Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Scuterul meu

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-08, 22:56   #121
raulito

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 139
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Si eu am un scuter si umblu cu el pe drum am 15 ani , am toata la el : numere, RAR , asigurare , port casca ,m-a pus tata sa invat legislatie si umblu asa la risc pana ma opreste vreun politist si ma ia la 11 metri pentru atestat si dupaia sigur nu o sa mai umblu , dar pasiunea ii prea mare si senzatia care ti-o ofera ii prea tare
Numai bine! asfalt uscat

Last edited by Bogdan_ozzy; 17-06-08 at 01:00. Reason: Limbaj messengerismen.
raulito is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 00:03   #122
stefanRS

Stage 2
 
stefanRS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 65
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Fratilor este un pusti la mine la bloc care are 15 si si-a luat scuter are scuteru' inmatriculat tot are casca si are si legislatie mi se pare ca dupa noul cod rutier ai voie cu scuterul indiferent de varsta dar sa ai cursul de legislatie absolvit dak gresesc sa ma contrazica cineva
stefanRS is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 03:47   #123
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Gresesti !
BH 07 MDF is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 13:12   #124
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

cu scuterul ai voie doar de la 16 ani... cu legislatie ai voie pana in 50cmc, cu A1 ai voie pana la 125cmc (tot de la 16 ani)
-si eu umblam cu scuterul si nu aveam impliniti nici 15 ani... am luat 3 amenzi pana am implinit 16...
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 00:49   #125
AlexCobra

Stage 1
 
AlexCobra's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 17
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Quote:
Originally Posted by raulito View Post
Si eu am un scuter si umblu cu el pe drum am 15 ani , am toata la el : numere, RAR , asigurare , port casca ,m-a pus tata sa invat legislatie si umblu asa la risc pana ma opreste vreun politist si ma ia la 11 metri pentru atestat si dupaia sigur nu o sa mai umblu , dar pasiunea ii prea mare si senzatia care ti-o ofera ii prea tare
Numai bine! asfalt uscat
Raule raule,si de te prinde un curcan priceput,cu scoala si non corupt,apai iti da ala o amenda de te ustura curu nu de alta da is foarte mari amenzile umblu si io da mai rar si numa pe locuri linistite,necirculate,mai am 1 luna si stii,nu merita riscu,iau atestatu si ma duc cat vreau io:P
AlexCobra is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 00:50   #126
AlexCobra

Stage 1
 
AlexCobra's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 17
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
cu scuterul ai voie doar de la 16 ani... cu legislatie ai voie pana in 50cmc, cu A1 ai voie pana la 125cmc (tot de la 16 ani)
-si eu umblam cu scuterul si nu aveam impliniti nici 15 ani... am luat 3 amenzi pana am implinit 16...
Asa,si ce amenzi ai primit sa ne zici terog ca nu stim cat is amenzile in ziua de azi pt legislatie.
AlexCobra is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 12:42   #127
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

deja din titlul topicului iti dai seama ca nu stie legislatie cel care la facut )
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 22:57   #128
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Quote:
Originally Posted by AlexCobra View Post
Asa,si ce amenzi ai primit sa ne zici terog ca nu stim cat is amenzile in ziua de azi pt legislatie.
poi prima amenda care am luato a fost de 30 lei... (a fost ca o avertizare doar ca a trebui sa si platesc)
a doua oare nu am avut numai legislatia si mia dat 2mil si ceva adica in 48 de ore era 1 mil si ceva si cum nu aveam impliniti 16 ani mia facut jumatate din jumatate.... adica am platit 50 lei...
a treia oare... nu am avut casca, veste, lumini, am fost 2 pe scuter, am si baut.... si a vrut sa imi dea 7mil... aici deja a fost bai deci am sunat pe cineva sa ma rezolve si am luat 2mil
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 20:24   #129
geo_ruxy

Stage 3
 
geo_ruxy's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 79
Member of:
[2 Roti]
[SKODA]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

mi-a zis cineva mai inainte ''bay frate''.. sunt fata! si...am asigurare la scuter... doar atestatul imi lipseste!

ca sa iti iei un scuter la 14 ani nu trebuie sa ai multi $..sau nu stiu exact cum s-a exprimat cineva intr-un post de mai sus... se gasesc si scutere ieftine, second hand.
geo_ruxy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 21:28   #130
quick_silver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 447
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Quote:
Originally Posted by geo_ruxy View Post
mi-a zis cineva mai inainte ''bay frate''.. sunt fata! si...am asigurare la scuter... doar atestatul imi lipseste!

ca sa iti iei un scuter la 14 ani nu trebuie sa ai multi $..sau nu stiu exact cum s-a exprimat cineva intr-un post de mai sus... se gasesc si scutere ieftine, second hand.
vorba aia, cat dai pe scuter atata si te tine
quick_silver is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 21:30   #131
geo_ruxy

Stage 3
 
geo_ruxy's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 79
Member of:
[2 Roti]
[SKODA]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

depinde.. daca stii ce sa cumperi. Eu il am de 2 ani si vad ca tot ma tine... si am dat 12 mil, dar e aprilia, nu vreo marca chinezeasca
geo_ruxy is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 00:32   #132
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Quote:
Originally Posted by geo_ruxy View Post
Io am 14 ani si conduc scutere de aproape 2 ani ))

dak nu ai 16 ani nu inseamna k nu eshti capabil sa conduci...

mi se pare o tampenie k se poate lua atestat doar dupa 16 ani..

cunosc persoane kre au atestat si habar nu au sa mearga cu scuterul si nici nu shtiu regulile de circulatie...dar au atestat!

kt despre mine..nu vreau sa ma laud dar...la 12 ani...conduceam scutere!... si nu am luat nicio cazatura si nu am avut niciun accident...in skimb am avut si am si acum probleme cu politzia

asha k... tu dak vrei sa conduci un scuter trebuie sa ai grija doar la politzie...

asta e umila mea parere...
Tu ai dreptate... dar legea e facuta pentru majoritatea oamenilor... nu pentru cateva exceptii... Dupa cum vorbesti... as spune ca faci parte din a doua categorie... dar n-ai ce sa faci... ca nu poti tu sa schimbi legea... n-ai decat sa astepti sa faci 16 ani ca sa mergi legal... pana atunci, ai grija. Inainte sa mergi pe scuter ai mers cu bicicleta... ?
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 21:36   #133
L4uR

Stage 5
 
L4uR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,445
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

eu de cand ma stiu mi-au placut motoarele si scuterele...adevaru e ca ma plimb din cand in cand dar nu in mod exagerat sa ies in trafic ...am 17 ani si nu am permis ...pentru ca am zis sa astept pana la 18 ani si acum vad ce se intampla cu politia si scuteristii care se aventureaza...prefer sa ma plimb pe o strada linistita , unde nu e agitatie...asa ca mai bine sa asteptati si voi(cei sub 16ani) eu astept de 3 4 ani.....si pofta de plimbare o potolesc cu un scuter ....si o bicicleta merge....dar mai am de asteptat un an eu eu zic ca e bine ce am facut...nu am avut probleme cu politia...in schimb am avut niste cazaturi urate...
asfalt uscat!
L4uR is offline   Reply With Quote
Old 24-07-08, 11:43   #134
raulito

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 139
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

Quote:
Originally Posted by AlexCobra View Post
Asa,si ce amenzi ai primit sa ne zici terog ca nu stim cat is amenzile in ziua de azi pt legislatie.
Prietene amenda pentru cei care nu au cursul de legislatie ii 100 lei si in 48 de ore 50 lei
raulito is offline   Reply With Quote
Old 24-07-08, 11:44   #135
geo_ruxy

Stage 3
 
geo_ruxy's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 79
Member of:
[2 Roti]
[SKODA]
Default Re: Am doar 14 ani si as dori sa conduc un scuter !

sincer, mai bine probleme cu politia [pe mine ieri m-a oprit iar ))) ] decat cazaturi urate.. zi-mi si mie, de ce ai cazut? sunt chiar f curioasa. Eu nu am reusit sa cad decat o singura data cu scuterul si atunci nu conduceam eu, motivul : ''soferul'' care avea atestat, habar nu avea sa mearga cu scuterul! si de aici se pot trage multe concluzii
geo_ruxy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -