Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-15, 19:05   #6256
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornel Bibiri - Hungaroring 1986
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rthrthrt.jpg
Views:	92
Size:	530.3 KB
ID:	3109205  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 10-07-15, 23:17   #6257
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

deci,daca am inteles bine se mareste cilindrea in blocul original numai prin marirea cursei,la alezajul original
in acest caz,daca vorbim de motorul original MIVEC 2,0 alezaj 86,cursa 86,trebuie sai dau dreptate lui Paul motor de tractor caci la alezaj original 86 ca sa obtin o cilindree 2,8 este nevoie de o cursa 120 mm enorm si asta totul in bloc original dupa mine imposibil de realizat
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-15, 15:02   #6258
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am fost la Retrocotetz gp si pot spune ca am ramas CRACANAT de ce am gasit la Crevedia! Sigur, pista circuitului de la Adancata e mai adecvata curselor de viteza, insa amenajarile adiacente nu suporta comparatie. Pt un eveniment, lansare sau trackday eu unul nu as sta nici o secunda pe ganduri si as merge la Crevedia. Ca sa nu mai amintesc distanta mult mai mica de Bucuresti, estmez 30 km din centru.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-15, 10:16   #6259
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

dupa ce spune John si alti cunoscuti tot ansamblul este superb,pentru ce a fost gandit conducere defensiva,pilotaj samd inca o data felicitari,dar carcotas cum sant nici o legatura cu sportul cu motor,sau ma insel?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-15, 10:25   #6260
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pozitia voastra critica e buna partial !
Se fac putine aprecieri de departe, in loc a-i lauda pe cei care au realizat ceva ! Adancata , Prejmer, Bucuresti, Tg Secuiesc, Bacau, etc, deci se poate. Ca de altele s-a ales proful : ex Galati !
Ca pe pista la Adancata, cand iese-n decor cel din fata si revine pe pista e noroi pe trasa ( patita de mine in turul cronometrat de concurs ) sau ca inca accesul e nemodernizat, e adevarat, dar totusi e un progres ca s-au investit sume considerabile si se poate, spre a limita cursele de viteza nocturne, ilegale ...si periculoase.
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-15, 18:11   #6261
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Prejmer, Tg Secuiesc, Bacau sunt circuite de karting din cate stiu, din lipsa de altceva au gazduit diferite evenimente auto. Am apreciat ce s-a facut la Adancata, insa din pacate a ramas doar o pista in plin camp si, in conditiile in care Crevedia ii ia fata pt evenimente care aduc bani, va fi greu sa mearga inainte si sa devina cu adevarat un motorpark. Nici programarea etapelor concomitent cu raliuri si coaste nu e de natura sa le aduca mai multi clienti, iar aici pt mine e o mare necunoscuta, cu 15-20 de concurenti la Logan + Lupo si cateva etape de superbike nu se poate nici intretine investitia, daramite dezvolta. Spatiile de esapare de acolo nu sunt amenajate, daca doar revii cu noroi pe pista e bine, dar ai sanse mari sa te opresti pe tzigla... Crevedia nu se vrea, din cate cunosc, circuit de viteza, dar se preconizeaza constructia unui traseu de rallycross international. Asa cum am mai spus, daca as fi in postura unui importator care isi lanseaza un model si invita ziaristii la o tura sau as organiza o iesire pe circuit a unui club de pasionati, stiu unde m-as duce.
Cat priveste racerii nocturni nu cred ca vor fi atrasu de nici una din variante, tot chichirezul ( sau aproape) fiind ilegalitatea. De altfel liniutele legale s- au organizat de mult pe aeroporturi si nu numai, nu prea le vad pe circuit.
My 2 cent opinion, critica sau nu.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-15, 19:19   #6262
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Sincer, eu ma asteptam la altceva de la actuala FRAS ! Dar cred ca o sa ma repet... rade Mazilu si cu "ASU" de astia. in fine... daca vrei sa te dai si ai si masina ptr asta te duci la Hungaroring Track Day! Gata, revin on topic la nostalgiile mele.

PS: zilele astea am fost intr-un scurt concediu si trecusem pe valea domanului. Peisaj de vis, drumul bun....dar, imi trecuse instantaneu prin cap anularea etapei de coasta de la Resita! Am injurat in gand si am mers mai departe. RUSINE PTR TOT CE SE INTAMPLA!!!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 12-07-15, 22:47   #6263
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

adevarul este ca si eu sant cam dezamagit de FRAS,cu toate ca timpul a fost scurt pentru mari modificari dar nici mici modificari nu am observat inainte de alegeri actuala conducere FRAS a promis punct foarte important dupa parerea mea ca se va ocupa intens de afilierea la FIA nu au spus cum vor sa rezolve problema dar au promis dupa cate stiu eu FIA are fonduri pentru a ajuta sportul automobilistic dar probabil ca ajutoarele se duc in alta parte deci aici un punct minus pentru FRAS
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-15, 05:35   #6264
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Track day la Hungaroring daca esti din vestul tarii, altfel... Faci un "drive day" numa' pan' la granita...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-15, 12:21   #6265
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

exact aceiasi problema pentru cei din vestul tarii pana la Adancata sau Crevedia,sau?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-15, 16:58   #6266
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Track day la Hungaroring daca esti din vestul tarii, altfel... Faci un "drive day" numa' pan' la granita...
ete fassss!!!! so deschis autostrada !
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 20-07-15, 18:36   #6267
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cred ca trebuie sa tulbur un pic linistea care este aici in moment,John tu spui un drive day pana la granita,atunci trebuie sa povestesc putin despre deplasarile din vremea mea de exemplu 4 drive day pana la Riga masina personala Dacia 1300 54 CP amarati,motor de rezerva,cutie de schimb,scule si alte piese totul in Dacie,pe remorca Easterul,5-7 canistre cu benzina,2-3 seturi roti,si foarte important 6-12 sticle coniac Zarea valuta in Rusia,schimb pe benzina
prima zi Resita-Suceava
a doua zi Suceava Kiev aici nea prins radarul rusesc un far vechi de tractor cu un cablu care intra intro cutie neagra cu un ac indicator,am platit amenda politia era mai tare ca noi aveau pistoale mitraliera,pe urma inca doua zile pana la Riga continuare urmeaza
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-15, 21:45   #6268
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ehe, alte vremuri! Nu stiu, pe langa aventura unei astfel de deplasari atunci eram mai relaxati, timpul curgea altfel, nu iti zbarnaia nimic in buzunar ca ai primit mail si alte binefaceri moderne. In secolul 21 am facut ~4h30 de la Kufstein la Rechberg, 420 km, asta cu A1 austriaca limitata la 100, tuneluri si vreo 3 statii de taxare... In Ro faci 4-5h Bucuresti-Sinaia, 120 km, din capitala pana la granita de vest nici nu vreau sa ma gandesc! Autostrazi?! Pai sunt vreo 4 pana acolo, tot pe bucatele mici.
In alta ordine de idei pacat ca s-a dus Resita si nu cred ca va mai reintra in campionat... Sunt curios cati piloti resiteni vor participa la Sinaia.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-15, 00:05   #6269
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

bine spui,alte vremuri de exemplu aventura in 86 a inceput luni21.07 86 cuplecarea spre Suceava,cursa la Riga a fost duminica pe 27.07 86,luni 28 a fost zi de recuperare dupa banketul de duminica,marti am plecat spre Brest Polonia prin Polonia cu aventurile de rigoare,intrrarea in RDG Görlitz,cazare la Tegau langa Schleitz,1-3.08 cursa de la Schleitz,luni din nou recuperare dupa banketul oficial,am plecat spre Budapesta unde am vazut prima cursa de Formula 1 10.08.86 si pe 11.08 am ajuns acasa pe toata perioada nu a "zbarnait" nimic in buzunar ce vremuri
cu Resita sant de parerea ta,cred ca sa terminat orasul este mort,dupa ultimele mele informatzii,cine mai participa vom vedea.-Pacat
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-15, 19:32   #6270
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

in lista de inscrieri de la Resita apare Ovi Zaberca si Claudiu Ciuca,cam atat,Ovidiu era de asteptat sa participe are sanse mari de podium ai doresc succes
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -