Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Scuterul meu

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-13, 13:18   #1
FoXenetu

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1
Default Gilera Nexus 500cc

Salut! Detin o Gilera Nexus 500cc, avariata destul de bine. Acum 2 zile am decis ca a stat destul timp pe margine si m-am apucat de indreptat si sudat suportii carenei. Pana aici totul a fost bine, dar aseara am trecut la partea electrica, loc in care apar si problemele majore ).

Detaliez putin problema.. : Suportii carenei, la impact, se rup si imi sectioneaza tot manunchiul de fire care se conecteaza la ECU si de parca nu era deajuns mai stalceste si cateva mufe printre care (nu stiu cum naiba..) si cea de la ECU, care este cea mai importanta si careia nu pot sa ii dau de capat. Problema ma depaseste deoarece nu gasesc niciunde diagrama de legare a firelor in ECU. Precizez ca mufa nu a putut fi salvata si am facut alta aproape identica, doar ca din 26 de pini pe ECU un singur fir stiu unde vine.


Daca este cineva care are o diagrama de legare a firelor ECU in codul culorilor ar fi extraordinar. Sau daca este un membru care sa detina un astfel de scuter si ma poate ajuta cu niste poze cu mufa care intra in ECU, din care sa imi pot da seama in felul urmator:
Am 26 de pini care ies din ECU si 24 de fire care vin pe instalatie si vreau sa stiu la pinul1 vine firul albastru cu verde( sau care alt fir corespunde).

Scuze de exprimare si/sau alte greseli gramaticale dar mi-am batut capul toata noaptea pe aceasta problema.

Multumesc!
FoXenetu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 19:57   #2
pokemonu`

Stage 5
 
pokemonu`'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 453
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Gilera Nexus 500cc

Cel mai ok ar fi sa comanzi o instalatie electrica noua . Nu face improvizatii sau mai stiu eu ce minuni .
pokemonu` is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -