Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-08, 14:44   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Citroën, Loeb si Sordo stralucesc pe Costa Daurada

Editia a 44-a a Raliului Cataluniei – Costa Daurada s-a terminat cu a treia dubla consecutiva pentru echipa Citroën Total. In urma victoriei, echipajul Sébastien Loeb/Daniel Elena a ajuns la 96 de puncte in clasamentul general, iar cu cele 8 puncte adunate si de echipajul Dani Sordo/Marc Martí, echipa Citroën conduce in clasamentul constructorilor cu un avantaj de 27 puncte fata de cei de la Ford.

Prima zi a Raliului Cataluniei – Costa Daurada, una in care vantul a batut extrem de tare, s-a terminat perfect pentru echipa Citroën Total. Cele doua echipaje Sébastien Loeb/Daniel Elena si Dani Sordo/Marc Martí, la volanul masinilor Citroën C4 WRC, au terminat toate cele 6 probe speciale ale zilei pe primele doua locuri. "Am reusit sa ne intram foarte repede in ritm si fiindca am plecat primii am beneficiat si de o suprafata curata. Asta a insemnat ca am mers pe trasa ideala fara a taia prea mult virajele ceea ce a redus considerabil riscul unor pene de cauciuc. Avem un avans fata de rivalii nostri, dar acesta nu este inca suficient de mare”, spunea Sébastien Loeb, castigatorul ultimilor trei editii ale acestui raliu.

Ziua a doua a raliului a avut aceeasi desfasurare ca cea din prima zi. Sébastien Loeb si Daniel Elena au profitat de viteza si eficienta modelului Citroën C4 WRC si au reusit sa-si mareasca avansul in clasamentul general, iar Dani Sordo si Marc Martí au reusit sa-si apere pozitia secunda. "A fost o zi dificila, dar nu am avut parte de nicio surpriza neplacuta. A fost mai cald decat in prima zi si de aceea a trebuit sa ne protejam putin pneurile. Am terminat ziua cu un avans si mai mare, dar acest lucru nu inseamna ca putem considera acest raliu ca si castigat", a adaugat Loeb, la finalul zilei secunde din Raliului Cataluniei – Costa Daurada.

In ultima zi a raliului au fost programate alte 6 probe speciale, cu o lungime totala de 93,88 km. Si de data aceasta echipajele Citroën s-au descurcat perfect si astfel au reusit sa-si pastreze pozitiile pana la final. "Aceasta este a treia dubla consecutiva din 2008, ceea ce imi da o satisfactie deosebita", a spus zambind, Olivier Quesnel, directorul Citroën Sport. "Ce apreciez cel mai mult la acest rezultat este modul in care a fost obtinut. Cele doua modele C4 WRC au fost mereu in fruntea clasamentului dovedind o fiabilitate remarcabila. Toata lumea a facut o treaba impecabila pe parcursul celor trei zile. Sébastien si Daniel au mers perfect si nimeni nu a putut sa tina pasul cu ei. Dani si Marc s-au descurcat excelent si au terminat, pentru a treia oara consecutiv, pe pozitia a doua. Este un rezultat pozitiv pentru Citroën – Loeb si-a consolidat pozitia de lider in clasamentul pilotilor, iar in clasamentul constructorilor avem acum un avans de 27 de puncte - si am vrea ca, peste exact o saptamana, in Corsica, sa avem parte de acelasi rezultat."

Pentru Sébastien Loeb aceasta a fost a patra victorie consecutiva in Spania, a 9-a din acest sezon si a 45-a din cariera. "Nu cred ca este o surpriza pentru nimeni faptul ca sunt foarte incantat de acest succes. Specialele Riudecanyes si Santa Marina, programate in ultima zi, au fost similare cu cele din primele doua zile, dar Serra d'Almos a fost complet diferita fata de celelalte. A fost foarte ingusta, asfaltul nu avea o calitate foarte buna si, in plus, era si denivelat. Am fost atenti sa nu facem vreo pana de cauciuc. Aceasta a fost singura noastra problema din acest raliu. Pentru a exploata la maximum pneurile Pirelli Pzero WRC a trebuit sa-mi adaptez stilul de pilotaj in functie de uzura lor. Nu am facut nicio greseala, iar modelul C4 WRC a mers impecabil de la start la sosire. Acest lucru ne-a adus mai aproape de cele doua titluri mondiale, dar nu inseamna ca sunt deja ale noastre", a spus Sébastien Loeb, la finalul Raliului Cataluniei – Costa Daurada.

Pentru a treia oara consecutiv, Dani si Marc au terminat pe locul secund fiind extrem de multumiti de evolutia pe asfaltul spaniol. "Este pentru a treia oara consecutiv cand terminam pe aceasta pozitie in raliul de acasa si sunt fericit ca am adus inca o dubla pentru Citroën. Desigur, intr-o zi, mi-ar placea sa castig acest raliu, dar acum sunt fericit cu acest rezultat. A fost un sfarsit de saptamana perfect pentru noi. Dupa prima zi am facut cateva modificari la masina pentru a o adapta la pneurile pe care le aveam la dispozitie. Totul a mers perfect si am reusit sa urcam din nou pe podium. Sunt bucuros ca punctele obtinute de noi au adus echipa Citroën Total mai aproape de titlul constructorilor si, daca totul merge bine, sunt sigur ca putem obtine acelasi rezultat si la Ajaccio saptamana viitoare", a adaugat Dani Sordo.

Succesul Citroën Sport a fost completat de Martin Prokop (Citroën C2 Super 1600) care s-a impus in Junior WRC cu un avans de 24,6 secunde fata de urmatorul clasat. Echipajele A. Burkart/M. Koelbach (Citroën C2 Super 1600) si S. Gallagher/M. Morrissey (Citroën C2 Super 1600) au terminat raliul pe pozitiile 3, respectiv 4. Sebastien Ogier a ramas lider, in ciuda abandonului din Raliul Cataluniei – Costa Daurada, in Junior WRC cu un total de 34 puncte.
Raliul Frantei - Turul Corsicii, urmatoarea etapa din Campionatul Mondial de Raliuri, este programat in perioada 10 - 12 octombrie 2008.

Statistici Raliul Spaniei – Costa Daurada 2008
Ziua 1: PS1, PS2, PS3, PS4, PS5, PS6: Sébastien Loeb (Citroën C4).
Ziua 2: PS7, PS8 si PS9: S. Loeb – PS10: Mikko Hirvonen (Ford Focus) PS11: S. Loeb – PS12: François Duval (Ford Focus).
Ziua 3: PS13: F. Duval – PS14: S. Loeb – PS15: Dani Sordo (Citroën C4) – PS16, PS17 si PS18: M. Hirvonen.

Victorii de probe speciale
Clasament victorii PS: S. Loeb: 11 victorii – M. Hirvonen: 4 – F. Duval: 2 – D. Sordo: 1.
Liderii raliului: PS1 la PS18: Sébastien Loeb.

Rezultate finale in editia a 44-a a Raliului Spaniei – Costa Daurada * (etapa a 12-a din 15)

1. S. Loeb/D. Elena (Citroën C4) 3 h 21 min 17,4 s
2. D. Sordo/M. Martí (Citroën C4) + 24,9 s
3. M. Hirvonen/J. Lehtinen (Ford Focus) + 1 min 02,5 s
4. F. Duval/P. Pivato (Ford Focus) + 1 min 10,8 s
5. P. Solberg/P. Mills (Subaru Impreza) + 3 min 27,4 s
6. JM Latvala/M. Anttila (Ford Focus) + 4 min 03,8 s
7. C. Atkinson/S. Prevot (Subaru Impreza) + 4 min 04,9 s
8. A. Mikkelsen/O. Floene (Ford Focus) + 5 min 19,6 s
9. M. Wilson/S. Martin (Ford Focus) + 7 min 43,2 s
10. B. Tirabassi/F. Gordon (Subaru Impreza) + 9 min 05 s
Clasament general FIA WRC – Constructori (dupa etapa a 12-a din 15)*
1. Citroën-Total, 159 puncte – 2. Ford, 132 p – 3. Subaru, 80 p – 4. Stobart, 55 p – 5. Munchi's, 22 p – 6. Suzuki, 20 p.
Clasament general FIA WRC – Piloti (dupa etapa a 12-a din 15)*
1. S. Loeb, 96 puncte – 2. M. Hirvonen, 84 p – 3. D. Sordo, 59 p – 4. C. Atkinson, 42 p – 5. JM. Latvala, 37 p – 6. P. Solberg, 36 p – 7. H. Solberg, 22 p – 8. G. Galli, 17 p – 9. F. Duval, 16 – 10. M. Wilson, 12 p – 11. U. Aava, 11 p – 12. F. Villagra, 9 p – 13. C. Rautenbach, 6 p – 14. T. Gardemeister, 5 p – 15. A. Mikkelsen, 5 p – 16. PG. Andersson, 4 p – 17. JM. Cuoq, 2 p – 18. M. Rantanen, 2 p – 19. A. Aigner, 1 p – 20. J. Hänninen, 1 p – 21. S. Ogier, 1 p.
*Clasament provizoriu pana la omologarea rezultatelor de catre FIA
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	59949_LoebsSpain1208022.jpg
Views:	387
Size:	1.30 MB
ID:	662801   Click image for larger version

Name:	60218_LoebsSpain1208265.jpg
Views:	217
Size:	1.20 MB
ID:	662802   Click image for larger version

Name:	60358_LoebsSpain1208335.jpg
Views:	74
Size:	738.4 KB
ID:	662803  

Click image for larger version

Name:	60376_aLoebsSpain1208365.jpg
Views:	119
Size:	1.07 MB
ID:	662804  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 15:23   #2
cata_cve

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 75
Default Re: Citroën, Loeb si Sordo stralucesc pe Costa Daurada

NICI NU MA ASTEPTAM LA ALTCEVA :d
cata_cve is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 22:22   #3
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Citroën, Loeb si Sordo stralucesc pe Costa Daurada

mereu am avut si am si o sa am pt citroen ......
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 13:07   #4
z3r0m3CSL

Stage 4
 
z3r0m3CSL's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 228
Default Re: Citroën, Loeb si Sordo stralucesc pe Costa Daurada

Cred ca S. Loeb o sa il castige anul asta !
z3r0m3CSL is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 15:53   #5
Capone_street

Stage 5
 
Capone_street's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 566
Member of:
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Citroën, Loeb si Sordo stralucesc pe Costa Daurada

ce lege face S.Loeb si cu Mikonen (DACA AM SCRIS BINE) o lupta tare in WRC ...a Inceput Corsica
Capone_street is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -