Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-09, 15:02   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Formula 1 este ruptă în două

Formula 1 este ruptă în două


Supărate că FIA impune echipelor din Formula 1 plafonarea bugetelor la 40 de milioane de lire sterline, în caz contrar existând reguli mult mai restrictive din punct de vedere tehnologic, team-urile reunite în cadrul FOTA au decis ca din 2010 să creeze un campionat mondial paralel în care să alerge.


"A devenit clar că echipele nu pot continua să facă un compromis privind valorile fundamentale ale sportului. Ele au refuzat să modifice condiţiile privind înscrierea lor în Campionatul Mondial din 2010. Echipele nu au altă alternativă decât să înceapă să pregătească un nou campionat, care va reflecta valorile participanţilor şi partenerilor acestora", se arată într-un comunicat al FOTA.

Şi ca să se ştie ce echipe vor pleca de anul viitor pentru a concura într-un campionat propriu, le menţionăm noi aici: McLaren-Mercedes, BMW Sauber, Renault, Toyota, Brawn GP, Ferrari, Red Bull şi Toro Rosso, toate membre ale Asociaţiei Echipelor de Formula 1 (FOTA).
Singurele echipe care au acceptat regulile FIA au fost Williams şi Force India.

Membrii FOTA s-au înscris totuşi, la sfârşitul lunii mai, pentru a participa la CM din 2010, cu condiţia ca litigiul să fie aplanat.

FIA a anunţat deja că 13 echipe vor concura în sezonul viitor, cele zece deja prezente în sezonul 2009, plus Campos Grand Prix (Spania), Manor Grand Prix (Marea Britanie) şi USF1 (SUA).

În schimb, noul campionat va fi guvernat de un singur set de reguli, va încuraja noii sosiţi şi va asculta mai mult dorinţele suporterilor.

Într-un campionat ce a devenit mai mult unul al nervilor tari, FIA a răspuns că nu este surprinsă de decizia FOTA de a crea un campionat paralel din moment ce nu s-a ajuns încă la un compromis privind ediţia din 2010.

FIA a menţionat totodată că forul internaţional nu poate permite FOTA să dicteze regulile în acest sport şi nici o cursă a «înarmărilor financiare», aducând aminte faptul că termenul limită pentru ca echipele din FOTA să se înscrie necondiţionat în campionatul mondial de anul viitor este 19 iunie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fota_breaks_f1.jpg
Views:	110
Size:	44.1 KB
ID:	973334   Click image for larger version

Name:	bahraingrandprix_start_2007.jpg
Views:	160
Size:	115.0 KB
ID:	973351  

Last edited by Cosmin Arsene; 19-06-09 at 15:12.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 15:21   #2
DonnLuca

Stage 5
 
DonnLuca's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 398
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

oricum a devenit plictisitoare f1... poate va fi ceva mai animata de la anu...
DonnLuca is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 16:00   #3
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

Griva financiara isi spune cuvantul !
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 16:22   #4
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

deja nu prea mai are nici un farmec.... asa zisa"criza" isi cam spune cuvantul. pacat
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 16:28   #5
xxman

Stage 3
 
xxman's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 86
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

Bravo lor! Dar pacat. S-a distrus un concept

Last edited by xxman; 19-06-09 at 16:35.
xxman is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 17:03   #6
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

ma bucur ca inca continua BMW in F1!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 17:14   #7
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

numai e cine stie ce F1.. cand eram mai mic.. era un spectacol care mai de care.. acum a devenit plictisitor
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 17:54   #8
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

Quote:
Originally Posted by D.Y ¬ View Post
numai e cine stie ce F1.. cand eram mai mic.. era un spectacol care mai de care.. acum a devenit plictisitor
Nu stiu cand ai fost tu "mic"... Dar in anii trecuti, cand Michael Schumacher concura, el se califica in primele 3 locuri ca timp si apoi castiga oricum locul 1. F1 a fost frumos in ultimii 3 ani, in rest a fost si acum iar devine plictisitor. (PAREREA MEA)
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 20:15   #9
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

Federatia Internationala de Automobilism (FIA) a anuntat ca va actiona in judecata echipele care vor sa-si organizeze un campionat rival cu Formula 1. "Actiunea celor de la FOTA si Ferrari este o grava violare a relatiilor contractuale si a obligatiilor legale", au spus oficialii FIA intr-un comunicat publicat pe site-ul oficial al forului international.

"Avocatii FIA au examinat amenintarea Asociatiei Echipelor din Formula 1 (FOTA) privind formarea unui nou campionat. Actiunea celor de la FOTA si Ferrari este o grava violare a relatiilor contractuale si a obligatiilor legale. FIA va incepe procedurile de judecata fara intarziere", a fost replica FIA la proiectul anuntat de FOTA.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 22:12   #10
LilBitCosmin

Stage 3
 
LilBitCosmin's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 84
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

ciudat ca pe site-ul oficial nu se mentioneaza nimic despre asta...

lista inscrierilor, publicata de acestia in 12 iunie 2009:
TEAM / CONSTRUCTOR
SCUDERIA FERRARI MARLBORO / FERRARI
SCUDERIA TORO ROSSO / STR TBA
RED BULL RACING / RBR RENAULT
AT&T WILLIAMS / WILLIAMS TOYOTA
FORCE INDIA F1 TEAM / FORCE INDIA MERCEDES
CAMPOS GRAND PRIX / CAMPOS COSWORTH
MANOR GRAND PRIX / MANOR COSWORTH
TEAM US F1 / TEAM US F1 COSWORTH
VODAFONE McLAREN MERCEDES* / McLAREN MERCEDES
BMW SAUBER F1 TEAM* / BMW SAUBER
RENAULT F1 TEAM* / RENAULT
PANASONIC TOYOTA RACING* / TOYOTA
BRAWN GP FORMULA ONE TEAM* / BRAWN TBA

iar toti cei cu * (McLaren, BMW Sauber, Renault, Toyota si Brawn) au fost somati sa renunte la conditiile de participare propuse, in caz contrar locul lor va fi luat de alte echipe.

eu zic sa asteptam totusi ceva oficial..
__________________
LilBitCosmin is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 01:03   #11
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

Totul din cauza a doi bosorogi lacomi care refuza sa aplece urechea la echipe si la fanii acestui sport.
Suna putin cunoscut scenariul...daca se retrag astia doi din FIA cred ca pot veni la noi la parlament fara nici o problema o sa aibe de invatat de la ai nostrii.
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 08:59   #12
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

totul se rezuma la bani. Dar, am auzit ca nu o sa le mai fie impuse restrictii asa de multe...acum daca s-ar scoate restrictiile atat de aspre asupra masinilor, in FOTA nu o sa mai fie masini ci avioane.
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 09:32   #13
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Nu stiu cand ai fost tu "mic"... Dar in anii trecuti, cand Michael Schumacher concura, el se califica in primele 3 locuri ca timp si apoi castiga oricum locul 1. F1 a fost frumos in ultimii 3 ani, in rest a fost si acum iar devine plictisitor. (PAREREA MEA)
nici tu nu esti prea mare , stai linistit !

Pe vremea mea.. cand eram eu mic.. pe la 14-15-16 ani era F1 adevarat, era F1 in care bataia se dadea intre McLaren si Ferrari, intre Schumacher si Hakkinen , Barrichello si Coulthard si hop mai veneau si baietii de la Williams in frunte cu Ralf. Ma uitam cu mare placere la F1 pe vremea aia, acum din pacate , nu m-am mai uitat la un F1 de vreo 4 ani Pacat !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 10:58   #14
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

exact,candva ma uitam, ma sculam la 5 dimineata cand era sa vad...acum nu ma mai atrage.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 12:30   #15
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Formula 1 este ruptă în două

Eu unu m-as bucura ca cei din FOTA sa poata sa isi realizeze propriul campionat si fac pariu ca va fi mai urmarit ca F1 (ceea ce va mai ramane din el ). Exact cum zicea si Eugen TL in trecut ma trezeam cu noaptea in cap sa ma uit la F1 acum... nu ma mai atrage deloc
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -