Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-15, 19:32   #6106
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Race,te rog sa mai citesti odata cu ATENTIE ce am scris eu referitor la timp,nu este vorba de cateva zecimi ci de aproape 20 de secunde,inca o data citeste cu ATENTIE si dupa aceia putem comenta astept raspuns
TG eu stiu ce spui si tu stii ce spun , scuze daca am deranjat cu ceva . O continuare ceva la povestile de demult? Cornel asta greseste ,deoarece el intervine doar ca zeu in discutii si trebuie sa ii acceptam toate balivernele, in timp ce tu povestesti chestii interesante si mai mult decat serioase si adevarate . Bafta la scris in continuare
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 03-05-15, 23:46   #6107
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Dan,daca masina este pregatita pentru circuit,asa am inteles este normal ca nu se potriveste pe coasta are masina cutia modificat sau este serie pentru circuit am inteles ca nu ai voie sa modifici cutia sau?
Nu stiu regulamentul la Coasta, poate ne ajuta John

E bine ca apar si alte stiri in afar de cele din fotbal : http://www.prosport.ro/alte-sporturi...capat-14199624

P.S. Legat de ce am citit in ultimele posturi, eu zic sa mai destindem atmosfera, nu castiga nimeni nimic din contrele astea
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 00:10   #6108
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,nu este vorba de deranj,este vorba de adevar,clar ca un Easter cu 150 cp,cantarind 430 kg si confectionat artizanal acuma 30 de ani nu poate tine piept cu Lola si de aici si diferenta de timp de aprox.20 ce ma priveste pe mine.Am sa revin cu amanunte,dar trebuie sa stabilim niste criterii de la bun inceput
Traseul este vorba de Valea Domanului,in varianta scurta cu startul si sosirea exact unde a fost si pe vremea mea,deci aceiasi lungime,cred ca in anul 2010 a fost partial nou asfaltat avantaj Hora si ceilalti
Avantajul meu cunosc traseul foarte bine,pot sa zic ca lam strabatut de cateva sute de ori curse,antrenamente,probe,urcari private,pe jos excursii la Carasova,motocicleta,masina
primul meu timp cu primul Easter cel cu 600kg,motor Dacia 70 cp,cutie 4 trepte cu grup scurt si roti de "roaba" nu mai stiu exac dar ceva 2:30 de aici am plecat
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 11:38   #6109
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Coasta de la Oituz 1978
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11174936_452867491548472_9044375932129204421_n.jpg
Views:	67
Size:	41.1 KB
ID:	3095265  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 12:40   #6110
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

eu banuiesc ca atata timp cat nu participi cu Logan la Cupa Logan circuit de viteza unde nu este voie sa umbli la cutie,de fapt nici la motor prea mare lucru ai voie sa modifici cutia dar probabil nu se renteaza este numai o parere
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 12:53   #6111
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Race,te rog sa mai citesti odata cu ATENTIE ce am scris eu referitor la timp,nu este vorba de cateva zecimi ci de aproape 20 de secunde,inca o data citeste cu ATENTIE si dupa aceia putem comenta astept raspuns
Vreau sa te intreb daca nemtii au venit la Resita la vreo etapa de coasta nationala cu esterele si ce timpi au mers daca iti mai amintesti Tibi?
Stiu sigur ca Peter cu trabantul a fost si la coasta si la circuit dar nu mai stiu de estere.
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 13:36   #6112
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Petrica,au fost si Eastere,partenerii nostri de la Greiz Mathias Stark si Tilo Börner(R.I.P.) nu mai tin minte anul,undeva in forum este si o poza cu cei doi si Peteanu la Resita dupa cursa timpi exact nu mai stiu,va rog nu dati cu pietre dar stiu exact ca a castigat M.Stark ceva2:05,urmat de Tilo 2:08 ambii afara de concurs urmat de Peteanu cred 2:11 si eu 2:13,dar a fost inca vremea motoare 1300,cauciucuri Barum plu masinile lor erau pentru Doman prea joase ambii au fost in gasca cu Peter Tilo ma ajutat si el mult cu piese Lada
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 14:08   #6113
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Petrica,au fost si Eastere,partenerii nostri de la Greiz Mathias Stark si Tilo Börner(R.I.P.) nu mai tin minte anul,undeva in forum este si o poza cu cei doi si Peteanu la Resita dupa cursa timpi exact nu mai stiu,va rog nu dati cu pietre dar stiu exact ca a castigat M.Stark ceva2:05,urmat de Tilo 2:08 ambii afara de concurs urmat de Peteanu cred 2:11 si eu 2:13,dar a fost inca vremea motoare 1300,cauciucuri Barum plu masinile lor erau pentru Doman prea joase ambii au fost in gasca cu Peter Tilo ma ajutat si el mult cu piese Lada
Si timpii ăstia fara sa cunoasca coasta foarte bine, asa cum o cunosteau localnicii.
Multumesc mult Tibi.
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 14:19   #6114
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Rusine pentru comentariile aduse la adresa unui om care si-a sacrificat ani si bani si nervi pentru sportul auto. Asa cum au fost ne-au reprezentat si daca se vorbeste de România din punct de vedere automobilistic este datorita ăstora pe care noi vulturii tineri îi trimitem la doctor. Este bine?
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 17:32   #6115
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ipcc, pot sa banuiesc ca rusinea mi se adreseaza mie, asa ca-mi permit sa iti raspund: nu contesta nimeni anii, banii, nervii, etc. pe care fiecare din participantii de pe vremuri, de la coaste, raliu sau circuit le-au investit. Este departe de mine, personal, aceasta idee, dar nici nu pot sa accept mofturile lui Cornel, care cum nu joaca cineva cum canta el, isi ia jucariile si pleaca (nu e prima data cand face asta si, iti garantez, cat de curand o sa se-ntoarca ).

Cornel nu accepta faptul ca dupa '90, lucrurile s-au schimbat. Si oamenii, si materialele de concurs, si infrastructura, si organizatorii si, intr-o oarecare masura, lucrurile astea au dus spre progres. Cornel a ramas blocat in perioada comunista, iar pentru el orice tehnologie, mai mult decat motor de Lada pe sasiu tubular = blasfemie.

"Mieii" sunt prezentul, oricat de mult l-ar (sau v-ar) deranja. Asta e...
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 17:50   #6116
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Domnilor forumisti,
parerea mea e ca topicul trebuie sa continue, placerea de a ne aminti drepre unele greutati, unele curse, unele constructii, unele intamplari este mare dat fiind numerul de accesari.

Va rog sa continuam esenta topicului, sa ne intoarcem la firul acestei frumoase povestiri a istoriei.
( cer scuze daca nu ati inteles sau am deranjat, fiind un apel catre toti cei care au postat, au citit, posteaza, citesc si ii asteptam in continuare )
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 04-05-15, 20:32   #6117
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

din pacate cred ca este vorba de un conflict de generatii Gabi 30 si Cornel dublu am in mare aceiasi problema cu fata mea tot 30 si eu mai bine de dublu unii cu internet,handy si alte electronice,ceilalti cu pila si bomfaierul,dar dupa parerea mea problemele pot fi rezolvate IN MOD CIVILIZAT SI FARA JIGNIRI PERSONALE si asta trebuie facut,Gabi pe Cornel nu vei reusi sai schimbi parerea,el crede in ce spune si partial este adevarat la fel cum crezi si tu in tehnica moderna,nici el nu te va putea schimba.ADEVARUL ESTE UNDEVA PE LA MIJLOC
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-15, 13:54   #6118
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cel mai bine ar fi sa continuati cu povestea Easter-ului. Asa sper sa se calmeze unele spirite.
Ce vrei, batalia intre generatii
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 05-05-15, 17:42   #6119
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Povestea Easterului este foarte interesanta si da, merita continuata Cat despre batalia dintre generatii... eu cred ca nu exista. Exista, in schimb, batalia afirmatiilor nefondate
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 05-05-15, 20:58   #6120
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ai dreptate,afirmatii nefondate sant destule,si de aceia eu am sa scriu mai departe si tot ce scriu am sa incerc sa explic si sa documentez,nu ca la urma sa se spuna ca am povestit"brasoave"
ce priveste miei di ziua de azi adevarul este ca in mare nu au de ales,trebuie sa ramana in prezent,altfel nu se pot afirma,dar exista si curse cu masini vechi de exemplu HAIGO care sant foarte interesante si mult mai ieftin,marea problema este lipsa meseriasilor care sa reconditioneze,sa repare sa prepare masinile de atunci,trebuie pus mana pe cheie si nu pe laptop,masinile di ziua de azi sant performante,nimic de zis,dar scumpe si complexe.Pe undeva am citit ca Onoriu a trecut la 2 roti,intrebarea este de ce?Eu cred ca raspunsul este evident
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -