Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-04, 09:58   #1
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Un WRC mai... diferit


Quote:
Originally Posted by \"AutoRally.ro\"
DACIA LOGAN ... WRC !?!

Renault ar putea intra in WRC cu Dacia Logan

Constructorul francez Renault si-a aratat intentiile de a intra in Campionatul Mondial de Raliuri la nivelul cel mai inalt, dupa ce pana acum s-a limitat doar la competitia destinata juniorilor JWRC unde participa cu modelul Clio Super 1600, iar masina cu care francezii s-ar putea inscrie ar fi ... Dacia Logan.

Noul model lansat saptamana aceasta, masina de 5000 de euro, Dacia Logan, va fi dupa cum bine stiti produs si in Romania la uzinele de la Pitesti. Daca Renault va intra in WRC, va fi al treilea constructor din Franta, alaturandu-se lui Citroen si Peugeot.

Presedintele Renault, Louis Schwetzer, a declarat la televiziunea franceza ca WRC-ul ar fi campionatul ideal in care ar putea promova noua Dacia Logan. \"Stiu ca multi colaboratori Renault se gandesc la acest proiect\", a spus el. \"Potrivit lor, acest model usor si fiabil ar fi cel mai potrivit pentru raliu. Asa ca, probabil am putea intra in cursa.\"

Renault a fost un concurent regulat de-a lungul anilor, dar inca nu a construit un model World Rally Car. Masinile sale anterioare s-au bazat intotdeauna pe modele mici, cum ar fi Renault 5 Alpine, Renault 5 Maxi si GT Turbo, precum si Clio sau Megane.


Mie mi se pare cel putin o lipsa de luciditate din partea d-lui Louis Schwetzer. Nu stiu in ce masura ar putea promova imaginea acestei masini in WRC, din moment ce masinile \"cu greutate\" cedeaza in anumite curse dure (vezi Cipru, Grecia), da' saraca Dacia Logan?
Cand un potential cumparator o vede (live sau on TV) cazuta pe marginea traseului, isi mai doreste oare s-o cumpere?
Imagine buna si-ar face - in cel mai bun caz - daca ar bate la timp un Citroen Xsara, un Ford Focus, un Subaru Impreza, sau un Peugeot 307, dar... slabe sanse
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 07-06-04, 10:33   #2
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Pai din cate stiu eu intai trebuie sa existe o versiune de strada cu motor mai puternic ( ~2L ) din care sa derive motorul de raliu. N-as baga mana in foc pentru lipsa de fiabilitate a platformei Logan, din moment ce e bazata pe Nissan Micra, ce se descurca destul de bine la fiabilitate in segmentul ei de piata. Nu exista publicitate pozitiva sau negativa, exista doar publicitate; oricum ar fi mai bine sa apara in WRC chiar si in postura de invins, macar s-ar auzi de ea si prin alte parti.
Parerea mea e ca in competitii cedeaza de obicei masinile impinse peste limita fiabilitatii pentru obtinerea de performante superioare; sunt sigur ca se poate face o masina perfect fiabila dintr-un Logan, care sa nu exceleze la capitolul performante. Oricum ar fi un pas mare pentru Dacia.
__________________
Opel Kadett GSi 2.0 87\'

I am kept in place by G-forces, not seatbelts.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 07-06-04, 10:38   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Din 2005 vor introduce un motor de 1.9 (diesel ). Poate motorul de WRC va fi un derivat al lui Oricum... eu nu cred ca omu' poate fi convins sa cumpere Loganu' doar pentru ca participa in WRC...

Iar cand am zis fiabilitate, ma refeream la aceasta calitate intr-o competitie precum WRC-ul, unde masina (indiferent de cum ai merge cu ea) este mult mai solicitata decat intr-o drumetie pe extraordinarele sosele ale Romaniei
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 07-06-04, 12:01   #4
NOS

Stage 5
 
NOS's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 381
Default

Nu sunt un impatimit sau un sustinator al Daciei dar m-as bucura sa fie adevarat ce se spune cu WRC-ul. Ar fi poate si timpul sa avem si noi o masina autohtona cu o versiune de serie cu motor puternic!
Singura nedumerire ar fii fiabailitatea noului model de strada derivat din WRC si pretul acestuia! Sa speram ca daca se va intampla asa ceva raportul calitate pret sa fie unul bun.
__________________
Norocul este mult in lumea asta mare... s-a impartit egal, dar nu la fiecare
NOS is offline   Reply With Quote
Old 07-06-04, 17:39   #5
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"NOS\"
Nu sunt un impatimit sau un sustinator al Daciei dar m-as bucura sa fie adevarat ce se spune cu WRC-ul. Ar fi poate si timpul sa avem si noi o masina autohtona cu o versiune de serie cu motor puternic!
Singura nedumerire ar fii fiabailitatea noului model de strada derivat din WRC si pretul acestuia! Sa speram ca daca se va intampla asa ceva raportul calitate pret sa fie unul bun.
Daca e adevarat nu te pot lamuri eu. Nu am facut altceva decat sa \"propag\" un zvon de la niste oameni care de obicei nu publica un articol daca nu e sigur. Ramane totusi de vazut...
Fiabilitatea ma intriga cel mai mult, pentru ca nu-mi pot da seama cum ar rezista iar... pretul... ce pret? Crezi c-o vor baga la productie ?
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 07-06-04, 17:48   #6
Ciclistu

Stage 4
 
Ciclistu's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 288
Default

Nu stiu ce sa zic despre acest \"reportaj\", insa eu zic ca Renaul merita sa incerce pt. ca, cu celelalte modele (Renault 5 sau Gt turbo) a avut destul succes, despre fiabilitatea noi Dacii si cum se comporta ea vom afla din reportajele care vor urma la TV, revistele auto.
__________________
VW Bora
Ciclistu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-04, 17:53   #7
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Ciclistu: fiabilitatea (cel putin din punct de vedere al rularii prin oras/exterior in limite rezonabile) o vom vedea abia dupa ce o vor scoate pe piata. Saptamana trecuta fost lansat modelul si, din cate-am inteles, o vor scoate la vanzare abia din toamna.

PS: din ce stiam, Renault urma sa iasa pe piata WRC cu Renaul Megane II WRC. Nu stiu ce s-a mai intamplat cu proiectu'...
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 07-06-04, 23:09   #8
yonutz

Stage 2
 
yonutz's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 73
Default

da ma fiabilitatea o sa se vada din toaman incolo cand o sa se comercializeze......gaby au renuntat la meganeII wrc pentru dacia logan Wrc...
yonutz is offline   Reply With Quote
Old 08-06-04, 13:11   #9
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Mi se pare ciudat... ciudat rau de tot...
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 08-06-04, 13:46   #10
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

oricum chiar daca ar face chestia asta.... nu va fi Dacia Logan WRC ci Renault Logan WRC .....
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 08-06-04, 16:29   #11
CeReS

Vicepresedinte CTA Anonymous MotorSport

Stage 5
 
CeReS's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 546
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

in cal mai bun caz, ptr ca Renault nu vad de ce ar prmova imaginea Dacia in lume ( ceea ce inseamna multe milioane de Euro) in loc sa promoveze imaginea lor.
kiar daca ar face o masina competitiva, tot nu cred ca ar merita ptr ei investitia
CeReS is offline   Reply With Quote
Old 11-06-04, 02:55   #12
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Eu zic ca dupa ce parcurge o distanta de 24 Km la WRC in 30 minute , Dacia Logan Hoit WRC cu parintzii Renault si Alandan Tuning o sa ajunga la finish fara punte spate , roti , mergand pe discuri cu planetarele facute praf , cu telescoapele sarite prin capota , fara usi , decapotabila , fara faruri , etc ... si apoi o sa faca recunoasterea traseului ptr a aduna piesele cazute si a le monta la loc ...
Ce naiba ma ...
Alta idee nu atzi avut ?
Cand vreodata o sa participe Dacia sau renault logan asta care nu a auzit nimeni de el si nici nu o sa auda decat romanu de rand si turcu din istambul ca e frate cu romanu cand vine vorba de Kitch ... Numai noi si turcii facem tampenii din astea ... In rest .. ne-am tampit rau de tot ...
Dar mai rau ... Ne-au indobitocit astia de afara !!!
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 11-06-04, 19:17   #13
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

In sfarsit cineva care gandeste la fel ca mine

PS: Andrei, ideea n-am avut-o noi, ci domnu' \"Schnitzer\", de la Renault
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 23:12   #14
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
In sfarsit cineva care gandeste la fel ca mine
Mersi ... dar nu mi se pare ceva normal ... la WRC participa o masina cu potential nu carutzele ..ptr asta ar trebui sa se faca WCC ... World Carutza Championship ...

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
PS: Andrei, ideea n-am avut-o noi, ci domnu' \"Schnitzer\", de la Renault
Iti dai seama cata minte poate sa aiba ... omu' am impresia ca \" virgula \" chiar crede ca Dacia asta Logan are potential de WRC ... nu'i sanatos la cap .. da o sa isi dea seama si daca nu dupa un control , dupa ( daca o sa se intample asha ceva ) prima cursa de WRC la care o sa participe Dacia ..
Ha Ha Ha ... deja ma doare burta de ras ... poate se rupe vreuna in doua ... atunci chiar am sa ma tavalesc pe jos de ras ...

Si domnu' \"Schnitzer\" sau Schnitzel sau Snautzer e ....\" Isn't Right ... At the Head ... \" - Braveheart 1995 ^ Mel Gibson
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 01-07-04, 12:27   #15
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Andrei: se zice ca nu cu Dacia Logan are vrea sa mearga la WRC, ci cu Renault Logan, da' imi aduc aminte ca, atunci cand au prezentat Dacia/Renault Logan au spus clar ca ambele masini sunt identice, deci... tot varza
Gabi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -