Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2009 -- 10-12 aprilie 2009 -- Bucuresti - Romexpo

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-09, 16:46   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo


De 4Turbo poate nu aţi auzit încă, dar frânele de la EBC Brakes vă garantez că vă pot face părul de pe spate să se ridice atunci când apăsaţi pedala corespunzătoare, maşina oprindu-se rapid, mai rapid decât a accelerat chiar, promite 4Turbo a lui Iustin Ţînţaru. Compania 4Turbo, în frunte cu Iustin (boost manager scrie pe cartea lui de vizită), este importator direct EBC Brakes şi mi-a povestit cu ce se ocupă el cu ocazia 4TuningDAYS.

La EBC a ajuns din pură întâmplare: “am fost nevoit să schimb plăcuţele şi am pus Ferodo. Diferenţa a fost imensă, maşina parcă nu mai vroia să se oprească ci doar să încetinească. Am fost înapoi la service şi din fericire nu aruncaseră încă plăcuţele vechi care s-au dovedit a fi EBC Greenstuff.”

Aşa că a luat taurul de coarne şi după două săptămâni de negocieri cu directorul şi deţinătorul companiei, Andy Freeman, a obţinut statutul de distribuitor naţional EBC Brakes. În ciuda sfaturilor primite de a nu începe acest business iarna, dar şi la începutul crizei economice, pe 7 decembrie Iustin a plătit prima comandă de 12.000 de euro. La început, vânzările nu au fost grozave însă acestea au crescut constant de la o lună la alta.

Iustin a vândut iniţial calculatoare, pentru ca, mai apoi, să lucreze timp de un an şi jumătate pentru BDT, dealer Ford în România. Totul a început să se schimbe în noiembrie 2007 când băiatul în cauză a găsit pe ebay o ofertă specială la faruri cu angel eyes.
A achiziţionat atunci 5 seturi care s-au vândut în mai puţin de o săptămână. Pe cutii a găsit adresele importatorilor din Germania şi i-a contactat pe rând pe toţi, într-un final reuşind să cumpere direct de la Dectane. Nivelul următor a constat în rugămintea adresată prietenilor lui de a-i împrumuta 10.000 de euro pentru un prim import mai important.

În martie avea deja patru magazine care cumpărau de la el şi o medie a vânzărilor de 7.000€/lună, pentru ca împreună cu xenon-ul să vândă de peste 20.000 de euro/lună în toamna lui 2008. Iustin nu ascunde faptul că, odată cu creşterea vânzărilor, au început şi primele probleme legate de calitatea slabă a farurilor şi stopurilor. Aşa s-a decis să se reprofileze şi să înceapă colaborarea cu cei de la EBC Brakes.

În concluzie, Iustin Ţînţaru şi al lui 4Turbo este importator direct pentru: EBC, Bilstein Sport, Powerflex, Quaife, Wilwood, SiemensHID şi Goodridge.

Să nu uităm nici de o altă activitate mai nouă a patronului, şi anume, modificările şi recondiţionările de turbine. Ultimul proiect terminat în această direcţie ar fi un 1.9TDI de 90CP, transformat într-un 1.9TDI cu turbină modificată de 3.0TDI şi 250CP.

Firma 4Turbo o găsiţi pe site-ul 4Tuning, Iustin acordând un discount permanent de 25% la toata gama (plăcuţe, discuri, lichid de frână), pentru că afacerile de viitor se construiesc alături de parteneri serioşi. Tot pe 4tuning.ro găsiţi şi detalierea produselor de care Iustin este atât de mândru.


Gama EBC cuprinde:

Plăcuţe:

Blackstuff: calitate identică cu cele de fabrică la un preţ mai mic spune Iustin, deoarece nu mai trec pe la doi, trei intermediari;

Greenstuff: prima treaptă de upgrade faţă de plăcuţele de fabrică,
coeficient de frecare 0.55 (max. 0.4 la cele de fabrică) şi temperatura
maximă la care pot fi folosite este de 600°C (max. 4000C la cele de fabrică).
Acestea ar elimina cu până la 50% mai puţin praf deoarece nu conţin particule
metalice;

Redstuff: a doua treaptă de upgrade pentru vehicule de peste 200CP, au în
compoziţie particule ceramice şi fibră de kevlar, ceea ce le-ar face să elimine cu până la 90% mai puţin praf şi să reziste până la 750°C;

Yewllowstuff: pentru şoferii foarte agresivi şi chiar pentru raliu, coeficient de
frecare 0,64, conţin fibră de aramidă şi rezistă până la 900°C;

Discuri:

UPR: Discuri de fontă echilibrate dinamic, EBC garantează că pot fi
folosite chiar şi cu plăcuţe Yellowstuff fără riscuri de ovalizare;

Turbo Groove: Disc din oţel aliat cu cupru, cu canale interioare de
ventilaţie oblice şi răsucite şi cu striaţii pentru eliminarea gazelor care
se formează la suprafaţa de contact dintre disc şi plăcuţă;

USR Ultimax: Alternativa silenţioasă pentur Turbo groove, din acelaşi oţel
aliat cu cupru dar cu canale de ventilaţie drepte;


În rest, Iustin s-a mai ocupat şi cu echiparea unora dintre maşinile de raliu cu frâne EBC:


Evo 6 de grupa N (pilot George Creţu)
Yellowstuff + UPR

Lancia Delta Integrale a lui ZoliaT
Redstuff + Turbo Groove

Toyota Lancruiser participantă la Rally Raid
Yellowstuff + Turbo Groove

Mitsubishi Pajero EVO
EBC Yellowstuff + Turbo Groove

2008 WRX STI, M6, M5 E60 şi E39, Volvo S40 T4
Yellowstuff/Redstuff
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Toader_Alexandru-1075.jpg
Views:	740
Size:	3.71 MB
ID:	949452   Click image for larger version

Name:	Toader_Alexandru-1076.jpg
Views:	505
Size:	3.99 MB
ID:	949453   Click image for larger version

Name:	Toader_Alexandru-1077.jpg
Views:	702
Size:	4.33 MB
ID:	949454  

Click image for larger version

Name:	Toader_Alexandru-1079.jpg
Views:	765
Size:	4.08 MB
ID:	949455   Click image for larger version

Name:	Toader_Alexandru-1074.jpg
Views:	957
Size:	4.32 MB
ID:	949456  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 20:02   #2
kulturistu22

Stage 4
 
kulturistu22's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 190
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

deci...pt cn nu stie si nu a cumaparat de la el..eu am cumpara o pereke de faruri astra g,stopuri,grila si becurile aferente.le am de una an jumatate si nu am avut nici o problema.oricum omul mi-a zis de la inceput ca dc am probleme se skimba.om de cuvant il recomand .si ebc..pt baiatul de mai sus..eu am avut si am fost multumit.am folosit discuri brembo ventilate si perforate cu ebc green parca erau.ffff ok !!!!astra g 1.6 16V 101HP.210 km/h pe Autostrada Soarelui - 204km/h real pe GPS.mergea/frana super cu brembo si EBC.
kulturistu22 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 21:18   #3
Roby_mkr

Stage 4
 
Roby_mkr's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 256
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

salut poti sa`mi faci si mie o oferta pt un golf 4 variant 1.9 TDI 74 KW cod motor AXR : un set de discuri , placute si o turbina (un pret aprox)...ms
Roby_mkr is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 22:43   #4
LEX.Titanium

Stage 2
 
LEX.Titanium's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 72
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

Salut !

As dori si eu o oferta pentru placute + discuri pentru un Ford Focus mk2 2007 cu motor de 2.0TDCI. Astept oferta! Multumesc anticipat ! Toate cele bune!
LEX.Titanium is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 00:07   #5
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

da pentru batrana dacie 1310 este ceva placute de frana......
serady is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 13:04   #6
aadalex

Stage 3
 
aadalex's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 152
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

...un UP si de la mine...produse EBC sunt de calitate...am montat discuri(normale si USR) si placute(Black si Green) pe masini Renault - Clio si Megane...performante net superioare celor de fabrica...
aadalex is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 15:06   #7
Fly53

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 33
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

Si de unde putem afla niste preturi?Am dat mail pe 4turbo da nu mi`a raspuns nimeni,mai e valabil siteul?
Fly53 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 23:22   #8
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

m-ar interesa si pe mine niste placute fata, compatibile cu discuri brembo normale, pentru octavia 2001 1,9 TDI 110 cai, motor AHF...un pret si de unde se pot achizitiona..respect
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 10:11   #9
unEL

Stage 4
 
unEL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 260
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

EMV Custom este partener zona DOBROGEA (Constanta-Tulcea) cu preturi si produse identice.
Pt. informatii va asteptam sa ne contactati la:
Tel.: 0720-414.448 / 0273-631.369
e-mail: office@customcar.ro
YM: vali.mosor@yahoo.com
__________________
"DETALIILE FAC DIFERENTA >>> DIFERENTA E IN DETALII"
unEL is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 20:03   #10
chelloo83

Stage 5
 
chelloo83's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 335
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

eu mi-am luat de la 4turbo placute si saboti green stuff, se simte diferenta dar: VREAU FACTURA !!!
chelloo83 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 13:33   #11
yamahaer1cip

Stage 5
 
yamahaer1cip's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 713
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

cum pot lua legatura cu firma?
yamahaer1cip is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 04:54   #12
unEL

Stage 4
 
unEL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 260
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

Poti sa ne suni.
Poti sa ne trimiti un e-mail.
Poti sa scrii pe YM.
Ai datele de contact cu 3 posturi mai sus

Tel.: 0720-414.448 / 0273-631.369
e-mail: office@customcar.ro
YM: vali.mosor@yahoo.com


Te salut
unEL is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 20:26   #13
spartaans

Stage 5
 
spartaans's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 374
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

sall

ma intereseaza si pe mine un set de placute green pentru fata momentan.

Masina: Opel AStra G Coupe, an fabr: 2002, motor Z22SE 2.2 16v, 108kw

Astept un raspuns
__________________
Proud Member of Bertone MotorSport
www.bertone.ro



Pot aduce :

IRMSCHER
OPC LINE
spartaans is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 10:57   #14
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

cam la cat s-ar invarti 4 placute pt un golf 4 ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 13:45   #15
IONUT-GBP

Stage 5
 
IONUT-GBP's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,729
Default Re: Frâne, discuri, suspensii şi turbine de la firma lui Iustin Ţînţaru, 4Turbo

4 Discuri + placute pentru MERCEDES E220 CDI din 2004 ?
IONUT-GBP is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -