Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-13, 22:38   #2806
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

A scris Cornel mai inainte si se confirma din foto ca au fost taiate intariturile rollbarului dinspre spate, ma gandesc ca ar trebui refacute inainte de a zinca sasiul, nu?
john17 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 22:49   #2807
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
SI AL MEU!!! Daca faci tu matrita ma inscriu la o "coaja" de genu' celei de Radical, chit ca o expun in gradina fara sasiu si nu ma dau niciodata cu ea!
Hai sa lasam taxele, abia reusesc sa ma dau la 1-2 etape/sezon cu cotetzul pe care il am functional in garaj, si alea pe sponci...
FANTASTIC DE USOR cadrul!!!! Cand vezi atatea tevi te astepti la mai mult, mult mai mult! Iar la cate zabrele are cred ca e super rigid.
Pai cu matrita tre sa te lase cineva sa copiezi coaja, ori nu vad cine tear lasa, una la mana, a 2-a numai matrita si un pozitiv as putea sa le scot in 1200 euro amandoua din fibra, pt carbon inmultesti cu 2.5 si asta nevopsite...vopseaua adevarata plus lacul este 50 de ron 100 gr ....asa ca mai bine sai lasam pe cei cu bani sa apara cu ele
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 07-03-13 at 22:52.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 22:49   #2808
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ce este BUTE
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 22:54   #2809
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
ce este BUTE
este un boxer roman sau luptator...nu stiu exact...oricum Bute are alta meserie decat noi
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 23:02   #2810
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
... un Radical cu motor de Hayabusa care e visul meu ....
Quote:
Originally Posted by john17 View Post
SI AL MEU!!! Daca faci tu matrita ma inscriu la o "coaja" de genu' celei de Radical, chit ca o expun in gradina fara sasiu si nu ma dau niciodata cu ea!
Ia sa va oftic putin si sa va spun ca eu am avut macar onoarea sa pun curu de cateva ori in Radicalu NO:1 din Italia a prietenului meu Christian Merli Off, nu mi-a picat atunci fisa ca o sa reconstruiesc EASTERU ca il lasam fara UniBall si fara brate
... si e de vanzare, daca nu il vinde pana in vara mergem sa il copiem, ha ha

Credeti-ma, eu o consider masina suprema de coasta, siiii in momentul cand etapa de la Resita nu coincide cu Trento Bondone , el mia promis solemn ca va face o etapa din Romania...

PS, daca doriti mergem si copiem Radicalu lu Merli Jur...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0226a.jpg
Views:	59
Size:	327.7 KB
ID:	2712214   Click image for larger version

Name:	DSCF0215.jpg
Views:	45
Size:	286.9 KB
ID:	2712215   Click image for larger version

Name:	DSCF0221.jpg
Views:	52
Size:	302.0 KB
ID:	2712216  

__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 23:13   #2811
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Ia sa va oftic putin si sa va spun ca eu am avut macar onoarea sa pun curu de cateva ori in Radicalu NO:1 din Italia a prietenului meu Christian Merli Off, nu mi-a picat atunci fisa ca o sa reconstruiesc EASTERU ca il lasam fara UniBall si fara brate
... si e de vanzare, daca nu il vinde pana in vara mergem sa il copiem, ha ha

Credeti-ma, eu o consider masina suprema de coasta, siiii in momentul cand etapa de la Resita nu coincide cu Trento Bondone , el mia promis solemn ca va face o etapa din Romania...

PS, daca doriti mergem si copiem Radicalu lu Merli Jur...
Mai imbolnavit definitiv mai ales ca aceasta copie costa ce am sicris mai sus plus drum si alte cheltuieli...ce este sub carena am vazut si este si acolo perfect copiabil, iar daca te uiti pe spate vei vedea un diferential de ATV de 800cmc iar in fata motorul de Hayabusa de 1400 si cutia secventiale de 6 trepte incorporata
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 23:16   #2812
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
A scris Cornel mai inainte si se confirma din foto ca au fost taiate intariturile rollbarului dinspre spate, ma gandesc ca ar trebui refacute inainte de a zinca sasiul, nu?
...da, trebuie refacute OBLIGATORIU, dar o sa le facem dupa zincare, zincarea vreau sa o fac sa protejez partea inferioara, cea mai expusa, si fara motor si gabaritul lui nu o putem monta, eu unul nu stiu cum vine si nu as vrea sa o tai cand punem motorul... o sa sudez si rectific frumos...
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 23:49   #2813
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pai facem intai matrita de euroi! Glumesc, poate maine vin mascatii pe post de desteptator...
Este un Radical si la noi, dar cu motor de Kawa zzr, l-am vazut decopertat si nu e mare traznaie, caroseria zici ca e vana de baie intoarsa cu gura in jos, dar cu siguranta mai bine iei unul de-a gata decat sa reinventezi apa calda. Sau nu?
Nelutu, ma gandesc ca ar trebui date jos cioatele ranforsarilor, teava inadita nu e rezistenta, mai ales daca si polizezi sudura! Bine, nu ca n-ar mai fi rollbaruri inadite si polizate frumos prin campionat...

Last edited by john17; 07-03-13 at 23:52.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 00:30   #2814
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Este un Radical si la noi, dar cu motor de Kawa zzr, l-am vazut decopertat si nu e mare traznaie, caroseria zici ca e vana de baie intoarsa cu gura in jos, dar cu siguranta mai bine iei unul de-a gata decat sa reinventezi apa calda. Sau nu?
Il stiu pe a lu Radu, sant diferite rau asta e versiunea Prosport cu motor Suzuky 1600, iar sub carene e mai ceva ca la 'fukushima' si nu cred ca e ideal sa iei una gata ca alea sant standard, Merli si-a facuto singur si a adaptato pt cerintele si stilul lui de pilotaj plus ca la costat mai ieftin montan-do el, a reusit sa scoata untul din ea, e 3' la General in Italia cu motorul de 1600, are in spate o duzina de Lola Zyteck, Cosworth si Mugen Homda cu motoare de 3000 ... PS... Lola lu Hora el a pilotato in 2009 Jos e o poza cu invitatia pt Hora de a merge la Trento Bondone

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Nelutu, ma gandesc ca ar trebui date jos cioatele ranforsarilor, teava inadita nu e rezistenta, mai ales daca si polizezi sudura! Bine, nu ca n-ar mai fi rollbaruri inadite si polizate frumos prin campionat...
Sudura nu o polizez ci numai unele resturi ce au fost adaugate pt nu stiu ce ? cum sant si acele 2 cioate, si o sa schimb poate ceva traverse din alea mici pt ca masina se pare ca a fost scurtata/ modificata candva, dar nu vreau sa sudez preaa mult la ea sa nu fac ceva rau, daca Nea TIBI a mers asa cu Easteru va merge si George

Offf, imi tot sta gandu la cutia aia secventiala de care zice Nea TIBI
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Nelutzu 746.jpg
Views:	74
Size:	1,022.8 KB
ID:	2712279  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 00:40   #2815
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

O sa fac cate un PostCard pt fiecare pilot de Eastere, apoi urmeaza cei Cu Daciile, cand sant stresat ma apuca desenatul trebuie doar am imagini cat mai clare...si identificarea corecta a pilotiilor/locatiei si a timpului, urasc pozele fara informatiile necesare

#111 Peteanu Eugen e la rand
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Eugen Peteanu 111x.jpg
Views:	45
Size:	167.4 KB
ID:	2712280  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 07:54   #2816
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nelutzu undeva mai sus am scris ca am lungit masina din cauza regulamentului,lasa ingrosarile pe cele 4 tevi principale in pace
CORNELE la monococa am avut deja atunci 2 sisteme pe care le puteam regla din mers
balansul frina FATA/SPATE
stabilizatorul fata se pare ca nici macar tu nu lai vazut,a fost in interiorul monococi
CE ESTE UN RADICAL
cu drag T.Gedeon
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 08:41   #2817
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Nelutzu undeva mai sus am scris ca am lungit masina din cauza regulamentului,lasa ingrosarile pe cele 4 tevi principale in pace
CORNELE la monococa am avut deja atunci 2 sisteme pe care le puteam regla din mers
balansul frina FATA/SPATE
stabilizatorul fata se pare ca nici macar tu nu lai vazut,a fost in interiorul monococi
CE ESTE UN RADICAL
cu drag T.Gedeon
la frana aveam si eu 2 pompe reglabile dar nu din mers, la bari nu aveam reglaj, iar un Radical este masina postata de Nelutu mai sus a lui Cristian Merli, care este super tare cu motorizare de motocicleta 1200-1600 ...este (ca modele) 3, 5 si acum am auzit ca ar fi iesit 8...sauzim de bine ma duc sa fac un ciubuc la vecina
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 14:19   #2818
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
O sa fac cate un PostCard pt fiecare pilot de Eastere, apoi urmeaza cei Cu Daciile, cand sant stresat ma apuca desenatul trebuie doar am imagini cat mai clare...si identificarea corecta a pilotiilor/locatiei si a timpului, urasc pozele fara informatiile necesare

#111 Peteanu Eugen e la rand
Foarte misto "post card-urile" !!!!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 16:04   #2819
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Stai asa ca nui asa, acum am vazut treaba cu zincarea anti rugina....pai Nelutu fara suparare sunt bani aruncati si timp pierdut aiurea...tu crezi ca pe masina asta vor merge si nepotii lui George ? ...la puterile motoarelor de acum va tine maxim 2-3 sezoane si vor aparea fisuri in special partea din spate, dupa care faci alt cadru, pt ca a zis si Tibi mai devreme ca i sa fisurat monococa intrun sezon sau 2 , iar cu asta nu a apucat sa mearga decat 1 an si vreo 2 curse....a mea dupa 2 sezoane deja intrasem cu sudura pe ea...nu am mai apucat ca mia vanduto clubul unui baiat de la Iasi
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 18:06   #2820
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Azi am avut treaba la Timisoara si am facut o vizita lui ERNESTIN SIMION un om super de treaba ca de fapt toti "Easteristi" .... am baut o cafea impreuna si mi-a prezentat "Dosarele Rosii" ... ha ha, are o intreaga istorie in desene, schite si planuri cum a costruit el Formula Easter, povestiri si patanii din timpul costructiei si mai are si o groaza de programe sportive, poze inca nevazute de noi , foarte amabil mi-a pus tot la dispozitie si am luat "Dosarele Rosii" la resita si urmeaza scanarea, copierea si difuzarea lor, desii e la pensie inca surubareste la motoare"rare" si chiar am vazut un ZUNDAPP KS125 recent restaurat de el ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF2850aa.jpg
Views:	105
Size:	586.9 KB
ID:	2712704   Click image for larger version

Name:	DSCF2861.jpg
Views:	41
Size:	3.69 MB
ID:	2712705   Click image for larger version

Name:	DSCF2864.jpg
Views:	61
Size:	3.53 MB
ID:	2712706  

Click image for larger version

Name:	DSCF2862.jpg
Views:	56
Size:	3.36 MB
ID:	2712707   Click image for larger version

Name:	DSCF2865.jpg
Views:	77
Size:	3.53 MB
ID:	2712708   Click image for larger version

Name:	DSCF2855.jpg
Views:	70
Size:	3.48 MB
ID:	2712709  

nelutz69 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -