Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-13, 15:00   #3481
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
in primul rand vad ca mi sau taiat posturi...pai noi la ce mai pierdem timp aici daca se taie....ne ducem dracu si ne impuscam in cap si moare topicul...mai sus am postat parerea mea despre PPike 2013...o afacere de "familie"...ai dreptate...varianta Fiat 600 (numai exterior sa semene) este la mine desenata inclusiv sasiul, iar pt ea am motor de 1400 hayabusa....lipsesc sponsorii....o masina de genul asta usoara si puternica, plus un pilot sa stie sa o duca este sigur in top la noi
In primul rand, daca o iei prin porumbi, poti sa te duci sa te-mpusti, ca nu te opreste nimeni. Sincer, m-am saturat de discutii cu tine, legate de mesajele care ti se taie tie "abuziv" si as vrea sa avem pentru ultima data o polemica pe tema asta.

In al 2-lea rand (la tine nu-l gasesc), Hayabusa are motor de 1300 cmc, nu de 1400
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 15:49   #3482
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
In primul rand, daca o iei prin porumbi, poti sa te duci sa te-mpusti, ca nu te opreste nimeni. Sincer, m-am saturat de discutii cu tine, legate de mesajele care ti se taie tie "abuziv" si as vrea sa avem pentru ultima data o polemica pe tema asta.

In al 2-lea rand (la tine nu-l gasesc), Hayabusa are motor de 1300 cmc, nu de 1400
nu vreau sa ma contrazic cu cineva care e pe dinafara...in America exista Hayabusa original 1300 si Stroker kit de 1400 pa si mai documenteazate si nu mai jigni userii...daca teai saturat de discutii dute si te impusca singur....oricum voi actiona peste tine si puteai sami dai pe PM daca erai destept
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 16:38   #3483
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Eram hotarat sa postez, din nou, un mesaj care ar fi durat prea mult sa fie scris, mult prea mult pentru importanta pe care o prezinti.

Scurt: daca nu-ti vezi de "palmaresul" si "cunostintele" tale, te banez. Iti convine, bine, nu-ti convine, du-te si impusca-te, dar impusca-te in cap, te rog, sa fim siguri ca nu mai suferi atata.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 18:16   #3484
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Eram hotarat sa postez, din nou, un mesaj care ar fi durat prea mult sa fie scris, mult prea mult pentru importanta pe care o prezinti.

Scurt: daca nu-ti vezi de "palmaresul" si "cunostintele" tale, te banez. Iti convine, bine, nu-ti convine, du-te si impusca-te, dar impusca-te in cap, te rog, sa fim siguri ca nu mai suferi atata.
Si tu ar trebui sa fii exclus din moderator de adminitratorul sau proprietarul forumului, ptr o astfel de postare.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 19:22   #3485
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Sper sa va faca placere!


Automobilismul posedă, poate mai mult decīt alte sporturi cu motor, acea şcoală de iniţiere īn conducere, īncă din copilărie, care se numeşte karting. Termenul este foarte popular astăzi, īn numeroase ţări el definind o activitate născută dintr-o īntīmplare, la sfīrşitul celui de-al doilea război mondial.

Se spune că prin anul 1944 piloţii şi tehnicienii de pe un aeroport militar american, căutīnd un mijloc de amuzament, s-au urcat la comenzile unor cărucioare de transport şi au iniţiat ad-hoc o īntrecere: cine conduce mai repede şi mai bine? Jocul a plăcut şi cīţiva dintre competitori s-au apucat după aceea să improvizeze ei singuri cărucioare de sport, folosind pentru aceasta ţevi de calorifer, motoare de la maşini de tuns iarba. Cīnd totul a fost gata, cineva a spus: go-kart! (adică du-te căruţă!) Şi aşa s-a născut kartingul…

Dezvoltarea rapidă a kartingului pe plan mondial a determinat constituirea īn 1961, la Paris, a unei Comisii Internaţionale de Karting (C.I.K.), care activează īn cadrul Federaţiei Internaţionale a Automobilismului (F.I.A.)

Īn ţara nostră, kartingul şi-a făcut debutul īn anul 1961, din iniţiativa unor entuziaşti de la īntreprinderile bucureştene T.U.G. şi Tudor Vladimirescu. Pe plan sportiv, activitatea de karting a īnceput să fie dirijată şi organizată de Comisia Naţională de Karting (C.N.K.) din cadrul Federaţiei Romāne de Modelism, iar primii campioni naţionali de karting au fost Virgil Oancea şi Ion Bobīlneanu, din Sibiu, īn anul 1971.

Īn anul 1974, activitatea sportivă de karting a fost preluată de nou īnfiinţata Federaţie Romānă de Automobilism şi Karting, prezidată de inginerul Victor Mateevici.

Pentru automobilism şi karting numirea domnului inginer Victor Mateevici, care deţinea şi funcţia de Director General al Centralei de Transporturi Auto din cadrul Ministerului Transporturilor şi Telecomunicaţiilor, ca preşedinte FRAK, a fost mai mult decīt benefică.

Dīnsul, prin autoritatea conferită de funcţia amintită, a declanşat un proces exploziv, impulsionīnd īnfiinţarea de echipe īn filialele judeţene ale Centralei pe care o coordona. Aşa a apărut puzderia de echipe intitulate ITA Timiş, ITA Caraş Severin, ITA Cetate Deva, ITA Şoimii Cluj Napoca, ITA Electromureş Tārgu Mureş, ITA Motorul Baia Mare, ITA Unirea Tricolor Bucureşti, ITA Argeş, ITA Autotransport Braşov, şi altele.

Majoritatea acestor īntreprinderi judeţene aveau īn subordine şi licee cu profil auto, care la rīndul lor au īnfiinţat echipe de karting, unde viitorii conducători auto aveau posibilitatea de a īnvăţa tainele pilotajului auto īncă de la o fragedă vīrstă.

Astfel a luat fiinţă īn anul 1975 echipa de karting a Liceului Industrial Auto din Timişoara, echipă coordonată īncă de la īnfiinţare de domnul inginer Ivan Heigl, nimeni altul decīt directorul tehnic al ITA Timiş şi preşedintele clubului Auto-ITA Timişoara, care īn anul 1976 a devenit campioană naţională de raliuri la echipe. Cum inginerul Heigl coordona ambele echipe sportive ale clubului, auto şi karting, ideea de a numi īn fruntea echipei de karting pe Doru Ţăranu a venit de la reputatul motociclist şi automobilist Grigore Berenyi, o adevărată legendă a motociclismului romānesc, un aşa zis Valentino Rossi al Timişoarei.

Doru Ţăranu era un foarte bun mecanic auto, era la acea oră mecanicul şi preparatorul de motoare al echipei de motociclism Steaua Bucureşti. Ţăranu s-a dovedit a fi şi un excelent organizator şi pedagog, care a dus echipa de karting ITA Timişoara īn elita kartingului romānesc.

Primul campion de karting al Timişoarei a fost Milan Ostoin, care s-a impus la clasa 50 cmc juniori, īn anul 1980. Īn anul 1981 a intrat īn scenă Doru Ţăranu, care a obţinut titlul de campion la clasa mare (250 cmc). Timp de 3 ani consecutivi, 1981-1983, Ţăranu a monopolizat clasa mare. Anul 1986 a reprezentat anul de glorie al echipei LIA Timişoara.

- Doru Ţăranu, campion clasa 250 cmc;

- Echipa LIA Timişoara, campioană naţională pe echipe. Componenţii echipei campioane: Ioan Heigl (fiul lui Ivan Heigl), Constantin Vīnău, Nicolae Kozma, Milan Ostoin, Marcel Venturini, Dan Szaplonczai şi Doru Ţăranu – antrenor.
Īn anul 1988 şi 1989 au mai obţinut titlul de campion naţional Ernest Mulner şi Gabriel Moldovan.

Ar fi nedrept să nu amintim şi pe cei care au obţinut titlul de vicecampion naţional: Ioan Heigl īn anii 1981, 1982 şi 1983; Daniela Derban īn anii 1981 şi 1982; Milan Ostoin īn anul 1981; Constantin Vīnău īn 1985; Marius Tripa īn anul 1985; Doru Ţăranu īn anul 1985; Claudiu Damian īn anul 1988.

Merită evidenţiată şi echipa ITA Timiş, care a obţinut 3 titluri de vicecampioană naţională pe echipe, īn 1980, 1981 şi 1982. Īn concluzie, īn perioada anilor 1980-1989, cuplul Ivan Heigl – Doru Ţăranu a adus Timişoarei 8 titluri de campioni naţionali de karting şi 13 titluri de vicecampioni naţionali. Cei 2 au primit īn această perioadă şi sprijinul neprecupeţit al profesorului Virgil Mărgărint.

Din păcate, după evenimentele din 1989, Doru Ţăranu a emigrat īn Germania iar inginerul Ivan Heigl s-a pensionat iar peste 4 ani a emigrat şi dumnealui īn Germania.

Echipa a fost preluată din 1990 de Iaşa Datcu, instructor auto īn cadrul LIA Timişoara, care a devenit pilot şi antrenorul echipei. Din păcate, rezultatele echipei nu s-au mai ridicat la nivelul anilor 1980. Totuşi, trebuie amintite locurile 3 obţinute de Iaşa Datcu la clasa 250 cmc īn anii 1995 şi 1997, precum şi locurile 3 obţinute de echipa ITA Timişoara īn anii 1992 şi 1993 īn Campionatul Naţional de Karting.

- un articol semnat de Cornel Tit -
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	echipa-ita-e1363621388726.jpg
Views:	39
Size:	15.9 KB
ID:	2811523  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 20:58   #3486
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Easter la Teliu 2012. Aveti idee al cui era ? sau este ? Are Lada motorul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	103
Size:	27.3 KB
ID:	2811573  
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 21:05   #3487
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,site Puru o cunosc de citiva ani,dar nu am stiut cine este in spatele acestei pagini,multzam de informatie
John,masina Peugeot 208 T16 cu care a spulberat Loeb recordul,daca analizezi datele tehnice ai sa vezi ca masina a fost construita special pentru acest traseu,adaptat la stilul de pilotaj a lui Loeb,cea ce nu inteleg este motivul pentru care a investit Peugeot atitzea bani,vreo idee?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 21:15   #3488
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,site Puru o cunosc de citiva ani,dar nu am stiut cine este in spatele acestei pagini,multzam de informatie
John,masina Peugeot 208 T16 cu care a spulberat Loeb recordul,daca analizezi datele tehnice ai sa vezi ca masina a fost construita special pentru acest traseu,adaptat la stilul de pilotaj a lui Loeb,cea ce nu inteleg este motivul pentru care a investit Peugeot atitzea bani,vreo idee?
Pentru reclama si imagine ! Se stie ca grupul PSA e cam pe marginea prapastiei la vanzari.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 21:22   #3489
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Road, poate ai dreptate, poate ca sunt un pusti cordit care nu mai haleste suferintele lui Cornel. Poate sunt un gunoi de moderator care n-are sindromul persecutiei precum Cornel (vezi ca la fiecare lucru care nu-i convine, da vina pe FRAS ). Sau poate m-am saturat de comportamentul mizer pe care batranul asta frustrat il are.

Am mii de ore petrecute in moderarea acestui forum si, asa cum Cornel se bate cu pumnul in piept ca el a crescut acest topic, ma pot bate si eu cu pumnul in piept ca am crescut acest forum. Si asa cum el imi spune "clantza pentru tine fraiere", ii pot oferi si eu acelasi lucru. Cat despre dreptul de moderator... crede-ma, mi se rupe de el de foarte multa vreme. Doar ca nu pot renunta singur la asta. Nu ma lasa inima...
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 21:31   #3490
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
Easter la Teliu 2012. Aveti idee al cui era ? sau este ? Are Lada motorul
2012 sau 2011? As zice 11. Lorincz Borbely, inteleg ca masina este cea construita de si cu care a alergat tatal sau. In mod obisnuit Lory participa la grupa I cu BMW-ul 2002 care a apartinut de asemenea tatalui.
Ma gandesc ca investitia Peugeot face parte din strategia lor de marketing, bazandu-se si pe performantele din trecut ale marcii. Daca se va dovedi o miscare castigatoare nu stiu, personal ma indoiesc, iar din cate cunosc grupul PSA nu se simte deloc bine financiar.

Last edited by john17; 04-07-13 at 21:34.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 22:06   #3491
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ca este vorba de reklama,sint sigur,dar daca aduce ceva vom vedea
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 22:18   #3492
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Road, poate ai dreptate, poate ca sunt un pusti cordit care nu mai haleste suferintele lui Cornel. Poate sunt un gunoi de moderator care n-are sindromul persecutiei precum Cornel (vezi ca la fiecare lucru care nu-i convine, da vina pe FRAS ). Sau poate m-am saturat de comportamentul mizer pe care batranul asta frustrat il are.

Am mii de ore petrecute in moderarea acestui forum si, asa cum Cornel se bate cu pumnul in piept ca el a crescut acest topic, ma pot bate si eu cu pumnul in piept ca am crescut acest forum. Si asa cum el imi spune "clantza pentru tine fraiere", ii pot oferi si eu acelasi lucru. Cat despre dreptul de moderator... crede-ma, mi se rupe de el de foarte multa vreme. Doar ca nu pot renunta singur la asta. Nu ma lasa inima...
nene nu ai nici 5 minute pe pista degeaba ai mii de minute de calculator ca nu vei stii nimic din ce am trait noi la curse si laso balta ca nu sufar de loc cu perfomantele mele...tu suferi pt ca ca nu ai nimic si impreuna cu prietenii tai care vreti sa distrugeti topicul asta voi avea grija de voi zilele astea
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 22:54   #3493
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
-- voi avea grija de voi zilele astea
seriosssss, trebuie sa ne fie frica de ceva ????? ai cumva probleme ??? sau vrei probleme? nu cumva mai bine stai tu bannat forever ?
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 23:07   #3494
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cel mai mult lui Cornel nu ii convine de mine , de racerVTM , in primul rand ca nu stie exact cu cine vorbeste si nu intelege ca pot fi si altii pe aici , PILOTI , ca si el care au diplome, trofee si ce se poate castiga la o cursa ( oricare ar fii ea, de la Karting la VTM si circuite stradale ) dar care nu se lauda asa cum o face el si nu loveste in toti , asa cum loveste el. Trebuie sa stie ca ce au facut ei pe vremea lor , am facut-o si noi pe vremea noastra si o fac si cei de acum , adica fiecare dupa venituri , relatii , puteri si chiar curaj , ca in final curajul spune totul .
Eu acum , ma retrag si raman un cititor atat, iar la cine cred ca am sa adaug sau sa comentez ceva ,o sa o fac doar pe PM cu respectivul user . Acum cateva zile am facut o oferta pentru cumpararea Easterului lui Cioaca ( de la Maracineni ) cu bani suficienti de multi si astept inca un rapsuns ( ROAD va poate confirma ) . O sa o restaurez si schimb motorul si sa speram ca o putem vedea curand pe vreo urcare sa vedem ce istorie mai poate scrie inca acea masina . Nu stiu , Nelutzu ce a mai facut cu proiectul lui de la Resita pe care il incepuse cu Easterul inceput de reconditionat .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 23:11   #3495
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
2012 sau 2011? As zice 11. Lorincz Borbely, inteleg ca masina este cea construita de si cu care a alergat tatal sau. In mod obisnuit Lory participa la grupa I cu BMW-ul 2002 care a apartinut de asemenea tatalui.
Ma gandesc ca investitia Peugeot face parte din strategia lor de marketing, bazandu-se si pe performantele din trecut ale marcii. Daca se va dovedi o miscare castigatoare nu stiu, personal ma indoiesc, iar din cate cunosc grupul PSA nu se simte deloc bine financiar.
mai precis , 19.05 2012 , Teliu , am aproape toate cursele incepand cu 1994 filmate de un prieten .
racerVTM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -