Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-11, 23:10   #1
romeo.wrc

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 16
Default Pareri despre tractiunea 4WS pt VTM

De curand un prieten si-a achizionat o asemenea masina...Honda Prelude 2.3i cu tractiune 4WS(4 wheel sterring) si am ramas impresionat cand am vazut de ce este in stare o asemenea masina.Rog pe cei cunoscatari sa isi spuna parerea...despre cum s-ar comporta o astfel de masina pt VTM,care ar fi avantajele dar si dezavantajele.
https://www.youtube.com/watch?v=sldOdWYzW7U

Last edited by romeo.wrc; 27-02-11 at 23:23.
romeo.wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 09:13   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Pareri despre tractiunea 4WS pt VTM

Doar cei cunoscatori?ceilalti nu?
Tractiunea unde e?ca 4ws din ce spui reprezinta doar faptul ca se carmeste cu toate roatele ca si 850csi sau jeep(nu mai stiu care)...
ar fi interesanta si o jucarie dinasta la coasta,pe langa lola,dallare,lancia delta si restul de masini din campionatul intern...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 12:41   #3
romeo.wrc

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 16
Default Re: Pareri despre tractiunea 4WS pt VTM

Nu ma intelege gresit in privinta parerilor,din partea cui vin...chiar sunt bine venite...sunt interesat ca persoana in cauza sa stie cate ceva despre acest sistem de directie...si referitor la tractiune ai dreptate...am omis sa precizez faptul ca este integrala cu toate ca denumirea de 4WS mi s-a parut destul de sugestiva.Oricum iti multumesc si sper sa avem de impartit cat mai multe pareri
romeo.wrc is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 18:46   #4
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Pareri despre tractiunea 4WS pt VTM

Prelude este doar cu tractiune fata.

Cat despre tehnologia asta la VTM , cred ca ar fi o smecherie , dar setata sa functioneze doar sub o anumita viteza . Probabil ca ar fi utila in acele de par si curbele stranse , cu toate ca nu am auzit pana acum de nicio masina de curse care sa aiba asa ceva.
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 14:41   #5
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Pareri despre tractiunea 4WS pt VTM

4ws = 4 wheels steering = 4 roti directoare
4wd = 4 wheels drive = 4 roti motoare (tractiune pe 4 roti)
2 Marii cu 2 palarii, nici una nu o include pe cealalta! Poate fi bine-merci 4wd cu 2ws sau 4ws cu 2 wd!
Din ce stiu eu strategia virarii rotilor spate este diferita functie de viteza, la viteze mici vireaza in aceeasi directie cu cele fata pt o raza de bracaj mai mica si facilitarea manevrelor, la viteza mare in directie opusa pt o mai buna stabilitate. La multe masini se modifica intr-o oarecare masura (mica de felul ei) unghiurile rotilor spate in viraje prin folosirea unor bucse 'inteligente" sau prin geometrii anume concepute ale bratelor (la multilink).
Personal nu cred ca se obtine ceva cu o astfel de solutie la VTM (cum s-ar spune, e "mai mare daraua decat ocaua")... Tractiunea integrala - pe asfalt - incepe sa fie rentabila dpdv al performantelor pure la puteri >300 cp. Pana acolo greutatea suplimentara si pierderile prin frecari anuleaza avantajele.
My 2 cent opinion.

Last edited by john17; 03-03-11 at 14:43.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 10:17   #6
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Pareri despre tractiunea 4WS pt VTM

daca stam sa ne gandim...si camioanele vireaza cu 8 roti
nu m-am putut abtine

www.fras.ro si citeste regulamentele
werwceul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -