini care sa aiba dyno si timp pe 400m in momentul asta, ar fi fosta mea masina cu datele de acum 2 ani, catalin cu rs6 si....
Eu vreau sa cred ca toti care se inscriu in acest top or sa si respecte "regulile" si sa masoare oficial macar dyno si 402m
WPP is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 16:52   #206
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

mai sunt 2 997 turbo GTR lui georgerg evo lui jeff si ...
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 17:23   #207
WPP

Stage 5
 
WPP's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Quote:
Originally Posted by dragusu View Post
mai sunt 2 997 turbo GTR lui georgerg evo lui jeff si ...

Nu cred ca au toti si dyno...
Oricum eu am inteles ce vrei sa zici, tu ai intels ce vreau eu sa zic...
WPP is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 17:49   #208
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

Eu zic sa ramaneti la actualul top pentru moment. Pana nu vor avea loc cateva concursuri de drag cu masuratori performante la care sa participe toti cei cu masini potente, sunt doar simple ipoteze. Momentan e mult mai aproape de adevar actualul top. Tocmai de ceea au iesit discutii la inceput, pt ca nu neaparat masinile puternice pot castiga si la drag.

Parerea mea. Lasati actualul top in forma lui si actualizati-l daca e cazul.
Dupa ce va fi dat startul curselor de drag si toate masinile de top vor participa cu timpi reali, avand astfel posibilitatea testarii si top-speed-ului, puteti intocmi si topul celor mai rapide.

George, poti deschide un nou topic cu cele mai rapide, in scopul de a intocmi cat mai bine cerintele (criteriile) dupa care va functiona. Poti afla astfel idei si pareri care cu siguranta vor fi de folos. Apoi impreuna cu cei ce vor avea un posibil loc in top luati decizia finala si face topul asa cum trebui. Dealtfel sunteti cei mai indreptatiti sa faceti voi topul dupa criteriile voastre. O parere.

Succes tuturor. Asteptam un an 2010 mult peste ce a fost pana acum in RO.
__________________
In opinia mea TOP 5 masini:
1. BMW e30 ///M3
2. BMW e30 ALPINA
3. BMW e30 320 is
4. BMW e30 325/318 is COUPE/CABRIO
5. BMW e30 316....325 SEDAN/TOURING


Vand/schimb/cumpar piese e30 https://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanzare/224804-vand-schimb-cumpar-piese-e30-ursulet.html
o764.7o1.oo5
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 18:29   #209
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

de ruf ctr dc nu ziceti nik? 700 cai
b_gt is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 06:29   #210
2fast4ut

Stage 2
 
2fast4ut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Default Re: TOP 10 Cele mai Puternice Masini tunate din Romania

cine-l are ?
2fast4ut is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -