Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-14, 08:29   #4981
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

iesirea in decor face parte din viata unui pilot de curse,fara nu poti testa limitele,din pacate de multe ori are masina de suferit
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-14, 14:35   #4982
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
E investitie privata, eu ma gandesc ca ar putea fi si ceva fonduri europene dar e doar presupunere. Fras contribuie cu... ideile de pe feisbuc! Si poate nascoceste ceva taxe de autorizare/omologare/blagoslovire a circuitului.
La Adancata terenul pe marginea pistei are variatii mari de inaltime, iar pista e si ea denivelata pe o portiune, sa vedem cum va trece de iarna.
Se numeste Adancata si nu Hungaroring . Sa nu fim carcotasi acum ca avem si noi ceva gen circuit . Acum sa vedem si masini pe acest circuit
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 10-09-14, 21:15   #4983
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Eu imi doresc sa devina circuit adevarat, tu probabil esti multumit asa, doar cu asfalt turnat pe camp, cu "centurile in regim de autostrada" care dau in giratorii gen cozonac, fara vizibilitate si cu cedeaza trecerea, si DN-urile care devin parcari uriase in fiecare weekend, drumuri pt care platim taxe ca si pt autobahn si pe care murim cu sutele...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-14, 11:28   #4984
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

si eu imi doresc sa devina un circuit adevarat,paralela cu Hungaroring am facuto numai ca sa arat ca se poate si Hungaroring este la ora actuala unul din putinele circuite din lume unde din 86 sa tinut IN FIECARE AN un F1 Grand Prix
eu nu cunosc dedesubturile care sint in spatele circuitului Adancata,dar sper din tot sufletul sa fie bine,caci un circuit este un mare cistig pentru toti.
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-14, 15:53   #4985
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John nu e carcota, dar ideea e ca proiecte au mai fost. Si toate au murit in faza de ... proiect.
Acum e drept, e un pas in fata. Dar pana sa ajunga la nivel de circuit, mai dureaza. Dar hai sa recunoastem, e un pas in fata.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 12-09-14, 19:36   #4986
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

oameni buni,in orice caz un inceput este facut,ideea folosiri atit pentru campionate interne si de moto si auto,plus folosirea particulara este foarte buna.ar trebui sa mai apara si citiva sponsori seriosi si atunci sint sigur ca va iesi ceva fain.Speram numai sa nu apara,ca de multe ori in Romania persoane care sa bage strimbe.Eu tin pumnii si urmaresc atent evolutia mai departe poate intrun an sau doi sa pot face si eu citeva ture miar face mare placere.Succes
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-14, 20:20   #4987
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Va salut pe toti dupa o pauza mare din motive personale ! Problema cu Adancata mi se pare un kitch mare ...vibratoare nu are, loc de "iesire" nu exista si poti sati rupi masina si gatul, nu mai vorbesc de utilitati si asistenta medicala...am mesrs pe Monza si cu scuter si cu turism si am semnat o gramada de acte...deci dai un ban dar stai in fata ...filmul si circuitul este dupa mine in categoria "tzeapa comerciala" si mancatorie de bani...totusi sau bagat bani multi pt ca 1 km de asfalt costa f mult daca are infrastructura, daca e facut pe camp este ieftin si se rupe sub tine ) ...este totusi un pas inainte dar sa nu manance "balaurii" banii pe drum si sa dispara interesul....un motociclist nu ar merge niciodata pe acel circuit decat daca este nebun sau inconstient... toate cele bune tuturor si mai iau o mica pauza
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 12-09-14 at 20:25.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-14, 11:32   #4988
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cred ca in momentul de fata ar fi cel mai bine sa lasam circuitul la o parte,vom vedea cum se dezvolta in continuare
sper sa nu plictisesc cititori prea mult si am sa incerc sa continui cu povestea lui TG86 asa cum am traito eu si cum imi mai amintesc
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-14, 12:29   #4989
dan_4_stone

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Da, asteptam cu mult interes continuarea...
dan_4_stone is offline   Reply With Quote
Old 13-09-14, 12:35   #4990
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Sigur Tibi descrierea lui TG86 este așteptată cu interes. Pe de altă parte e bine că se reiau cursele de viteză pe circuit pentru automobile chiar și īn sistemul anunțat de FRAS. Important !
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-14, 16:51   #4991
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

asa cum am promis am sa continui anul competitional 1987,TG 86 sa comportat multumitor,am facut si citeva locuri pe podium,dar dupa cum bine stim cu toti o masina de curse nu este gata niciodata cutia 5 trepte cu grup scurt era ideala pentru coasta,dar la circuit era prea scurta,in acel moment era singura mea cutie cu 5 trepte,eu am mai avut una cu 4 trepte cu rapoarte modificate cu grup normal schimbarea cutie pe masina era foarte simpla 25-30 min cu tigara in gura si cu o sticla de bere,asa ca am scimbat numai grupul cutie 5 trepte grup normal pentru circuit si cu 4 trepte grup scurt coasta nu ideal,dar mai bine,in 1987 nu am mai lucrat mare lucru la masina,numai cele necesare,am facut rost de inca o cutie cu 5 si de la club am mai primit un motor lada nou de serie 1200 pe care am inceput sal prepar.Deocamdata atat
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-14, 16:44   #4992
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

poate unii dintre cititori se intreaba de de ce schimbam mereu cutia de viteze,vreau sa fac aici o paranteza si am sa descriu cum se desfasurau cursele in aceea vreme
de cele mai multe ori erau 6 duble vineri coasta duminca circuit plecam joi de acasa Resita de exemplu pina la Magura Buzaului,vineri se tineau antrenamentele si 2 urcari,sambata modificam masina pentru circuit,in special inlocuirea cutiei si ne deplasam la Galatzi,duminica circuitul ,seara sarbatoream un pic sau un pic mai mult depindea de rezultatele obtinute si luni drumul spre casa daca se mai adaugau si 4,5 sau 6 curse in CCP de exemplu drumul pina la Riga cu remorca dura de la Resita 4zile numai drumul
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-14, 18:40   #4993
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Chiar ma intrebam unde era circuitul "pereche" cu coasta de la Magura, in Buzau nu tineam minte sa se fi tinut.
Tocmai am aflat ca acum la Adancata sunt si spatii de esapare in dreptul virajelor! Tot inainte!

Last edited by john17; 17-09-14 at 18:42.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-14, 19:11   #4994
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Chiar ma intrebam unde era circuitul "pereche" cu coasta de la Magura, in Buzau nu tineam minte sa se fi tinut.
Tocmai am aflat ca acum la Adancata sunt si spatii de esapare in dreptul virajelor! Tot inainte!
Cāndva MĂGURA a fost pereche cu circuitul stradal din BUZĂU. Sunt și fotografii de la circuit din 1985 (Start grupa A, Start grupa C, Grigoraș, Motoc, grupa E).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1985_VCi.Buzau-Start.gr.A.jpg
Views:	81
Size:	95.6 KB
ID:	3029564   Click image for larger version

Name:	1985_VCi.Buzau-Start.gr.C.jpg
Views:	100
Size:	83.5 KB
ID:	3029565   Click image for larger version

Name:	1985_VCi.Buzau-Start.gr.C-Grigoras.jpg
Views:	104
Size:	86.7 KB
ID:	3029566  

Click image for larger version

Name:	1985_VCi.Buzau-Start.gr.C-MOTOC.jpg
Views:	76
Size:	68.5 KB
ID:	3029567   Click image for larger version

Name:	1985_VCi.Buzau-Start.gr.E.jpg
Views:	68
Size:	35.1 KB
ID:	3029568  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 17-09-14, 19:26   #4995
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Adevarul este ca nu imi mai amintesc exact,eu scriu acuma asa cum imi amintesc si va rog in special Mitica sa ma corectati
Resita cu Valea Domanului ideal ambele in aceiasi localitate
Pitesti Vidraru
Oradea Stina de Vale
Baia Mare Gutai
Satu Mare Meses Zalau
Sf.Gheorghe Balvanyos
Galati Buzau Magura Buzaului vag imi amintesc de circuit in Buzau
circuit Bucuresti,Tg.Jiu
coasta Rasnov,Poiana Brasov
va rog sa completati
se pare ca circuitul Adancata se lucreaza serios,John,sau?
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -