Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Alte activitati > Feedback comercial - Recomandari si Reclamatii

Feedback comercial - Recomandari si Reclamatii Loc pentru reclamat tranzactii nereusite. Sunt acceptate doar reclamatiile insotite de dovezi clare.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-15, 21:24   #1
SER-325i

Stage 3
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 135
Default !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

E46, break, negru, 2004, //M int si ext, piele crem, automat, trimuri mahon.
Aseara am gasit un anunt pe OLXcu un BMW 320dA de vanzare. L-am sunat pe vanzator. L-am intrebat mai multe lucruri despre masina si l-am rugata sa imi spuna sincer ce probleme are, pt ca sunt din Pitesti, iar masina se afla in Mangalia(380km). L-am rugat de mai multe ori sa imi spuna problemele si i-am mentionat ca ma pricep la modelul asta. Raspunsurile lui au fost:
-masina merge "ceas"
-motorul nu scoate fum de niciun fel
-cutia schimba perfect
-totul functioneaza
-"tata masina e foarte buna, am trecut an fabricatie 2004 ca asa fc toti, dar e anul 2003. Are o singura problema-usa sofer lovita"
-etc
Este vorba de un e46 break, negru,2003, motor 2.0-150cp, cutie automata, M paket exterior si interior cu piele crem si trimuri mahon.
A ramasa sa mai vorbim de dimineata. L-am sunat din nou de dimineata, la 9 si l-am rugat sa imi spuna sincer daca masina are probleme. El suparat ca trebuia sa il sun mai de dimineata ca trebuie sa se invoiasca de la serviciu, dar m-am asigurat ca "masina merge ceas"
La 13:10 am ajuns in Mangalia, l-am asteptat 10min, a venit. AM MAI STAT 10min CU EL.-- Motivul:
- Vanzator( ca nu era proprietar)-un tigan obosit de 1,5m inaltime, care mesteca o guma(veche probabil) in coltul gurii-trecem peste(nu sunt rasist)
- Masina lovita si revopsita PESTE TOT
- Plafon ONDULAT
- Discuri de frana PRAF
- Pragurile exterioare nu mai erau M paket
Astea au fost impresiile exterioare. Apoi:
- Piele( crem) in stare acceptabila
- Pielea pe volanul M roasa/rupta
- Clima nu functioneaza
- Plastice deplasate
- Ceasuri bord ANGLIA
N-a fost nimic. Hai sa facem o tura. SOOCC
- Motorul nu trage deloc deloc. Aproape MORT
- Cutia nu schimba vitezele aproape DELOC. A schimbat in treapta 2(cred) la decelerare
- Cand sa caut treptele de viteza in bord alt SOC- nu existau-NIMIC
--reactia lui- "ce are frate? N-are nimic!"
M-am intors repede in parcare si am coborat, "i-am multumit", n-am mai zis nimic si am plecat repede, de frica sa nu-l omor cu bataia.
Peste toate astea, aroganta tiganului de 1,5m atingea cote maxime.
Scuze pentru textul mare, dar nu vreau sa pateasca nimeni ce am patit eu azi. Am condus 8 ore sa vad o "masina" 10min. Anuntul nu mai exista pe OLX.
Urmatorul pas-plangere penala. Vedem ce iese.
Rog, daca se poate, un moderator sa promoveze thread-ul peste tot, in toate sectiunile.
Multumesc
SER-325i is offline   Reply With Quote
Old 13-02-15, 22:01   #2
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Cioara e tot cioara,orice ai face.
Ar fi pacat sa nu ii aplici o corectie,intr un fel sau altul.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 15-02-15, 09:14   #3
Guvi

Stage 3
 
Guvi's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 160
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Si de curiozitate ce o sa spui in plangerea aia penala ? Mai terminati dracu cu smardoiala asta ca "de frica sa nu-l bat" , de ce nu l-ai batut daca erai asa suparat ?
Stiu senzatia asta de cacat sa te duci sa vezi o masina 700-800 km si vi cu gaura in buzunar nu iti convine si eu am patit-o am fost pana la Dorohoi dus - intors sunt 960km , de doua ori pana la Brasov , la Constanta si am acceptat n-ai ce sa le faci astia-s oamenii , la peste 60% din anunturi daca suni asa o sa-ti spuna toti ca majoritatea sunt samsari si au aceeasi vrajeala .

Last edited by Guvi; 15-02-15 at 09:18.
Guvi is offline   Reply With Quote
Old 15-02-15, 10:48   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Cred ca plangere puteai depunde doar daca o cumparai sau cel putin plateai un avans in baza "descrierii" , dar asa doar pentru ca ai mers si ai vazut-o,nu stiu daca rezolvi ceva din pacate.
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 15-02-15, 11:10   #5
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Bine ca ai plecat repede si nu l-ai batut.. Ca altfel facea el plangere
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 15-02-15, 12:38   #6
Guvi

Stage 3
 
Guvi's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 160
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Si daca o cumpara sau dadea avans n-avea ce plangere sa depuna ca nu i-a bagat ala mana in buzunar , i-a dat singur .
Guvi is offline   Reply With Quote
Old 15-02-15, 16:01   #7
SER-325i

Stage 3
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 135
Thumbs down Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Quote:
Originally Posted by Guvi View Post
Si de curiozitate ce o sa spui in plangerea aia penala ? Mai terminati dracu cu smardoiala asta ca "de frica sa nu-l bat" , de ce nu l-ai batut daca erai asa suparat ?
Stiu senzatia asta de cacat sa te duci sa vezi o masina 700-800 km si vi cu gaura in buzunar nu iti convine si eu am patit-o am fost pana la Dorohoi dus - intors sunt 960km , de doua ori pana la Brasov , la Constanta si am acceptat n-ai ce sa le faci astia-s oamenii , la peste 60% din anunturi daca suni asa o sa-ti spuna toti ca majoritatea sunt samsari si au aceeasi vrajeala .
Ai inteles gresit. Omul avea un comportament recalcitrant. Nu stiu de ce era el suparat. Nu-i convenea ceva si mi-a facut nervi numai prin comportament. Eu nu sunt "smardoi" cum zici tu, nu m-am dus sa ma cert cu nimeni. Si deasta am plecat repede, sa nu ma cert cu el. Avea o atitudine de parca vindea vreun bentley.
Therad-ul l-am deschis pentru a feri alti colegi de pe forum de omul asta si de masina aia.
Nu inteleg de ce tu ai comenturile astea. In fine, sper ca m-am facut inteles. Mai departe vad eu ce am de facut.
SER-325i is offline   Reply With Quote
Old 15-02-15, 19:18   #8
Guvi

Stage 3
 
Guvi's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 160
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Quote:
Originally Posted by SER-325i View Post
--reactia lui- "ce are frate? N-are nimic!"
M-am intors repede in parcare si am coborat, "i-am multumit", n-am mai zis nimic si am plecat repede, de frica sa nu-l omor cu bataia.
Peste toate astea, aroganta tiganului de 1,5m atingea cote maxime
Reiese din asta ca omul era recalcitrant ? Nu cred ...
Apreciez ca ai atentionat si alti colegi dupa forum de masina si le-ai spus detaliat problemele masinii dar uneori aveti un exces de zel ce nu isi are rostul , asta e parerea mea proprie si personala sa nu intelegi gresit ca am ceva cu tine dar acum peste tot unde te uiti vezi numai "batausi" .
Te salut !!!
Guvi is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 00:49   #9
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Am patit acelasi lucru acum cativa ani.....am fost degeaba pana la Gherla...la telefon lapte si miere,om serios,ardelean.....aia e.
In poze era impecabila....primul propietar.
Stii vorba aia,din greseli invata omul.
Tu sa fii sanatos.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!
PUIU 82 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-15, 23:56   #10
SER-325i

Stage 3
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 135
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

Atentie a revenit la vanzare pe OLX. 3150
SER-325i is offline   Reply With Quote
Old 17-02-17, 13:14   #11
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: !!EVITATI!!--B 71 MUG--cititi

multi sunt nesimtiti in tara asta..nu doar asta! si eu am patit cu un rrom de la aiud(389 km dus 380 intors..cu autocarul oboseala bani timp..)m am dus sa vad un megane 2 sedane..in poza cu masina nu aparea nici un tigan rrom cioara etc..si nici la telefon ca mai avea si accent de ardelean.cand am ajuns acolo un tigan negru mic si urat cu dinti din aia de tabla si aur ca in filmele lu kusturicka .. ne am vazut in fata la politie ca daca eram pe o strada alaturata il bateam de se caca pe el.....pt prosteala tupeu abureala.. la telefon am intrebat daca e revopsita,lovita etc dupa mintea lui masina era impecabila,poze mai multe nu a pus inclin sa cred ca si cele 2 din anunt erau false ..zice doar bara pe fata am lovit un caine si e pusa alta da e la culoare.!!!!
ajung acolo si cand vine cu masina verde revopsit cu spray sau cu vopsea de la a la z nu doar un element sa zici ca na...toata scursa pe orice parte!!!
bara fata era neagra,ii zic ba cumetre nu ai zis ca bara e la culoare?Ai crezut ca vin noaptea? "tiganul cica domne no ghine asta e masina o vrei bine no bine asta ii" ba laba mai adus pana aici sa vad un cazan sa pierd atat timp si atatia bani si sa ma obosesc aproape 800 km? "io asa o am ea merge na suie si fa o proba" si mai si deschide usa si mirosea a tigan infect a ursarie de vomitai! gratis de mi o dadea nu o luam ca nu scoateam mirosul ala din ea niciodata!!!!
am si martor cu care am fost ca nu mint..si anuntul inca era pe olx si mai scria si ca impecabila estetic si mecanic,evident ca l am injurat si i am zis ca merita batut cu parul pt tupeu si sa modifice anuntul sa nu si mai bata joc de oameni sa vina pana acolo..
si am mai fost si la slobozia sa vad un fiat linea alt nesimtit! si asta imi da poze ca e pe o parte un pic zgariata cica poze recente si era doar o usa zgariata! el nu vazuse masina de luni de zile,ca statea in bucuresti,ma trimis la maicasa ca avea procura de la el so vanda..si masina avea de jur imprejur pana in tabla bagat cu surubelnita sau cu un cui sau un cutit facute veuri (ca in profilul de cauciuc) de trebuia facuta tinichigeria la loc,plus si alte belele...astia sunt romanii din pacate! nu ai ce sa le faci unora!!! probabil ar trebui cumparate masinile doar de la firme de intermediere si sa nu mai ai contact cu teparul propietar! asa firma scrie clar e ruginita e lovita e revopsita etc
__________________
0723.821.697 modalitatea sa comunicam rapid si civilizat, pt ca nu petrec mult timp on-line pe forum..multumesc pt intelegere
eddy1973 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -