Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-09, 11:47   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand


Daca americanii si europenii isi dau cu criza economica in cap, arabii se pare ca prospera. Dupa ce statul Qatar a anuntat ca va cumpara 17% din viitorul concern Volkswagen-Porsche, Emiratele Arabe Unite promit ca termina parcul tematic Formula 1 pana in noiembrie.

Exact la timp, pentru ca cei care vin pentru Marele Premiu din Abu Dhabi, ce se va desfasura pe insula Yas in 1 noiembrie, sa poata sa se distreze pe cinste dandu-se pe circuitul miniatural Ferrari si nu numai.

Fotografiile atasate infatiseaza stadiile diferite prin care a trecut constructia parcului de la inaugurarea santierului in 2007 pana acum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ferrari-theme-park-oct-2007.jpg
Views:	710
Size:	89.1 KB
ID:	1019404   Click image for larger version

Name:	Ferrari-theme-park-feb-2008.jpg
Views:	570
Size:	94.9 KB
ID:	1019405   Click image for larger version

Name:	Ferrari-theme-park-may-2008.jpg
Views:	502
Size:	98.5 KB
ID:	1019406  

Click image for larger version

Name:	Ferrari-theme-park-july-2008.jpg
Views:	482
Size:	104.8 KB
ID:	1019407   Click image for larger version

Name:	Ferrari-theme-park-nov-2008.jpg
Views:	496
Size:	90.1 KB
ID:	1019408   Click image for larger version

Name:	Ferrari-world-theme-park.jpg
Views:	845
Size:	57.5 KB
ID:	1019424  

Click image for larger version

Name:	Ferrari-world-theme-park-1.jpg
Views:	1268
Size:	81.0 KB
ID:	1019425  

Last edited by Cosmin Arsene; 24-07-09 at 12:01.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 11:55   #2
Brynk

Stage 5
 
Brynk's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 448
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

asa...se muncescte....cred ca la noi un asemenea proiect dura pana in 2020...si nici atunci nu cred ca il terminau...
Brynk is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 12:01   #3
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

Ce 2020?...Pana atunci fac cursuri de specializare...Cand om muri noi atunci a fii gata daca l-ar face romanii...2070...Ceva de genu...
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 12:10   #4
Silciu

Stage 3
 
Silciu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 93
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

Vrabia malai viseaza

Hai sa o luam altfel ... ei nu sunt in stare sa termine un pasaj la timp ... dapai sa se apuce de asa ceva ... asta o sa ramana o fantezie pentru mult mult timp.
Silciu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 12:18   #5
gyo.the.greatest
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 28
Unhappy Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

n-as zice k nu suntem capabili, e vorba de cine ne conduce pe noi
dak o sa ramana acceashi dobitoci in frunte, europenele noastre o sa devina autostrazi knd o canta cucu la eurovision...
gyo.the.greatest is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 12:48   #6
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

muncesc nu gluma. tot respectul pt ei. s-a dovedit inca odata ca Arabia Saudita e peste asa-zisul "Occident". In ritmul asta il termina si mai repede de 1 noiembrie.
e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 13:05   #7
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

pai aia au o adevarata forta de munca. si dupa cum spuneam la noi mai dureaza in 10 ani sa termine pasaju` de la baneasa si cel de la basarab. ce sa mai visam la autostrazi drumuri si etc...!
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 13:24   #8
gyo.the.greatest
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 28
Exclamation Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

la noi, knd ies ekipele sa repare drumurile, iese nea mitica din curte shi zice:
"baietzi, dau o galeata de vin dak imi turnatzi shi mie asfalt in curte"
shi vine si nea ionica, shi nea vasile....shi uite asha noi tre sa ne schimbam bucshele o data la 6 luni

romanii sunt capabili, in europa, lucreaza saracii de le sar capacele, dar sunt platitzi, shi catziva dintre ei sunt respectatzi

sa vad cine de pe forum ar pune mana pe lopata, sa faca pasajele pt 10 milioane de lei ...vechi...pe luna!!!
gyo.the.greatest is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 13:43   #9
kiddo

Stage 5
 
kiddo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

asa de repede se munceste...... la noi creca dura 50 de ani sa se faca o asemenea cladire
kiddo is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 13:59   #10
xzipp

Stage 1
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 22
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

Este adevarat ca se munceste repede, chiar cu viteza luminii fata de noi. Am vazut insa cateva documentare despre forta de munca din zona Arabiei si nu prea pot sa ii laud cu totul. Se profita la maxim de "amaratii planetei", vezi india, bagladesh, china, etc insa alta e discutia. Oricum noua ne ramane sa ne bucuram de ce vedem la altii si sa speram sa ajungem si noi pe acolo.
xzipp is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 14:24   #11
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

Quote:
Originally Posted by xzipp View Post
Este adevarat ca se munceste repede, chiar cu viteza luminii fata de noi. Am vazut insa cateva documentare despre forta de munca din zona Arabiei si nu prea pot sa ii laud cu totul. Se profita la maxim de "amaratii planetei", vezi india, bagladesh, china, etc insa alta e discutia. Oricum noua ne ramane sa ne bucuram de ce vedem la altii si sa speram sa ajungem si noi pe acolo.
exact, dar vezi si la noi, firme straine(gen Bechtel, sau astea care cica fac autostrazi) profita de romani, indiferent ca sunt ei politicieni sau muncitori si tot nu fac nimic. in schimb accolo amaratii aia fac ceva si chiar repede
e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 16:14   #12
Cr0c0 F

Stage 5
 
Cr0c0 F's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,454
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

daca ar veni echipa de constructii de acolo si ar primi banii care ii primesc acolo atunci credeti-ma ca si la noi tot in perioada aia de timp s-ar termina constructia...dar mna cum asa ceva e imposibil..la noi probabil ca ar dura atat de mult in cat majoritatea dintre noi am fi morti pana cand ar fi finalizata constructia)
__________________
Primul semn de senilitate este sa crezi ca le stii pe toate…
Cr0c0 F is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 16:27   #13
Silciu

Stage 3
 
Silciu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 93
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

Pe noi ne omoara mentalitatea ... gen ... ahh ... stai sa mai stau si eu 5 minute, sa mai iau o gura de bere, etc. si indiferent cat o sa platesti un muncitor roman, el o sa ramana la fel. Drept dovada toate santierele din Bucuresti care au avut echipe de muncitori din China ( gen blocurile noi de pe Doamna Ghica ) s-au ridicat imediat ... mie unu nu mi-a venit sa cred cand le-am vazut, ma uitam si intrebam "frate, de unde dracu au mai rasarit si astea asa de repede".

Asa ca tot fantezie o sa ramana, forta de munca DEDICATA NU gasesti. Doar sa-ti aduci de la ingineri la muncitori din afara si sa-i platesti cum trebuie ( daca-i respecti, sunt 75% convins ca si ei or sa-ti munceasca frumos, ii furi si profiti de ei ... eh sa nu te intrebi de ce-ti cade casa-n cap la urma )
Silciu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 19:28   #14
tEaRsmAd

Stage 3
 
tEaRsmAd's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 87
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

Quote:
Originally Posted by Silciu View Post
Pe noi ne omoara mentalitatea ... gen ... ahh ... stai sa mai stau si eu 5 minute, sa mai iau o gura de bere, etc. si indiferent cat o sa platesti un muncitor roman, el o sa ramana la fel. Drept dovada toate santierele din Bucuresti care au avut echipe de muncitori din China ( gen blocurile noi de pe Doamna Ghica ) s-au ridicat imediat ... mie unu nu mi-a venit sa cred cand le-am vazut, ma uitam si intrebam "frate, de unde dracu au mai rasarit si astea asa de repede".

Asa ca tot fantezie o sa ramana, forta de munca DEDICATA NU gasesti. Doar sa-ti aduci de la ingineri la muncitori din afara si sa-i platesti cum trebuie ( daca-i respecti, sunt 75% convins ca si ei or sa-ti munceasca frumos, ii furi si profiti de ei ... eh sa nu te intrebi de ce-ti cade casa-n cap la urma )
Ai dreptate ! .. Si in Romania ar fi posibila orice lucrare sa fie terminata la timp, dar cum traim intr`o tara plina de hoti (a inceput sa devina o traditie lucrul asta) si de independenti (ca altfel nu traiesti in Romania si nu esti roman), nu avem cum sa vedem realizari precum cladirea de fata. O sa fie "o minunatie a lumii Ferrari" care o sa ne socheze pe toti !
__________________
Opel Astra G : 1.8 > Bertone Edition
tEaRsmAd is offline   Reply With Quote
Old 25-07-09, 15:45   #15
roska

Stage 4
 
roska's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi gata in curand

bueiiii ati luat-o pe ulei? o dam in forte de munca si deastea??? mai bine uitati va la astia cum construiesc altar inchinat unei firme de masini! parca suntem pe timpu lu zeus. chiar, oare mie cand o sa mi construiasca arabii astia un templu desta? hmmm
roska is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -