Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-14, 10:31   #5596
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Filmele sunt super, o atractie-n plus pe vremea de afara ! O imagine elocventa pentru tinerii forumisti ! Multumim frumos Road !
................dar dupa plecarea din sistem si pensionare, toata activitatea auto sportiva galateana a disparut ! din pacate !
Deci, omul își sfințește locul. Neapreciat de conducerea de atunci și de acum....
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 17:26   #5597
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mitica asa este,omul sfintzeste locul,domnul Gherasim in sensul pozitiv,un om excelent si pasionat alt sportului auto,sper ca mai este printre noi,chiar daca in bine meritata pensie
sper ca ROAD are sa revine cu ceva comentarii si amanunte privind cele 2 filmuletze
primul film,dupa parerea mea ne arata ca un pasionat poate construi un monopost si al doilea ca sau putut organiza circuite de viteza cu masini monopost
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 18:31   #5598
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

EU sincer nu as comenta ! As lasa pe altii sa faca comentarii si aprecieri.
Singurul lucru de care imi pare rau este ca desi ne apropiem de JUMATATE DE MILION de accesari, astept si acum sa fim ajutati de cei care detin materiale. Nu inteleg ce e cu retinerea asta dupa 25 de ani?!
Si lui ERNESTIN i-am propus sa vina si sa povesteasca ce imi peoestise mie cu orele. E deadreptul fascinant sa aflii asemenea povesti. Imi spusese retinut ca nu prea ar vrea, ca nu-i place sa iasa in fatza si ca imi da mie mai bine materialele sa fac un film si sa prezint eu alte documente. PROMIT ca dupa Anul Nou cand ii voi inapoia materialele, voi insista mai mult sa-l conving ! E pacat ca postam de 5 ani aici si lumea nu prea se implica. Oricum.... noi mergem mai departe !!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 20:05   #5599
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Sunt curios de ce in secventele in miscare din primul film masina nu are eleronul spate!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 21:04   #5600
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Sunt curios de ce in secventele in miscare din primul film masina nu are eleronul spate!
Ptr ca a fost avariata pe cursa de coasta si comisia tehnica a considerat ca poate alerga asa.

In alta ordine de idei.... niste foto cu Mircea Ponta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fnfnf.jpg
Views:	57
Size:	187.9 KB
ID:	3060640   Click image for larger version

Name:	jkyukyky.jpg
Views:	49
Size:	145.4 KB
ID:	3060641   Click image for larger version

Name:	juyjkuyk.jpg
Views:	60
Size:	188.3 KB
ID:	3060642  

Click image for larger version

Name:	tyjhty.jpg
Views:	65
Size:	158.4 KB
ID:	3060643  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 21:58   #5601
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Doua precizari ;
- D-l Mache Mateescu mi-a dat ceva materiale , filmulet chiar cu Easterul sau pe care le-am publicat deja,
- Despre d-l Gherasim Stefan nu mai stiu noutati din primavara, iar pozele pe care le-am obtinut din arhiva dansului le-am publicat. Nu prea a gasit poze din karting, sau filmulete nici atat. Se pare ca ar fi ramas in filiala galati si dupa plecarea dansului din sistem.....nu se mai stie ceva.

Intradevar nu se gasesc multe materiale din anii 80, dar si tehnica era redusa, si posibilitatile fiecaruia erau reduse, si chiar cele adunate pe acest topic sunt f interesante si rare.
Asadar, continuam....
La multi ani dragi prieteni ! si un 2015 cu impliniri si prosperitate !
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 22:26   #5602
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,daca te uiti cu atentie ai sa observi ca lipseste si spoilerul fata nu numai eleronul din spate motivul pot sa til spun Ernest a terminat masina foarte tarziu si omologarea sa facut la Resita,comisia tehnica a considerat ca prinderea aripi fata si eleronul spate nu sant destul de stabile,dupa cateva discutzii am hotarat sa le demontam ca sa poata Ernest sa participe la cursa a fost prima lui cursa
Munca depusa de Ernest nu poate fi laudata destul,masina a fost construita de el cu mana lui,la el in gradina,singurul ajutor a fost tatal lui si eu lam ajutat cu sfaturi cat am putut Ernest afirma pana in ziua de azi ca masina lui sa nascut in "maternitatea mea".O alta afirmatie a lui "vineri era zi de Resita"se refera la faptul ca in foarte multe vineri el venea la Resita cu trenul 3 ore dus,3 ore intors,facea schitze si punea multe intrebari si asa sa nacut masina cu multa munca si sacrificii eu sant convins ca asa ceva se poate face si astazi,cu tehnica avansata si posibilitatea achizitionarii unor piese,lipsesc numai oamenii pasionati
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 07:38   #5603
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Este o poza de pe circuitul de viteza din Albena, care figura ca prima proba speciala a raliului Nisipurilor de Aur - etapa a campionatului european si balcanic de raliuri. Startul se dadea in pachete de 3 masini, iar proba avea cam 2,2 km.
Prin anii 82..94 am fost la cateva etape si aparuse o Dacia preparata de catre clubul sportiv din Gabrovo, si care o recomandau ca avand motor de cca 120 CP. Ii cunosteam si de fiecare data imi spuneau cat de bine se prepara la ei un motor !! Deh eram din Romania Sper sa nu ma insel ! Si voi cauta prin albume ......parca mai am cateva.....
Asa este ! Ai dreptate Vali... am dat peste info: poza e din Rallye Zlatny 1979 si echipajul era Fane Iancovici/ P. Vezeanu.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 10:59   #5604
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

o mica corectie poza unde scrie Schleiz 1988 de la postul 5600 este de fapt din 1986 in plan indepartat se vede Mache Mateescu echipa Easter a obtinut locul 3 compusa atunci din Bibiri,Peteanu,Ponta si Gedeon
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 11:29   #5605
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
o mica corectie poza unde scrie Schleiz 1988 de la postul 5600 este de fapt din 1986 in plan indepartat se vede Mache Mateescu echipa Easter a obtinut locul 3 compusa atunci din Bibiri,Peteanu,Ponta si Gedeon
ups!!asa este multumesc de corectie
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 14:04   #5606
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Domnul Romeo Tudorache de la rallyROM a inceput sa scoata de la "naftalina" filmulete, recent a posta Sezonul 2004 VTM Resita unde apar si niste Eastere : https://www.dailymotion.com/video/x2d...auto?start=111
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 14:35   #5607
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

deci acuma stim ca in 2004 au existat cel putin 2 eastere functionale,primul cel rosu este cel de la Cisnadioara,al doilea cred eu ca este cel a lui Borbely,sau ma insel?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 14:36   #5608
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Domnul Romeo Tudorache de la rallyROM a inceput sa scoata de la "naftalina" filmulete, recent a posta Sezonul 2004 VTM Resita unde apar si niste Eastere : https://www.dailymotion.com/video/x2d...auto?start=111
Ha ha ! SUPER inca il vedem pe hora mergand pe golf
Se vede in filmuletz ca e so o "spurcaciune" in concurs !!! Oare cine mergea pe ea,atunci ? Si e si o liberta pe acolo !


PS: inca cateva foto
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	hrthrt.jpg
Views:	69
Size:	90.8 KB
ID:	3060751   Click image for larger version

Name:	jkyujkyu.jpg
Views:	79
Size:	161.9 KB
ID:	3060752   Click image for larger version

Name:	ykyuk.png
Views:	56
Size:	445.7 KB
ID:	3060753  


Last edited by ROAD EMPIRE; 30-12-14 at 14:57.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 19:43   #5609
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

in poza color arata Mircea tare infricosator,cred ca vrea sa dea o spargere in banca sau este alt mascat la volan HaHa
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-14, 05:08   #5610
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

despre chestia asta " secventiala" cred ca ne poate povesti TIBI mai multe !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1070.JPG
Views:	94
Size:	5.92 MB
ID:	3060848   Click image for larger version

Name:	DSCF1071.JPG
Views:	58
Size:	4.85 MB
ID:	3060849  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -