Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-07-12, 15:48   #1
sklipy

Stage 2
 
sklipy's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 40
Default VTM Straja- Alba Motor Challenge – ediţia a VIII-a 2012 Amatori & Licentiati

Are loc pe 14 Iulie. Este acelasi traseu ca si pana acum.Ceva nou ar fi ca anul acesta pot participa si amatorii, dar, din ce citisem este o conditie " Concurenţii nelicenţiaţi pot participa cu o maşină de competiţie care să nu depăşească 140CP. Sunt admişi în concurs piloţii amatori care au permis auto mai vechi de un an, explică directorul organizatoric al competiţiei, Mihai Beldie. " preluat dintr-un articol din ziarul local.
Traseul se afla la ~12/13 km de Alba Iulia. Lungimea este de 3.3 km si o panta maxima de 8%. Foarte multe detalii nu stiu nici eu, doar ce am mai vazut prin ziar. Luni au inceput inscrierile.
Traseul de la Straja va găzdui pe 14 iulie a VIII-a ediţie a Cupei ”Alba Motor Challenge”. Concurenţii vor avea de străbătut o distanţă de 3,3 kilometri, pe DJ 107. Automobiliştii vor lua startul din dreptul indicatorului de ieşire din Hăpria şi se vor opri la intersecţia cu drumul spre localitatea Straja.


Va fi un campionat cu probe de viteză în coastă, pe un traseu asfaltat. Competiţia judeţeană va avea patru etape, iar la acest eveniment se pot înscrie toţi şoferii amatori din Alba Iulia, cu pasiune şi îndemânare pentru pilotajul auto”, a declarat Mihai Beldie, directorul Autosport Fair Play.
La eveniment pot participa iubitori ai sportului auto, piloţi profesionişti, dar şi amatori, iar spectatorii pasionaţi de caii putere sunt invitaţi să urmărească show-ul de viteză

Last edited by 26WRC; 04-07-12 at 22:21.
sklipy is offline  
Old 08-07-12, 01:52   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: VTM Straja- Alba Motor Challenge – ediţia a VIII-a 2012 Amatori & Licentiati

soferii amatori nu au ce cauta,adica cei sub 1 an vechime,poate e vorba de pilotii amatori :P
julaikos is offline  
Old 08-07-12, 10:50   #3
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VTM Straja- Alba Motor Challenge – ediţia a VIII-a 2012 Amatori & Licentiati

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
soferii amatori nu au ce cauta,adica cei sub 1 an vechime,poate e vorba de pilotii amatori :P
piloti amatori? nu prea se "pupa" termenii
pilot=licentiat
amator=nelicentiat
26WRC is offline  
Old 08-07-12, 12:29   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: VTM Straja- Alba Motor Challenge – ediţia a VIII-a 2012 Amatori & Licentiati

Quote:
Sunt admişi în concurs piloţii amatori care au permis auto mai vechi de un an
Stiu,e ciudat tare nu?mai ales ca jos scrie
Quote:
Competiţia judeţeană va avea patru etape, iar la acest eveniment se pot înscrie toţi şoferii amatori
Sofer amator ce inseamna? toti conducatorii auto care nu au licenta de pilot sunt soferi amatori?

Quote:
La eveniment pot participa iubitori ai sportului auto, piloţi profesionişti, dar şi amatori
julaikos is offline  
Old 08-07-12, 13:46   #5
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: VTM Straja- Alba Motor Challenge – ediţia a VIII-a 2012 Amatori & Licentiati

Pe vremea mea "sofer amator" insemna ca nu are permis de profesionist, respectic cat C sau D!
john17 is offline  
Old 08-07-12, 13:59   #6
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: VTM Straja- Alba Motor Challenge – ediţia a VIII-a 2012 Amatori & Licentiati

O geana pe aici... http://autosportfairplay.ro/index.ph...&id=9&Itemid=3
werwceul is offline  
Old 08-07-12, 18:32   #7
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VTM Straja- Alba Motor Challenge – ediţia a VIII-a 2012 Amatori & Licentiati

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Stiu,e ciudat tare nu?mai ales ca jos scrie


Sofer amator ce inseamna? toti conducatorii auto care nu au licenta de pilot sunt soferi amatori?
e greseala lor de exprimare, vor sa zica ca se poate inscrie oricine doreste daca are permis mai vechi de un an de zile.
si da cred ca asta vor sa zica cand se refera la sofer sau pilot amator, adica nelicentiat dar "amator" de curse si distractie.
26WRC is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -