Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-15, 15:24   #6271
valibrad

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Buna ziua,

A fost lansata revista MOTOR CLASIC Magazin, publicatie independenta dedicata pasiunii pentru vehiculele istorice in paginile careia veti gasi si articole despre istoria motorsportului romanesc. In nr. 1 este un material despre Marin Dumitrescu, un interviu cu pilotul Horia Popescu (coasta, istorice) si Dacia 1310 cu care Stefan Vasile a participat la Acropolis Rally 2015. Sper sa le cititi cu placere si asteptam sugestii, propuneri, reclamatii si comentarii pe adresa redactiei sau pe mailul meu (valibrad@gmail.com)
Suntem in cautare de materiale, fotografii de arhiva, istorioare pe care sa le publicam in revista noastra. Orice ajutor din partea pasionatilor de curse este binevenit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	motor clasic.jpg
Views:	73
Size:	210.2 KB
ID:	3111544  
valibrad is offline   Reply With Quote
Old 24-07-15, 16:50   #6272
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by valibrad View Post
Buna ziua,

A fost lansata revista MOTOR CLASIC Magazin, publicatie independenta dedicata pasiunii pentru vehiculele istorice in paginile careia veti gasi si articole despre istoria motorsportului romanesc. In nr. 1 este un material despre Marin Dumitrescu, un interviu cu pilotul Horia Popescu (coasta, istorice) si Dacia 1310 cu care Stefan Vasile a participat la Acropolis Rally 2015. Sper sa le cititi cu placere si asteptam sugestii, propuneri, reclamatii si comentarii pe adresa redactiei sau pe mailul meu (valibrad@gmail.com)
Suntem in cautare de materiale, fotografii de arhiva, istorioare pe care sa le publicam in revista noastra. Orice ajutor din partea pasionatilor de curse este binevenit.
D-l Marin Dumitrescu si Mihai Cosmin
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11032004_10200542727406984_6731805719334124354_o.jpg
Views:	109
Size:	99.8 KB
ID:	3111560  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 25-07-15, 00:09   #6273
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

unde sau cum poate fi citita sau cumparata revista?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-15, 00:11   #6274
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
unde sau cum poate fi citita sau cumparata revista?
La Mulți Ani, Tibi, să fi sănătos!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 25-07-15, 08:46   #6275
valibrad

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Revista este distribuita prin reteaua Inmedio. Abonamentele se fac la adresa abonamente@motorclasic.ro
valibrad is offline   Reply With Quote
Old 25-07-15, 20:20   #6276
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
La Mulți Ani, Tibi, să fi sănătos!
La multi ani , cu respect !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-07-15, 08:44   #6277
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am preluat de pe alt site parte dintr-un interviu, si care exprima aceeasi impresie cu care m-am intalnit in alte doua campionate in 2014 si 2015:
Orice pilot roman trebuie sa fie foarte pasionat. Traim vremuri in care este foarte greu de strans bugetul necesar participarii la etapele din motorsport iar atunci cand pasiunea este afectata de factori externi apare lipsa motivatiei.

Ovidiu Zaberca este invingator al grupei H si vicecampion al clasamentului OPEN in ultimele doua sezoane din Campionatului National de Viteza in Coasta. Desi este unul dintre principalii favoriti la titlul OPEN in acest an, pilotul resitean nu este convins ca va face un sezon complet sau ca isi doreste sa se bata pentru a deveni campion national absolut. Am ramas cu un gust amar in urma discutiei avute cu Zabi sambata, la Sinaia, din cauza dezamagirii din vorbele sale si a evidentei lipse de motivatie. Gasiti mai jos transcrierea interviului.

La Ranca ai iesit in decor si ai avariat masina. Care a fost problema?
In mare parte a fost vina mea. Trebuia sa invat din greselile altora dar am invatat din greseala mea. Sper ca si altii sa invete din aceasta. Daca mergi la curse, foloseste anvelope de curse. Nu merge cu anvelope de strada pentru ca nu vei ajunge departe. Am mers cu anvelope de strada, prea tare, prea devreme si am platit pretul. Pe de alta parte, sunt extrem de dezamagit de organizarea de la Ranca.

Din ce cauza?
De tot ce a insemnat organizare. Au fost arbitri de calitate slaba. Era un arbitru care nu putea sa mearga. Degeaba are extinctor si steaguri daca nu le foloseste. Am trecut pe langa trei masini oprite pe margine si nu s-a fluturat niciun steag galben. Asa ceva nu este posibil. Noi platim taxa de inscriere in concurs pentru a avea arbitrii de calitate. Se pare ca startul la 30 de secunde nu este un lucru care ar trebui aplicat in Romania. Nu se poate face acest lucru cu arbitrii pe care ii avem la ora actuala. Am vazut si arbitrii care dormeau pentru ca erau beti! Duminica dimineata, in parcul inchis era targ, plin de marfa, iar noi printre mese. Nu erau liste cu ordinea de start, cu timpii, nu erau toalete, nimic. M-a intrebat sotia lui Kamenov, campionul Bulgariei, unde sunt toaletele iar eu nu stiam ce sa ii spun. Am fost intrebat cum luam startul, nu am putut afla. Organizare zero. Sa nu mai vorbesc de stickere...

Sa fiu cinstit, cred ca era posibil sa repar masina, dar nu am vrut. Masina nu a fost tare avariata. S-a rupt o bieleta, un brat pe spate, un cap de planetara, un telescop. Aceste piese fie le aveam fie puteam merge pana acasa dupa ele. Dar nu am avut tragere de inima, nu am simtit ca vreau sa o fac.

- See more at: http://www.autorally.ro/newsContent.....hYCXNNNY.dpuf
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-15, 10:37   #6278
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

1. La multi ani cu sanatate lui Tibi (si scuze pt intarziere)!
2. Foarte frumos filmul dedicat lui Nea Marin, care a fost in verva ca de obicei la avanpremiera. Ar fi fost binevenite niste subtitrari, nu toata lumea stie cine sunt persoanele care apar pe ecran sau de unde sunt imaginile.
3. Citisem si eu interviul si e regretabil ce se intampla... Din pacate si ieri 2 piloti au beneficiat de restart in prima mansa de antrenament cronometrat (nu stiu ce se intamplase pe traseu), alti 2 incomodati evident in mansa urmatoare de o masina care incalecase bordura la iesirea din viraj si se afla pe trasa nu, pe criteriul ca nu pot beneficia de reluarea probei decat in mansele de concurs!
4. Am fost extrem de deceptionat de trasele unor Lupi veniti de la circuit, traiam cu impresia ca acolo se invata cel mai bine ca un viraj se abordeaza exterior - interior - exterior... Ca si de prestatia unui pilot de Ferrari intercalat ca timpi intre masini de 1.6.
Mai bine bagati on topic ceva de pe vremuri, poate ne mai inveselim!

Last edited by john17; 26-07-15 at 10:42.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-15, 19:37   #6279
INMT-Bucuresti

Stage 2
 
INMT-Bucuresti's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 46
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am ajuns in vremurile in care, campionul Romaniei, sta la umbra unui copac si priveste putin dezamagit de pe o bordura, cursele de la Sinaia... Altadata, era prezent la start, acum doar un spectator/mecanic. Bani, nu mai sunt pentru a aduce o formula la start. Am vazut numai "LUPI" pe acolo de la adancata. John are dreptate ce spune.

Arbitri beti in sant, wc-uri dupa copac in padure, DAR VOR BANI CU SACUL, nenorociti... . Pai cum domne sa vina strainii la noi sa alerge in campionat, in asemenea conditi...

Nu se mai vrea nimic... am observat.
Imi spunea, nea Nicu ZABERCA astazi. Domne, din cauza unor anvelope Ovidiu a scapat masina (NU MAI SUNT BANI). La curse vi cu anvelope de curse sau stai acasa, altfel, risti sa ai necazuri mai mari.

Dar vorba lui John, mai bine povestiti cate ceva din vremurile alea bune.
INMT-Bucuresti is offline   Reply With Quote
Old 26-07-15, 22:32   #6280
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

E normal ca o masina de curse sa fie echipata.cu airbaguri?! Nu de alta, dar la Sinaia s-a umflat ceva la un impact cu bordura... Iar masina a fost coborata apoi pe platforma fiind ancorata cu... frana apasata de catre pilot! Yaba-yaba-yaba-doo, mister Flinstone - parca asa era melodia la desenele animate cu aventuri in epoca de piatra
Personal ma bucur de rezultatul final de la Sinaia (mai ales de locul 6, prea nu serveste tipul podium decat daca e pe 1, altfel se ascunde, cu multa sportivitate, dupa usa de la buda daca e strigat pe o treapta mai joasa).
Ma scuzati, e de la mersul in coloana cu 20km/h pe dn1... Mai repede ajungi cu avionul in Germania decat 120km de la Sinaia in Bucuresti duminica. Si recomand un bilet doar dus, macar pt cei mai tineri care au mai multi ani in fata decat in spate!
Trist ca au fost putini spectatori, altadata la Sinaia era puhoi, iar printre cei de pe margine 1/2 erau turisti nemultumiti ca nu puteau sa circule prin statiune nici pe jos. N-am vazut nici un pliant, nimic care sa-i ajute pe oameni sa inteleaga ce e cu paraiala in oras, singura stire pe canalele cu audienta fiind izba lui Dani Otil de sambata.

Last edited by john17; 26-07-15 at 22:42.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-15, 22:42   #6281
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Trist ca au fost putini spectatori, altadata la Sinaia era puhoi, iar pdintre cei de pe margine 1/2 erau turisti nemultumiti ca nu puteau sa circule prin statiune nici pe jos. N-am vazut nici un pliant, nimic care sa-i ajute pe oameni sa inteleaga ce e cu paraiala in oras, singura stire pe canalele cu audienta fiind izba lui Dani Otil de sambata.
In urma cu cateva luni cineva a propus ca specatorii sa plateasca o taxa de vizionare/intrare si s-au gandit ca etapa pilot sa fie etapa de la Sinaia ...

Last edited by DanSGH; 26-07-15 at 22:45.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 00:59   #6282
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

de povestit cate ceva din vremurile"alea bune"ar fi simplu,sant inca multe de povestit,unele serioase,altele vesele dar cu asta nu inbunatatin cu nimic situatia curselor din zilele de azi
eu sant dezamagit in primul rand Fras daca un pilot si om ca Ovi Zaberca spune acest lucru trebuie sal cred si pe langa ca nu face nimic FRAS ul,nu accepta nici critica inseamna ca ceva nu este in regula
in al doilea rand John spune despre Lupi banuiesc ca este vorba de unii piloti din cadrul WV Lupo nu stapanesc nici ABC ul pilotajului,atunci ma intreb cum au intrat in posesia unei licentze?
al treilea rand organizare slaba arbitrii beti,mijloace tehnice de depanare necorespunzatoare dupa mine si aici este Fras de vina ca accepta asa ceva,ei sant de fapt aceia care controleaza toate astea si trebuie sasi dea OK ul sau gresesc?
ar mai fi multe de spus,dar se pare ca degeaba
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 12:25   #6283
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

De cata lipsa de consideratie credeti ca e nevoie pt ca, la o etapa organizata in 2015 chiar de federacie, sa premiezi un sportiv cu o medalie pe care scrie "trofeul sinaia 2014"?! Ca in regulament scrie clar CUPE nu mai discutam.
A mai fost un presedinte care a cerut bani grei pt drepturile de televizare a curselor... Punand taxa pt spectatori s-ar rezolva o chestie, siguranta. Ma rog, partial. Cum? Simplu, nu ar mai fi nici dracu pe margine!!
Una peste alta eu am castigat ceva din excursia la Sinaia: incepuse sa ma bata gandul sa particip din nou, acum mi-a trecut, de unde rezulta o economie substantiala. Poate la vreo etapa de regional sa mai merg, e mai placuta atmosfera.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 18:53   #6284
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

E bine si este destul si asa !
Da, intrucat intr-un alt campionat, cel de autoslalom, e si mai mare harababura.
De 3 luni nici un clasament dupa 2 etape desfasurate, pe miciunde.........
de 2 luni s-a amanta o etapa care se va tine.........la calendele grecesti
de 3 luni nu am intrat in posesia licentei desi am achitat c-val, am fc vizita medicala, poza...si........
nu cautati pe site FRAS calendarul 2015 ca are alte date si locatii decat pe Willymotorsport...
asa ca, dragilor, spunea cineva mai sus, sa mai ne amintim de trecut intrucat........

Scuze daca sunt critic si deranjez, dar nu mai pot suporta!
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 18:55   #6285
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am tacut, am sunat la telefon pe toti cei raspunzatori intrucat am achitat taxe consistente de participare si licenta....si
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -