Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-09, 00:19   #46
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post
de mine poti sa crezina ca am 300 cp ca tot una imi este dar am spus estimativ. Am facut proba cu un porsche 997 techart de 630 cp care raminea de mine la orice viteza iar timpul pe 402 il avea de 10,98 si la nimerit o singura data iar timpi masurati de mine 0-100km 3,1. 0-200 10,2. 0-300, 24,7 masurati g-tech rr
eu cred ca in aceasta faza ideea este fiecare sa declare ori ce a masurat ori ce estimeaza - ramane de vazut realitatea daca va exista posibilitatea sa se masoare toate masinile in aceleasi conditii - si daca tot vb de masurare - are cineva sugestii?!? cum se poate realiza aceasta masurare - cum se poate face un dyno day pt toti?!?!
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 08:46   #47
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post
de mine poti sa crezina ca am 300 cp ca tot una imi este dar am spus estimativ. Am facut proba cu un porsche 997 techart de 630 cp care raminea de mine la orice viteza iar timpul pe 402 il avea de 10,98 si la nimerit o singura data iar timpi masurati de mine 0-100km 3,1. 0-200 10,2. 0-300, 24,7 masurati g-tech rr
asta nu este spusa cu rautate Gheorghe, sincer nu ai teoretic cum sa ai puterea asta.
Eu am masurat la Supra acum 7 ani 372Cp si era un baiat care mi-a zis ca are 470Cp la Supra lui, iti dai seama ca am vrut imediat sa vad cum merg 100Cp in plus la Supra sa vad daca se merita sa imi fac si eu ce are el!!!!
Am inca filmarea undeva in care il bat cu ca 50m avans....deci nu toti cu care te dai declara puterea adevarata, sau si ei la randul lor sunt mintiti de firmele de tuning.
Cu turbo noi vei vedea insa cu adevarat ce insemana o masina cu 700Cp....dar banuiesc ca dupa aia o sa te lase cutia si diferentialele pe drum, despre care banuiesc ca deja ti-ai facut de mult timp ganduri sau le ai si schimbat.
__________________
Nu te certa niciodata cu idiotii ! Te fac sa cobori la nivelul lor si acolo te bat cu experienta !
...

Acum 3 ani: Supra-DZ1 1047Cp si 1250Nm...la ora actuala....mai mult
...
Singurul lucru care pare ca este impartit corect pe planeta este inteligenta!!!Toti avem impresia ca am primit destul.....

Last edited by DZ1; 10-12-09 at 08:51.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 10:35   #48
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post
de mine poti sa crezina ca am 300 cp ca tot una imi este dar am spus estimativ. Am facut proba cu un porsche 997 techart de 630 cp care raminea de mine la orice viteza iar timpul pe 402 il avea de 10,98 si la nimerit o singura data iar timpi masurati de mine 0-100km 3,1. 0-200 10,2. 0-300, 24,7 masurati g-tech rr
Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post
iar in februarie vin si turbine noi iar dupa vedem puterea
poate masina ta are altceva si nu stii tu oricum timpi tai sunt foarte buni si chiar nu cred ca ai decat soft si evacuare pt ca este imposibil sa scoti 10.8 pe 400m cu modificarile alea.


ce turbine ti-ai comandat ?

am atasat un grafic cu cea mai rapida masina 0-100, 0-200 ( porsche cargraphic )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0-300again.jpg
Views:	410
Size:	57.7 KB
ID:	1213814  
__________________

Last edited by Alex_55; 10-12-09 at 10:38.
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 10:37   #49
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
asta nu este spusa cu rautate Gheorghe, sincer nu ai teoretic cum sa ai puterea asta.
Eu am masurat la Supra acum 7 ani 372Cp si era un baiat care mi-a zis ca are 470Cp la Supra lui, iti dai seama ca am vrut imediat sa vad cum merg 100Cp in plus la Supra sa vad daca se merita sa imi fac si eu ce are el!!!!
Am inca filmarea undeva in care il bat cu ca 50m avans....deci nu toti cu care te dai declara puterea adevarata, sau si ei la randul lor sunt mintiti de firmele de tuning.
Cu turbo noi vei vedea insa cu adevarat ce insemana o masina cu 700Cp....dar banuiesc ca dupa aia o sa te lase cutia si diferentialele pe drum, despre care banuiesc ca deja ti-ai facut de mult timp ganduri sau le ai si schimbat.

tin nu e problema, este porsche nu chinezarie
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 10:43   #50
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
tin nu e problema, este porsche nu chinezarie
Daca tin de ce toate porschele preparate peste 800Cp trec inapoi la tractiune spate?
Pt ca nu tin si nici nu exista piese pt ia care tina))
Cunosc oameni la Ruf,la 9ff,Gemballa si un programator care face softuri pt Porsche care imi spun fiecare data aceiasi chestie.....
Om fi noi romanii mai deosebiti de restul lumii!!!

Iar eu la Supra am in afara de motor aproape 90% piese originale,mama ei de Japoneza)
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 10:56   #51
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Daca tin de ce toate porschele preparate peste 800Cp trec inapoi la tractiune spate?
Pt ca nu tin si nici nu exista piese pt ia care tina))
Cunosc oameni la Ruf,la 9ff,Gemballa si un programator care face softuri pt Porsche care imi spun fiecare data aceiasi chestie.....
Om fi noi romanii mai deosebiti de restul lumii!!!

Iar eu la Supra am in afara de motor aproape 90% piese originale,mama ei de Japoneza)
poate te uiti la 9ff si vezi ca au facut masina lui maftei care are 900+ hp cu 4x4
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 11:12   #52
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Daca tin de ce toate porschele preparate peste 800Cp trec inapoi la tractiune spate?
Pt ca nu tin si nici nu exista piese pt ia care tina))
Cunosc oameni la Ruf,la 9ff,Gemballa si un programator care face softuri pt Porsche care imi spun fiecare data aceiasi chestie.....
Om fi noi romanii mai deosebiti de restul lumii!!!

Iar eu la Supra am in afara de motor aproape 90% piese originale,mama ei de Japoneza)
08 997 Switzer Sledgehammer 1/4mile-9.79@146.42mph interne stock, transmisie stock.

SWITZER 997 TT TipS SPI 750 :
0-100kms in 2.8, 0-200kms in 8.7...1 run mile in 26.9, 1/4 in 10.29 at 132.5.

eu nu stiu ce iti zic tie baietii pe acolo dar crede-ma ca stiu si eu putin despre ce si cum in lumea porsche

997 turbo tiptronic, acum in faza de teste la 850AWHP ( all wheels horse power )

https://www.youtube.com/watch?v=4NprA...layer_embedded


le: daca zici ca stii la ruf inseamna ca stii ca ai optiunea sa alegi intre tractiune integrala si tractiune spate si la ruf rt12 de 730cp.

Last edited by Alex_55; 10-12-09 at 11:27.
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 11:19   #53
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Totusi maftei nu intra in discutie???? El unde a ramas ? El are 0-300 in 13.1 secunde
IonutzMFF is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 11:26   #54
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by IonutzMFF View Post
Totusi maftei nu intra in discutie???? El unde a ramas ? El are 0-300 in 13.1 secunde
Nu se pun SF-urile la bataie cu masinile adevarate.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 11:30   #55
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by blazeyblaze View Post
poate te uiti la 9ff si vezi ca au facut masina lui maftei care are 900+ hp cu 4x4
Noi vb de masini care merg, deci eu pot face la Supra cu siguranta 1800Cp, dar mai merg cu ia dupa aia pe strada???
Nici un Porsche 4x4 nu merge cu 900Cp pe strada mai mult de 5000Km, si asta nu in forja.
Pt un timp masurat rezista, dar sa mergi cu el pe strada nu merge, asta mi-a spus chiar cel care ia facut masina lui Maftei.........
Sa ii pui un motor zdravan si 1000Cp pt niste masuratori rezista si Evo 10 al meu, dar dupa 2000 km o iau de la zero.

Alex am o cunostinta cu un Ruf Rt12 si omul fuge de mine ca dracu de apa sfintita!!!!
Ultima provocare care i-am acceptato a fost sa facem o cursa de la München la Berlin, deoarece crede ca porschele este mai fiabil pe distanta lunga....afla ca el a avut probleme cu Turbo si diferentiale intre timp si SUpra mea inca merge...
Nu spun ca Sunt masini proaste, imi doresc chiar una, dar cand ai 4x4 ai aderenta si Porsche nu sunt regi universului inca....1000Nm la motor inseamna ca 5000Nm in cutie, care dreac sa reziste la aderenta???
Pe un Dyno sigur ca merge, nu sunt denivelari, merge constant in sus...acolo rezista si la 1200Nm un timp mai indelungat, dar pe sosea este alta viata...
Prefer un GT2 oricand in fata unui 4x4Turbo.

Last edited by DZ1; 10-12-09 at 11:36.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 11:42   #56
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

cunosc si eu oameni cu ruf rt12 de 730cp si nu are probleme si nici a avut.

iar in legatura cu maftei nu stiu de ce zici tu dar masina merge ca nu iese cu ea zi de zi este o alta chestie cand mai alte multe "supermasini" te mai plimbi si cu ele

eu nu cred ca ruf face masini care sa nu fie fiabile !
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 13:14   #57
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
cunosc si eu oameni cu ruf rt12 de 730cp si nu are probleme si nici a avut.

iar in legatura cu maftei nu stiu de ce zici tu dar masina merge ca nu iese cu ea zi de zi este o alta chestie cand mai alte multe "supermasini" te mai plimbi si cu ele

eu nu cred ca ruf face masini care sa nu fie fiabile !
Pai te suna oamenii cand au defectiuni sa iti spuna?
Ruf este la 40km de mine si cunostinta mea este nepotul lui Maha, fabricantul de Dyno....omul nu are dece sa ma minta si ala chiar are multe super masini!!!!
De la F40 pana le Enzo le are pe toate...si multe altele.Nu cred ca merge numai cu RT12 toata ziua, mai mult mege cu Carrera GT decat cu Ruf......
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 13:49   #58
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Pai te suna oamenii cand au defectiuni sa iti spuna?
Ruf este la 40km de mine si cunostinta mea este nepotul lui Maha, fabricantul de Dyno....omul nu are dece sa ma minta si ala chiar are multe super masini!!!!
De la F40 pana le Enzo le are pe toate...si multe altele.Nu cred ca merge numai cu RT12 toata ziua, mai mult mege cu Carrera GT decat cu Ruf......

nu stiu ce zici tu dar eu nu am auzit ce zici tu, in fine.

ruf-ul rt12 din bucuresti este mult mai rapid decat un carrera gt

si pana la urma tot nu ai avut timp sa faci niste masuratori cu g-tech ?

le :

nu are rost sa mai continuam discutia ca o dam in supra vs restul lumii si nu este on topic



le2 : in rusia este un porsche turbo modificat de americani de la switzer care bate tot

https://www.youtube.com/watch?v=0Uhtc...eature=channel
si tot alearga masina aia, legale, ilegale si nu am auzit ca s-ar fii stricat ceva la ea.

Last edited by Alex_55; 10-12-09 at 14:05.
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 14:04   #59
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
nu stiu ce zici tu dar eu nu am auzit ce zici tu, in fine.

ruf-ul rt12 din bucuresti este mult mai rapid decat un carrera gt

si pana la urma tot nu ai avut timp sa faci niste masuratori cu g-tech ?

le :

nu are rost sa mai continuam discutia ca o dam in supra vs restul lumii si nu este on topic
La asta ma gandeam si eu, iar daca se plimba cu GT-ul se plimba ca este mai misto, nu mai rapida.Supra nu este departe de a fi masina perfecta, este Ok dar si "alte mame au fete frumoase", nu numai Toyota!!!!!!

Cum sa masor cu G-Tech cand Supra primeste acum un sistem nou de alimentare si pe timpul asta(kempten 0°) chiar daca as avea G-tech nu as avea cum sa masor....
Stai linistit ca sunt sigur ca nu am ce sa ascund, probabil ca o masuratoare cu G-tech ar inchide multe guri.Iti garantez ca atunci cand fac masuratoarea bat toate masinile la timp pana la 300kmh care le-ai pus tu din AMS.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 14:07   #60
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Top 10 Fastest Sportscars Romania!!!

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
La asta ma gandeam si eu, iar daca se plimba cu GT-ul se plimba ca este mai misto, nu mai rapida.Supra nu este departe de a fi masina perfecta, este Ok dar si "alte mame au fete frumoase", nu numai Toyota!!!!!!

Cum sa masor cu G-Tech cand Supra primeste acum un sistem nou de alimentare si pe timpul asta(kempten 0°) chiar daca as avea G-tech nu as avea cum sa masor....
Stai linistit ca sunt sigur ca nu am ce sa ascund, probabil ca o masuratoare cu G-tech ar inchide multe guri.Iti garantez ca atunci cand fac masuratoarea bat toate masinile la timp pana la 300kmh care le-ai pus tu din AMS.

am postat un tabel mai sus cu timpii 0-100. 0-200. 0-300 ai un target )

bafta multa !
Alex_55 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -