Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-13, 18:34   #2821
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Azi am avut treaba la Timisoara si am facut o vizita lui ERNESTIN SIMION un om super de treaba ca de fapt toti "Easteristi" ...
Transmitei toate cele bune si sanatate din cauza mea si ma bucur ca noi astia "fosile" mai avem inca putere de a face ceva ***** unde recunosc fara modestie ca este greu acum sa faci ce am facut noi atunci...cu atat mai mult FELICITARI PT CE A CONSTRUIT ACOLO PE HARTIE CA NOI...una din poze este formata din mai multe poze ...am vazut cu ochiul meu de vulpoi ceva interesant acolo....LE VREM !!!!...cu acordul lui Ernestin bineinteles...
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by Daniel_DRV; 08-03-13 at 19:11.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 18:57   #2822
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dacă se referă și la grupa Free Formula!?

De pe fras.ro:
http://2010.fras.ro/ro/home/hotarari...gari-nationale

Tehnic: Omologari nationale
VINERI, 08 MARTIE 2013 18:44
Omologarea unui automobil de competiţie sau a unui subansamblu (VO, ET, ES, etc.) pe plan national se poate face la cererea unui agent economic agreat de FRAS sau a unei structuri afiliate FRAS. Admiterea cererii este de competenta Consiliului Federal al FRAS, pe baza avizului Comisiei Tehnice. Cererea va fi insotita de fişa de omologare nationala propusa, intocmita de solicitant dupa modelul FIA. Omologarea nationala este valabila pe o perioada de 5 ani.

Pentru admiterea cererii este necesar ca la data depunerii dosarului să existe cel putin două exemplare identice importate definitiv īn Romānia si omologate RAR in cazul automobilelor si minim zece kit-uri identice in cazul subansamblelor, prezentate Comisiei Tehnice a FRAS in vederea avizarii.

Pentru ca omologarea nationala a automobilelor sa-si pastreze valabilitatea dupa anul calendaristic in care a fost aprobata, este necesar ca din al doilea an sa existe minim 5 exemplare identice importate definitiv in Romania si omologate RAR ca automobile de competitie. Nerespectarea acestei conditii conduce la reluarea intregii proceduri de omologare.

Taxele de omologare pe plan national sunt cuprinse in Normele financiare 2013: 2500 de euro pentru automobile si 500 de euro pentru fiecare kit/subansamblu, echivalent in lei, urmand a fi aprobate in Adunarea Generala din data de 09.03.2013.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 19:02   #2823
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Azi am avut treaba la Timisoara si am facut o vizita lui ERNESTIN SIMION un om super de treaba ca de fapt toti "Easteristi" .... am baut o cafea impreuna si mi-a prezentat "Dosarele Rosii" ... ha ha, are o intreaga istorie in desene, schite si planuri cum a costruit el Formula Easter, povestiri si patanii din timpul costructiei si mai are si o groaza de programe sportive, poze inca nevazute de noi , foarte amabil mi-a pus tot la dispozitie si am luat "Dosarele Rosii" la resita si urmeaza scanarea, copierea si difuzarea lor, desii e la pensie inca surubareste la motoare"rare" si chiar am vazut un ZUNDAPP KS125 recent restaurat de el ....
Pfaaaa !!! Cum ***de am picat iar la servici cand esti pe la Timisoara.
But I LIKE`IT! ceea ce faci si implicarea ta imi place la nebunie. Noh la ca nu au intrat zilele in sac. Asteptam foto-urile!

Nota moderator: Limbajul !!!!

Last edited by Daniel_DRV; 08-03-13 at 19:09.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 20:35   #2824
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Dacă se referă și la grupa Free Formula!?
De pe fras.ro:
http://2010.fras.ro/ro/home/hotarari...gari-nationale

Tehnic: Omologari nationale
VINERI, 08 MARTIE 2013 18:44
Omologarea unui automobil de competiţie sau a unui subansamblu:[/COLOR]
nu cred ca e cazul nostru, in fine sper ,Free Formula nu e automobil si nici subansamblu, e un prototip , sau? sa nu ziceti ca nu o sa poata alerga pe Coasta o astfel de masina acum? pai masinile aste au fost facute si au alergat cand FRAS nu era nici in ovul , ha ha ha ... dar nu ma mira nimic, orice se poate intampla... dar cred ca e vb de cu totul altceva...
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 20:52   #2825
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Pfaaaa !!! Cum ***de am picat iar la servici cand esti pe la Timisoara.
But I LIKE`IT! ceea ce faci si implicarea ta imi place la nebunie. Noh la ca nu au intrat zilele in sac. Asteptam foto-urile!

Nota moderator: Limbajul !!!!
Hai sati zic si o alta treaba...la Trento si Pike Peaks si chiar Stana de Vale care are 7,2 km din cat mai tin minte si la alte coaste merg masini de la alea de epoca pana la cele mai periculoase cu 3000 cmc si alte dalea....asa ca niste Eastere refacute la noi cu aportul unor oameni pasionati vor aduce un spor de audienta la competitiiile din romania, pt ca acum F3 comunista merge foarte tare la 200 cp-420 Kg...
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 20:59   #2826
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
pai masinile aste au fost facute si au alergat cand FRAS nu era nici in ovul , ha ha ha ...
Fras nu a existat niciodata decat cu interes material...aia cu ovulul o mai poti spune o data...a existat ACR si FRAK, care au facut ceva constructiv si cu implicare care daca a fost comunista sau nu nu ne intereseaza...EXISTAU FACILITATI SI OAMENI PASIONATI ACOLO DIN PARTEA LOR PT NOI.....lucru care incuraja sportul auto la noi...

Last edited by cornel1955; 08-03-13 at 21:03.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 21:10   #2827
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nelutzu cea ce priveste zincarea,cred ca Cornel are dreptate,eu asi da rugina cit este posibil,jos exista la ora actuala vopsea cu gundire integrata si gata.Cu zincul mai estesi problema daca vrei sa mai sudezi ceva suplimentar merge mai greu de sudat.
cea ce priveste restul ce mai este de facut:
telescoape ceva in genul pe care lea pus Cornel in poze,cele folosite de mine nu mau satisfacut,dar atunci nu am avut altceva
pentru brate iti recomand teava de otel cu profil OVAL
acolo unde poti foloseste uniball
asa cum am mai spus odata ar trebui sa stim ce fuzete aveti si atunci putem discuta restul
daca folositi masina numai la coasta,ajunge sistemul de frinare asa cum a fost,pentru circuit afost insuficient
asa cum am citit Ernestin este pensionar,probabil se plictiseste,el ar fi unul din putini care va poate ajuta la cutie am sa incerc sal contactez
despre cutie maine mai mult
cu drag T.Gedeon
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 21:37   #2828
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Nelutzu cea ce priveste zincarea,cred ca Cornel are dreptate,eu asi da rugina cit este posibil,jos exista la ora actuala vopsea cu gundire integrata si gata.Cu zincul mai este si problema daca vrei sa mai sudezi ceva suplimentar merge mai greu de sudat.
cu drag T.Gedeon
daca sudezi ceva zincat iti zboara in ochi (sau in masca), iar sudura intre OL si OL zincat nu este pt curse, este poate pt o poarta de curte in cel mai fericit caz ca nu va face priza normala...cel mai simplu : sablat, grunduit, vopsit si bagal la treaba ...basculele facute din tzeava ovala au rezistenta maxima la torsiune pe frana sau demaraj...se gaseste la .....nu spun unde sa nu fac reclama ...stiu eu...

Last edited by cornel1955; 08-03-13 at 21:41.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 21:52   #2829
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Nelutzu cea ce priveste zincarea,cred ca Cornel are dreptate,eu asi da rugina cit este posibil,jos exista la ora actuala vopsea cu gundire integrata si gata.
da, ma convins si el la telefon o sa fie doar sablat putin si Grund/Vopsea... Jantele o sa dam totusi cu zinc pe ele, manopera e sponzorizare de la http://www.plastomet.8k.com/photo.html ei fac tot felul de smecherii care multe ne pot fi utile, bucse fier/cauciuc, palstic... etc...
Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
pentru brate iti recomand teava de otel cu profil OVAL....acolo unde poti foloseste uniball
da, e interesant cu teava OVAL, o sa bag in lista
uniball a si fost pe toata masina, si ma mir ca atunci s-au facut in UZINA la noi , Ernestin mi-a dat si schitele tehnice pt uniball dar acum se gasesc mai usor de cumparat...
Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
asa cum am mai spus odata ar trebui sa stim ce fuzete aveti si atunci putem discuta restul
asta se va intampla in urmatoarele saptamani, am vb si cu Moshu Cornel ca noi acum o sa achizitionam piesele, o sa duc la Uzina RRR (Reductoare RenK Resita) schitele pt confectionarea fuzetelor, bratelor si a articulatiilor, la fel si pt CASETA DIRECTIE (cea de pe masina e FISURATA)... apoi dupa aceea o sa incepem constructia propriuzisa...
Eu sant multumit ca masina a fost adusa la Resita si acum nu mai exista riscul sa dispara sau sa se distruga, deci e salvata.....
Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
asa cum am citit Ernestin este pensionar,probabil se plictiseste,el ar fi unul din putini care va poate ajuta la cutie am sa incerc sal contactez....despre cutie maine mai mult
cu drag T.Gedeon
da, e la pensie dar nu se plictiseste mestereste toata ziua la Motociclete pe care le restaureaza, dar a zis ca ne ajuta cu placere la confectionarea CUTIEI....
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 22:01   #2830
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
despre cutie maine mai mult
cu drag T.Gedeon
Despre cutie am vb cu Nelutzu pe tel si am o idee aplicata de Estonia cu schimbare rapida in 10 min a pinioanelor...stii la ce cutie ma refer... din pacate trebuie facuta adaptarea la planetare dar cu un strungar bun se rezolva in 3 ore...astept si informatia ta despre cutie ca nea TITI Surloiu+RIP bun prieten cu mine mia zis de "secventiala" ta ... .sauzim de bine Tibi ca vin belele peste noi (dar le dam cu piciorul)

Last edited by cornel1955; 08-03-13 at 22:04.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 22:01   #2831
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

# 112 Werner Hirschvogel / POSTCARD 1988
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Werner Hirschvogel 112a.jpg
Views:	58
Size:	368.9 KB
ID:	2712953  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 22:08   #2832
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
# 112 Werner Hirschvogel / POSTCARD 1988
si a mea unde este ???? 112 din '86 ce dracu Werner mia luat numarul ?? uitete la avatar...da este posibil ...maine o fac eu
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 22:18   #2833
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
si a mea unde este ???? 112 din '86 ce dracu Werner mia luat numarul ?? uitete la avatar...da este posibil ...maine o fac eu
VINE VINE Offf dar tie ti-am facut pritre primi acum 2 ani, ai uitat? ia uite...

Last edited by nelutz69; 08-03-13 at 22:22.
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 22:19   #2834
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Da, este posibil, că īn 1988, tu nu erai īn listă.

Neluțu, oricum e nevoie de o omologare a Comisiei Tehnice a FRAS. Poți vorbi cu Lucian GIRBACIU.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 22:26   #2835
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Omologare la Comisia Tehnică a FRAS, tot trebuie. Vorbește cu președintele Comisiei Tehnice - Lucian GĪRBACIU.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -