Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-14, 13:41   #5296
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,aici trebuie sai dau dreptate lui Dan
in primul rand cati dintre piloti au experientza pe un circuit,vorbesc de circuit ADEVARAT,nu Time Attackuri coasta contra cronometru pe orizontala,poate cu viteza finala ceva mai mare dar fara parapetzi si cu zona de iesire
in al doilea rand tu spui ca orice sofer stradal poate duce un Lupo pana sparge motorul asta nu este prea greu,dupa cum banuiesc ca stii,mai greu este sa conduci un Lupo in asa fel sa fie repede si rotund,si fii mai repede decat ceilalti pe masini egale,fara sa strici motorul sau sa iesi in decor
in al treilea rand,eu stiu ce inseamna sa treci de la hai sa zicem 150CP cat a avut Easterul meu la urma pe o masina cu aprox.400CP gr.C si asta cu o experientza de aproape 10 ani de curse,crdema nu este usor,sa misti masina este una si sa o conduci aproape de limita este altceva
in al patrulea rand discutia cu masinile tractiune spate ramane deschisa este mare diferentza
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-14, 18:45   #5297
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Accidentul lui Cismaru spune cate ceva despre ce inseamna sa te dai pe un "circuit in curs de amenajare"... Si nu era cursa de circuit adevarata, roata la roata!
Lupo Cup nu stiu cata treaba o avea cu Porsche Romania (nu ar fi greu sa aflu, dar zau ca nu ma framanta), ce stiu 100% este ca masinile copiilor de la autoslalom au cel putin: usi + capote de fibra si, una din ele sigur, multiclapeta de motocicleta + pompa de vacuum electrica, deci sunt destul de departe de stock! Si, daca va uitati pe tabelul de la atack, o sa vedeti ca au venit in timpi sensibil egali cu Honda pe care s-a dat Dani Otil la coasta pilotata de proprietarul de drept!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 07:26   #5298
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

dupa cate se vede in film,Cismaru,dupa parerea mea a intrat prea repede in virajul de dreapta si a pierdut pur si simplul controlul,sau?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 10:02   #5299
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
dupa cate se vede in film,Cismaru,dupa parerea mea a intrat prea repede in virajul de dreapta si a pierdut pur si simplul controlul,sau?
Exact asa a facut, chiar el a spus pe facebook ca a fost greseala lui (cand au sarit multi in sus ca e de vina circuitul ca nu este finalizat) si a mai spus ca abia asteapta sa-si repare masina sa se intoarca pe circuit. Din ce am inteles cei de la Adancata inainte sa iesi pe circuit te atentioneaza ca nu este finalizat circuitul si sa mergi prudent, sa nu mergi la limita.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 10:37   #5300
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,cea ce priveste Lupo,parerea mea este chiar daca sant modificate,nu este nici o problema(in afara de cele financiare)important este sa fie toate egale regulamentul trebuie sa permita cat mai putine zone"GRI" si trebuie sa fie usor de aplicat
Eu presupun ca toti care sau dat la Motor Park au cunoscut starea circuitului,trebuie doar adaptat stilul,pe vremuri noi am concurat pe piatra cubica,care,pe ploaie avea aderentza zero si nu neam plans
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 11:40   #5301
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Eu presupun ca toti care sau dat la Motor Park au cunoscut starea circuitului,trebuie doar adaptat stilul,pe vremuri noi am concurat pe piatra cubica,care,pe ploaie avea aderentza zero si nu neam plans
Piatra cubica, ploaie, aderenta zero ... cred au fost niste senzatii unice ... suna foarte interesant, vreau o poveste
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 14:38   #5302
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pai cu cat mai departe de stock - cu atat mai greu sa fie egale! Parerea mea.
Cismaru - greseala lui, nu zic altceva, doar ca pe un circuit amenajat nu ar fi facut tumba, iesea in pietris si gata! Aia cu atentionatul... Imi aduc aminte de un motociclist, ne povestea cum ii zicea maica-sa cand era pusti si pleca la curse: "sa ai grija mama, mergi incet!", iar el murea de oftica, "sa merg incet?!? Pai eu ma duc acolo sa merg cel mai tar, sa-i bat pe toti!".
john17 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 15:31   #5303
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cupa logan ar trebui sa ramana aproape stock cel mai ieftin si usor de controlat daca exista piloti care vor mai mult,nu au decat dar la alta clasa
tumba lui Cismaru daca era asfalt,cred ca scapa fara tumba,dar pe pietris ,parerea mea era la fel caci el a lunecat lateral si atunci se intampla si pe pietris cel mai bine este daca ramai pe traseu,din greseli se invatza
John,mama mea are 82 de ani imi spune si azi daca ma duc cu Honda CB50 viteza maxima 50kmh,sa cumpar cozonaci sa merg incet si asta mia spus si in 1971 cand am luat carnetul,si 2ore nici cerneala nu a fost uscata,pe piatra cubica si fara ploaie am fost in 4 labe la un taran in poarta,motocicleta in sant si eu bine julit nu a adus nimic nici atunci,nici acum dar asa sunt mamele,bineinteles ca daca ma duc sa ma dau la circuit vreau cat mai repede,dar,cel mai bine in limita posibilitatilor si nu peste.lipsa de experientza sia spus cuvantul si in cazul Cismaru sau?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 18:28   #5304
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cismaru e pilot de raliu (si coasta) cu experienta. Mie mi s-a parut ca s-a infipt in pamantul ala moale mai rau decat ar fi facut-o in pietris + exista o diferenta de nivel intre pista si tarlaua de langa ea.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 18:31   #5305
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Cismaru - greseala lui, nu zic altceva, doar ca pe un circuit amenajat nu ar fi facut tumba, iesea in pietris si gata! Aia cu atentionatul... Imi aduc aminte de un motociclist, ne povestea cum ii zicea maica-sa cand era pusti si pleca la curse: "sa ai grija mama, mergi incet!", iar el murea de oftica, "sa merg incet?!? Pai eu ma duc acolo sa merg cel mai tar, sa-i bat pe toti!".
Ai dreptate, dar tine si de tine, cand ti se spune sa ai grija sa nu fortezi ca nu este gata circuitul .. este alegerea ta daca stai acasa sau te duci sa te dai mai usor pana este gata, pedala de acceleratie se afla sub piciorul tau. Eu zic ca si asa neterminat ai un avantaj daca te dai, chiar si limitat, vezi cum sta treaba pe un circuit, il inveti, .. si cand este gata ii dai blana, ca d-aia te duci la curse, sa castigi!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 18:33   #5306
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Cismaru e pilot de raliu (si coasta) cu experienta. Mie mi s-a parut ca s-a infipt in pamantul ala moale mai rau decat ar fi facut-o in pietris + exista o diferenta de nivel intre pista si tarlaua de langa ea.
Cred ca se referea la lipsa de experienta pe un circuit ... ca nu stia circuitul .. posibil sa ma insel
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 20:13   #5307
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ce este de fapt prevazut sa fie folosit la iesiri asfalt,pietris,iarba sintetica sau altceva,caci si la marile circuite internationale exista mari divergentze daca pista este folosita si auto si moto ce este bun pentru uni,rau pentru altzi
si aici inca o intrebare de ce acuma cand exista un circuit sa hotarat FRAS si pentru circuite stradale de de de abia acuma mie mi se pare un pic dubios
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-14, 21:13   #5308
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Clubul Sportiv BIG RACING Timișoara anunta trecerea in nefiinta a mentorului automobilismului timisean, maestru al sportului, arbitru internațional - Corneliu Tit. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!!!
Condoleanțe familiei!
.....................................
Născut în 1934 în Arad. Absolvent al Academiei de Ştiinţe Economice-Bucureşti, promoţia 1956. Economist, încadrat la Consiliul Popular al Judeţului Timiş, al cărui salariat a fost 30 de ani. Pasionat de automobilism, l-a practicat de la vârsta de 20 de ani, devenind pilot, navigator, antrenor, arbitru de-a lungul celor 38 de ani, dăruiţi acestui sport. Mentorii săi au fost Mihai VAŢIANU în materie de pilotaj şi Petre VEZEANU-în formare ca navigator. Legitimat la cluburile ACR Timişoara, IOB Balş, Voinţa Timişoara, ITA din acelaşi oraş, Dacia Piteşti. În cei 25 de ani de activitate sportivă, a fost pilot de raliu (1979-1996), navigator (1976-1997), pilot de viteză în coastă (1973-1981) pilot de viteză în circuit (1973-1976). Antrenor din 1978, antrenor al lotului naţional de raliuri (1984). Din anul 1981, a funcţionat ca arbitru internaţional în cursele de automobilism şi din 2005 în cele de karting. A concurat pe maşinile: Dacia 1300, Fiat. Coechipieri: M. Vaţianu, M. Iloaea, N. Grigoraş, I. Matei, Cr. Lung, P. Hogea, O. Domide, M. Barbi. Locul VIII în clasamentul primilor 10 sportivi ai FRAK. A fost membru al Comisiei de Apel a FRAK, iar în prezent este membru şi vicepreşedinte al Comisiei Centrale de Arbitri şi preşedintele al Comisiei de istorie şi statistică din cadrul FRAS.

Palmares Internaţional
Raliu:
-1977 locul V cls general, locul I la clasă, locul I la grupă, în R. Dunării, ediţia a XII-a, Start-Sosirea D. Tr. Severin, etapă în CE de Raliuri, în CPP şi în Campionatul Balcanic, pilot Constantin BERCEA
-1977 locul III la clasă, locul II pe echipe, R. TATRA, ediţia a IX-a, Cehoslovacia, etapă în CPP, pilot Constantin BERCEA, împreună cu Eugen IONESCU CRISTEA+Dan AMĂRICĂ
-1977 locul I pe echipe, Campionatul Balcanic ediţia I, pilot Constantin BERCEA, împreună cu Ilie OLTEANU+Ovidiu SCOBAI, Gheorghe URDEA+MIrcea STÂNGACIU/Mircea PANAITE, Eugen IONESCU CRISTEA+Dan AMĂRICĂ
-1981 locul XI cls general, locul IX CPP şi locul IV, R. DUNĂRII-DACIA, ediţia a XVI-a, Start-Sosire Deva, etapă în CE de Raliuri, în CPP şi în Campionatul Balcanic, pilot Gheorghe URDEA; locul II pe naţiuni (Nicu GRIGORAŞ+Ovidiu SCOBAI, Ştefan VASILE+Mircea PANAITE, Gheorghe URDEA+Cornel ŢIŢ
-1981 Locul XVI cls general şi locul IV la clasă, R. HEBROS, ediţia a X-a, Bulgaria, etapă în CE de Raliuri şi în Campionatul Balcanic, pilot Nicu GRIGORAŞ; locul II pe naţiuni împreună cu echipajele Ludovic BALINT+Constantin ZĂRNESCU, Ştefan VASILE+Mircea PANAITE
-1981 Campionatul Balcanic, ediţia a V-a, final, locul II cls pe echipe.

Palmares Naţional
Raliu:
Din cele 25 de raliuri la care a participat cele mai bune rezultate le-a obţinut în:
-1972 locul I clasa şi locul III în cls general în R. Banatului
-1976 locul IV în R. României clasa 1300 cmc locul I
-1976 Campion grupa I, pilot Mircea CHICIN, ITA Timiş
-1978 locul I în R. Zăpezii Braşov, grupa 1 cu echipa Dacia Piteşti în campionatul naţional
-1981 locul I în R. Cibinului-Sibiu, grupa I.
-1981 Campion grupa II
-Se adaugă la palmares multe locuri II şi III.

Viteză în coastă:
-1974 locul III în calitate de component al echipei IOB
-1981 Campion naţional cu echipa Dacia Piteşti

Viteză pe circuit:
-1976 locul III cu echipa ITA Timişoara.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	C.TIT.jpg
Views:	35
Size:	15.3 KB
ID:	3046607  

Last edited by Rusanescu; 08-11-14 at 21:22.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-14, 00:23   #5309
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Nu sunt nici priceput, si nici "sfatos", daca te inseli sau nu ... bine ai revenit!
Multam fain de urare , dar eu trebuie sa intzep (
si sa fac un test )) pe cineva ca sa creasca ratingul aici...uitete la vizionari...am avut ceva probleme si nu am aparut aici...poate cineva a zis ca am murit...DRAC MORT NU AM VAZUT !!! baga mare dar fara Logan
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-14, 00:38   #5310
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
Sunt pe aici, merci de intrebare , nu confunda capra cu varza , te rog .


Oricum locul tau ( Cornel ) a fost luat de JOHN asa ca ..............
Mi se pare normal sa vina John din spate si sa ia locul meu ...este mai tanar si asta e ideea sa promovam tineretul....recuperez eu dar mai incet )....curand poze in premiera cu amabilitatea si acordul Dl-ui MIRCEA PONTA....drepturile de autor sunt ale lui dar postarea este a mea
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -