Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-13, 20:36   #3511
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Ceva vesti ?! sa imi scuzati nerabdarea
2 DVD obtinute de la fam Mateescu make si fiul, le-am prezentat deja in paginile anterioare.
Poate se mai obtin alte materiale .
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 07-07-13, 21:28   #3512
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
2 DVD obtinute de la fam Mateescu make si fiul, le-am prezentat deja in paginile anterioare.
Poate se mai obtin alte materiale .
Stiu Vali !!! Dar foamea mea e mare
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 16:46   #3513
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

MESAJ PT "MODERATORI"
de ce a disparut ultima pagina despre Paul Andronic care este un pilot excelent si eu am fost bun prieten cu Horia tatal lui+RIP....chiar va bateti joc de toti pilotii din romania ??? ce nu va convine ? sau e bagat cineva de la fras si va da bani ? sa va fie rusine inca o data...sau vreti sa vorbim ca la manastire ca nu o sa vedeti aici asa ceva ...dati ban la toti si gata...e totul terminat
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 09-07-13 at 17:00.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 17:02   #3514
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Tocmai cand credeam ca ai ramas fara net, imi faci o surpriza si devii paranoic. Din nou.

Ia da tu, Cornele, un click aici,sa vezi cat de mult a avansat tehnologia in ultimii 25 de ani, de cand te ocupi tu de calculatoare. A avansat atat de mult, incat mesajele OK de pe forumuri se mai muta, nu se sterg. Da' stii de ce? Pentru ca le scriu oameni cu bun simt
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 17:07   #3515
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Stiu Vali !!! Dar foamea mea e mare
Te inteleg. Eu astept de mai multa vreme poze de la circuitele de viteza desfasurate in anii '80 la Galati. Si sunt langa mine, si sunt la oameni care au participat efectiv, dar....." nu a fost timp sa le caute" si mai asteptam putin.............
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 17:33   #3516
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Tocmai cand credeam ca ai ramas fara net, imi faci o surpriza si devii paranoic. Din nou.

Ia da tu, Cornele, un click aici,sa vezi cat de mult a avansat tehnologia in ultimii 25 de ani, de cand te ocupi tu de calculatoare. A avansat atat de mult, incat mesajele OK de pe forumuri se mai muta, nu se sterg. Da' stii de ce? Pentru ca le scriu oameni cu bun simt
este clar pt toti ca esti rauvoitor si distrugi acest topic...eu nu team jignit sa te fac paranoic sau senil si oricum tu nu ai dreptul asta ca "moderator" sa jignesti userii...accepta si varianta invers sa tio bagam noi....cu Paul era ontopic asa ca varianta cu mutatul cade decat daca nu va convine voua.....si mai dute la scoala sa inveti si sa vorbesti ca familia nu tea invatat nimic si vezi sa inveti si IT ca ce faci tu e usor si pt un tampit
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 18:32   #3517
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Tocmai cand credeam ca ai ramas fara net, imi faci o surpriza si devii paranoic. Din nou.

Ia da tu, Cornele, un click aici,sa vezi cat de mult a avansat tehnologia in ultimii 25 de ani, de cand te ocupi tu de calculatoare. A avansat atat de mult, incat mesajele OK de pe forumuri se mai muta, nu se sterg. Da' stii de ce? Pentru ca le scriu oameni cu bun simt
Gabi, eu nu inteleg de ce nu il banati pe Cornel , nu vedeti ca sta la cotitura si comenteaza doar ce nu ii convine. Deja nu cred ca se mai vindeca si este pacat ca a sustinut bine aceste discutii pana la un moment dat dar apoi a luat-o pe aratura . Stima domnilor Nemteanu si Tiberiu and Rusanescu care incearca sa revigoreze pe aici discutiile dar nu au nici o sansa cu prietenul Cornel .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 18:36   #3518
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ca familia nu tea invatat nimic si vezi sa inveti si IT ca ce faci tu e usor si pt un tampit [/QUOTE]

Acum am inteles de ce esti tu Cornel pe acest forum , pentru ca este USOR SI SIMPLU PENTRU TINE ,
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 09-07-13, 20:07   #3519
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Aici s-a creat o veritabila biblie a curselor de viteza, ar fi pacat sa se duca de rapa! Cornel e intr-adevar greu de stapanit, dar a avut o contributie semnificativa, pe de alta parte - fara sa-i dau apa la moara - sectiunea asta cel putin a fost moderata nu tocmai OK, si ma refer la colegul lui Gabi care inteleg ca va lipsi o perioada. Eu de ex mi-am permis sa-i corectez o greseala crasa dintr-un topic deschis parca "la norma" , recunosc ca am fost ironic sau chiar sarcastic, dar de aici pana la a-mi modifica semnatura si a ma gratula cu un warn e cale lunga in conditiile in care omul scria fara sa aiba notiunile de baza.
Propun sa mai lasam din incrancenare si sa mearga topicul inainte.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-13, 00:18   #3520
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cum spune John17, să continuăm:

Dorin MOTOC
A început cu ciclismul, iar prima maşină cu care a încercat să concureze fiind o Skoda. In 1973 a devenit campion republican de viteza in coasta cu un Fiat 128. In acelasi an a luat parte la prima cursa internationala: Raliul Portile de Fier, in echipaj cu fratele sau, Cornel, pe o masina Renault 12 Gordini, unde a sosit pe locul 2. Devenind sportiv de performanţă la automobilism a alergat pe maşini: Dacia 1100 S, Fiat 128, Renault 12 Gordini, Dacia 1300. Lansat în automobilism de Marin DUMITRESCU, a fost cel mai bun produs al generaţiei sale.
În timp ce se grăbea spre Afumaţi unde prepara maşina de curse împreună cu fratele său Cornel, a intrat în coliziune frontală cu un camion militar care s-a angajat într-o depăşire hazardantă. A murit la spital după câteva ore de chinuri groaznice şi astfel s-a sfârşit prematur încă un sportiv talentat al automobilismului românesc. În 1975 i s-a acordat titlul de maestru al sportului.
Palmares Internaţional
Raliu:
-1973 Locul 2cls general în Raliul PORŢILE DE FIER, în echipaj cu fratele său Cornel MOTOC
-1973 Locul VI cls general şi locul III CPP, R. DUNĂRII, ediţia a X-a, Start Budapesta şi Bucureşti, Sosire Bucureşti, etapă în CE de Raliuri şi în CPP, copilot Cornel MOTOC
-1973 Locul IX cls general, R. TATRA, ediţia a V-a, Cehoslovacia; locul III pe echipe
-1973 locul IV cls general final în Cupa PĂCII ŞI PRIETENIEI ediţia 1973
-1974 locul II cls general şi locul I în CPP, R. DUNĂRII, ediţia a X-a, Start şi Sosire în Braşov, etapă în CE şi în CPP, copilot Cornel MOTOC
-1074 locul X cls general, locul II pe echipe, R. BALCANIC, ediţia aIX-a, în Jugoslavia, copilot Cornel MOTOC
Palmares Naţional
Raliu:
-1974 locul 2 R. DUNĂRII, ediţia a X-a, Start şi Sosire în Braşov, etapă în CE şi în CPP, copilot Cornel MOTOC
Viteză în coastă:
-1973 Campion Naţional clasa II cu CICLOP Bucureşti
-1974 Campion Naţional Clasa II cu TRACTORUL Braşov
-1975 Campion Naţional Clasa VI cu TRACTORUL Braşov
Viteză pe circuit:
-1975 Campion Naţional Clasa VI cu TRACTORUL Braşov
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-13, 00:21   #3521
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Andrei BELLU
S-a născut în anul 1949, în Bucureşti. Inginer Auto. Pilot de circuit şi de viteză în coastă. Legitimat la clubul Dacia Piteşti. Automobile de concurs: Dacia. A emigrat în Germania şi lucrează la compartimentul competiţii de la BMW.
Palmares Naţional
Viteză în coastă:
-1978 campion naţional absolut
-1979 campion naţional absolut la gr. VI.
Viteză pe circuit:
-1977 campion naţional, clasele VI şi VII
-1978 campion naţional, clasele VI şi VII
-1979 campion naţional, clasele VI şi VII
-1979 campion naţional absolut
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2010_A.BELLU.la.Monza.jpg
Views:	78
Size:	355.3 KB
ID:	2814589   Click image for larger version

Name:	tn.jpg
Views:	79
Size:	64.8 KB
ID:	2814590  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-13, 00:25   #3522
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Horst GRAEF (1943-1982

Născut la Braşov în 24 septembrie 1943. Legitimat la cluburi sportive: UNIVERSITATEA Braşov. A participat la competiţii din campionatele naţionale de raliuri, viteză în coastă, viteză pe circuit şi competiţii internaţionale. În 13 iunie 1982 se deplasa într-un automobil condus de o altă persoană către Tulcea unde vroia să vizioneze Raliul DUNĂRII-DACIA. Horst Graef era pe bancheta din spate. Are loc un accident nefericit din care rezultă decesul lui H. Graef. Fiul său Gunther este pasionat de maşini şi intră în cursele de karting şi apoi de automobilism obţinând rezultate notabile.
Palmares Internaţional
Raliu:
-1972 loc II cls. general Raliul Balcanic, titlul de Campioană Balcanică cu echipa României, copilot Nicolae CURTOV
-1973 locul IV cls general şi locul II la clasă, R. TAURUS (Cordatic)Ungaria, copilot Iuliu BORCSA
-1973 locul VII cls general în Cupa PĂCII şi PRIETENIEI, copilot Iuliu BORCSA, locul IV pe echipe (împreună cu Dorin MOTOC+Cornel MOTOC, Eugen IONESCU CRISTEA+Petre VEZEANU)
Palmares Naţional
Raliu:
-1969 vicecampion la clasă
-1975 loc II cls general R. IAŞULUI
Viteză în coastă:
-1969 Campion naţional la clasa I
-1974 Campion naţional la clasa IV
Viteză pe circuit:
-1975 Campion naţional la clasa IV

În fotografia a III-a este Gunther GRAEF, viitor pilot de karting, raliu, coastă, circuit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	H.GRAEF.1.jpg
Views:	115
Size:	46.8 KB
ID:	2814591   Click image for larger version

Name:	H.GRAEF.2.jpg
Views:	169
Size:	145.6 KB
ID:	2814592   Click image for larger version

Name:	H.GRAEF.3.jpg
Views:	156
Size:	48.3 KB
ID:	2814593  


Last edited by Rusanescu; 10-07-13 at 00:40.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-13, 00:44   #3523
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Gunther GRAEF

S-a născut la 19 iunie 1967, în Braşov. Tehnician auto. Hobby: Automobilism, ski, sporturi nautice. A debutat în automobilism în anul 1986 cu un BMW 2002.
Palmares Internaţional
Raliu:
-1994 locul 1 la grupa N la raliul NISIPURILE DE AUR (Bulgaria) etapă în Campionatul European de Raliuri
-1995 locul 2 grupa N la raliul României (etapă în Campionatul European)
-1998 locul 6 în Anglia la finala mondială a Cupei Ford Ka
-1999 În Campionatul European: locul 3 clasa A-5 la Raliul NISIPURILE DE AUR (Bulgaria), locul 2 clasa A-5 la raliul TURCIEI şi locul 6 la grupa A la Yu Rally (Iugoslavia)
-1999 Campion balcanic (Campionatul European de raliuri), locul 2 pe naţiuni la campionatul balcanic
Viteză pe circuit:
- 1995 locul 4 la cursa de 24 de ore de la Nurburgring
Palmares Naţional
Karting:
-1984 Vicecampion naţional la karting
-1985-1990 Campion national la Karting
-1994 locul 2 la campionatul de anduranţă Veedol karting
Raliu:
-1991 Locul 3 în campionatul naţional de raliuri şi locul 3 la clasă
-1992 Locul 3 în campionatul naţional de raliuri
-1993 Vicecampion naţional în campionatul naţional de raliuri şi locul 1 la Raliul ROMÂNIEI (etapă din Campionatul European de Raliuri)
-1994 In Germania : locul 3 la grupa N, locul 2 la F-14, locul 4 la grupa G-2 în campionatul zonal de raliuri
-1994 In Romania: câştigător al clasei F-2
-1995 Campion al clasei şi grupei N în Campionatul naţional de raliuri
- 1996 Vicecampion în Campionatul Naţional de Raliuri - grupa N şi campion national pe echipe
-1997 Campion naţional şi câştigător al Cupei Dacia Nova din Campionatul Naţional de Raliuri
-1998 Campion naţional, câştigătorul Cupei Ford Ka din Campionatul Naţional de Raliuri locul 3 pe echipe
-1999 Campion naţional, câştigatorul Cupei Ford Ka din Campionatul Naţional de Raliuri (CNR)
-2000 Locul 5 la grupa A în CNR,
-2001 locul 5 la grupa A în CRR, locul 4 clasa A-7 în CNR
-2002 Campion naţional grupa N1,6, Campion naţional clasa N2, campion naţional cu echipa (RAFO racing team) în Campionatul Naţional de Raliuri
-2003 locul 5 grupa N şi clasa N4, vicecampion naţional cu echipa (RAFO RACING TEAM) în CNR
-2004 Campion Naţional grupa H, Campion naţional clasa H12, locul 3 cu echipa (ATLANTA HOUSE RACING TEAM Braşov) în Campionatul Naţional de Raliuri
-2005 Campion grupa H la Campionatul de Raliuri al României
-2005 Sportivul anului
-2006 Campion grupa H în CRR
-2007 Campion Naţional grupa H în CRR
Viteză în coastă/Viteză pe Traseu Montan:
-1992 Vicecampion în campionatul naţional de viteză pe traseu montan
-1993 Campion la viteză pe traseu montan
-2000 locul 3 la grupa A în VTM
-2001 locul 3 la VTM
- 2002 locul 1 grupa N1,6, locul 1 clasa N2, locul 4 grupa N general în Campionatul National de Viteză pe Traseu Montan
-2003 Campion Naţional grupa N, campion clasa N4, în Campionatul national de viteza pe traseu montan
-2004 Campion ABSOLUT, campion naţional grupa H, campion naţional clasa H12, campion naţional cu echipa (ATLANTA HOUSE RACING TEAM) în Campionatul Naţional de Viteză pe Traseu Montan
-2005 Campion ABSOLUT la VTM
Off-road-totteren:
-2002 locul 2 la finală - Campionatul Naţional off-road-totteren
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	G.GRAEF.1.jpg
Views:	45
Size:	21.9 KB
ID:	2814594   Click image for larger version

Name:	G.GRAEF.2.jpg
Views:	57
Size:	108.8 KB
ID:	2814595  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-13, 20:39   #3524
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,cine este colegul lui Gabi de care vorbesti si de ce va lipsi o perioda?
arhiva domnului Rusanescu este de aur,mereu,cel putzin eu aflu noutatzi pe care nu leam stiut
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 08:04   #3525
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

DanielDRV sau asa cumva, zicea ca pleaca undeva parca. Nu ca l-as fi mazilit eu
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -