Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-10, 18:56   #46
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by david_david View Post
In maxim 24 de ore voi atasa un filmulet cu traseul complet, filmat de la start la stop sa nu mai existe dubii, reprosuri si diverse pareri. Eventual si unele poze unde poate e necesar.
Eu stiu traseul, am fost duminica pe el, din cauza aceasta am facut aceste propuneri! Ar fi foarte bine daca ai atasa si un filmulet sa vada toti despre ce vb!
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:36   #47
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

maine pe seara apare si filmuletul. cu siguranta
david_david is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 17:54   #48
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Cateva imagini cu traseul. urmeaza si filmuletele imediat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00231.JPG
Views:	95
Size:	2.62 MB
ID:	1467236   Click image for larger version

Name:	DSC00232.JPG
Views:	70
Size:	2.57 MB
ID:	1467237   Click image for larger version

Name:	DSC00233.JPG
Views:	81
Size:	2.78 MB
ID:	1467238  

Click image for larger version

Name:	DSC00234.JPG
Views:	76
Size:	2.55 MB
ID:	1467239   Click image for larger version

Name:	DSC00235.JPG
Views:	63
Size:	2.78 MB
ID:	1467240   Click image for larger version

Name:	DSC00236.JPG
Views:	64
Size:	2.83 MB
ID:	1467241  

Click image for larger version

Name:	DSC00237.JPG
Views:	70
Size:	2.69 MB
ID:	1467242   Click image for larger version

Name:	DSC00238.JPG
Views:	75
Size:	2.79 MB
ID:	1467243   Click image for larger version

Name:	DSC00239.JPG
Views:	71
Size:	2.81 MB
ID:	1467244  

david_david is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 18:55   #49
Bass-Evolution
Honda Driver

Stage 5
 
Bass-Evolution's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 610
Member of:
[Honda]
[4Rally]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Am citit thread-ul acesta de la un capat la celalalt. Mult succes tuturor participantilor si totodata organizatorilor. Speram intr-un eveniment reusit si daca la Bucovat nu prea m-a interesat, la Mosteni datorita vitezelor care se ating mi-ar placea ca vremea sa tina cu noi.

Numai bine.
__________________

'95 Subaru Impreza WRX GC8
'96 Renault Megane Coach
'95 Honda Civic EG9

www.EvolutionDetailing.ro - polish, reconditionari faruri, tratamente interioare si multe altele.
Bass-Evolution is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 19:18   #50
Cosmin 335i

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 350
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Prezent si eu cu un opel kadett gsi
Speram sa tina vremea cu noi
Cosmin 335i is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 00:35   #51
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

incerc de mai bine de 4 ore sa pun filmuletele cu traseul pe youtube si nu mi le incarca...pana una' alta...inca ceva...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00241.JPG
Views:	112
Size:	2.74 MB
ID:	1467830  
david_david is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 08:02   #52
evo99

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 106
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Cum va fi vremea maine? Ma gandeam ce sa fac...sa vin ... sa nu vin.. daca ploua o sa fie naspa...o lista cu cei inscrisi pana acum se poate?
evo99 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 09:31   #53
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by raulllamboiu View Post
Sunt convins ca sti exact ce am vrut sa spun.
Cred ca ai fi fost de mai mare ajutor daca ai fi explicat cu alte cuvinte ce inseamna siguranta unei masini care ruleaza in regim de concurs (mai ales sub comanda unui incepator), decat aceste ironii, aparent nevinovate, care deviaza atentia de la dorinta de a ne apropia de normalitate.
"Trasul de bucse" nu se mai practica de cand s-au desfintat serice-urile de la "Prestarea"; acum se poate aprecia si altfel daca este cazul sa verifici jocurile in articulatii.
Pai care normalitate? Credeam ca s-a invatat ceva de la evenimentele trecute...dar nimic. Aceleasi texte frumos imbarligate....aceleasi regulamente stufoase..... si stiti ce se va intampla la fata locului? Sunt sigur ca stiti, de aceea nici nu voi detalia ca apoi iar o sa fiu acuzat ca sunt contra. Nu poti aprecia mecanic o masina "din ochi"....eu daca vin pe 15 la mosteni facem pariu ca voi fi inscris?....masina mea arata a masina normala si nu o sa imi traga nimeni de roti.....ca "prezinta siguranta". dar oare stiu organizatorii ca flansa mea de amortizor e muci si troncane de zici ca e rupta masina? oare organizatorii au de unde sa stie ca rulmentii sunt varza? Oare si-ar putea da seama ca o roata e mai stramba decat cealalta? Va spun eu ca nu. E normal ca toate cursele la care am participat sa isi puna amprenta pe masina mea.De fiecare data ziceam ca nu vin la Mosteni din cauza traseului....dar mereu imi calcam cuvantul si veneam din dorinta participarii. Credeti ca dupa 5 urcari facute nu se distruge cate ceva pe la masina? Va asigur eu ca da , mereu plecam cu un troncanit in plus ca sa nu mai zic de alte riscuri. avand in vedere ca este un concurs destinat amatorilor ar fi o idee buna ca sedinta cu "pilotii " sa fie aprofundata si atentionati asupra riscurilor existente (referire accidentul lui cristi cu golful 3). Dumneavostra ca organizator ati facut vreo urcare in regim de concurs cu o masina de strada? Ati observat ca la virajul pe baraj masina pleaca de spate? Credeti ca un amator e in stare sa o tina pe drum? Mie prima data mi-a "plecat" si eram 5 plin...undeva peste 130-140 si va asigur ca nu e un sentiment placut. Daca luam piciorul din gaz pateam ca baiatul cu golful 3....poate mai rau....el avea viteza ceva mai mica. Nu am auzit nici o atentionare din partea organizatorului referitor la mica saritoare de pe pod in portiunea de franare...repet...o masina de strada nu sta ca una de curse...si desi eu am suspensie sport tot pierd contactul cu solul....oare masina se opreste din frecarea cu aerul? Scopul principal e acela de a ne distra...insa cand ajungi acasa cu masina muci...numai distractie nu e. Ca un exemplu......eu care stiu traseul am reusit sa iau virajul cu podul...in conditiile in care aparatul radar m-a inregistrat cu 137 km/h pe pod. Faza cu radarul chiar a fost un bonus din partea organizatorului.
Desi majoritatea concurentilor stiu traseul si stiu cum sa mearga...va rog sa atentionati concurentii "noi" asupra capcanelor traseului pt a evita situatiile neplacute. Daca vreti curse "populate" implicati-va mai mult, tineti concurentii aproape.....nu doar le luati banii de inscriere si apoi Dumnezeu cu mila. Am scris undeva in spate ceva legat de un vtm organizat la Paltinis....si chiar v-am invitat acolo ca sa invatati una alta. Poate sunt eu mai nebun...dar puteti sa intrebati userul amadeus ce conditii au fost acolo si ce organizare. Am platit 100 ron inscrierea si inca 3-400 de mii asigurarea...dar cei 1,4 milioane chiar au meritat.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 09:52   #54
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Intr-o buna zi (cand poate o sa te strecori cu greu intr-o masina cu rollbar) probabil ca vei incerca si tu sa organizezi "curse". Vei regreta tare mult atunci, aceste timpuri in care este suficient doar sa faci observatii verbale, fara nici o obligatie.
Invitatiile tale la Paltinis, m-ar onora daca nu ar sugera ca eu am aflat despre competitii auto doar din ziarul "Scanteia Tineretului" - pentru ca pe vremea mea, nu existau atatea mijloace de informare.
Cat priveste sedinta tehnica .... te astept sa ne dai o mana de ajutor si sa ne impartasesti din experienta ta, tocmai pentru a nu apuca pe drumuri gresite si a ne apropia de NORMALITATE .
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 10:10   #55
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by raulllamboiu View Post
Intr-o buna zi (cand poate o sa te strecori cu greu intr-o masina cu rollbar) probabil ca vei incerca si tu sa organizezi "curse". Vei regreta tare mult atunci, aceste timpuri in care este suficient doar sa faci observatii verbale, fara nici o obligatie.
Invitatiile tale la Paltinis, m-ar onora daca nu ar sugera ca eu am aflat despre competitii auto doar din ziarul "Scanteia Tineretului" - pentru ca pe vremea mea, nu existau atatea mijloace de informare.
Cat priveste sedinta tehnica .... te astept sa ne dai o mana de ajutor si sa ne impartasesti din experienta ta, tocmai pentru a nu apuca pe drumuri gresite si a ne apropia de NORMALITATE .
Nu am incercat niciodata sa organizez nimic.....prefer sa am venituri din serviciul de zi cu zi . O sa imi spuneti ca nu castigati nimic......dar nici eu nu sunt obligat sa va cred nu? Nu am aere de organizator.....ci doar vreau sa fiu solidar cu cei care se dau . Poate unul doi dintre ei se mai uita pe aici si invata una alta. majoritatea sunt absorbiti de cursa , se suie in masina si blana.....uita de viraje, uita de saritoare si de placile de la inceput si risca sa ajunga in curtile caselor de pe stanga .
Sedinta tehnica trebuie facuta de organizatori.....nu de mine , am si pus accentul pe participantii noi...cei vechi stiu cum sta treaba.
Cat despre masina cu rollbar, sincer am zambit. Desi masina mea e din secolul trecut....e mult peste "materialul de concurs" care l-ati detinut in trecut si daca cumva mai aveti o asemenea masina v-as ruga insistent sa ma lasati sa ma urc si eu odata in ea, sa imi fac o poza doua sa arat si eu la lume si sa ma mandresc.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 12:02   #56
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Un filmulet cu traseul de la start la finish. imi cer scuze pentru intarziere, dar nu am putut uploada pana akm.



https://www.youtube.com/watch?v=C9Gpok-jqSk
david_david is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 12:04   #57
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

tin sa mentionez ca e filmat pe ploaie si camera tinuta in mana, pt a evita orice speculatii aiurea
david_david is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 13:53   #58
evo99

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 106
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Ce facem cu sicanele? In pricipiu sunt de acord cu DjRainManFast
evo99 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 15:11   #59
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Iti spun eu ce o sa se faca..nimic! Duminica dupa cursa de la bucovat, domnul badita m-a invitat la slatina sa vad traseul si sa discutam. Aseara l-am sunat...si mi-a spus clar ca traseul asa o sa ramana,ca nu muta nici un start nimic, cand i-am amintit de faza cu discutia cu pilotii si de sicane, a zis le va pune daca hotaram noi in dim cursei....crezi ca vor face asa ceva? eu sincer nu cred, si nu mai zic ca tonul s-a schimbat complet, cred ca s-au anuntat si alti participanti, poate ca din cauza aceasta.O o sa vin la cursa in proportie de 90%...dar sunt constient ca fac o greaseala, dar mai dau o sansa...pana acum nu am fost la nici o cursa organizata de domnul lamboiu la care sa plece lumea multumita si fara sa fie cu probleme, poate e asta prima, dar la cum e drumul ) sper sa nu fie ultima. Pe internet vb multa si frumoasa, la fata locului nepasare!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 16:28   #60
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by evo99 View Post
Ce facem cu sicanele? In pricipiu sunt de acord cu DjRainManFast
Concret care este propunerea?
Avem comandate anvelope uzate pentru a fi utilizate ca jaloane de sicane. Cum hotaram, de comun acord unde le punem, si sa nu pierdem prea mult timp maine?
Eu as propune o sedinta tehnica dupa recunoasterea traseului in coloana cu toti cei inscrisi si validati.
Dar apropo ... de obicei se pun sicane pentru a crea un handicap anumitor masini cu dotari deosebite, pentru echilibrarea sanselor - in cazul nostru care ar fi rostul sicanelor ... sa anuntam pilotii ca pe acolo nu prea este bine sa se treaca?
Badita, s-a exprimat foarte bine: majoritatea concurentilor vor hotari ("iesirile" subiective de tipul: "DjRainMainFast", datorite atentiei exagerate acordate, nu cred ca ajuta la rezolvarea situatiei).
Cat priveste rolul lui LAMBOIU la aceasta cursa, se rezuma doar la CRONOMETRARE.
Faptul ca sunt singurul care ma expun pe net, in polemica directa cu toti eventualii participanti, nu inseamna ca sunt vinovat de toate neimplinirile lor din cursele la care am facut parte doar din C.C.S. si mai ales la care nu am avut acces niciodata la sumele incasate ca taxe de participare

Asta pentru a pune capat definitiv unor afirmatii de genul:
"Pe internet vb multa si frumoasa, la fata locului nepasare!"

Last edited by raulllamboiu; 14-05-10 at 16:41.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -