Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-10, 14:14   #1
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Campionatul National de Raliuri - Dunlop - 2010 este cel mai important eveniment auto de gen din tara noastra. Ampla desfasurare a manifestarii cuprinde, anual, cele mai importante orase ale tarii. In luna iunie, Cluj-Napoca va gazdui Raliul Clujului, contand ca a 4-a etapa in cadrul acestui campionat.
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 16:37   #2
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Super-specialele se vor desfasoara in parcare la Polus-Center, vineri de la ora 8:30, iar sambata de la ora 5?

Last edited by Nemesh17; 18-06-10 at 16:58.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 19:19   #3
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: CRR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

da, shakedown-ul este vineri in faget!
Portiunea gherla-cluj este inchisa, s-a deviat prin caianu-vama.
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:39   #4
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: CRR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Eu am intrebat de super-speciala de la Polus-center, vreau sa stiu ora exacta
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 21:34   #5
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: CRR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

de la 20:30 e superspeciala la Polus
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 24-06-10, 00:21   #6
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: CRR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Ok, multumesc.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-10, 10:12   #7
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: CRR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Napoca Rally Academy - Obiective Raliul Clujului

Echipajele Napoca Rally Academy si-au facut astazi publice obiectivele pentru Raliul Clujului, a patra etapa a Campionatului National de Raliuri al Romaniei, care se va desfasura vineri si sambata, 25 si 26 iunie.

Cu un moral excelent dupa performanta obtinuta duminica in Serbia, unde a terminat pe locul secund in clasamentul FIA European Rally Cup (East), dar si cu un set-up aproape perfect al Peugeot-ului S2000 pe care l-au reusit tot la Serbia Rally, Tempesta si Dorin Pulpea spera ca Raliul Clujului sa le aduca primul rezultat notabil al sezonului, in competitia interna. "Weekend-ul trecut a fost in sfarsit unul bun pentru noi. Am reusit un loc doi in Serbia, care ne-a propulsat pe podium si in cadrul clasamentului general al Cupei Europei de Est. A fost un lucru bun si pe plan psihologic, mai ales dupa abandonul de la Targu Mures, asa incat, acum asteptam Raliul Clujului cu nerabdare si cu sperante mari. Starea vremii va fi foarte importanta pentru ca, daca vor fi ruperi de nori si va turna cu galeata, intreg raliul se va transforma intr-o loterie. Noi speram insa ca anul acesta sa fie anul nostru si sa castigam aici la Cluj", a declarat Tempesta.

Liderii clasamentului general al Campionatului National de Raliuri, Bogdan Marisca si Sebastian Itu, au nevoie, la randul lor, de o victorie la Cluj, pentru a-si consolida pozitia si pentru a aborda linistiti a doua jumatate a campionatului, cu etape programate a se desfasura pe macadam. "Targu Mures a fost pentru noi un raliu la care nu ne-am atins scopul: ne-am propus un podium si am reusit doar un loc patru conjunctural. Daca nu erau abandonurile celorlalti concurenti, cred ca am fi terminat etapa trecuta doar pe locul sase sau sapte. Trebuie, deci, sa schimbam ritmul pentru ca sunt sase-sapte masini care se bat, cu sanse egale, pentru primele locuri. Se va ataca din primul minut, inclusiv in superspeciala, nu mai e loc de strategii in campionatul intern. Conteaza de pe ce pozitie intri pe macadam. Noi ne dorim clar o noua victorie la Cluj, dar si Marco si ceilalti concurenti vizeaza tot primul loc. Daca vremea va continua sa fie ca si acum, alegerea cauciucurilor va fi extrem de importanta si cine va avea inspiratie in acest sens va avea si castig de cauza. Targetul nostru este, asadar, un loc pe podium, chiar unul dintre primele doua si, cu siguranta, ne dorim ca si dupa aceasta etapa sa ramanem liderii campionatului", a anuntat Bogdan Marisca.

La grupa A, echipajul Danny Ungur /Tony Avram se afla in acest moment pe pozitia secunda, cei doi fiind lideri in cadrul clasamentului Citroen Racing Trophy. Echipajul Napoca Rally Academy se bazeaza insa pe un rezultat bun in raliul de casa pentru a nu pierde contactul cu Edwin Kelety, liderul grupei A, dar si pentru a-si apara pozitia in cadrul Trofeului Citroen. "La Targu Mures nu am reusit un rezultat bun, dar am obtinut puncte importante. La Cluj ne propunem, bineinteles, victoria la grupa A si in Citroen Racing Trophy. Vom incerca sa ne facem o strategie corecta, nu este timp de asteptat intr-un raliu, practic, de o zi. Cred ca titlul la grupa A nu este inca jucat. Noi suntem pregatiti si cred ca probele alunecoase de la Cluj vor face sa se estompeze diferenta de putere dintre masini. Citroenul nostru C2 R2 merge bine in sfarsit, sper sa reusesc sa dau si eu 100%, sa fim feriti de pene si sa reusim prima victorie la grupa A din acest sezon", a spus Danny.

Insa si Vlad Cosma, alaturi de copilotul sau, Florin Dorca, isi propune victoria la grupa A si in cadrul Citroen Racing Trophy la Raliul Clujului. Dupa ce a avut parte de cate o pana de cauciuc in fiecare dintre primele doua etape si, in cea de-a treia, la Targu Mures, a lovit o bordura in timpul superspecialei si a avariat masina chiar in debutul raliului, ceea ce i-a influentat intreaga evolutie ulterioara, mezinul Napoca Rally Academy isi doreste sa demonstreze ca, ferit de incidente, se poate lupta de la egal la egal cu ceilalti concurenti inscrisi la grupa A si sa isi adjudece chiar victoria. "La recunoasteri o sa ne notam cu atentie toate bordurile de la superspeciala. Venim dupa un rezultat bun, am obtinut un podium la Targu Mures, dar, din pacate, evolutia noastra nu a fost nici acolo asa cum ar fi trebuit sa fie. De aceasta data nu o pana a fost de vina ci pilotul. Tocmai de aceea suntem foarte ambitiosi acum si vrem, aici la Cluj, o victorie la grupa A. Vom da tot ce putem pentru a ne impune, dar nu suntem singurii care ne dorim acest lucru. Conditiile meteo vor fi aceleasi pentru toti concurentii si fiecare va trebui sa-si gaseasca o strategie, sper ca a noastra sa fie castigatoare. Sunt de acord cu Danny ca lupta la grupa A este inca deschisa, mai ales ca urmeaza etapele de macadam. Noi suntem inca optimisti si asteptam prima victorie", si-a anuntat intentiile Vlad Cosma.

Raliul Clujului, a patra etapa a Campionatului National de Raliuri, care se va desfasura vineri si sambata, are programate 8 probe speciale, insumand aproape 110 kilometri.

Click image for larger version

Name:	Raliul-Targu-Mures-2010.jpg
Views:	77
Size:	725.9 KB
ID:	1532811
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 24-06-10, 23:58   #8
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: CRR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

si eu ti-am raspuns DA virgula si apoi am spus de shakedown :P
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 09:37   #9
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Keleti si Ponta: Raliul de acasa ne obliga

A patra etapa a Campionatului National de Raliuri Dunlop, Raliul Clujului Mobil1, este una dintre cele mai importante curse ale sezonului pentru echipajul Edwin Keleti si Victor Ponta. Edwin Keleti se afla acasa, ceea ce presupune o presiune in plus pentru echipajul 99, liderul clasamentului general al grupei A.

Edwin Keleti: Raliul de casa are o importanta deosebita pentru orice pilot. Suntem in fata propriilor sustinatori, ai familiei si prietenilor care, evident, asteapta un rezultat bun din partea noastra. Stiu ca si pentru Victor cursa de la Cluj e la fel de importanta ca pentru mine si sunt convins ca totul va fi bine pus la punct la momentul startului. Vom aborda cursa cu aceeasi seriozitate ca pina acum fara insa sa fortam in plus. Cred ca o victorie reprezinta un target realist. Conditiile meteo din ultima vreme si probabil starea drumurilor pe durata cursei ne vor pune la incercare, dar sunt sigur ca pneurile Pirelli de ploaie pot face diferenta, daca e cazul. Masina este pregatita iar pentru cursa de acasa beneficiem de un up-grade al electronicii, oferit de Renault Sport Technologies.


Victor Ponta: La Cluj Edwin este acasa si trebuie sa castigam si aici. Este vorba de un Raliu care are o semnificatie aparte pentru noi, ceea ce ne motiveaza in plus. Cele trei victorii obtinute pana acum sunt si ele un factor motivant pentru ca trebuie sa le aratam de ce suntem in stare si celor de acasa. Sunt convins ca vom reusi sa gestionam cursa ca celelelalte etape din acest sezon si sper ca totul sa fie bine la final.


Edwin Keleti si Victor Ponta conduc clasamentul grupei A in Campionatul National de Raliuri Dunlop, cu un total de 75 de puncte obtinute in urma celor trei victorii, din tot atatea posibile. In acest sezon ei sunt sprijiniti de Jack Daniel's, Renault Romania, Pirelli Romania, Colgate-Palmolive (Romania) prin Mennen Speed Stick, Rin Grand Hotels, Ixell si ***********.


Raliul Clujului Mobil1 2010 se va desfasura vineri (25 iunie) si sambata (26 iunie) in Cluj Napoca si zona de munte a judetului. Organizatorii au pregatit in acest an doua superspeciale, una vineri seara si alta sambata la finalul cursei in parcarea Polus Center Cluj. Intre cele doua probe spectacol, concurentii vor alerga sambata alte sase probe speciale pe bucla Tarnita-Rasca-Capus.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	RAG10-0834.JPG
Views:	74
Size:	674.7 KB
ID:	1534720  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 09:39   #10
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

De ce sunt stelute in loc de sponsorii omului?
oare sa fie ceva site concurent?
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 09:43   #11
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Exclamation Re: CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Alex Filip si Bogdan Iancu - Ultimul Raliu pe asfalt

Alex Filip, Bogdan Iancu si *Dinamobilul* sunt pregatiti pentru Raliul Clujului, ultima etapa din *turul* Campionatului National de Raliuri. Incepand cu aceasta etapa, bauMax s-a alaturat partenerilor oficiali ai echipajului 79.

Ultimul raliu pe asfalt
- bauMax, partener oficial in 2010 al echipajului 79
- *Dinamobilul* va lua startul la ultima etapa pe asfalt din 2010
- Campania *Race and Help* continua pe sms la 890


In 2009, Alex Filip si Bogdan Iancu au obtinut o victorie senzationala in Raliul Clujului la o diferenta mai mica de o secunda fata de echipajul clasat pe locul secund. *A fost o victorie frumoasa pe care am obtinut-o in ultima proba speciala a raliului. Din pacate, anul acesta, sansele noastre sa reeditam succesul din 2009 sunt destul de mici, tinand cont ca am ramas in urma din punctul de vedere al masinii de curse, dar vom face totul ca sa plecam de la Cluj cu maximum de puncte posibil*, a spus Alex Filip, inaintea recunoasterilor pentru Raliul Clujului.



Incepand cu ultima etapa pe asfalt din Campionatul National de Raliuri, echipajul 79 va fi sustinut si de bauMax, una dintre companiile de succes in domeniul bricolajului din Europa Centrala si de Est. In Romania, bauMax detine 11 magazine in orasele Brasov, Sibiu, Targu Mures, Cluj, Craiova, Suceava, Bacau, Iasi, Ploiesti, Bucuresti si Pitesti. *Sunt foarte incantat ca am reusit sa atragem alaturi de noi inca un partener important. Acest lucru ne va ajuta foarte mult in atingerea obiectivului nostru de a lua startul in retur, adica etapele pe macadam, cu o masina complet noua. In plus, bauMax are magazine in aproape toate orasele unde se organizeaza etape din Campionatul National de Raliuri si cu siguranta vom face multe actiuni cu ocazia fiecarui raliu*, a spus Alex Filip, cel mai bine clasat pilot din Citroen Racing Trophy Romania.


*Compania bauMax Romania se bucura de colaborarea cu cei doi componenti ai echipajului 79, Alex Filip si Bogdan Iancu, si spera ca, pe parcursul etapelor ce urmeaza sa se desfasoare pana la finalul Campionatului National deRaliuri, clientii retelei de magazine bauMax din intreaga tara sa ii sustina cu ardoare pe cei doi sportivi. Compania isi doreste sa fie prezenta in viata comunitatilor din orasele in care este prezenta si, in acest sens, o astfel de colaborare credem ca poate fi, pe termen lung, una de tipul << win-win >> atat pentru noi, cat si pentru echipaj*, a spus Lucia Ungureanu, director de marketing la bauMax Romania.


Raliul Clujului, etapa a 4-a din Campionatul National de Raliuri, se va desfasura vineri si sambata, 25 * 26 iunie, pe specialele de asfalt din jurul orasului Cluj Napoca. In prima zi este programat startul festiv, incepand cu ora 20:00, si super speciala din parcarea Polus Center, iar sambata, in ziua a doua, restul de sapte probe speciale. Lungimea totala a celor 8 probe speciale este de 108 kilometri. *Ne plac foarte mult probele speciale din Raliul Clujului, mai ales Rasca si Tarnita. Tinand cont ca toti adversarii nostri, cu care ne luptam pentru un loc pe podium la grupa A, evolueaza pe teren propriu, sper foarte mult sa ploua pentru ca astfel vom avea o sansa mult mai mare sa ne atingem obiectivul*, a spus si Bogdan Iancu, copilotul echipajului 79.



Campania *Race and Help*, prin care echipajul 79 strange fonduri pentru Fundatia Hospice *Casa Sperantei* Brasov, va continua si la Raliul Clujului. In total, in contul *Race an Help* s-au strans, dupa primele trei etape din CNR, 1.471,5 Euro. *890 numarul afisat pe masina noastra de curse nu este noul nostru numar de concurs ci este un numar scurt, la care, printr-un simplu sms, se doneaza 2 Euro in contul Fundatiei Hospice. Sper ca toti cei implicati in CNR si spectatorii de pe margine sa trimita un sms la acest numar*, a mai adaugat Alex Filip, care va comenta evolutia sa din Raliul Clujului, in direct, pe blogul personal la adresa: http://www.alexandrufilip.ro/blog.



Clasament general grupa A * PILOTI dupa Raliul Targu Mures (etapa a 3-a din *

1. Edwin Keleti 75 p, 2. Danny 48 p, 3. Alex Filip 45 p, 4. Vlad Cosma 37 p, 5. Rares Tomita 24 p, 6. Alexandru Mitroi 15 p, 7. Szabo Csongor 12 p, 8. Nistor Duval 10 p, 9. Octavian Ciovica 8 p, 10. Mihai Lacatus 6 p, 11. Andrei Cascaval 2 p, Cristian Toader 1p.

In 2010, echipajul Alex Filip/Bogdan Iancu este sustinut de: Orange Romania, Michelin Romania, Computerland, Baumax Romania, Radcom, Citroen Romania, FC Dinamo Bucuresti, Converse, Colina Motors si sustine Fundatia Hospice *Casa Sperantei* Brasov.

*Sub rezerva omologarii rezultatelor de catre FRAS.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alex filip1.jpg
Views:	83
Size:	526.1 KB
ID:	1534723  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 12:11   #12
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Se pare ca maine, TVR3 va transmite in direct PS8, incepand cu ora 17.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 15:11   #13
crisan90

Stock
 
crisan90's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

imi puteti spune la ce ora se inchide drumul pt PS2 tarnita 2-5 ?
crisan90 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 17:42   #14
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

A fost incredibil in Faget, ma mir ca mergea asa tare Citroen-ul c2, chiar daca era turat tare.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 17:44   #15
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: CNR - Etapa a IV-a - Raliul Clujului 2010 25-26 iunie

Raliul Clujului - Ultimul duel pe asfalt din 2010

A patra etapa a sezonului 2010 si ultima ce se va derula pe asfalt, se va desfasura in acest week-end la Cluj, oras recunoscut drept un fief al raliurilor. Dupa evolutia buna de la Targu Mures, echipajul Cosmote, Titi Aur / Karoly Borbely are ca obiectiv obtinerea a cat mai multe puncte, cu gandul la jumatatea "de macadam" ce urmeaza.

Pentru Titi si Karoly, Raliul Clujului reprezinta un moment special, ei aniversand un an de la debutul colaborarii ca echipaj. Anul trecut cei doi au luat startul in Raliul Clujului la bordul unui Subaru Impreza STi N15, insa din pacate au fost fortati la abandon din motive tehnice. Chiar daca timpul petrecut impreuna a fost scurt, Raliul Clujului 2009 a reprezentat startul proiectului competitional ce se afla in derulare in actualul sezon al Campionatului National de Raliuri 2010.

Pentru editia din acest an a Raliului Clujului, echipajul Cosmote are ca obiectiv continuarea imbunatatirii ritmului, dupa ce in etapa precedenta Titi a confirmat ca detine resursele de a se amesteca in lupta la varf. Dupa un prim contact cu specialele ce compun traseul actualei editii a etapei clujene, Titi Aur a declarat: "Traseul este interesant, de foarte mare viteza si foarte murdar cu exceptia probei Dangau. Va fi un raliu dificil in care vor conta mult si conditiile meteo. Eu astept sa treaca si aceasta ultima etapa de asfalt si sa inceapa raliurile pe suprafata mea favorita, macadamul."

Raliul Clujului va debuta vineri, 25 iunie, la ora 20:00, in programul primei zile figurand numai o proba spectacol desfasurata la Polus Center din Cluj Napoca. Sambata, concurentii vor avea de parcurs doua bucle identice formate din trei probe speciale, ultima etapa de asfalt a sezonului urmand sa se incheie dupa un nou show la Polus Center. Aceasta ultima proba speciala va fi transmisa in direct de postul TVR 3 cu incepere de la ora 17:00.

CNRD 2010 - Et. 4 / Raliul Clujului
Raliul Clujului 2010 / Program
Vineri / 25.06.2010
PS 1 - Superspeciala Polus Center (1.50 km) / 20:31
Service B / 20:48

Sambata / 26.06.2010
PS 2 - Tarnita 1 (23.00 km) / 11:11
PS 3 - Rasca 1 (22.40 km) / 12:09
PS 4 - Capus 1 (7.10 km) / 12:42
Service D / 13:37
PS 5 - Tarnita 2 (23.00 km) / 14:45
PS 6 - Rasca 2 (22.40 km) / 15:43
PS 7 - Capus 2 (7.10 km) / 16:16
PS 8 - Superspeciala Polus Center (1.50 km) / 17:09
Service E / 17:24
Festivitatea de premiere / 21:00

CNR 2010 / Clasament General (3/8 etape)
1. B. Marisca 52 p, 2. G. Szabo 43 p, D. Gartofan 43 p, 4. V. Porcisteanu 28 p, 5. M. Tempestini 27 p, 6. C. Spitzmuller 25 p, 7. M. Mihalache 20 p, T. Aur 20 p, H. Savu 10 p, 10. E. Keleti 12 p

Click image for larger version

Name:	IMG_0633.JPG
Views:	74
Size:	1.64 MB
ID:	1535368
boy_wonder is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -