Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-13, 17:15   #3421
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ce fel de centuri de siguranta se foloseau pe Eastere ?? Sau se foloseau ???
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 17:53   #3422
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Se aduna ceva lume curioasa si interesata pe vremuri la cursele auto/moto stradale. Si acum se vine la curse , dar parca nu cu aceasi tragere de inima.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 19:14   #3423
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Din pacate acum vine MULT mai putina lume, iar anul asta este cel mai putin public vazut de mine pe marginea traseelor... Drept ca traseele urbane erau mai accesibile, dar acum 12-13 ani la coasta de pe Poiana nu aveai loc in "primul rand" decat dand serios din coate, anul asta erau locuri pe alese.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 20:17   #3424
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Bineinteles ca se foloseau centuri de siguranta eu si cred ca cei mai multi au folosit centura in patru punkte,singur era destul de greu de inchis,deschiderea era mai usor si a existat si atunci regulamentul in 5 sec sa deschizi centura si sa parasesti masina mama ce ma chinuit nea Surloiu volanul trebuia sa fie fix eu am mai avut un sistem care tinea genunghi in unghi,cind alunecai in scaun se ridicau doua table de otzel de arc subtiri si faceau un fel de bolta sub genunghi,cind te ridicai din scaun se indreptau tablele si puteai sati scoti picioarele de sub volan sistemul nu a fost inventat de mine,era copiat dela un Ferrari F1 din acea vreme
Spectatori in acea vreme erau multi,in special la circuite,dar si la coasta la Resita pe Valea Domanului erau multi,cred ca pe linga pasiunea pentru sportul cu motor,un mare avantaj era ca traseul era foarte aproape de Resita si putea fi ajuns pe jos
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 20:08   #3425
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Bineinteles ca se foloseau centuri de siguranta eu si cred ca cei mai multi au folosit centura in patru punkte,singur era destul de greu de inchis,deschiderea era mai usor si a existat si atunci regulamentul in 5 sec sa deschizi centura si sa parasesti masina mama ce ma chinuit nea Surloiu volanul trebuia sa fie fix eu am mai avut un sistem care tinea genunghi in unghi,cind alunecai in scaun se ridicau doua table de otzel de arc subtiri si faceau un fel de bolta sub genunghi,cind te ridicai din scaun se indreptau tablele si puteai sati scoti picioarele de sub volan sistemul nu a fost inventat de mine,era copiat dela un Ferrari F1 din acea vreme
Spectatori in acea vreme erau multi,in special la circuite,dar si la coasta la Resita pe Valea Domanului erau multi,cred ca pe linga pasiunea pentru sportul cu motor,un mare avantaj era ca traseul era foarte aproape de Resita si putea fi ajuns pe jos
Da, toti foloseau 4 puncte la centuri fiind prevazut in regulament...imi trageam burta la maxim ca sa le pot inchide dupa care imi ieseau ochii din cap pana la finish ...cu picioarele Tibi (avand aceiasi monococa la indigo) am aplicat un truc simplu modificand coloana volanului si diametrul lui...noi doi aveam aceasi statura si la fel de slabi...ieseam in 4 secunde si ceva din ea...la limita !!! La Vidraru '89 cand mia fiert motorul si mia sarit apa pe mine (sa rupt cureaua de la pp de apa), aproape de intrarea pe baraj, cred ca am scos 3 secunde pt ca am sarit din mers crezand ca am foc la spate...am declansat si extinctoarele in timpul asta NEW RECORD !!! HEHEHEHEEE...masina sa oprit la 10 m de mine mai in fata in parapet, fara urmari grave dar era sa ma prinda roata din spate stanga cand am sarit ...cu spectatorii este stiut ca Resita detine recordul si de spectatori si ca disciplina pe traseu plus un public minunat si pasionat real de curse ...
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 28-06-13 at 20:15.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 23:16   #3426
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by iocodesign View Post
este cumva monopostul lui Cioaca


Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
NU cred !! Pare un monopost din Ungaria. Se vad reclamele celor de la VOLAN si AUTOKER.


intodeauna intre anii 1984 si 1989 numaru #55 Kalmandy-Dap Laszlo din Republica Populara Ungaria
.... un pilot extrem de bun, top 5 , cu o masina foarte performanta, din ce am studiat despre el am aflat ca el participa in aceasi perioada si in camionatul West European in Italia si in Cehia la ECCE HOMO si cred ca de acolo el detinea de tehnica mult avansata la monopostul lui ... in campionatul West EU folosea motorizare BMW , acelasi motor care erau echipate Masinile Osella PA5
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 09:19   #3427
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

acuma am recunoscut masina lui Kalmandy Pap Laszlo de fapt un Metalex 06
unguri au folosit si alte motoare si alte roti mai late,de exemplu Szigetvari cu motor BMW si roti late cu cauciucuri Michelin a fost foarte rapid pe circuitul de la Hungaroring,nu mai stiu timpii dar foarte rapid
Cornele,se pare ca nu am fost singurul oparit si mie mia fiert motorul,garnitura de chiulasa cred ca a fost la Rasnov,anul nu il mai stiu,am avut pe spate o basica ca un rucsac mic care a durut ca dracu tin minte ca ma ajutat Fane RIP cu o alifie din trusa lui medicala dar eu cred ca am fost mai repede afara din masina ca tine HaHa
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 10:35   #3428
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Domnule Tibi, mai bagati niste poze! sunt sigur ca aveti
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 17:15   #3429
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
acuma am recunoscut masina lui Kalmandy Pap Laszlo de fapt un Metalex 06
unguri au folosit si alte motoare si alte roti mai late,de exemplu Szigetvari cu motor BMW si roti late cu cauciucuri Michelin a fost foarte rapid pe circuitul de la Hungaroring,nu mai stiu timpii dar foarte rapid
Cornele,se pare ca nu am fost singurul oparit si mie mia fiert motorul,garnitura de chiulasa cred ca a fost la Rasnov,anul nu il mai stiu,am avut pe spate o basica ca un rucsac mic care a durut ca dracu tin minte ca ma ajutat Fane RIP cu o alifie din trusa lui medicala dar eu cred ca am fost mai repede afara din masina ca tine HaHa
Este dureros sa te faci rac fiert dar iar zic "face parte din joc" cu riscurile de rigoare...cu pilotii unguri treaba este de discutat la capitolul valoare pt ca ei mergeau pe masini de uzina (Metalex) si unul singur mergea pe masina facuta de el si poza este cateva pagini mai sus si era chiar bun, iar noi pe masini din bomfaier si pila si sudura pregatite de noi ...cu toate astea la Hungaroring '86 3 unguri din 4 erau dupa echipa romaniei la start, la Riga tot 86 un singur ungur a fost in fata noastra...adica iam facut la ei acasa cu "scule" mult inferioare ... se poate verifica dupa clasamente eu ce am zis acum este din memorie si daca gresesc este vina mea dar nu cred ...cu Lazlo Pap Karmandy este o exceptie pt ca mergea foarte tare ca si cel care nu mai este printre noi si iar a fost un pilot ungur exceptional ....nu mai stiu numele pt ca nu am avut lupta directa cu el si pacat ca a murit asa de tanar...a alergat dupa noi '86+
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 19:41   #3430
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Road,din pacate trebuie sa te dezamagesc,poze nu mai am,tot ce am eu aici in Germania au fost deja postate,cea ce am lasat in Romania au fost la un cunocut in pivnitza unde au fost distruse de apa,dar si asa nu au fost prea multe,din pacate odata cu pozele au fost distruse si desenele de la Easter,de la cutia secventiala si altele.Undeva mai sus am mai scris odata,Mache Mateescu ar trebui sa aiba multe poze
Cornele,ai dreptate durerea face parte din joc,tin minte ca am reparat atunci motorul si am participat la cursa.Semnele de la arsuri le mai am si azi,pe linga multe altele si de la moto
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 20:51   #3431
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Azi l-am īntīlnit pe Mache şi am vorbit despre poze şi filme, sper să ni le furnizeze pentru a le posta aici.
O seară superbă!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 21:29   #3432
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Azi l-am īntīlnit pe Mache şi am vorbit despre poze şi filme, sper să ni le furnizeze pentru a le posta aici.
O seară superbă!
O veste excelenta!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 21:37   #3433
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Azi l-am īntīlnit pe Mache şi am vorbit despre poze şi filme, sper să ni le furnizeze pentru a le posta aici.
O seară superbă!
Stiam ca vom avea sprijin din partea unor oameni adevarati ai curselor de odinioara...daca Make are (si stiu ca are si poze si video) material sa le bage aici daca nu vrea drept de autor...daca vrea punem mana de la mana si o rezolvam ....multzam fain Nea Mitica !!! SA TRAIASCA TOTI SFINTZII PETRU SI PAVEL SI LA MULTI ANI CU SANATATE TUTUROR !!!

Last edited by cornel1955; 29-06-13 at 21:46.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 21:40   #3434
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pana atunci va prezint o alta descoperire.
EASTER-ul lui Cioaca ! Masina se afla la Maracineni la un amic de pe facebook !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cioaca.jpg
Views:	196
Size:	64.1 KB
ID:	2808438   Click image for larger version

Name:	c2.jpg
Views:	149
Size:	60.4 KB
ID:	2808439  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 21:52   #3435
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Pana atunci va prezint o alta descoperire.
EASTER-ul lui Cioaca ! Masina se afla la Maracineni la un amic de pe facebook !
Tibi poti fi mandru ca masina ta mai exista ! Road e de groaza cum le gaseste el Dl. Ghe.Cioaca trebuie sa se pozeze cu masina la costum si cravata ...apropo cine e mielul beheheheee din imagine sau daca are de gand sa o refaca si sa mearga pe ea ...asta ca sa stim si noi si altii care formam marele auditorium de aici?

Last edited by cornel1955; 29-06-13 at 21:56.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -