Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Scuterul meu

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-07, 02:55   #61
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Scutere de max. 50cc

@danny_sweet: toba si carb electronic nu prea cred!
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 08:34   #62
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Scutere de max. 50cc

Quote:
Originally Posted by ge0rge View Post
@danny_sweet: toba si carb electronic nu prea cred!
Doar toba
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 13:58   #63
danny_sweet

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 2
Default Re: Scutere de max. 50cc

ms mult.....ma pun imd pe dezmembrat=))))))
danny_sweet is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 23:25   #64
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scutere de max. 50cc

motomaniak.. ms mult..
danny_sweet... cel mai bine te duci cu el la un service...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 17:27   #65
calin_pirotehnistul

Stage 1
 
calin_pirotehnistul's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 14
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Scutere de max. 50cc

Quote:
Originally Posted by Aaronnel^ View Post
Poi am citit in lege ca poti conduce de la 14 ani fara permis .... dar cum il faci pe gabor sa priceapa ?
dupa noul cod rutier pentru un scuter/moped de pana in 49 cm3 si care nu depaseste 50 km/h ai nevoie doar de un curs de legislatie care costa cam 50-100 de RON si normal scuterul/mopedul trebuie sa fie inregistrat la primaria locala sau sa fie inmarticulat(se pot inmatricula si scutere de 49). Dar este foarte probabil ca de la inceputul lui 2008 sau de prin decembrie 2007 sa se modifice legea si sa se introduca permis obligatoriu de categoria A1 pt orice fel de motoreta sau moped pana in 125 cm3!!! deci nu o sa mai mearga faza cu: am motor de 49 si nu imi trebuie permis!!! chestia e foarte pe bune, deoarece din cauza mopedistilor se produc ff multe accidente, pt ca multi nu stiu reguli banale de circulatie, asa ca mai bine va luati permisul categoria A1 si nu mai aveti treaba!!!(plus ca nu e scump!! e numai vreo 2 mil/200RON)
calin_pirotehnistul is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 02:01   #66
nitrous4speed

Stage 1
 
nitrous4speed's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 18
Default Re: Scutere de max. 50cc

am un aprilia amico gl de 50 cmc si mar interesa un far si un contact si eventual o toba e din 93-94 cam asa si la mana a-2-a daca poate sami dea cineva niste informatii un id de mess sau niste linkuri
nitrous4speed is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 10:19   #67
calin_pirotehnistul

Stage 1
 
calin_pirotehnistul's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 14
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Scutere de max. 50cc

Quote:
Originally Posted by nitrous4speed View Post
am un aprilia amico gl de 50 cmc si mar interesa un far si un contact si eventual o toba e din 93-94 cam asa si la mana a-2-a daca poate sami dea cineva niste informatii un id de mess sau niste linkuri
incearca la obor sau la cineva care are piese second hand sau care le aduce de afara:P
calin_pirotehnistul is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 13:19   #68
nitrous4speed

Stage 1
 
nitrous4speed's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 18
Default Re: Scutere de max. 50cc

problema e ca eu nu sunt din bucuresti sunt din tg-mures daca ma poate ajuta cineva
nitrous4speed is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 02:13   #69
Barum

Stage 5
 
Barum's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 589
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default Re: Scutere de max. 50cc

Quote:
Originally Posted by nitrous4speed View Post
problema e ca eu nu sunt din bucuresti sunt din tg-mures daca ma poate ajuta cineva
Deci frate......tu din Tg MUres.........lumea motoarelor .......si nu iti gasesty cetzi trebe ? hah .....dute duminica la oser si gasesti 100% bafta
Barum is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 02:32   #70
nitrous4speed

Stage 1
 
nitrous4speed's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 18
Default Re: Scutere de max. 50cc

cei ala oser?????
nitrous4speed is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 20:05   #71
smekerul_ptm

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 16
Default Re: Scutere de max. 50cc

salutare tuturor

sunt si eu aterizat pe aici , si am citit tot topicul!!!

tre sa spun si eu cateva lucruri: 1 am o chinezoaica EAGLE de care sunt mandru , cam greu insa , il achit in rate din propiul buzunar.
2. cu toate ca nu sunt de acord cu acea scolarizare , mai bine iei direct carnet pt motor sau si mai bine , pt masina , si ai scapat de griji , nu strica putina scoala/legislatie , mai ales ca vad atatia copii fara minte care fac diverse prostii....cum ar fi...cea mai recenta....intrecere intre scutere.....pe stradutele din colentina.....sa fim seriosi , este pana la urma o idiotenie....makar daca era un poligon....sau o parcare cu distanta mare si fara lume si/sau masini.....

3. tuningul la scutere....sa fuga mai repede....aici sunt pro si contra.

chinezoaica mea , fuge fara nici un fel de modificare , cu 60kmh , am gasit un cablu...pe undeva prin spate la rezervor, si dupa ce l'am decuplat , fuge cu 80kmh....

dar dupa ce am vazut niste scutere....la o vteza de 50-70kmh , punand frana , si vazand cum vibreaza/trepideaza roata din spate/scuterul de "fund" , nu cred ca sunt facute pt a depasii niste date tehnice oarecum bine definite...parerea mea....

si ma refer la cele fara tuning...cum ar fi sa scoti anumite limitatoare (cele care au , ca a mea chinezoaica are CDI....si banuiesc ca e cam limitat)....

si dc spun CDI limitat , pai....cand ajung cu el la 60kmh....(fara acel fir scos) ar vrea sa o ia mai tare...dar deodata motoroul pierde putere , ca si cum ceva il ineaca , sau sa ai zic asa....se simte ca si cum merge'n shuturi....

acum partea cealalta cu firul....de cand l'am scos...merge fara sa mai am shuturi....dar parca a inceput sa o ia razna cu altele....dar nu mai intru in amanunte ca sa nu plictisesc.

deci...parerea mea , ca un scuter stok....tre sa ramana stok...pana avem bani de tuning...altfel , din ce am inteles eu de la tovarashii mei mai instariti la buzunar si cu motoare peste 125cc.....ca se cam prajesc unele lucruri...si in loc sa ne bucuram, ajungem sa bagam bani , asa ca acum ma intreb eu: oare e rentabil? si in fond , scuterul....e de croaziera....tre sa fi remarcat....nu injurat de cei cu conserve.....sau pietonii care raman uimiti..."cine o fi fost...sau ce o fi fost si ala"
smekerul_ptm is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 02:59   #72
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Scutere de max. 50cc

Quote:
Originally Posted by smekerul_ptm View Post
salutare tuturor
3. tuningul la scutere....sa fuga mai repede....aici sunt pro si contra.

chinezoaica mea , fuge fara nici un fel de modificare , cu 60kmh , am gasit un cablu...pe undeva prin spate la rezervor, si dupa ce l'am decuplat , fuge cu 80kmh....

dar dupa ce am vazut niste scutere....la o vteza de 50-70kmh , punand frana , si vazand cum vibreaza/trepideaza roata din spate/scuterul de "fund" , nu cred ca sunt facute pt a depasii niste date tehnice oarecum bine definite...parerea mea....

Esti varza! In primul rand nu stiu ce fir ai taiat tu la chinezoaica ta dar nu o sa iti mearga nici odata un 50cc 4timpi cu 80.. Poate doar vreo japoneza cu filtre si evacuare completa.

In al 2-lea rand. Se comporta asa pentru ca ai pus botu la toate cacaturile si ai luat chinezarii.

Incearca sa mergi pe Piaggio, Aprilia, Malaguti, Yamaha etc.. si sa imi spui daca se comporta la fel.

Cāt despre tuning, nu stiu daca are rost sa mai vorbim..

1. Iatzi un scooter.
2. Gāndeste cu capul inainte sa postezi ca nu suntem veniti cu pluta.
3. NU mai dezgropa topicuri vechi.. Data care vine o sa ai ban permanent.


Taz
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 23:15   #73
smekerul_ptm

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 16
Default Re: Scutere de max. 50cc

Quote:
Originally Posted by TazzY View Post
Esti varza! In primul rand nu stiu ce fir ai taiat tu la chinezoaica ta dar nu o sa iti mearga nici odata un 50cc 4timpi cu 80.. Poate doar vreo japoneza cu filtre si evacuare completa.

In al 2-lea rand. Se comporta asa pentru ca ai pus botu la toate cacaturile si ai luat chinezarii.

Incearca sa mergi pe Piaggio, Aprilia, Malaguti, Yamaha etc.. si sa imi spui daca se comporta la fel.

Cāt despre tuning, nu stiu daca are rost sa mai vorbim..

1. Iatzi un scooter.
2. Gāndeste cu capul inainte sa postezi ca nu suntem veniti cu pluta.
3. NU mai dezgropa topicuri vechi.. Data care vine o sa ai ban permanent.


Taz
PS: se scrie data viitoare.....

si in afara de asta....ce te face sa crezi ca nu merge cu 80?
si dc sa imi iau altceva asta ce are , nu merge sau care e faza?
si dc ai tu impresia gresita despre tine ca tu le sti pe toate?
ai vreun magazin de scutere sau macar vreun service?
si daca imi iau bann , care ar fi problema?

bai baiatule , dute nepoate si baga repede un control....sincer ai probleme cu nervii !!!
smekerul_ptm is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 23:19   #74
smekerul_ptm

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 16
Default Re: Scutere de max. 50cc

Quote:
Originally Posted by TazzY View Post
Esti varza! In primul rand nu stiu ce fir ai taiat tu la chinezoaica ta dar nu o sa iti mearga nici odata un 50cc 4timpi cu 80.. Poate doar vreo japoneza cu filtre si evacuare completa.

In al 2-lea rand. Se comporta asa pentru ca ai pus botu la toate cacaturile si ai luat chinezarii.

Incearca sa mergi pe Piaggio, Aprilia, Malaguti, Yamaha etc.. si sa imi spui daca se comporta la fel.

Cāt despre tuning, nu stiu daca are rost sa mai vorbim..

1. Iatzi un scooter.
2. Gāndeste cu capul inainte sa postezi ca nu suntem veniti cu pluta.
3. NU mai dezgropa topicuri vechi.. Data care vine o sa ai ban permanent.


Taz
sau sa inteleg ca .... ai ceva cu cineva.....sau doar cu cei noi veniti?

eu iti spun ce se intampla....nu ma iau cu tine la tranta....imi e teama sa nu ma impiedic )

1. Am scuter.
2. E treaba fiecaruia cu ce e venit , nu ma priveste.
3. Fiind NOU , (dar se pare ca functia pe care o ai , o ai degeaba, nu imi dau seama cine anume ti'a dat tzie functie de moderator , dar a gresit rau) , sti ca astia noi mai si gresesc , dar asta nu inseamna sa le sari cu paru'....ca deh.....doar tu nu te'ai nascut invatat.....sau gresesc eu?
smekerul_ptm is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 08:12   #75
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Scutere de max. 50cc

Deci m-ai lasat fara cuvinte... Crezi ca e mare smecherie sa fii mod? "Functia mea"..

Ok eu sunt cel care se ia de lume pe aici si le stiu pe toate in ciuda faptului ca nu am un magazin de scootere sau macar un service.

Ca sa nu mai vorbim despre ce stiu eu, hai sa ii lasam pe ceilalti baieti sa ma corecteze daca gresesc undeva. Dau un quote la postul de mai sus!

Quote:
Originally Posted by TazzY
Esti varza! In primul rand nu stiu ce fir ai taiat tu la chinezoaica ta dar NU o sa iti mearga nici odata un 50cc 4timpi cu 80.. Poate doar vreo japoneza cu filtre si evacuare completa.

In al 2-lea rand. Se comporta asa pentru ca ai pus botu la toate cacaturile si ai luat chinezarii.

Incearca sa mergi pe Piaggio, Aprilia, Malaguti, Yamaha etc.. si sa imi spui daca se comporta la fel.

Cāt despre tuning, nu stiu daca are rost sa mai vorbim..

1. Iatzi un scooter.
2. Gāndeste cu capul inainte sa postezi ca nu suntem veniti cu pluta.
3. NU mai dezgropa topicuri vechi.. Data care vine o sa ai ban permanent.


Taz
Sper sa prizi ideia boldului...
TazzY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -