Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-08, 15:17   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Echipajul 99, de doua ori campioni!

Edwin Keleti si Victor Ponta sint CAMPIONII sezonului 2008 la Cupa Dacia “Ursus” si la N2. Cele doua titluri revin echipajului 99 dupa ultima etapa a Campionatului National de Raliuri “Dunlop”, Raliul Iasiului 600 Prista Oil desfasurata la sfirsitul saptaminii trecute ( 25-26 octombrie). Plecati din postura de favoriti la cistigarea cupei monomarca, Edwin si Victor au fost nevoiti sa faca o cursa tactica, inteligenta, pentru a-si conserva avansul de sase puncte in fata contracandidatilor la titlu si pentru a evita orice neplaceri legate de materialul de concurs sau care ar fi putut sa apara in urma unor asumarii unor riscuri inutile. In aceste conditii, cursa lor a fost o reusita chiar daca au fost nevoiti sa sacrifice performanta pura (cistigarea etapei). Acum, la final de sezon Edwin Keleti si Victor Ponta sint extrem de fericiti pentru ca au cistigat prima treapta a podiumului general al Cupei Dacia “Ursus”, depasind obiectivul initial de a se clasa in primii trei.

EDWIN KELETI incheie acest sezon cu cel mai bun rezultat de pina acum din cariera sa sportiva: “Pentru mine Iasiul a fost cea mai grea cursa a sezonului pentru ca aici s-au decis titlurile la Cupa Logan si la N2. Avind in vedere avansul de 6 puncte pe care-l aveam in campionat, am hotarim sa gestionam cursa si sa sacrificam performanta pura. Ne-am impus un ritm mediu care sa ne tina in puncte dar sa ne fereasca de eventualele probleme. Traseul in sine mi-a placut foarte mult iar cursa a mers conform planurilor noastre. Un rol important l-a jucat, cred, maturitatea si clarviziunea de care am dat dovada. Pe de alta parte, m-am convins ca este mai greu sa mergi incet si calculat decit sa aplici strategia atacului maxim. In astfel de momente nu sti niciodata care e ritmul perfect pe care trebuie sa-l ai. Raliul de la Iasi a fost pentru mine o cursa foarte stresanta prin prisma obiectivului pe care il urmaream. Dar, cum se spune: “totul e bine cind se termina cu bine” si iata-ne campioni atit la Cupa Dacia “Ursus” cit si la N2, grupa masinilor de serie cu doua roti motrice si motoare de 1,6 litri. Sint extrem de fericit pentru ca am alergat multi ani dupa aceste titluri. Nimic din tot ceea ce am realizat in acest an competitional nu ar fi fost posibil fara sponsorii nostri puternici, fara daruirea lui Victor, fara aportul tehnic al echipei conduse de Iulian Nita, a sfaturilor lui George Grigorescu si a suportului familiei si al prietenilor. Nu pot sa nu-l felicit pe cel mai puternic oponent al nostru din cadrul Cupei, Vlad Cosma, un tinar de perspectiva care a dovedit nu doar ca are talent ci si o maturitate impresionanta pentru ca nu a facut nici o greseala majora de-a lungul campionatului. Sezonul 2008 a fost unul de vis pentru mine, in care cred ca am avut o evolutie performanta si constanta si ne-am atins toate obiectivele. Din punct de vedere al pilotajului mi-a placut foarte mult in acest an Raliul Avram Iancu unde cred ca am fost la 120 % din potential. Pe de alta parte, nu am o amintire foarte placuta dupa cursa de la Resita unde cred ca nu am reusit sa-mi gasesc ritmul. Ca si configuratie in 2008 consider ca cele mai frumoase curse au fost Raliul Hunedoarei pe asfalt si Raliul Tara Barsei pe macadam.”

VICTOR PONTA primeste in acest an laurii pentru cel mai bun navigator din Cupa Dacia “Ursus” si N2. “Am dat dovada ca sintem destepti. Imi amintesc ca dupa ce am abandonat la Sibiu am spus ca vreau sa ma bucur la Iasi, si asa a fost. Pentru noi este un rezultat extraordinar pentru ca acum un an cind am mers prima data intr-o masina de raliu, in deschidere, eram “fotograful” si “deputatul”. Acum, sintem campionii de la Cupa Dacia si de la N2. E cu atit mai importanta victoria cu cit s-a dovedit ca si ceilalti piloti care au luptat la virf in aceasta competitie monomarca sint foarte buni. Ma bucur pentru Edwin, ma bucur ca mi-am facut prieteni noi intr-o lume pe care nu o cunosteam. Acum 19 ani am fost campion la baschet iar acum sint campion in raliuri. Ma intreb ce voi face peste alti 19 ani.”

Participarea echipajului 99 in sezonul 2008 nu ar fi posibila fara implicarea unor sponsori din industria auto care au inteles potentialul extraordinar al motorsportului in privinta plusului de imagine si publicitate. Edwin si Victor multumesc domnilor Ovidiu Turcu si Franck Nogues, doua personalitati importante din industria auto, care au aratat inca o data ca sint sustinatori ai raliurilor din Romania. Astfel, compania domnului Ovidiu Turcu, DACIA SERVICE CLUJ, este primul dealer Dacia din tara care a sustinut integral o masina de Cupa. Domnul Franck Nogues s-a alaturat echipei prin societatea AAUTO EQUIP una dintre cele mai importante firme furnizoare de echipamente pentru service-uri auto. Cercul sustinatorilor financiari a fost intregit de FORMATIS - companie de consultanta in domeniul industriei auto si de cunoscutul asigurator OMNIASIG.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ab_Iasi_0607.JPG
Views:	328
Size:	538.6 KB
ID:	685251  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 15:42   #2
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Echipajul 99, de doua ori campioni!

ce pot sa spun....FELICITARI !!! tineti-o tot asa
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 17:43   #3
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Echipajul 99, de doua ori campioni!

nu stiu daca edwin keletti e mai bun decat vlad cosma dar pana la urma constanta ia adus titlu ...oricum la cluj napoca pe macadam vlad a venit foarte tare pe ps 2 ..felicitar la amandoi..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 16:51   #4
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Echipajul 99, de doua ori campioni!

o avud vlad ghinion cu cutia...dar la edi isi spune cuvantul si experienta.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 23:34   #5
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Echipajul 99, de doua ori campioni!

razzwan is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 21:57   #6
L4uR

Stage 5
 
L4uR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,445
Default Re: Echipajul 99, de doua ori campioni!

felicitari!!!!....bafta in continuare
L4uR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -