Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-16, 20:18   #6421
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

La Icodesign Rectificare : Coasta Sf. ANA (Balvanyos) si circuit Sf. Ghe 1985 circuit la care M. Ponta ma umplut de frunze si de ploaie...
Pacat de Eugen ca a avut accidentul cu baba aia nebuna...si cu militienii aia cretini de la ordine care au lasato sa traverseze strada...in momentul ala era #1...
1. Mircea Ponta Resita
2. Cornel Bibiri IDMS
3. Nu mai imi aduc aminte
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-16, 20:24   #6422
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Smile Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Chiar, bine ai venit sănătos!
Multam fain Mitica dar sunt obosit mort si incerc sa ma refac...mail pe PM daca poti sati dau un film...sau daca se poate pe aici ar fi mai usor si mai rapid...incerc sa ma integrez )
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-16, 20:57   #6423
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Smile Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mai simplu:
https://youtu.be/dcvtvHVtybg
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 00:31   #6424
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Bravo, maestre, felicitări! Frumoasă și dulce casă ți-ai făcut!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 01:23   #6425
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Aici ți-ai construit casa, Cornel BIBIRI?
http://eualegromania.ro/2014/10/30/p...ilor-zamolxis/
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 01:26   #6426
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,sant bucuros ca teai reintors aici in forum,imi ridic palaria pentru ce ai realizat,te admir pentru vointza si puterea de munca.iti doresc tie si familiei multa sanatate si bucurie in noul tau domiciliu.
ca raspuns pentru Road,daca imi amintesc bine pozele au fost facute pana in 85 masina mea fiind monococa,cine a facut pozele nu stiu si eu asi fi curios nu am stiut ca exista noi,resiteni am avut un club partener in RDG sa numit BSG Chemie Greiz,localitate undeva langa Gera si Plauen,club cu care noi am cooperat si tinut,cat posibil secret pe vremea aceia.Pentru BSG concurau atunci,Tilo Börner,Mathias Stark si cel mai prominent Heinz Siegert
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 07:29   #6427
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
La Icodesign Rectificare : Coasta Sf. ANA (Balvanyos) si circuit Sf. Ghe 1985 circuit la care M. Ponta ma umplut de frunze si de ploaie...
Bine ai revenit, Cornel! In toamna lui 1985 a fost coasta la Rasnov pereche cu circuitul de la Sfantu Gheorghe, 100%!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 07:56   #6428
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Aici ți-ai construit casa, Cornel BIBIRI?
http://eualegromania.ro/2014/10/30/p...ilor-zamolxis/
EXACT AICI...si am facut mutarea pt "ultima suta de metri"...la 1 km de Sfanta Manastire Polovragi...din pacate nu am ce povesti pe specificul nostru pt ca aici este zona de OFF-ROAD, ARO, Samurai, Vitara, Nissan toate 4x4 ...foarte aproape este VTM Ranca,. la 10 Km..acum se schiaza acolo...Samuraiul baiatului meu ia invatat pe baietii de aici cum se poate urca acolo unde este imposibil de urcat !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2016-02-18 07.50.00.jpg
Views:	116
Size:	687.9 KB
ID:	3144665  
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 08:09   #6429
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Bine ai revenit, Cornel! In toamna lui 1985 a fost coasta la Rasnov pereche cu circuitul de la Sfantu Gheorghe, 100%!
Bine team gasit !...CORECT ! ma lasat memoria...de regula era "dubla" coasta-circuit Sf Ana-Sf Gheorghe...la Sf ANA furam cartofi de la start, hehehehee...oricum Make Mateescu a scos capul din plapuma si ne ofera prin intermediari filme si poze de exceptie care eu stiam ca le are...TOT INAINTE ! Mai baga Make !

Last edited by cornel1955; 18-02-16 at 08:35.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 09:00   #6430
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,sant bucuros ca teai reintors aici in forum,imi ridic palaria pentru ce ai realizat,te admir pentru vointza si puterea de munca.iti doresc tie si familiei multa sanatate si bucurie in noul tau domiciliu.
........................
Si voi sa fiti sanatosi si special tiam raspuns ultimul pt ca noi neam batut acolo amandoi si eram "dusmani"....a fost un tur de fortza si numai faptul ca mia placut sa fiu cat mai in fata mia dat putere sa termin casa...urmatorul pas este sa le bag in cap la mieii astia
(behehehehee) chestia cu VTM...au masini tari si bani si nu stiu ce sa faca cu ele...coasta de la Ranca este aproape si politia e cu noi ...sauzim de bine !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 12:07   #6431
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Si voi sa fiti sanatosi si special tiam raspuns ultimul pt ca noi neam batut acolo amandoi si eram "dusmani"....a fost un tur de fortza si numai faptul ca mia placut sa fiu cat mai in fata mia dat putere sa termin casa...urmatorul pas este sa le bag in cap la mieii astia
(behehehehee) chestia cu VTM...au masini tari si bani si nu stiu ce sa faca cu ele...coasta de la Ranca este aproape si politia e cu noi ...sauzim de bine !
Ohoo!!! Bine ai revenit, CORNEL !!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 18:45   #6432
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornel,la urmatorul tau pas am sa te sustin masini tari si bani multi,din pacate sant tot mai putini si dupa parerea mea aici este buba,ma refer la coastaVTM,circuitele sant inexistente dupa parerea mea circuitele sant baza si dupa aceia restul
ce priveste casa ta de lemn,am o gramada de intrebari,dar asta pe PM
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-16, 21:45   #6433
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornel,la urmatorul tau pas am sa te sustin masini tari si bani multi,din pacate sant tot mai putini si dupa parerea mea aici este buba,ma refer la coastaVTM,circuitele sant inexistente dupa parerea mea circuitele sant baza si dupa aceia restul
ce priveste casa ta de lemn,am o gramada de intrebari,dar asta pe PM
Ai punctat exact esetza...fara circuite este frecatul bananei...acolo este bataia si satisfactia maxima si automat si spectatori (platitori) mai multi...nu inteleg sabotajul asta din partea cui vine, pt ca este clar ca NU SE VREA CIRCUIT !!!...sunt probabil chestii financiare la mijloc, pt ca este mai costisitor sa organizezi un circuit decat o coasta la care oricum taxa de inscriere este aberanta...cat ar fi taxa la un prezumtiv circuit ???!!! ...Trebuie schimbat ceva dar pe mine deja ma doare capul...daca il mai am intreg ...

Last edited by cornel1955; 18-02-16 at 21:49.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-16, 01:39   #6434
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

intrebarea este,dupa parerea mea cine nu vrea circuit FRAS? Piloti de la VTM? confict de interese intre FRAS si Motorpark?
ca nu se pot organiza curse stradale,ca pe vremuri cred ca este greu de organizat dar pe circuitul de la Adancata? asta nu inteleg
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-16, 16:15   #6435
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
intrebarea este,dupa parerea mea cine nu vrea circuit FRAS? Piloti de la VTM? confict de interese intre FRAS si Motorpark?
ca nu se pot organiza curse stradale,ca pe vremuri cred ca este greu de organizat dar pe circuitul de la Adancata? asta nu inteleg
"Weekenduri pline de acțiune pe circuit în 2016!

După un prim sezon de tatonări, cele mai de succes inițiative din sfera curselor de circuit s-au coagulat pentru a oferi în 2016 concepte mixte de racing, menite să fie cât mai atractive pentru piloți, sponsori și publicul spectator.
Willi Motorsport, Smart Driving Series și ROTAC anunță asocierea pentru 2016, în vederea unui program conjugat de întreceri sportive pe circuitul MotorPark România. Astfel, sezonul competițional următor va conține două formate compacte de weekenduri, după cum urmează:

- Turisme + Formula Predator's
- ROTAC + Anduranta

Meetingurile de turisme, în număr de 5, se vor disputa în compania primului campionat românesc de monoposturi, Formula Predator's. Aceste monoposturi entry-level de origine italiană au fost importate de către Smart Driving Series, structura patronată de Andrea Fogliazza dovedind astfel continuitate în sprijinirea tinerilor ce vor să-și înceapă cariera de pilot. Susținerea venită din partea uzinei producătoare a făcut ca, încă din primul an, să se poată integra o etapă românească în campionatul european rezervat modelelor Predator's. Această etapă va avea loc pe 20-22 mai. Turismele revin în aceeași configurație de clase, Lupo și Logan. S-a propus ideea unei grile comune, mai numeroase, urmând ca ierarhiile să se întocmească separat, la fel ca în 2015. Posibilitatea organizării unei clase Open se menține, în funcție de interesul manifestat de concurenți.

Etapele de anduranță vor fi mai numeroase în 2016, după succesul cursei inaugurale de la finele actualei stagiuni. Astfel, se vor organiza trei astfel de întreceri de lungă durată, acestea urmând să se dispute în aceleași weekenduri cu seria de time attack ROTAC, ce și-a dovedit profesionalismul în primul an . Sâmbăta vor avea loc manșele ROTAC, iar duminica programul de anduranță. Calendarul ROTAC va mai planifica o etapă independentă, în luna august.

O expansiune remarcabilă va avea și disciplina care pregătește viitorii piloți de turisme și anduranță. Autoslalomul va avea în 2016 un calendar mai divers și mai atractiv pentru public, de vreme vor apărea în calendar două etape urbane, la Constanța (Maritimo) și în capitală, în parcarea Băneasa Shopping City. Aceste locații au fost deja gazde ale mașinilor de competiție în cadrul Motul Motorsport Events, concept care va face în 2016 tranziția de la demonstrații la o competiție de îndemânare propriu-zisă. Nu vor lipsi din calendarul de la autoslalom destinațiile deja tradiționale - Bacău și MotorPark.

Willi Motorsport si JMS Performance vor pune la dispozitia doritorilor in vederea inchirierii, masini VW Lupo Cup respectiv Dacia Logan Cup, pentru toate competitiile.
CALENDAR TURISME + FORMULA PREDATOR'S

1. 26-27 martie
2. 20-22 mai (etapa europeană Predator's)
3. 16-17 iulie
4. 3-4 septembrie
5. 22-23 octombrie
CALENDAR ROTAC + ANDURANTA

1. 9-10 aprilie
2. 11-12 iunie
3. 27-28 august (doar ROTAC)
4. 1-2 octombrie
CALENDAR AUTOSLALOM

1. Constanța - Mall Maritimo (mai)
2. MotorPark - 15 iulie
3. București - Băneasa (septembrie)
4. Bacău / MotorPark (octombrie)"

Sursa : http://rotac.ro/weekends
DanSGH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -