Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-10, 09:41   #1
gtrally
4Rally

Stage 5
 
gtrally's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 409
Member of:
[RENAULT]
[FOTO]
[4Rally]
Default CRR - Etapa I-a - Raliul Brasovului 2010

Mai este putin pana la inceperea sezonului deci incepem seria evenimentelor cu prima etapa de rally de la Brasov.tot ce este legat de aceasta etapa vom discuta aici.
gtrally is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 09:52   #2
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

40 de raliuri la Brasov

Cea mai longeviva etapa de campionat national – raliul Brasovului, isi sarbatoreste in acest an 40 de ani de activitate. In cel de al doilea weekend al lunii aprilie se va da, in sfarsit, startul sezonului national de raliuri si tot odata si celei de a XXXX-a editii a raliului Brasovului.

Aceasta editie a raliului brasovean are o semnificatie importanta si pentru clubul organizator Auto Blic si anume faptul ca in 2010 se implinesc 10 ani de cand clubul brasovean a organizat pentru prima oara istoricul raliu al Brasovului. "Sunt mahnit de faptul ca aceste momente aniversare sunt acoperite de norii negri ai crizei financiare si ca din aceasta cauza nu putem organiza un eveniment de gala asa cum s-ar cuveni", a declarat domnul Bela Stoica, presedintele clubului Auto Blic. "In conditiile date sunt bucuros pentru ca am reusit la fel ca si in anii precendenti sa pastram alaturi de raliu parteneri traditionali din Brasov si din tara", a continuat presedintele Auto Blic

Compania brasoveana TESS - distribuitor Audi si Volkswagen, este unul din partenerii traditionali ai raliului. Semnificativ in acest sens este faptul ca ultimele cinci editii ale raliului poarta numele Tess Rally. "Suntem onorati sa fim partenerii unui raliu istoric din Romania. Cand acest raliu este organizat in orasul nostru, nu putem sa nu-i fim alaturi chiar daca nici compania noastra nu traveseaza cel mai bun moment al existentei sale”, a declarat domnul Gelu Dumitru, director general Tess Brasov. "Speram ca si alti parteneri sa ni se alature si avem semnale pozitive in acest sens, astfel incat sa putem oferi raliului aura de gala pe care si-o merita", a incheiat intr-o nota optimista patronul Tess Brasov.

Compania Exxon Mobil, distribuitor Mobil 1, este unul din partenerii despre care vorbea patronul Tess Brasov. Hotel Aro Palace, cel mai vechi si mai luxos hotel din Brasov, este gazda editiei de gala a raliului. In saloanele stabilimentului din centrul vechi al orasului isi va avea sediul conducerea Tess Rally, secretariatul, juriul de concurs, presa si, nu in ultimul rand, conducera hotelului are oferte senzationale din punct de vedere al raportului calitate (5 stele) / pret, pentru participanti. "Dorim sa fie toata lumea in acelasi loc pentru aceasta editie a raliului, un loc frumos, un loc spatios, un loc unde acest raliu istoric s-a simtit mereu excelent" – a declarat domnul Voinescu Ciprian, directorul hotelului.

Compania Espavo Brasov este in mod traditional, din nou, partener al raliului. Pe langa sustinerea financiara, membrii companiei se vor ocupa si de aspectul exterior al automobilelor de cursa printr-o spalare profesionista, cu utilaje profesionale Karcher.

"Lista cu parteneri ramane deschisa", a spus domnul Stoica Bela. "As minti daca as afirma ca bugetul este complet. Sunt insa convins ca in cele 30 de zile care au mai ramas pana la start vor dori sa ni se alature si alti parteneri. Vom fi bucurosi sa anuntam cat de curand prezenta pe lista partenerilor a Companiei Kampur Service si a altora cu care mai suntem in negocieri. Nu vreau sa inchei aceasta prima interventie despre Tess Rally fara sa amintesc aici si acum numele a doua companii din Brasov care acum 10 ani, cand eram niste pioneri in ale organizarii, dar mai ales in ale marketingului, ne-au sustinut material si logistic enorm. Fara suportul companiilor: Cyclon srl Brasov (patroni fratii Laszlo si Istvan Barabas) si Autotransmar S.A Brasov (directori Ioan Ulmeanu si Claudiu Bobes), azi sigur nu ne pregateam de gala” a incheiat organizatorul Tess Rally.

Despre Tess Rally 2010
Editia din acest an pastreaza 90 % formatul editiei anterioare. Unica, dar semnificativa modificare este locatia PS 1 (super speciala) in centrul orasului, pe acelasi traseu (alt desen) pe care in august 2009 s-a desfasurat super speciala ralului Tara Barsei Dunlop SEAT

Schimbarea locatiei pentru PS1 a “lungit” si raliul care, in acest an, se va desfasura in trei zlle. Vineri, 16 aprilie se va desfasura super speciala ( PS1), sambata 17 aprilie probele spre si dinspre Sinca Veche (DN73A) si celebra Poiana “lunga” cu startul din Rasnov, duminica 18 aprilie urmand sa aiba loc numai putin celebra proba “Babarunca”(dus/intors) si festivitatea de premiere in sala “Amfiteatru” (“Barul de noapte”) a hotelului Aro Palace.

Tess Rally 2010 – date tehnice
Lungime totala raliu: 214.25km
Din care probe speciale: 101.60km
Cea mai lunga proba speciala: “Babarunca” (PS7) - 28.10km
Cea mai scurta proba speciala: “Brasov Rally Show” (PS1) - 1.20km
Locatiile raliului:
Parcul de start/sosire: parcarea de pe B-dul Erorilor paralela cu parcul Nicolae Titulescu
Parcul de service: Parcarea de langa P-ta Constitutiei (Cnetru Civic)

Click image for larger version

Name:	DAN_GIRTOFAN.jpg
Views:	172
Size:	82.6 KB
ID:	1382200
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 13:39   #3
gtrally
4Rally

Stage 5
 
gtrally's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 409
Member of:
[RENAULT]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

planul orar al evenimentului ,hartile si multe alte info gasiti pe www.raliulbrasovului.ro

Last edited by gtrally; 22-03-10 at 13:43.
gtrally is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 23:24   #4
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

Abia astept! Parca e mai bine cu parcarea in parc, in livada era aglomeratie...
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 10:13   #5
ervinbv
4Rally

Stage 5
 
ervinbv's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 506
Member of:
[4Rally]
[Colectionar Machete]
[VW]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

Lista de inscreri:
1 19 Mitroi Alexandru Rotaru Eugen Honda Civic TYPE R
2 69 Dimitriu Victor Baltador Horatiu Mitsubishi Lancer EVO 9
3 111 Baldescu Victor Solomon Ciprian Mitsubishi Lancer EVO 9
4 302 Berari Catalin Sandu Mihai Mitsubishi Lancer EVO 10
5 310 Graef Gunther Cibu Cristian Sever Toyota Celica

Cea mai buna veste de pana acum este revenirea celor doi brasoveni:Tache si Gugu
__________________
RallyManiaks
ervinbv is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 11:23   #6
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Raliul Brasovului 2010

Si cea mai proasta prezenta pe lista a doar 5 echipaje cu 2 zile inainte de inchiderea inscrierilor...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 17:51   #7
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Raliul Brasovului 2010

) lasa ca se face reclama in cele 2 saptamani pana la cursa )
cine dracu se da in ziua de azi la curse cu taxele astea?
in ungaria sunt cate 150 de inscrisi la a n si h apoi urmeaza rally2 si hystoric...si se ajunge la 200 de participanti.
mno acolo ai ce vedea, la noi...pentru 25 de participanti si jumate sar afara sa bat 300km dus 300 intors?
pana acum 5 inscrisi?
merita sa ne mai batem capul?
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 19:53   #8
SorinT

Stage 3
 
SorinT's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 137
Member of:
[4Rally]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

La lase taxa la 150E sa vezi si la noi 200 de echipaje la start....Cea mai proasta alegere cu marirea taxei in vremurile astea, sa nu ajungem sa nu mai avem campionat daca o tin tot asa...
__________________
https://www.facebook.com/pages/Sorin-...44013892325239
LA VOLANUL UNEI MASINI DE CURSE NU CONTEAZA CINE ESTI, CONTEAZA NUMAI DECIZIA PE CARE O IEI INTR-UN FRAGMENT DE SECUNDA, SI CARE TINE MASINA PE DRUM..........
SorinT is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 22:01   #9
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Raliul Brasovului 2010

si la 150 euro ii mult.
baldescu are bani il doare undeva.
tempesta are in club jumate din pilotii activi.
berari aduce straini care ne umilesc an de an.
acu 2 ani jarko, anu trecut szabo, anu asta tempesta...si ii clar.
la nemti 150 euro ii chilipir, la un salariu de 2500 (exemplu aiurea) dar la noi 500ron la un salariu de 12 milioane....
stiu o multime de oameni care stau pe margine pentru ca nu au bani sa participe.
dar daca la h macar, sa fie inscrierea mai ieftin, juamte sau stiu eu...poate ar veni si ei cu ceva golfuri obosite, ceva opeluri...stiu eu, ceva masini mai vechiute, dar s-ar simti bine si s-ar aduna la start asa...de la 100 de masini in sus.
si atunci ca spectator cand trece masina de 3 ori pe langa tine ori 100 de masini...vezi 300 de masini atunci mergi cu tot dragul la raliu.
atunci poate si televiziunile o sa vina la raliuri si o sa bage stiri de 2-3-4-5 minute nu de 10 secunde "azi a fost raliu acolo si x a lovit 30 de spectatori, continuam cu fotbal"

daca loganul se facea de a6 sau a7 cum era vorba...cine dracu mai participa cu el?
ca vin c2 sau r3-u lui keleti sau skoda care sunt de infinit de ori mai performante si mai ok ca loganul.
la cupa trebuia sa fie totul super moca, ca debuantii (mai nou se numesc juniori) sa aiba cu ce sa se dea, sa fie ieftin ca poate sunt studenti, poate abia au 18 ani si vor ca la 25 de ani sa ajunga in varf...acolo trebuie lucrat mult.
sa vedem 30 de logane la start si la anu din aia 30 10 se dau cu masini iar 2 se bat la primele 3 locuri.
in vine, visez cu ochii deschisi, oare sa fie din cauza vremii si a bucuriei ca vine pastele, sau ca pana acum seara s-au inscris 8 echipaje?


mi-am readus aminte de unde am plecat )
ani de zile brasovul era numit "raliul zapezii" acum cum il numim, raliul pastelui?era ok si daca era in martie, era zapada frumos.
acum o devansat campionatul cu o luna dar cine nu a facut rost de sponsori pana in martie sunt sigur ca 90% din piloti nici in luna aia in plus nu si-au gasit sponsori.
de ce?
poi cu asemenea taxe, cu "criza" cine iti mai da bani sa te distrezi tu?

Last edited by werwceul; 31-03-10 at 22:04.
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 09:16   #10
subaru555

Stock
 
subaru555's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Default Re: Raliul Brasovului 2010

stati ca e alta chestia. in Ungaria e mare taxa dar tot sunt participanti. asta pt ca guvernul a aprobat o lege a sponsorizarii acolo. nu vedeti ca pana si cele mai slabe masini din competitie sunt pline de colante cu sponsori?pana si cele mai mici firme cotizeaza sa apara pe masini...de aceea e asa de crescut numarul de participanti. sunt sigur ca daca si aici ar fi la fel cu sponsorizarea, ar fi foarte multe echipaje inscrise. dar aici cand trebuie sa mergi cu banii de acasa ca sa te dai e mai greu...


PS in ungaria taxa e de 500 euro la N2, N3, A6, A7 si de 800 la N4, iar la H historic si rally 2 intre 80 si 200 euro

Last edited by subaru555; 01-04-10 at 09:21.
subaru555 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 18:20   #11
r27kul
4Rally

Stage 5
 
r27kul's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,651
Member of:
[Colectionar Machete]
[VW]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

Keleti s-a inscris cu Fabia S2000, sau e greseala de editare ?
r27kul is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 20:55   #12
ervinbv
4Rally

Stage 5
 
ervinbv's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 506
Member of:
[4Rally]
[Colectionar Machete]
[VW]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

Cand am vazut pe lista de inscrieri Fabia S2000 am ramas cateva secunde uimit.Mi s-ar indeplini un vis daca este adevarat pentru ca mi-am dorit demult sa vad o Skoda S2000 live.Sper sa nu fie vreo greseala.
ervinbv is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 21:56   #13
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Raliul Brasovului 2010

as fii chiar surprins de asa ceva, mai ales ca in fata casei are un clio sport nou nout ...
maine cand il vad il intreb, dar discutiile erau pe evo 8 de N ...dar toate se pot schimba peste noapte.
Oricum are aprobat bugetul pentru r3, are masina noua(adica 2 raliuri nu mi se pare second) si anul acesta iar vrea sa castigi a7.

am citit si pe alte forumuri si mi s-a confirmat, azi este 1 aprilie :P
ramane tot la a7 cu clio evo r3 maxi si la anu merge pe 4x4 cel mai probabil pe evo 8
dupa ce-l vad il intreb personal
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 23:42   #14
autOcty

Stage 5
 
autOcty's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,047
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Raliul Brasovului 2010

nu ca nu asa crede dar totusi... sa vedem cine cu ce se va alinea la start...ca inscris o mai fost si Raspopa cu punto s2000 anu' trecut la BV
eu sper numa sa fie cat mai multi la start chiar daca nu s2000-uri da macar sa se afle la start tot sezonul...
bafta
__________________
Cupa Dacia 2012 CNRD #25
autOcty is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 23:43   #15
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Raliul Brasovului 2010

ar fii surpriza anului daca keleti ar avea si r3 nou si fabia s2000 :d
werwceul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -