Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > Campionatul National de Car-Audio

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-11, 10:59   #16
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Am si eu o propunere de dezvoltarea categoriilor la SQ pentru 2012 ... sunt foarte putine clase si categorii incat sa se incurajeze fenomenul SQ la CNCA ...
Categoriile actuale sunt pentru persoanele care fac SQ la nivel inalt iar astia mai mici nu au nici o sansa in fata lor...
Eu de ex o sa am 7 canale active cu scule "medii" ca sa zic asa si de incadrat dupa actualul regulament ma incadrez la AUDIOFILI FARA LIMITA unde nu ma pot compara cu sistemele de top.

Last edited by Tibitzu; 19-11-11 at 11:04.
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 11:09   #17
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Talking Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

votez Tibitzu.
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 12:07   #18
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Este in lucru de ceva timp si acest aspect. Detalii privind noi clase si alte modificari ale regulamentului (SQ si SPL) vor aparea in 2012.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 13:18   #19
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Mersi AYG pentru sustinere...si pun pariu ca sunt multi care ar sustine chestia asta...

Mersi Bigu de raspuns sper sa fie cat mai "deschis" regulamentul de SQ si sa sa devina o categorie mai abordata si dezvoltata in 2012.

Eu unul nu participam si nu luam in serios fenomenul SQ pana acum pt ca regulamentul (slab conceput dupa mine) punea in aceeasi oala pe cei slabi si cei " grasi " si daca mai pui ca majoritatea masinilor sunt facute si reglate (nu mai vb de scule) de cine trebuie iar mie imi place sa imi fac sistemul cu manutza mea atunci chiar ca imi pierdeam orice speranta ...

si presupun ca sunt multi care nu au participat si nu au vrut nici macar sa incerce SQ din aceasta cauza.... cu toate ca si-au dorit...
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 13:49   #20
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Tibitzu View Post
regulamentul (slab conceput dupa mine) punea in aceeasi oala pe cei slabi si cei " grasi " si daca mai pui ca majoritatea masinilor sunt facute si reglate (nu mai vb de scule) de cine trebuie iar mie imi place sa imi fac sistemul cu manutza mea atunci chiar ca imi pierdeam orice speranta ...

si presupun ca sunt multi care nu au participat si nu au vrut nici macar sa incerce SQ din aceasta cauza.... cu toate ca si-au dorit...
1.Regulamentul e ok, se duce lipsa de niste clase.
2.Si tu ai niste avioane de scule si super experienta fata de alti pasionati
3.Cine si-a dorit, a participat. Nu e normal, chiar daca te crezi batut din capul locului, totusi sa participi ? Sa vezi daca esti aproape de adevar sau poate chiar ma slab de cat credeai? Plus ca ai posibilitatea de a asculta o parere avizata care iti poate da niste sfaturi constructive.

Ma repet , se discuta de ceva vreme adaugarea/modificarea claselor.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 14:06   #21
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Ma tu ai ceva cu avioanele mele ...

Prea putini din SQ iti dau vre-un "sfat constructiv" despre sistem si tot prea putini isi pun masina la bataie adica la ascultat...pe langa ast, tocmai d'aia am incercat anul acesta putin SQ obisnuit cu gandul ca o mi-o iau...Am vrut sa imi vad nivelul si sa invat putin...si sincer fata de pasionatii aia de care zici tu....chiar mi-am dat seama ca am ceva baze de la care sa plec...
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 14:23   #22
alexnastase

Stage 3
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Tibitzu View Post

Prea putini din SQ iti dau vre-un "sfat constructiv" despre sistem si tot prea putini isi pun masina la bataie adica la ascultat...
Tibi! nu cred ca ai dreptate, eu unul cred ca am ascultat toate masinile de la SQ, urmarind totodata cum as putea sa imi imbunatatesc unele reglaje. dupa jurizari eu am vazut ca arbitri care, dupa semnarea fisei de jurizare, iti explicau ce si unde ai gresit in reglaje, restectiv la ce categorie excelezi.

in legatura cu numarul claselor, iti dau dreptate 90%(nici mie nu imi convine sa ma bat de la egal la egal cu Micro Precision seria 5, respectiv seria 7, eu avand un amarat de sistem de 50 Euro), DAR trebuie sa te uiti atent ca in afara de Finala de la Bucuresti, la celelalte competitii au fost cate 2maxim 3 concurenti per clasa.
mai bine ma "bat" cu unu mai puternic care ma poate ambitiona/stimula, decat sa fiu singur in clasa

Oricum astept cu nerabdare noile regulamente SQ/SPL pentru inceperea unui nou sistem
alexnastase is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 15:11   #23
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Exact cum ai spus-o si tu...nici singur in clasa nu e bine deloc dar si daca ma baga in aceeasi clasa cu Micro Precision este acelasi drac si tot nu e bine.
Speram ca noul regulament sa fie mai bogat in categorii...

---Despre arbitii nu am ce sa discut ...In situatia mea.... Marinu...el m-a jurizat mereu si mereu mi-a dat sfaturi si mi-a explicat tot ce nu am inteles atat cat a putut si cat a avut timp...
---De participanti la fel...nu am ce sa zic...sunt 2 in total care m-au lasat sa le ascult masina...restul pauza...poate tu esti mai prieten cu ei sau ai avut o zi buna sa te lase sau sa te invite la o ascultare....
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 15:12   #24
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

nu stiu cum e la CNCA, eu am participat doar la EMMA, pur si simplu pt ca o data a fost in Mangalia si o data la Slobozia, mai aproape de mine, si mi-am permis sa particip .
din ce am observat... la emma nu prea conteaza asa mult componentele, ci mai mult instalarea(in care intra si asezarea difuzoarelor) si setarile. in mare..... scena, e adevarat ca fara niste componente calumea nu o poti face..... dar degeaba ai micro precision 7.16 cu time alignment 0 si asezare de fabrica, ca poate sa vina unu cu un sistem de 50e cum ai tu... si cu usile insonorizate calumea de tot, cu setari facute de un inginer de sunet si sa il bata pe celalalt
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 15:43   #25
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
nu stiu cum e la CNCA
No, cam aici trebuia sa se termine

90% dintre participantii CNCA au trecut pe la emma si stim cum e

In schimb, noi, te asteptam cu cea mai mare placere si la CNCA sa vezi cum e Eu zic ca merita sa faci o data un efort sa participi si tu la o etapa.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 15:43   #26
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Tibitzu View Post
Exact cum ai spus-o si tu...nici singur in clasa nu e bine deloc dar si daca ma baga in aceeasi clasa cu Micro Precision este acelasi drac si tot nu e bine.
Speram ca noul regulament sa fie mai bogat in categorii...

---Despre arbitii nu am ce sa discut ...In situatia mea.... Marinu...el m-a jurizat mereu si mereu mi-a dat sfaturi si mi-a explicat tot ce nu am inteles atat cat a putut si cat a avut timp...
---De participanti la fel...nu am ce sa zic...sunt 2 in total care m-au lasat sa le ascult masina...restul pauza...poate tu esti mai prieten cu ei sau ai avut o zi buna sa te lase sau sa te invite la o ascultare....
Cand am fost la Sibiu il intrebam pe Norbi(prima data cand vobream cu el) cum e cu sq, sti ce mi-a spus? Hai la mine la masina sa iti arat. deci fara sa ne cunoastem ma bagat direct in masina sa ascult si mia spus multe despre sq. Pylula la fel direct in masina sa imi arate cum suna la el, deci si eu am avut o zi buna?
Nu mai spui de arbitri care au fost super ok
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 16:06   #27
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
No, cam aici trebuia sa se termine

90% dintre participantii CNCA au trecut pe la emma si stim cum e

In schimb, noi, te asteptam cu cea mai mare placere si la CNCA sa vezi cum e Eu zic ca merita sa faci o data un efort sa participi si tu la o etapa.
uf, crezi ca nu vreau sa vin? sau nu am vrut sa vin la drift expo ? chiar atunci luasem micro precisionurile si am ramas fara shilingi
doar o data am fost la cnca, si nu ca participant, ci ca spectator, prin 2009 februarie
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 16:07   #28
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

@tibi eu cred ca daca rugai pe cineva sa te duci sa ii asculti masina nu era nici o problema si nimeni nu te refuza!
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 23:28   #29
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Anul trecut a fost primul an in care, exact cum ati spus si voi mai sus, am simtit ca nivelul a crescut suficient de mult, incat clasele au devenit insuficiente. Nu puteam schimba regulamentul pe parcursul anului, insa procesul de reeditare a regulamentului a inceput de ceva vreme . Cresterea calitativa din 2011 a reprezentat fix ingredientul de care mai aveam nevoie pentru a ma convinge ca tot ce am investit cu totii pana acum a dat roade si merita dezvoltat.

Regulamentul SQ League se va schimba radical pentru 2012, in asa fel incat clasele, incadrarile in clase, si procesul de jurizre vor oferi tuturor competitorilor o sansa egala, si in raport cu valoarea produselor instalate.

Sfatul meu e sa va lucrati fiecare masinile cum puteti mai bine, pentru ca la anul va asteapta un an competitional intens, cu multe surprize placute.
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 23:38   #30
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

@Pilula...am intrebat si am rugat crede-ma...la Brasov tu ai fost singurul care a raspuns pozitiv...

In fine nu mai conteaza...Ateptam 2012...
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -