Am un clasament de la Hungaroring si Riga luat de pe
http://www.puru.de/pff86.html#P3 pt ca la noi nu prea sau publicat iesirile si rezultatele pilotilor de atunci...era partidul si organele care supravegheau si se specifica neparticiparea rusilor "din problema de viza la garanita ungara"....este incredibil dar adevarat
Budapest (Ungarn) 1986
Anmerkung:
Das sowjetische Rennteam sass an der ungarischen Grenze wegen Visaproblemen fest. Sie warteten in Uzhgorod (West Ukraine) und fuhren am Renntag unverrichteter Dinge zurück nach Moskau.
Tourenwagen, 23 Runden = 92,3km am Start 25 am Ziel 21
1. Oldrich Vanicek CSSR Skoda 130LR
2. Gerhard Hahnel DDR Lada 2105
3. Petr Bold CSSR Lada 2105
4. Nicu Grigoreas Rumän. Dacia 1310
5. Istwan Iwanow Blg WAS 2105
6. Josef Studenic CSSR Skoda 130LR
7. Andras Szabo Ungarn Lada 2105
8. Liubomir Pechev Blg WAS 2105
9. Stefan Iancovici Rum Dacia
10. Viktor Nicoara Rum Dacia
11. Constantin Cluca Rum Dacia
12. Henrik Mandera Polen Lada 2105
13. Valentin Antonow Blg WAS 2105
14. Karoly Balasz Ungarn Lada 2105
15. Andras Gergely Ungarn Lada 2105
16. Rumen Davidkov Blg WAS 2105
17. Sieghard Sonntag DDR Lada 2105
18. Bernd Müller DDR Lada 2105
19. Klaus Gohlke DDR Lada 2105
21. Rudolf Machanek CSSR Lada 2105
Ausfall Andras Gergely Ungarn Skoda 120LS
Mannschaftswertung
1. CSSR
2. Rumänien
3. DDR
4. Ungarn
5. Bulgarien
Formel Easter, 23 Runden = 92,3km am Start 25 am Ziel 18
1. Vaclaw Lim CSSR Avia AE3
2. Bernd Kasper DDR MT 77-2
3. Jiri Vesely CSSR RAF 86
4. Jan Vesely CSSR RAF 86
5. Jiri Moskal CSSR MTX 1-06
6. Jiri Micanek CSSR MTX 1-06
7. Laszlo Oroszlan Ungarn RAF
8. Jerzy Mazur Polen MTX
9. Istvan Tarro Ungarn MTX
10. Mandred Günther DDR MT 77-1
11. Heinz Siegert DDR MT 77-1
12. Matyas Szigetvari Ungarn MTX
13. Arpad Kurcz Ungarn
14. Laszlo Kalmandi-Pap Ungarn MTX
15. Zoltan Stiller Ungarn RAF S
16. Andrzej Wojciechowski Polen MTX
17. Frigyes Turan Ungarn MTX
18. Corneliu Bibiri Rum Dacia
Ausfall Ulli Melkus DDR Rd. 6 Vorderrad
Ausfall Tomasz Sikora Polen
Ausfall Jacek Szmidt Polen MTX 1-06
Mannschaftswertung
1. CSSR
2. DDR
3. Ungarn
4. Polen
5. Rumänien
4. Riga (UdSSR) 1986
Tourenwagen, 16 Runden
1. Michail Tarakanow UdSSR WAS 2105 45:23.24 = 125.87km/h
2. Aleksej Grigoriew UdSSR WAS 2105 45:47.35
3. V. Krivosheev UdSSR WAS 2105 46:30.19
4. Petr Bold CSSR Lada 2105 46:54.27
5. Garhard Hahnel DDR Lada 2105 47:09.40
6. Juri Kacai UdSSR WAS 2105 1 Rd. zur.
7. Vlastimil Tomasek CSSR Skoda 130LR 1 Rd. zur.
8. Vladimir Jegorow UdSSR WAS 2105 1 Rd. zur.
9. Stefan Iancovici Rum Dacia 1 Rd. zur.
10. Karoly Balasz Ungarn Lada 2105 2 Rd. zur.
11. Liubomir Pechew Blg WAS 2105 2 Rd. zur.
12. Henrik Mandera Polen Lada 2105 2 Rd. zur.
13. Wolfgang Krug DDR Skoda 2 Rd. zur.
14. George Preoteasa Rum Dacia 2 Rd. zur.
15. Ivan Iwanov Blg WAS 2105 2 Rd. zur.
16. Dimitar Georgiew Blg WAS 2105 2 Rd. zur.
17. Klaus Gohlke DDR Lada 2105 3 Rd. zur.
18. Andras Gergely Ungarn Skoda 120LS 3 Rd. zur.
19. Jerzy Franek Polen Lada 2105 4 Rd. zur.
20. Andrzej Ptak Polen Lada 2105 DNF
21. Rudolf Machanek CSSR Lada 2105 DNF
22. Valentin Antow Blg Lada 21011 DNF
23. Victor Nicoara Rum Dacia DNF
24. Nicu Grigoras Rum Dacia DNF
25. Josef Studenic CSSR Skoda DNF
26. Leonid Protasov UdSSR Lada 2105 DNF
27. Jordan Kuznecov Blg Lada 21011 DNF
DNS * Oldrich Vanicek CSSR Skoda
* Unfall im Training
Mannschaftswertung
1. UdSSR
2. DDR
3. CSSR
4. Polen
5. Ungarn
6. Rumänien
Formel Easter
1. Toomas Napa UdSSR Estonia 21M 39:05.06 = 146.16km/h
2. Toivo Asmer UdSSR Estonia 21M 39:21.88
3. Viktor Kozankow UdSSR Estonia 21M 39:28.21
4. Vaclaw Lim CSSR Avia AE3 39:31.29
5. Alexander Ponomarew UdSSR Estonia 21M 39:34.37
6. Bernd Kasper DDR MT 77-2 40:32.01
7. Manfred Günther DDR MT 77-2 40:38.28
8. Heinz Siegert DDR MT 77-2 40:39.07
9. Jiri Micanek CSSR MTX / MT 77-2z 1 Rd. zur.
10. Jerzy Mazur Polen MTX 1-06 1 Rd. zur.
11. Andrzej Wojciechowski Polen Promot 83 1 Rd. zur.
12. Mart Kongo UdSSR Estonia 21M 1 Rd. zur.
13. Laszlo Kalmandi-Pap Ungarn MTX 1-06 1 Rd. zur.
14. Istvan Tarro Ungarn MTX 1-06 1 Rd. zur.
15. Tomasz Szecsensky Polen OTZ 2 Rd. zur.
16. Laszlo Oroszlan Ungarn RAF 80 2 Rd. zur.
17. Tomasz Sikora Polen Promot 85 2 Rd. zur.
18. Jiri Moskal CSSR MTX 1-06 2 Rd. zur.
19. Matyas Szigetvari Ungarn MTX 2 Rd. zur.
20. Eugen Peteanu Rum Dacia GT86 4 Rd. zur.
21. GideonTiberiu Rum Dacia GT86 4 Rd. zur.
22. Ponta Mircea Rum Dacia GT86 5 Rd. zur.
23. Corneliu Bibiri Rum Dacia
22. Zoltan Stiller Ungarn RAF S
25 Urmas Pyld UdSSR Estonia 21M DNF
26. Valdis Jonushis UdSSR Estonia 21M DNF
27. Ulli Melkus DDR MT 77-2 Unfall
DNS * Jiri Vesely CSSR RAF 86
* Unfall im Training
Mannschaftswertung
1. UdSSR
2. DDR
3. CSSR
4. Polen
5. Ungarn
6. Rumänien