Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-14, 22:16   #3706
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by pgeanta View Post
era albastra dacia diesel.... Imi amintesc
amintiri ! si nu numai !
Eu ......parca o banui ca era rosie- caramizie !!
sau urmatoarea a fost asa si-mi joaca mintea feste
Ce iti pot spune, e ca la acea data am simtit o mare nedreptate, o frustrare sa vina cu masina de la Bucuresti la Braila, si sa nu i se permita sa intre pe circuit intrucat nu avea clasa, iar Mircea numai de promenada nu a acceptat ! Insa, la acel concurs decizia o luau comisarii si directorul de concurs, eu fiind abia de 2 ani arbitru III si nu participam la sedinta comisarilor !! Frustrarea pe care am simtit-o ca gazda m-a urmarit si la alte intalniri cu Mircea Ilioaia, dar el trecuse mai usor peste....si se mandrea ca era o premiera inaintea celor de la uzina !
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 07:33   #3707
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Aduc aici o parte a comentariului facut de domnul Maziliu Ovidiu , considerand ca si acest moment nefericit a fost trecut de unii dintre noi in momentul iesirii in decor, si face parte din viata pasionatilor :

" L-am cunoscut pe Adrian Iovan cu ani in urma, era genul de om pe care-l vezi o data si nu-l uiti niciodata. Dar nu despre omul Iovan e vorba acum, ci de pilotul care a pus "conserva" pe burta, pe munte, printre copaci.
Cine-a dat vreodata in ceva parapet/copac/stanca, stie prea bine cum e cu secunda aia dinainte de impact. Ai vid in cap, arunci tot balastul din creier, nu auzi nimic, e liniste. Si esti singur, doar tu cu fierul de sub tine. Traiesti inclestarea aia de o secunda cu incetinitorul, ti se dilata pupilele si procesezi la maxim toate imaginile, cadru cu cadru. Da, poate, cu 2, 3, 5 secunde inainte, iti trec prin minte mii de alte imagini, ti se deruleaza viata cu viteza luminii. Dar atunci, in acea secunda finala, uiti de orice si dai tot. Reflexele, concentrarea, instinctul, antrenamentul, pe toate le pui in acea clipa la treaba, cu o determinare de care nu te credeai vreodata in stare. ............"
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 08:20   #3708
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

continuare
iarna 71/72 belea mare pe capul meu,examen de bacalaureat,examen de admitere la subingineri si problema cea mai mare,o motocicleta de curse demontata pina la ultimul surub
Wener ma luat la el in boxa(boxa mare) am primit o cheie pot sa vin cind vreau,si noaptea singura observatie alui Werner ai grija de scule(eu nu am avut pe atunci nici o surubelnita) sperantza mea ,cea ce priveste montarea motorului meu MZ ul 175 a lui demontat pe masa el schimba in fiecare iarna vilbrochenul eu studiez motorul lui,dar nu seamana nici pe departe cu al meu ziua urmatoare raspunsul "tantalaule,al tau este 4 timpi.are supape,axa cu came,pompa de ulei si al meu(Werner)este 2 timpi canale de admisie,transfer na fain,acuma sint mai prost ca inainte sfatul lui Werner vorbeste cu Iulius(Ceia) si el motociclist si coleg de boxa cu Werner si acuma si cu mine zis si facut si asa,incet,incet am montat motorul si am invatzat o gramade cu scoalla am avut noroc examen reusit student cu bursa la subingineri la Resita,dar jumate din anul competitional 72 a trecut sieu nu am nici o cursa
continuarea urmeaza
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 11:37   #3709
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by pgeanta View Post
Este in Canada. Paul Geanta Junior aici.... Daca mai ai poze cu tatal meu te rog mai posteazaCam asta imi aduc aminte.... AVEAM 9 ani3 e Nea Calin iti spun sigur! Daca imi amintesc bine Adrian Ghelesel fugise deja in Canada! Nu o chema Ela pe sotia lui? Si ai dreptate despre 7. 1 era cu el tot timpul dar nu imi amintesc cum il cheama. Imi amintesc insa cind a mers o data cu masina lui Vadimir (pe strada) si a trecut pe linga niste fete a ambalat motorul si Vladimir (cu mine in masina) era tare suparat ca ce naiba o accelereaza asa FRUMOASE TIMPURI.... Aveam 9 ani.... in poza de jos tatal meu nu avea resinguri... cred ca i le imprumutase Bibi doar pt poza ce lupte erau! era dupa ce tata fusese cu ilioaia ca si copilot la raliuri.... Masina alba era masina INMT-ului si fusese cu Bobita la grupa 1 anul precedent. Numarul 21.... Orice am spune motorul modificat face toata arta si totul se desfasoara inainte de a intra in pista... dupa ce a avut no 95 cred ca a avut 7 (Tot la tata ma refer) era albastra dacia diesel.... Imi amintesc Ultima poza iarasi tata.... una dintre putinele dati cind a participat in strainatate... imi amintesc ca o data a fost in afara de concurscred ca aici pusese radiator pentru ulei Frumoase erau DUMNEZEULE! Si cita munca la ele! Galerie de chiulasa frezata, pistoane cocosate... masinalui Grigoras cind a pus turbo avea un sunet care iti lua respiratia!...

Si asta numai cu dacii! carburatoare weber dublu corp la grupa V.... fara cuvinte!.... ASI DA ORICE MASINA DE AZI CA SA POT CONDUCE ASA O DACIE!...

Pina una alta conduc un Volvo :P
CE frumos ai spus asta "AS da orice masina de azi ca sa pot conduce asa o Dacie"!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 11:42   #3710
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
continuare
iarna 71/72 belea mare pe capul meu,examen de bacalaureat,examen de admitere la subingineri si problema cea mai mare,o motocicleta de curse demontata pina la ultimul surub
Wener ma luat la el in boxa(boxa mare) am primit o cheie pot sa vin cind vreau,si noaptea singura observatie alui Werner ai grija de scule(eu nu am avut pe atunci nici o surubelnita) sperantza mea ,cea ce priveste montarea motorului meu MZ ul 175 a lui demontat pe masa el schimba in fiecare iarna vilbrochenul eu studiez motorul lui,dar nu seamana nici pe departe cu al meu ziua urmatoare raspunsul "tantalaule,al tau este 4 timpi.are supape,axa cu came,pompa de ulei si al meu(Werner)este 2 timpi canale de admisie,transfer na fain,acuma sint mai prost ca inainte sfatul lui Werner vorbeste cu Iulius(Ceia) si el motociclist si coleg de boxa cu Werner si acuma si cu mine zis si facut si asa,incet,incet am montat motorul si am invatzat o gramade cu scoalla am avut noroc examen reusit student cu bursa la subingineri la Resita,dar jumate din anul competitional 72 a trecut sieu nu am nici o cursa
continuarea urmeaza
nea Tibi mai aveti cumva poze de pe vremea cand erati motociclist ?
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 14:29   #3711
saby-sebastian

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 313
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by INMT-Bucuresti View Post
Mai incarc cate ceva:
1- Grigoras langa o skoda 130rs
2- Batrana Dacie.
Am eu impresia sau e aceasi masina doar ca au trecut niste ani peste ea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image1.jpg
Views:	168
Size:	123.6 KB
ID:	2930009   Click image for larger version

Name:	Image2.jpg
Views:	192
Size:	141.0 KB
ID:	2930010   Click image for larger version

Name:	Image4.jpg
Views:	138
Size:	136.2 KB
ID:	2930011  

Click image for larger version

Name:	Image3.jpg
Views:	108
Size:	139.3 KB
ID:	2930012  
saby-sebastian is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 16:16   #3712
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by saby-sebastian View Post
Am eu impresia sau e aceasi masina doar ca au trecut niste ani peste ea
Este doar o reproducere sa zicem, proprietarul s a inspirat din Dacia Garone !
Buga is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 16:50   #3713
saby-sebastian

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 313
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Buga View Post
Este doar o reproducere sa zicem, proprietarul s a inspirat din Dacia Garone !
Foarte frumos,mai multe poze cu replica unde se poate vedea?
saby-sebastian is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 23:35   #3714
INMT-Bucuresti

Stage 2
 
INMT-Bucuresti's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 46
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Poze/detali nu am, dar se poate vedea live la curse, peste cativa ani. Sa traim pana atunci.
INMT-Bucuresti is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 12:51   #3715
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am auzit la emisiunea Grila de start (digi sport) ceva ca s-ar pregati un circuit stradal la Constanta de 1 mai - stie cineva ceva? Poate n-am inteles eu bine...

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Aduc aici o parte a comentariului facut de domnul Maziliu Ovidiu , considerand ca si acest moment nefericit a fost trecut de unii dintre noi in momentul iesirii in decor, si face parte din viata pasionatilor :

" L-am cunoscut pe Adrian Iovan ............"
In cadrul comentariului n-a zis nimic de FIA care tre' sa vina sa recunoasca fras?!? Sigur federacia ar fi gestionat situatia mai bine, doar ne-a demonstrat-o cu automobilismul in 10 ani. Poate afiliaza si ceva aerocluburi acu', sa mai faca rost de o mana de voturi, doar si avionul are roti si motor!
Imi place cum comenteaza dumnealui orice, se baga fix ca musca in c__ul calului... Cum a mers Mircea Padurean pe jos pana la salvare dupa accidentul de la Resita, agravandu-si leziunile la coloana, isi mai aduce aminte? Ca operatiunea aia a fost in ograda lui...
https://www.youtube.com/watch?v=rT4kDdPtUXQ&t=1m10s
john17 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 22:11   #3716
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

road,din pacate poze nu mai am,din putzinele pe care leam avut au ramas in tara la un prieten care lea depozitat in pivnita si au fost distruse la o inundatie
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-14, 16:38   #3717
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

de ce toata lumea ? adica cei din diverse publicatii romanesti scriu si spun ca Jean Calcianu a castigat in 1939 Marele Premiu al oraşului Belgrad ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image3.jpg
Views:	55
Size:	72.8 KB
ID:	2931096  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-14, 17:37   #3718
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
de ce toata lumea ? adica cei din diverse publicatii romanesti scriu si spun ca Jean Calcianu a castigat in 1939 Marele Premiu al oraşului Belgrad ...
S-ar putea să fie vorba de o clasă. o categorie de automobile!
Undeva am văzut, sper să găsesc unde.

Am găsit:

Belgrad 1939 - un adevar ce trebuie spus

Desigur ca ati citit ani la randul prin presa romanesca ca pilotul roman Jean Calcianu a castigat in 1939 Marele Premiu al orasului Belgrad. Realitatea este cu totul alta, si ea nu scade cu nimic din palmaresul marelui pilot roman.

Cursa de la Belgrad a avut loc pe data de 3 septembrie 1939 si avea sa fie ultimul Grand Prix desfasuarat in Europa, pana dupa cel de-al doilea Razboi Mondial. In clasamentul general se cumulau punctele obtinute in cursele desfasurate in Germania (Nürburgring), Elvetia (Bremgarten), Belgia (Spa-Francorchamps) si Franta (Reims-Gueux), restul curselor, printre care si cele desfasurate la Belgrad si Bucuresti in 1939, fiind un instrument util de promovare a marcilor participante cat si de antrenament. Asta nu insemna insa ca marile echipe ale momentuluinu nu le acordau importanta, dimpotriva, rivalitatea era atat de mare incat fiecare cursa prilejuia mari batalii. Circuitul belgradean masura 2790 m si era unul stradal, situat in zona parcului Kalemegdan, in unele portiuni existand treceri peste sine de tramvai. Erau parcurse 50 de tururi care insumau 139,5 km. Dupa sesiunea de calificari pole position-ul a fost castigat de Mercedes, prin Manfred von Brauchitsch (1:14.2). Lang, care fusese cel mai rapid pana la prestatia colegului sau, a dorit sa revina pe pista insa Neubauer, seful echipei Mercedes, l-a oprit. Castigatorul Marelui Premiu al Belgradului, cursa denumita Belgrad Cuty Race, a fost Tazio Nuvolari (Auto Union D – cu timpul 1:04:03., urmat de Manfred von Brauchitsch (Mercedes W154 + 7.6) si Hermann Paul Müller (Auto Union D +31.6). In cursa au mai luat startul pilotul privat local, Boško Milenković (care a concurat pe un batran Bugatti T51), care a reusit sa se claseze pe a patra pozitie (la 19 tururi) si Herman Lang (Mercedes W154) care a condus la schimb cu Walter Bäumer abandonat in urma unui accident petrecut in turul al 17-lea. Pilotii Maserati (Villoresi si Pietsch) si Alfa Romeo (Sommer) nu s-au prezentat la cursa iar Stuck si Bigalke de la Auto Union nu au luat startul. In a doua zi de antrenamente vestea ca Germaniaa invadat Polonia a cazut ca un traznet. Organizatorii, pusi in fata unui dezastru financiar, au facut mari eforturi sa convinga echipele germane sa nu renunte la cursa. In dimineata cursei a sosit vestea ca Anglia a declarat razboi Germaniei. Intoarcerea in Germania s-a facut prin Slovenia si Austria, pe drumuri secundare de munte, existand zvonul ca in Ungaria se pregatea confiscarea combustibilului (in convoi exista o cisterna cu combustibil special de curse). Sosite la uzinele constructoare. Camioanele au fost rechizitionate de armata germana. Cortina avea sa cada peste cursele de automobile pana la sfarsitul razboiului.

Dupa desfasurarea cursei a fost organizata pe acelasi circuit o cursa la categoria “Sport” unde a participat romanul Jean Calcianu alaturi de o serie de piloti locali. “Mosu” cum era poreclit de prieteni nea Jean, a castigat detasat cursa, concurand cu o Alfa Romeo. Masina, care fusese cumparat in stare de epava si reparata de Calcianu, fusese utilizata in trecut de echipa de competitii a uzinei milaneze, Nuvolari activand pentru Alfa Romeo inainte sa ajunga la Auto Union. De aici s-a nascut legenda ca Tazio Nuvolari si-ar fi recunoscut fosta masina. S-a mai spus in presa romaneasca a anilor ‘70-80 ca Nuvolari l-ar fi complimentat pe Calcianu, pentru repararea masinii (vanduta cu motorul distrus) si maiestria cu care evoluase, ba mai mult, ca a vrut sa faca un tur de circuit cu fosta sa masina dar sefii Auto Union s-au opus din ratiuni de imagine. Aceste lucruri pot fi posibile, ceea ce este insa straniu este cum nimeni din presa romanesca, timp de decenii, nu s-a intamplat ce facea Tazio Nuvolari la Belgrad, ba din contra, am intalnit chiar recent si dezvoltarea povestii, cum ca Nuvolari a fost invins de Calcianu. Lucrurile ar fi putut fi astfel clarificate cand Calcianu era in viata. Trebuie sa mentionez ca au fost si oameni care mi-au reprosat ca am readus adevarul in acesta poveste. Mi se pare insa nefiresc sa continuam sa ne mintim singuri. Personal sunt un mare fan al lui Calcianu, si am in general un cult pentru toti pilotii romani din perioada de pionerat a automobilismului, cu mari eforturi am reusti sa strang in timp multe obiecet legate de activitatea sa (cupe, medalii, fotografii, documente) asa incat nu ma poate acuza nimeni de “daramare unui mit”, cum s-a exprimat intr-o discutie privata un coleg jurnalist acum ceva vreme. Jean Calcianu a fost un mare pilot, un mecanic de exceptie, calitati care l-au facut pe insasi maestrul absolut al industriei de automobile, Ettore Bugatti, sa-l angajeze pentru o buna perioada de timp in uzina sa. Este evident si vreau sa subliniez faptul ca in toata cariera sa Jean Calcianu a concurat in cursele internationale cu masini mult inferioare adversarilor sai. Daca ar fi avut sansa sa intre intr-o echipa de uzina Calcianu ar fi scris altfel istoria automobilismului romanesc. Palmaresul si cariera sa raman insa stralucite si fara aceasta victorie care ii este atribuita eronat. Fotografia care ilustreaza acest material mi-a fost trimisa cu multi ani in urma de un batran istoriograf sarb, care a scris o carte despre cursa belgradeana (coperta in foto). Informatiile asternute mai sus mi-au fost confirmate si le-am completat din mai multe surse credibile, asa incat sper ca eroarea reluata atatea decenii sa dispara.

Sursa: Automobilia.ro
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1939_J.CALCIANU-Belgrad.2.jpg
Views:	58
Size:	64.9 KB
ID:	2931126   Click image for larger version

Name:	1939_J.CALCIANU-Belgrad.jpg
Views:	63
Size:	7.6 KB
ID:	2931127  

Last edited by Rusanescu; 26-01-14 at 17:48.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 26-01-14, 19:57   #3719
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
S-ar putea să fie vorba de o clasă. o categorie de automobile!
Undeva am văzut, sper să găsesc unde.

Am găsit:

Belgrad 1939 - un adevar ce trebuie spus

Desigur ca ati citit ani la randul prin presa romanesca ca pilotul roman Jean Calcianu a castigat in 1939 Marele Premiu al orasului Belgrad. Realitatea este cu totul alta, si ea nu scade cu nimic din palmaresul marelui pilot roman.

Sursa: Automobilia.ro
asa este , multumim domnu Rusanescu, am gasit si eu acel articol, singurul care explica eroarea ... aici Video de la acea cursa https://www.youtube.com/watch?v=F8nB7PSeyFo se observa ca si masinile sunr diferite fata de ce avea J. Calcianu...
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-14, 21:08   #3720
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Un articol interesant !

http://www.opiniabuzau.ro/index.php/...-inainte-de-89
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -