Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-14, 20:58   #3766
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ce am mai urcat si eu la motoare de cros in autobuz...
Pai si dupa 10 ani pe 2 roti a fost asa brusca trecerea la 4? Si direct Easter, fara turisme?
john17 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 00:37   #3767
Azchemotor

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 69
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
asa este , multumim domnu Rusanescu, am gasit si eu acel articol, singurul care explica eroarea ... aici Video de la acea cursa https://www.youtube.com/watch?v=F8nB7PSeyFo se observa ca si masinile sunr diferite fata de ce avea J. Calcianu...
Grand Prix Belgrad 1939
Relatarile sarbilor dupa terminarea curselor. Este mentionat si pilotul nostru Theo Kunz pe BMW. In coltul din stanga jos, este invingatorul ( la clasa respectiva) Jean Calcianu . Poate cineva din Timisoara are prieteni, cunostinte, care cunosc limba sarba si ne ajuta cu traducerea, sa putem citi intreg articolul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1939.jpg
Views:	71
Size:	4.52 MB
ID:	2939454  

Last edited by Azchemotor; 14-02-14 at 00:43.
Azchemotor is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 09:11   #3768
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Azchemotor,articolul pare tare interesant,poate avem noroc si se gaseste cineva sal traduca
John,trecerea mea de la 2 la 4 roti nu a fost chiar asa de brusca cum pare,cred ca in 77 sau 78 nu mai stiu exact a inceput Werner cu 4 roti,pentru mine o pierdere mare cea ce priveste motociclismul ca prieten si ca mentor deja atunci am inceput sa cochetez cu automobilismul,dar posibilitatzile tehnice si financiare nu stateau pe atunci prea bine privat am avut atunci un Fiat 850 care ruginea vazand cu ochii,mai mult stricat decit in stare de functionare.Pe aceea vreme drumul obisnuit grupa N incepatori cu Dacia 1300 pentru mine imposibil.In 81 am cumparat cu 70.000 o Dacie 1300 cu bani de la parinti,socri si cind am spus ca vreau sa concurez cu ea scandal mare in familie,pentru inceput miam luat adio de la cursele automobilism.Seara cind a aparut Tibi Ciurciu cu modelul a fost pentru mine ideea initiala masina de curse nu ai,mam gindit,dar poti sati construiesti una
intradevar,ue nu am inceput cu turismul,ci direct cu Easterul,pe baza activitatzi lo moto,am primit o licentza,dar in primul an numai pentru coasta si asta a fost inceputul
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 21:19   #3769
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
In 81 am cumparat cu 70.000 o Dacie 1300 cu bani de la parinti,socri si cind am spus ca vreau sa concurez cu ea scandal mare in familie,pentru inceput miam luat adio de la cursele automobilism.................Seara cind a aparut Tibi Ciurciu cu modelul a fost pentru mine ideea initiala masina de curse nu ai,mam gindit,dar poti sati construiesti una
foarte frumoasa amintiri, si foarte amuzante am putea edita o carte cu toate povestirile din acest topic
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 03:40   #3770
Azchemotor

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 69
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Clasament,Grand Prix Belgrad 1939, Jean Calcianu, locul 1, clasa sport (4)

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/...lul-20/page-91

Last edited by Azchemotor; 15-02-14 at 03:56.
Azchemotor is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 06:51   #3771
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Azchemotor View Post
Clasament,Grand Prix Belgrad 1939, Jean Calcianu, locul 1, clasa sport (4)

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/...lul-20/page-91
Interesant !!! oricum era foarte controversata chestia asta de la Belgrad
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 07:18   #3772
Azchemotor

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 69
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Din Romania a mai concurat si Theo Kunz . Din Bulgaria, Dimitri Sokolov, campionul Bulgariei la motociclism ( Nicolae Ionescu-Cristea l-a invins pe velodromul din Bucuresti), a concurat pe un automobil BMW in GP Belgrad 1939 , clasa sport.
Azchemotor is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 07:28   #3773
Azchemotor

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 69
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ultimul Grand Prix din Europa interbelica.



Last edited by Azchemotor; 15-02-14 at 07:45.
Azchemotor is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 08:35   #3774
Azchemotor

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 69
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Vedere aeriana, circuit GP Belgrad 1939
Azchemotor is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 15:37   #3775
Radu Bogdan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 11
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by pgeanta View Post
Este in Canada. Paul Geanta Junior aici.... Daca mai ai poze cu tatal meu te rog mai posteazaCam asta imi aduc aminte.... AVEAM 9 ani3 e Nea Calin iti spun sigur! Daca imi amintesc bine Adrian Ghelesel fugise deja in Canada! Nu o chema Ela pe sotia lui? Si ai dreptate despre 7. 1 era cu el tot timpul dar nu imi amintesc cum il cheama. Imi amintesc insa cind a mers o data cu masina lui Vadimir (pe strada) si a trecut pe linga niste fete a ambalat motorul si Vladimir (cu mine in masina) era tare suparat ca ce naiba o accelereaza asa FRUMOASE TIMPURI.... Aveam 9 ani.... in poza de jos tatal meu nu avea resinguri... cred ca i le imprumutase Bibi doar pt poza ce lupte erau! era dupa ce tata fusese cu ilioaia ca si copilot la raliuri.... Masina alba era masina INMT-ului si fusese cu Bobita la grupa 1 anul precedent. Numarul 21.... Orice am spune motorul modificat face toata arta si totul se desfasoara inainte de a intra in pista... dupa ce a avut no 95 cred ca a avut 7 (Tot la tata ma refer) era albastra dacia diesel.... Imi amintesc Ultima poza iarasi tata.... una dintre putinele dati cind a participat in strainatate... imi amintesc ca o data a fost in afara de concurscred ca aici pusese radiator pentru ulei Frumoase erau DUMNEZEULE! Si cita munca la ele! Galerie de chiulasa frezata, pistoane cocosate... masinalui Grigoras cind a pus turbo avea un sunet care iti lua respiratia!...

Si asta numai cu dacii! carburatoare weber dublu corp la grupa V.... fara cuvinte!.... ASI DA ORICE MASINA DE AZI CA SA POT CONDUCE ASA O DACIE!...

Pina una alta conduc un Volvo :P
Paul Geanta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scan0098.jpg
Views:	148
Size:	536.8 KB
ID:	2940045  
Radu Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 15:40   #3776
Radu Bogdan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 11
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Petre Surloiu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scan0021.jpg
Views:	91
Size:	681.3 KB
ID:	2940046  
Radu Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 15:41   #3777
Radu Bogdan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 11
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dinu Silviu Locul I
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scan0099.jpg
Views:	107
Size:	963.4 KB
ID:	2940047  
Radu Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 16:18   #3778
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Radu Bogdan View Post
Petre Surloiu
Si Corneliu CLEMENTEANU-RIP!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 16:20   #3779
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Radu Bogdan View Post
Dinu Silviu Locul I
Locul II - Horia ANDRONIC -RIP!
Locul III - .....?
Inmaneaza premiile secretarul FRAK de atunci - Valeriu MITRESCU.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 21:11   #3780
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

dupa ce mam hotarat sa incep cu automobilsmul,am informat si conducerea CSM Resita,care mia asigurat sprijinul,mam sfatuit cu Werner si am hotarat sa construiesc un Easter impreuna cu Tibi Ciurciu.Zis si facut,dar din pacate a trebuit sa recunosc foarte repede ca nu am habar de unde sa incep tot ce am avut ca documentatie au fost niste poze mizerabile si dimensiunile de gabarit din regulamentul FIA in limba franceza.Na fain,si ce facem acuma?Mam vaitat la Werner si raspunsul afost nici o problema,mergem si vorbim cu Ianci baci si asta ne ajuta precis.Zis si facut,ziua urmatoare la Ianci baci acasa,iam explicat ce avem de gind eu va ajut cit pot,dar pentru desene si proiectare este mai indicat fiul meu,Pisti si asa a inceput costructia primului Easter la Resita.Impreuna am hotarat sa folosim piese de Dacia 1300 motor,cutie,planetare,fuzete,caseta de directie,etriere dar pina in acel moment nu aveam nimic ca piese.Ce este de facut?
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -