Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-08-08, 13:07   #91
!!!ovidiu!!!
VW Driver

Stage 3
 
!!!ovidiu!!!'s Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 120
Member of:
[VW]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Seamana Bucurestiul cu Monte Carlo
!!!ovidiu!!! is offline  
Old 25-08-08, 14:21   #92
madboy

Stage 4
 
madboy's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 201
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Quote:
Originally Posted by zbvz View Post
Suna ca un polizor unghiular de tip "flex"....dar nu era eficient in cursa.....cuplul motor a fost la putere avand in vedere faptul ca acest circuit nu favorizeaza masinile care dezvolta viteze mari.
si Aston Martin-ul era la fel........ Corvette-urile erau brutale... Daca mai aduceau si Fordul GT....
madboy is offline  
Old 25-08-08, 14:50   #93
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

MURCIELAGO a fost super shmeker la sunet.
Era exact ca sunetul de masina de Formula 1. Dementzial!
Iar startul mi s-a parut shmeker rau! Infernal! Nu cred ca numai mie mi s-a facut pielea ca de gaina!
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline  
Old 25-08-08, 15:52   #94
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Felicitari Andrei !
Lucian is offline  
Old 25-08-08, 21:46   #95
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Quote:
Originally Posted by foss View Post
poze cu accidente ceva????asta da interesant dar oricum misto pacat ca nu am fost sa ma uit si eu!!!!
www.nine11.ro
mpa is offline  
Old 26-08-08, 00:09   #96
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

am vazut niste poze superbe .. wow ... numai bune de wallpaper felicitari celor care le-au realizat
Psycho is offline  
Old 26-08-08, 22:31   #97
bXeg

Stage 3
 
bXeg's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 78
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

va sugerez sa vizionati si filmele de pe youtube "fia gt Bucharest 2008". Bv organizatorilor si participantilor din ce ma vazut a fost un eveniment pe cinste si Bucurestiul nostru nu arata deloc rau . Salutare
bXeg is offline  
Old 27-08-08, 15:04   #98
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Mi-au spus niste prieteni ca au vazut la stiri ca Andrei este contestat la Logan Cup ... Stie cineva, ceva?
Mustang is offline  
Old 27-08-08, 15:08   #99
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Citeste AICI
saxo is offline  
Old 27-08-08, 15:15   #100
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Multumesc pentru link.
Mustang is offline  
Old 27-08-08, 16:08   #101
Renault RS

Stage 4
 
Renault RS's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 232
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Mdaaa....... Lucruri care nu imi plac....
Renault RS is offline  
Old 27-08-08, 17:46   #102
Carmen

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 492
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Quote:
Originally Posted by Renault RS View Post
Daca ai stat in tribune.......ramai acolo ......daca ai fost pe pista ....foarte bine , dar daca mai continua cursa mai castigam un loc. Din tribune e foarte usor de comentat , de la volan se schimba lucrurile si crede-ma ca atunci cand incerci sa depasesti si tot ti se inchide unghiul....nu te simti prea bine , mai ales cand vezi ca mergi mai bine . Sa ne atingem intre noi nu e nici o problema pentru uni..( Raspopa si SOOS ) dar pentru alti care au impresia ca sunt piloti ( nu vreau sa spun nume ) ...nu au ce cauta pe circuit .... Nu inteleg ce inseamna o cursa pe circuit. Aici trebuie sa accepti repede ca exista unu mai rapid ca tine....si il lasi sau te ambitionezi si faci cunostinta cu parapetul .
Tu esti primul care nu intelege ce inseamna o cursa de circuit:
- exista sesiune de calificare, tocmai pentru a ocupa pe grila de start un loc apropiat valorii tale, printre piloti la fel de rapizi ca tine;
- daca esti mai rapid decat cel din fata ta, aceasta inseamna ca
1) franezi mai tarziu, ceea ce inseamna ca il vei depasi pe franare, pe interior,
2) iesi mai tare din viraj cu cativa km, care pe o distanta putin mai lunga te vor ajuta sa depasesti in linie dreapta, pana in urmatorul viraj
Aici nu mai punem la socoteala eventuale diferente de masini, consideram ca este o cursa normala de circuit, unde masinile ar trebui sa fie cat de cat egale.
- nu este nimeni obligat, nici macar moral, sa iti elibereze tie trasa. Esti obligat sa ii lasi pe altii sa treaca numai daca te-au ajuns cu un tur si ti se arata steagul albastru. Daca te astepti sa primesti pomeni din partea celor din fata ta, te inseli, iar motivele le ai mai sus.

Cred ca ar fi mai potrivita pentru tine o competitie unde sa mergi singur, incearca un vtm/raliu, acolo unde trasa, viteza, franarea depind doar de tine, nu si de alti concurenti.
Bafta!
Carmen is offline  
Old 27-08-08, 18:30   #103
Renault RS

Stage 4
 
Renault RS's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 232
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Quote:
Originally Posted by Carmen View Post
Tu esti primul care nu intelege ce inseamna o cursa de circuit:
- exista sesiune de calificare, tocmai pentru a ocupa pe grila de start un loc apropiat valorii tale, printre piloti la fel de rapizi ca tine;
- daca esti mai rapid decat cel din fata ta, aceasta inseamna ca
1) franezi mai tarziu, ceea ce inseamna ca il vei depasi pe franare, pe interior,
2) iesi mai tare din viraj cu cativa km, care pe o distanta putin mai lunga te vor ajuta sa depasesti in linie dreapta, pana in urmatorul viraj
Aici nu mai punem la socoteala eventuale diferente de masini, consideram ca este o cursa normala de circuit, unde masinile ar trebui sa fie cat de cat egale.
- nu este nimeni obligat, nici macar moral, sa iti elibereze tie trasa. Esti obligat sa ii lasi pe altii sa treaca numai daca te-au ajuns cu un tur si ti se arata steagul albastru. Daca te astepti sa primesti pomeni din partea celor din fata ta, te inseli, iar motivele le ai mai sus.

Cred ca ar fi mai potrivita pentru tine o competitie unde sa mergi singur, incearca un vtm/raliu, acolo unde trasa, viteza, franarea depind doar de tine, nu si de alti concurenti.
Bafta!
Buna dimineata ......am avut numarul 47 pe un logan alb, am participat anul trecut in VTM, am iesit campion national la N2 . Pentru ca un an am mers singur , fara masini in jurul meu , mi-a fost putin mai greu sa ma adaptez. Iubesc masinile si tin foarte mult la frigiderul meu de logan . Dar pe circuit lucrurile au stat altfel pentru ca am inceput sa merg din ce in ce mai tare ( vezi timpi ) . Nu spun acum ca s-a trezit Shumi din mine , dar am inceput sa ma obisnuiesc si cu alte masini in jurul meu . Pe crcuit nu prea mai ai sanse sa iti faci trasa pentru ca e cineva in fata sau spatele tau care asteapta sa te depaseasca . O regula nescrisa spune ca cel care este in interior trebie sa fie last sa te depaseasca........de ce? Foarte simplu , daca il inchizi te poate lovi in partea din dreapta spate si te rasuceste. In concluzie nu ii inchizi unghiul ca sa nu pierzi mai multe locuri.
Cea mai interesanta lupta am avut-o cu Raspopa , care la calificari a scos un timp mai slab decat mine dar care la un moment dat m-a depasit ( in concluzie timpi din calificari nu sunt chiar asa de relevanti) . Fiind mai rapid , logic a inceput lupta pentru trase...care s-a terminat cu ....un far, bara , aripa, usa etc ..la fiecare . Nu m-am simtit lezat sau jignit ca m-a lovit , nu s-a simtit nici el lezat sau jignit . A inteles ca eram mai rapid . Dupa cursa ne-am dat mana si ne-am felicitat reciproc ( cu toate ca l-am trimis in parapet si a pierdut multe pozitii pe grila ) . Acelas lucru s-a intamplat si cu SOOS , pe care l-am depasit in ultima tura cand se lupta cu Tutuianu pentru locul 5. Dar din cauza accidentului Roxanei cursa s-a intrerupt si nu a fost luata in calcul ultima depasire . Reactia lui SOOS a fost sa vina la mine si sa isi ceara scuze ca nu m-a vazut pe interior. Un gest frumos , dar fiind pe un circuit mi se pare normal sa mai fie si acrosaje fara scantei cu un comportament sportiv. Nu acelas lucru pot sa spun despre Ispas , care dupa cursa a venit la mine cu inca cativa amenintandu-ma cu bataie si intrebandu-ma de ce nu am pus frana in virajul in care l-am lovit..... Asa cum ai spus ....pun frana mai tarziu , dar daca el nu vrea sa ma lase sa il depasesc si imi inchide unghiul de fiecare data ....nu am mai avut invitatii sa-i trimit .
Per total pe circuit lucrurile stau altfel si asta stiam teoretic...practic insa abia acum am aflat
Renault RS is offline  
Old 28-08-08, 00:34   #104
Carmen

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 492
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

In mod normal, aceste tentative neregulamentare de depasire ar trebui sanctionate de catre comisari. Nu e vina nici a lui Adi, nici a lui Istvan(sau a celorlalti) ca nu a bagat nici un oficial aceasta cursa in seama, nu s-au dat avertismente si s-a lasat totul la latitudinea sportivilor. Si mie mi s-au inchis trasele pe franare si cum masina mea nici macar cu kitul Mach 1 nu era echipata, nu am riscat nimic. Mai mult, Ponta a stat in spatele meu, dar nu a avut nici o tentativa serioasa sa ma depaseasca. Din spate ne-au ajuns Keleti si Soos si ni s-a aratat steagul albastru. Am incetinit si surpriza, a trecut primul Ponta. Si asta e, nu m-am suparat, cu toate ca era normal ca Ponta sa ma depaseasca printr-una din metodele pe care le-am mai scris.
Eu de pomeni m-am lecuit, pt ca masina mea era inferioara tuturor, i-am lasat pe toti sa ma depaseasca in calificari. Sambata cand m-au ajuns Tiura cu Vali Porcisteanu, l-am vazut decat pe Tiura si l-am lasat sa ma depaseasca fix inainte de sensul giratoriu si pt ca am si Hans, nu l-am vazut pe Vali ca era la jumatatea masinii mele. Era sa-l lipesc de parapet si eu sa ma duc tot inainte... Si atunci mi-am dat seama ca nu te poti lasa depasit chiar in orice moment, oricat de fair-play ai vrea sa fii.
Daca urmaresti curse de circuit, ai putut vedea ca nimeni nu franeaza sau incetineste ca sa se lase depasit, oricat de incet ar fi.
Carmen is offline  
Old 28-08-08, 08:38   #105
Renault RS

Stage 4
 
Renault RS's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 232
Default Re: FIA GT revine in Romania-Bucharest City Challenge 2008!

Quote:
Originally Posted by Carmen View Post
In mod normal, aceste tentative neregulamentare de depasire ar trebui sanctionate de catre comisari. Nu e vina nici a lui Adi, nici a lui Istvan(sau a celorlalti) ca nu a bagat nici un oficial aceasta cursa in seama, nu s-au dat avertismente si s-a lasat totul la latitudinea sportivilor. Si mie mi s-au inchis trasele pe franare si cum masina mea nici macar cu kitul Mach 1 nu era echipata, nu am riscat nimic. Mai mult, Ponta a stat in spatele meu, dar nu a avut nici o tentativa serioasa sa ma depaseasca. Din spate ne-au ajuns Keleti si Soos si ni s-a aratat steagul albastru. Am incetinit si surpriza, a trecut primul Ponta. Si asta e, nu m-am suparat, cu toate ca era normal ca Ponta sa ma depaseasca printr-una din metodele pe care le-am mai scris.
Eu de pomeni m-am lecuit, pt ca masina mea era inferioara tuturor, i-am lasat pe toti sa ma depaseasca in calificari. Sambata cand m-au ajuns Tiura cu Vali Porcisteanu, l-am vazut decat pe Tiura si l-am lasat sa ma depaseasca fix inainte de sensul giratoriu si pt ca am si Hans, nu l-am vazut pe Vali ca era la jumatatea masinii mele. Era sa-l lipesc de parapet si eu sa ma duc tot inainte... Si atunci mi-am dat seama ca nu te poti lasa depasit chiar in orice moment, oricat de fair-play ai vrea sa fii.
Daca urmaresti curse de circuit, ai putut vedea ca nimeni nu franeaza sau incetineste ca sa se lase depasit, oricat de incet ar fi.

Carmen daca erai atenta la cei din GT , observai ca foarte greu se lasau depasiti, chiar daca li se arata steagul albastru . Atitudinea ta mi s-a parut normala pentru ca nu era masina ta , si erai inconjurata de nebuni
Renault RS is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -