Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-14, 21:58   #3691
INMT-Bucuresti

Stage 2
 
INMT-Bucuresti's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 46
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pana apare Nelutu cu vesti noi despre TG86 si OSELLA, mai incarc o poza cu, maestrul Grigoras la o premiere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ertbetb.JPG
Views:	163
Size:	51.6 KB
ID:	2928655  
INMT-Bucuresti is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 01:28   #3692
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
adevarat,de povestit ar fi foarte mult,atit despre constructia masinilor cit si despre curse,dar eu nu stiu daca intereseaza intradevar pe cineva
interesaza pe foarte multi sunt foarte multi care citesc acest topic chiar daca nu scriu )))
Quote:
Originally Posted by INMT-Bucuresti View Post
Pana apare Nelutu cu vesti noi despre TG86 si OSELLA, mai incarc o poza cu, maestrul Grigoras la o premiere.
pfff, valoroase poze
....vesti noi nu am dar vreau sa va provoc sa gasim poze si informatii despre un pilot ce a activat la un club din Timisoara
.... si anume Eduard Biernatek a mers prin anii 80 cu un BMW 2002 de culoare galbena, in anul 1984 a fost sigur si la Nationalele de la Resita atat pe Coasta cat si pe Circuit...

Am baza in Road ca gaseste ceva va salut
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 06:12   #3693
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Christian, cel care a participat recent la gupa masinilor istorice tot cu BMW banuiesc ca este fiul sau, nu cred ca ar fi asa greu de contactat.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 10:55   #3694
INMT-Bucuresti

Stage 2
 
INMT-Bucuresti's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 46
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Salut Nelutu, hai ca am scormonit pe undeva si am gasit doua poze mai recente, cu Eduard Biernatek. Este stabilit in Germania. Incerc, sa iau legatura cu dansul si il rog sa ne povesteasca un pic despre trecut +poze daca mai detine. Christian Biernatek, este nepotul lui si alearga la grupa istorice cu un BMW 2002.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1540355_448817345246420_2089717053_o.jpg
Views:	156
Size:	374.7 KB
ID:	2928788   Click image for larger version

Name:	1540545_448575678603920_121914524_o.jpg
Views:	155
Size:	249.5 KB
ID:	2928789   Click image for larger version

Name:	ewrfref.jpeg
Views:	158
Size:	395.6 KB
ID:	2928790  

INMT-Bucuresti is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 11:59   #3695
INMT-Bucuresti

Stage 2
 
INMT-Bucuresti's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 46
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mai incarc cate ceva:
1- Grigoras langa o skoda 130rs
2- Batrana Dacie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	waerevwr.JPG
Views:	259
Size:	78.2 KB
ID:	2928805   Click image for larger version

Name:	DSC_0040.JPG
Views:	382
Size:	1.11 MB
ID:	2928806  
INMT-Bucuresti is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 16:26   #3696
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ca sa incep povestea de la zero,ar trebui sa incep cu primul meu contact cu sportul cu motor si anume ca motociclist scriem anul 1971,8 august ora 14 am primit permisul de conducere,ora 16 in aceiasi zi primul contact cu piatra cubica intro curba in Cilnic sat lipit de Resita coata julite,genunchi la fel,dar mai rau arata motocicleta si nici nu a fost a mea.De atunci iubesc sportul cu motor.
In toamna mam inscris la CSMR sectia moto si intro dupa amiaza mam prezentat la garajul moto templul motociclismului,pe urma si automobilismului resitean .Antrenor atunci Werner Hirschvogel,care ma luat in primire prezenti au fost mai multi Michi Wetzler,Ghinti Seuchenstein si mie miau tremurat genunchi
la intrebarea mea unde este motocicleta mea de curse,mia explicat Werner ca eu am sa primesc o motocicleta cu renume mondial cea ce a fost adevarat MV Agusta ,4 timpi 125ccm ceilalti sau amuzat copios si eu am aflat imediat si motivul motocicleta era demontata pina la ultimul surub si eu am stiut atunci despre motoare cit stiu acuma despre cintatul la pian NIMIC
data viitoare mai departe
cu drag Tibi
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 18:54   #3697
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Wowww ! se naste un serial. SUPER !!
Nelutzu vad ca sunt si altii carescormonesc,ceea ce nu poate decat sa ma bucure
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 00:16   #3698
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Christian, cel care a participat recent la gupa masinilor istorice tot cu BMW banuiesc ca este fiul sau, nu cred ca ar fi asa greu de contactat.
Da Jhon chiar de aia am deschis aceasta tema, pe Christian il cunosc de curand si chiar el ma rugat daca gasim ceva informatii si poze cu parintele lui Eduard Biernatek... Motorul de bmw cu care merge Christian acum in prezent este motorul de la vechea masina ce a concurat in anii '80, doar motorul ... deci sa incercam ... un BMW 2002 galbeu, sincer era o poze cu un BMW la un start alaturi de R5 a lui Motoc dar eu nu mai gasesc acea poza, uffff


Nea Tibi asteptam
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 11:11   #3699
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dl Tibi scrieti cat mai mult,suntem destui care doar citim,nu scriem fiindca nu avem ce suntem prea tineri.
@INMT poza cu batrana dacie pusa de tine este a baiatului din Pantelimon?
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 13:50   #3700
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Va urma un articol despre Daciile de curse din Romania.

Asadar, daca aveti, poze mai mari si informatii, eventual o lista cu participantii de la coasta si raliu, ce modificari aveau masinile, etc, va rog sa le postazi aici. Nu e usor sa cauti in mii de posturi intinse pe 270 de pagini.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:35   #3701
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

eu am sa continui "serialul" vreau numai sa intreb daca sa continui cu activitatea mea ca motocicist fiindca este o legatura cu automobilismul sau sa scriu direct despre automobilism nu vreau sa plictisesc pe nimeni
garajul,dupa cite stiu mai exista a jucat timp de 20 de ani un mare rol pentru mine
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 16:16   #3702
INMT-Bucuresti

Stage 2
 
INMT-Bucuresti's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 46
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Salut Vioar, masina este a mea, tin minte, parca ai vazut-o live atunci cu carburatoarele. Numai bine
Acum, Road, Nelutu, Nea Valentin, ce ziceţi, facem echipa sa-l ajutam pe Hondarul cu articolul? Haideti va rog, sa mearga treaba bine, cu cine incepem? Va ascult
INMT-Bucuresti is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 16:58   #3703
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

As face si o serie numita "File de istorie pe 4 roti: Pilotii Romaniei din trecut".

In care as publica cu mare drag povesti precum cele incepute de TG53. Cu poze daca sunt, evident.

Lumea este interesata, dar nu sunt multi cei care intra pe forum. Trebuie sa le servim mai la indemana informatia.

Asadar, va rog, orice informatii, jurnale, povesti, detalii tehnice, orice aveti din trecut, le astept cu drag si le monitorizez aici. Le adun si cand am nelamuriri intreb. Articolul cu Formula Easter l-am facut din propria initiativa, motiv pentru care se poate sa existe greseli. Dar la unul cu DAcia, cu raliuri, piloti, cu ajutorul vostru sunt sigur ca iese ceva mai calitativ.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 17:25   #3704
albert_md2004

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 585
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=INMT-Bucuresti;5653282]Salut Vioar, masina este a mea......./QUOTE]

poti da detalii despre masina? eu unul as fi interesat...
albert_md2004 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 19:46   #3705
pgeanta

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 1
Default

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Pai aici se sicrie si se pun poze nu vorbim prin semne sau "smilies" ... ...si iti dau un exemplu:
EXEMPLU:
Paul Geanta INMT (cred ca este prin America cu Bibi Ursu), 1982, viteza in coasta Vidraru, gr 1 jumate sau A2...poza facuta de mine dar nu am mai bagat noCopyright-ul
Este in Canada. Paul Geanta Junior aici.... Daca mai ai poze cu tatal meu te rog mai posteaza
Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
ceimi plac mie numerele rosii

1 -
2 - Cred ca Florin
3 - Nea Calin
4 - Bobita
5 -
6 - Burebista Ursu
7 - Mihai MARINESCU
8 - Paul Geanta
9 - Mircea Ilioaia
??? completam lista

Cam asta imi aduc aminte.... AVEAM 9 ani
Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
1 -
2 -
3 - Adrian GHELEŞEL
4 - Constantin HLEBOVSCHI
5 - Mihai MARINESCU
6 - Buerebista URSU
7 - Vladimir STANOEVICI
8 - Paul GEANTĂ
9 - Mircea ILIOAEA
3 e Nea Calin iti spun sigur! Daca imi amintesc bine Adrian Ghelesel fugise deja in Canada! Nu o chema Ela pe sotia lui? Si ai dreptate despre 7. 1 era cu el tot timpul dar nu imi amintesc cum il cheama. Imi amintesc insa cind a mers o data cu masina lui Vadimir (pe strada) si a trecut pe linga niste fete a ambalat motorul si Vladimir (cu mine in masina) era tare suparat ca ce naiba o accelereaza asa FRUMOASE TIMPURI.... Aveam 9 ani....
Quote:
Originally Posted by Ioan09 View Post
Echipa INMT Bucureşti pentru viteză pe circuit şi viteză în coastă: Mircea ILIOAEA, Buerebista URSU, Paul GEANTĂ, Adrian GHELEŞEL, Constantin HLEBOVICI, Mihai MARINESCU, Vladimir STANOEVICI, etc....
in poza de jos tatal meu nu avea resinguri... cred ca i le imprumutase Bibi doar pt poza ce lupte erau! era dupa ce tata fusese cu ilioaia ca si copilot la raliuri.... Masina alba era masina INMT-ului si fusese cu Bobita la grupa 1 anul precedent. Numarul 21.... Orice am spune motorul modificat face toata arta si totul se desfasoara inainte de a intra in pista... dupa ce a avut no 95 cred ca a avut 7 (Tot la tata ma refer)
Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
INMT Bucuresti
Mircea Ilioaia un pasionat, un sportiv impatimit si primul care a montat un motor diesel pe o dacia si s-a prezentat la un circuit cu ea, in premiera absoluta la....Braila. Sezonul 1979, dupa prima mare reducere de masini pe benzina in parcurile auto din intreprinderile de transport.
O premiera, dar care nu a avut alte replici diesel pe circuit!!
era albastra dacia diesel.... Imi amintesc
Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Cupa Pacii si Prieteniei
Etapa nr: 3. Schleiz (DDR) 8.8.1982



#102 - Stefan Janovici RO Dacia 1300


#73 -Sergei Dadvani USSR / Lada 21011
#104 - Burebista Ursu ROM / Dacia 1300

#105 -Silviu Dinu, Romania, Dacia 1310


Pt aceste fotografii si date le multumim lui :
ferdy din Ungaria, pasionat de motorsport history, si old-photos.
Alexey Rogachev din Rusia / Moscova, pasionat de History of Soviet & East European motorsport http://www.ussr-autosport.ru
Ultima poza iarasi tata.... una dintre putinele dati cind a participat in strainatate... imi amintesc ca o data a fost in afara de concurs
Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
OOOOO !!! ce mare bucurie dupa atatia ani !!! se pare ca internetul este cel mai tare ...acum am vazut mesajul si voi citi si e-mail ...multzam mult si ii mai plictisesc pe copiii astia cu niste poze de pe vremuri...sau poate nu ii plictisesc...vroiam sa postam aici clasamente adevarate pt ca multe erau luate din presa vremii si unele erau gresite... asta e ma bucur mult de revedere !!!
cred ca aici pusese radiator pentru ulei
Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
In 1981 Ursu inainte de start la Magura Buzau

si Stefan Iancovici la Costa de la Paltinis in acelasi an
si tot Iancovici la Cupa Argesului in 82`(castigator la grupa A2 )
Frumoase erau DUMNEZEULE! Si cita munca la ele! Galerie de chiulasa frezata, pistoane cocosate... masinalui Grigoras cind a pus turbo avea un sunet care iti lua respiratia!...

Si asta numai cu dacii! carburatoare weber dublu corp la grupa V.... fara cuvinte!.... ASI DA ORICE MASINA DE AZI CA SA POT CONDUCE ASA O DACIE!...

Pina una alta conduc un Volvo :P

Last edited by Gabi; 24-01-14 at 08:08.
pgeanta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -