Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-14, 10:36   #5356
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

daca tot este pe aici un offtopic la greu vedeti aici ce inseamna raportul putere greutate

https://www.4tuning.ro/filme-masini/view/aT96RVHNnED

Un Audi R8 cu 350 cai in plus este batut pe circuit de un Renault 1.6 turbo 220 cai doar( pe slickuri este drept ). Deci asteptam un Easter de 420 kg ( vezi al lui Cornel sau Tibi ) cu un motor potent de max 350 cai sa bata tot la Adancata . Cand asta ?? Vrem sa vedem Easterul lui Cornel din curtea lui cat mai curand pe circuit

Last edited by racerVTM; 15-11-14 at 10:43.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 16-11-14, 09:07   #5357
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,despre raportul greutate putere cred ca am discutat deja undeva mai inainte,este un parametru important,dar din pacate numai unul din cei multi parametri care fac o masina de curse buna suspensie,cauciucuri,frane,cutie bine treptata,paket aerodinamic si multe altele
un Easter cu motor de 350 CP numai este un Easter ci un monopost de formula,care poate fi foarte rapid la Adancata,TG 86 cand lam proiectat a fost gandit pentru 150CP +25% rezerva,franela au fost subdimensionate,nu am avut altceva,si la 150CP in ultima vaianta am avut deja probleme cu planetarele de Dacia cele romanesti si cutia era cam la limita
Eu banuiesc ca Easterul din curtea lui Cornel va apare la Adancata odata cu Eloncia ta,cum o numeste John,sau?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-14, 10:07   #5358
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Apropo de frane: la coasta nu trebuie mari frane, englezii merg cu discuri pline subtiate la 4-5mm,.in schimb la circuit se schimba treaba complet.
Ref la raport: Andrei Dumitrescu a terminat campionatul pe 5 cu Tatuus-ul de <200 cp (configuratia de Formula Renault 2l) + cateva curse nereusite cu motorul Opel, deci nu e musai sa ai 350cp ca sa fii la bataie. Oricum e avantajata masina mai usoara la raport kg/cp egal, adica 500kg si 200cp ar trebui sa bata lejer 1000kg cu 400cp, bineinteles daca si celelalte chestii enumerate mai sus sunt OK.
Apropo de TG86: cand a aparut la F1 cutia secventiala si in ce masura a fost sursa de inspiratie pt cea construita de tine Tibi?
Vot destept pana una alta! Desi nu prea avem ce alege, nici azi si nici in februarie la federacie pare-se...

Last edited by john17; 16-11-14 at 10:12.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-14, 14:51   #5359
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,in cateva randuri ai pus o gramada de intrebari,hotomane pe cat posibil am sa raspund incepem cu cutia,ce scriu acuma este din memorie,poate nu foarte exact dar asa cum imi amintesc sursele de informatzii erau foarte mici,dar intro revista auto motor sport era un articol despre Ferrari F1 Didier Pironi si Patrick Tambay in care era prezentata ca noutate schimbarea vitezelor secvential o cutie de tabla cu o maneta deasupra deci nu cutie secventiala ci numai transformarea miscari H in linear an cred ca1982,83 revistele le primea Werner din Germania dar cu intarziere cu aceste poze sa fixat la mine in creier cutia secventiala asta este sigur
dupa cate stiu eu in anul 1988 a venit atunci Ferrari cu prima cutie secventiala care mai avea pedala de ambreiaj si schimbator manual treapta cu treapta in 1988 a murit Enzo Ferrari care nu prea era deschis pentru toate noutatzile,zvonurile spun ca cutia exista mai de mult dar nu au avut voie sa o foloseasca.Tot in 1988 sa terminat si era motoarelor tubo in F1 si genialul constructor John Barnard a construit pentru Nigel Mansell o cutie secventiala fara pedeala de ambreiaj cuplata cu un motor aspirat 12 cilindri ,Mansell a castigat prima cursa in Brasilia,dar cutia a avut probleme de fiabilitate
schimbarea vitezelor la volan a fost mai tarziu,mijlocul anilor 90,odata cu aparitia supapelor pneumatice,servo directie si alte firlifanzuri hidraulice
deci,in concluzie
la inceput numai transformarea miscarii H in linear,cu pedala de ambreiaj
cutie secventiala scimbare manuala cu pedala ambreiaj
cutie secventiala,semi automata fara pedala de ambreiaj
cutie secventiala cu padela de la volan asistata electronic si actionare hidraulica pana in ziua de azi
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-14, 19:02   #5360
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Uite aici doua poze cu el, una cum o sa arate in varianta finala, si celalalta cum arata in prezent (ce am desenat eu cu rosu lipseste)
Multumesc Dan...anumite portiuni seamana cu Hungaroring pe care am mers si eu si Tibi, ceea ce inseamna ca o masina cu rapoarte scurte castiga pe 80% din circuit si pierde pe linia dreapta 20%...avantaj cutia scurta...oricum imi place configuratia...este de mana 80% ca pe linie dreapta oricine stie sa mearga
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-14, 19:17   #5361
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
daca tot este pe aici un offtopic la greu vedeti aici ce inseamna raportul putere greutate

https://www.4tuning.ro/filme-masini/view/aT96RVHNnED

....... Deci asteptam un Easter de 420 kg ( vezi al lui Cornel sau Tibi ) cu un motor potent de max 350 cai sa bata tot la Adancata . Cand asta ?? Vrem sa vedem Easterul lui Cornel din curtea lui cat mai curand pe circuit
Sorry eu nu as mai opta acum pt Easter ci pt ceva foarte usor de construit(pt mine) si am mai zis mai sus : Fiat 600 replica cu Kawa de 1200 cu set de 1400 (care se gaseste in State) ...mult mai usor si cu un raport CP/Kg excelent...din pacate ramane numai un proiect pt ca marii sponsori ai mei sau retras
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-14, 09:45   #5362
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,situatia cu sponsorii tai imi pare rau,fara bani se pare ca nu se poate face nimic asta este
ref.la rap.CP/kg cum am spus mai sus este numai un parametru,eu nu asi vrea sa conduc o masina construita din "betze de Chibrit" si la sfasitul uneu linii drepte unde vii cu 300 sau mai mult sa franezi la limita trbuie gasit si aici un compromis.Fiat 600 Vellei probabil ca accelereaza excelent,este foarte agil printre piloni dar nu vreau sa ma gandesc cum sta pe drum la peste 300 pe linia dreapta si pe frana
circuitul Adancata are "din pacate" o astfel de linie dreapta,unde poti pierde sau castiga cateva secunde si restul de mana cum zice Cornel trebuie o cutie mai scurta,dar si aici poate fi calculata cutia ca sa scoti maximul
John,cea ce spui tu rap.200/500kg sau 400/1000kg este adevarat,dar daca luam ca exemplu batrana Lola cu 450CP/625kg se schimba situatia deci daca am un monopost cu 450kg imi trebuie cel putin 300CP ca sa am o sansa
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-14, 17:55   #5363
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

nu stiu daca mai intereseaza pe cineva,dar am promis sa scriu cateva randuri despre cei care mau ajutat ani de zile,de fapt au fost mult mai multi dar aici cei de care imi amintesc
Puiu Rosiu,prietenul care ma insotit toata cariera de moto si auto,neam cunoscut in 1971 multa vreme a trecut,in ultima clasa de liceu si pasiunea pentru moto,auto si kart nea unit intro prietenie care va dura atata timp cat traim, dupa absolvirea facultati di Timisoara destul de repede a fost sef de sectie la UCMR sectia scularie mai mult nu trebuie sa scriu tot ce am avut nevoie si se putea face la scularie a fost facut cariera lui a continuat dar de ajuta ma ajutat tot timpul si cum aschia nu sare departe de trunci fiul sau,A Rosiu este campion la slalom
Nelu Nerau,inginer si el la scularie,a venit cativa ani mai tarziu,ma ajuta mult cu idei si realzarea lor tot la scularie ajutor de nepretuit,de cateva ori ma insotit si ca mecanic
Pisti Meszaros,geniul din umbra un fel de Adrian Newey pentru noi in anii 80,a proiectat primul Easter,la insistentza mea a proiectat monococa si Barcheta lui Werner,a alucrat efectiv si la realizare,un om cu multe talente,printre altele si campion mondial de radioamatorism
maine am sa continui cu restul
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-14, 18:51   #5364
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Niște oameni de ispravă, serioși, muncitori, meseriași.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-14, 11:13   #5365
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Stire de ultima ora !
http://kartcrg.ro/news/campionatul-n...e-turisme.aspx
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 19-11-14, 19:46   #5366
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Deci, atentie: numai turisme! Fara masini de formula.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-14, 09:17   #5367
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Romania este tara tuturor posibilitatilor ....sa gasit o portita sa se mai manance niste bani....
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-14, 09:25   #5368
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,situatia cu sponsorii tai imi pare rau,fara bani se pare ca nu se poate face nimic asta este
ref.la rap.CP/kg cum am spus mai sus este numai un parametru,eu nu asi vrea sa conduc o masina construita din "betze de Chibrit" si la sfasitul uneu linii drepte unde vii cu 300 sau mai mult sa franezi la limita trbuie gasit si aici un compromis.Fiat 600 Vellei probabil ca accelereaza excelent,este foarte agil printre piloni dar nu vreau sa ma gandesc cum sta pe drum la peste 300 pe linia dreapta si pe frana
circuitul Adancata are "din pacate" o astfel de linie dreapta,unde poti pierde sau castiga cateva secunde si restul de mana cum zice Cornel trebuie o cutie mai scurta,dar si aici poate fi calculata cutia ca sa scoti maximul
................
nu sunt "betze de chibrite" chiar am sudura TIG sau argon care merg brici si din unghiurile Akerman de care vorbeam multe pagini in urma se poate rezolva si treaba ca Fiatul sa stea drept la 300 Km/h sau mai mult ...deci mie miar conveni de minune o masina facuta de mana mea pt ca acum avem alte posibilitati de procurat piese performante si de calitate
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-14, 11:03   #5369
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,eu nu contest ca la ora actuala ai posibilitati mai bune decat noi mai inainte sudura,piese de calitate samd,trebuie numai bani,dar ce zic eu este pentru a face o masina care sa mearga la viteze mari,bineinteles ca trebuie motorizarea corespunzatoare dar tebuie respectate ci cateva reguli din constructia de masini,de exemplu ampatamentul
dar se npare ca discutam degeaba,daca sant admise numai turisme eu ma retrag,monomarca dacia si lupo este foarte buna,dar presupun ca aici nu vor fi atinse viteze asa mari
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-14, 11:30   #5370
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=cornel1955; Fiatul sa stea drept la 300 Km/h sau mai mult

scuze Cornel , dar acel Fiat care spui tu , va avea doar un sprint bun si atat , Viteza maxima nu ai cum sa ai , nu o tii pe sosea la mai mult de 250 km la ora iar in viraje se rastoarna . Iti trebuie o masina joasa si lataaa , nu acel Fiat care este gen argaz cu roti , mai ales usurat devine chair periculos pe circuit
racerVTM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -