Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-13, 19:58   #2566
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Hallo
Poze am sa caut,din pacate au ramas multe in tara cind am plecat.
Easterul meu au fost de fapt 3,primul din teava sudata facut impreuna cu Tibi Ciurciu,im primul an eu am mers numai la coasta am avut numai licenta de coasta.Mai multe amanunte data viitoare
Toate cele bune la toti
Tibi
stiu primul Easter al tau din teava...era cu 1 an inainte sami fac eu prima masina...ma refeream la monococa si la anul '85-'86 cand am iesit la bataie in CPP...eu monococa de la voi am avuto in '88 si am iesit cu ea in '89...uite prin amabilitatea "dushmanului" meu Vali Nemtanu una dintre singurele poze ale monococii mele....coasta Resita 1989...este unicat pt ca eu am pierdut toate filmele din '89...si ca sa radem la sfarsit sper ca nu ai uitat faza cu sobolanul de la Sf. Ana...e povestita de mine cateva pagini in urma
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Last Easter.jpeg
Views:	149
Size:	1.61 MB
ID:	2675811  
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 31-01-13 at 20:02.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-13, 20:10   #2567
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
stiu primul Easter al tau din teava...era cu 1 an inainte sami fac eu prima masina...ma refeream la monococa si la anul '85-'86 cand am iesit la bataie in CPP...eu monococa de la voi am avuto in '88 si am iesit cu ea in '89...uite prin amabilitatea "dushmanului" meu Vali Nemtanu una dintre singurele poze ale monococii mele....coasta Resita 1989...este unicat pt ca eu am pierdut toate filmele din '89...si ca sa radem la sfarsit sper ca nu ai uitat faza cu sobolanul de la Sf. Ana...e povestita de mine cateva pagini in urma
----------------------------------------------
Alături îi vedem, printre alţii, pe Corneliu CLEMENŢEANU +rip - comisar sportiv şi Ioan PETRU - starter la cursele de la Reşiţa şi fost alergător-pilot şi el.
Să mai auzim şi de bine,

Rusănescu
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 31-01-13, 20:26   #2568
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
----------------------------------------------
Alături îi vedem, printre alţii, pe Corneliu CLEMENŢEANU +rip - comisar sportiv şi Ioan PETRU - starter la cursele de la Reşiţa şi fost alergător-pilot şi el.
Să mai auzim şi de bine,

Rusănescu
Asa este...scuze de omisiunea mea...Corneliu Clementeanu si Ioan Petru iar cel care era cu "franele la roti" nu mai stiu cum il chema (poate Tibi sa ne spuna) dar practica arte martiale la vremea aia si era un om extraordinar
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 11:31   #2569
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Hallo
pentru toti cei interesati am studiat poza cu mare atentie si am recunoscut mai multi
omul dela frine este"sam" Haipl mecanic foarte multi ani la sectia Motociclism A CSMR cu Werner si cu mine,apoi a fost mecanicul lui Costica Ghergel un om minumat si foarte bun meserias din pacate sa stins anul trecut in vara din viata,in amintirea mea ramane intotdeuana SAM
mai in spate este Boboescu(cel cu ceasul pe mana stinga)mecanicul lui Mircea Ponta Cornele,tu trebuie sal cunosti
in fata lui Bobo cu spatele,in camasa alba este un alt stalp al sportului cu motor din Resita Petru Muresan pentru foarte multi OTATA afost un foarte bun prieten al meu care ma ajutat foarte mult din pacate si el sa stins din viata cred ca sint deja 8 ani Otata dormi in pace
in poza sint toti suporteri ai sportului cu motor,multi cunoscuti din vedere dar de nume nu mai stiu
cu drag Tibi
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 13:04   #2570
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Da, in poza analizata este si Corneliu Clementeanu ( + ) , cel de la care am invatat multe secrete, cel cu care ourtam discutii pe marginea regulamentelor foarte interesante, si pe care l-am pomenit intr-un post anterior.
va multumesc pentru comentariile si prezentarile facute aici. Sunt multi cei care si-au adus aportul in desfasurarea evenimentelor automobilistice, si care, din pacate , nu mai sunt printre noi dar merita pomeniti/ prezentati.
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 18:57   #2571
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Hallo
pentru toti cei interesati am studiat poza cu mare atentie si am recunoscut mai multi
omul dela frine este"sam" Haipl mecanic foarte multi ani la sectia Motociclism A CSMR cu Werner si cu mine....in amintirea mea ramane intotdeuana SAM
mai in spate este Boboescu(cel cu ceasul pe mana stinga)mecanicul lui Mircea Ponta Cornele,tu trebuie sal cunosti
in fata lui Bobo cu spatele,in camasa alba este un alt stalp al sportului cu motor din Resita Petru Muresan pentru foarte multi OTATA afost un foarte bun prieten al meu care ma ajutat foarte mult din pacate si el sa stins din viata cred ca sint deja 8 ani Otata dormi in pace
in poza sint toti suporteri ai sportului cu motor,multi cunoscuti din vedere dar de nume nu mai stiu
cu drag Tibi

Asa este, Sam, tacea foarte mult dar facea la fel de mult...mam inteles f bine cu el...imi pare rau de ce aud ca nu mai este intre noi...VENIM SI NE DUCEM...cum dracu' sa nu il stiu pe Bobby unde am fost la el acasa si am pregatit carena de fibra la monococa trimisa de un alt bun prieten al meu, (nu spun cine ca stiu ca e cu ochiiiiiiii pe noi si sper sa apara) a Easterului cu #146 si am mancat la el si la Leti sotia lui CEA MAI BUNA SUNCA ARDELENEASCA POMENITA DE MINE...nu vreau sati spun ce complicatii au fost cu transportul pt ca eu aveam un prieten la Arad care lucra pe un camion si acest om a riscat transportul La Bucuresti pt 100 litri de motorina si 50 de benzina "costul transportului" a acestor 2 componente de mare valoare in aceea vreme pt construirea unui Easter foarte sigur (prin structura monococa de aluminiu)...in primul rand Stefan Mesaros a fost un VIZIONAR...cand toti de bateau pe sasiu tubular si sa castige la greutate in deficitul protectiei el a venit cu o idee foarte simpla...DE CE ARIPA UNEI MUSTE NU SE RUPE ?....pt ca este constructie modulara din material usor (aluminium la noi) si foarte rezistenta...si asa "am scazut" de la 487 Kg la 395...(masina mea era lestata cu 26 Kg sa fie in greutate)...scuze de divagatie dar cred ca aceste "info" au fost de folos unora care au continuat pe structura tubulara...acum exista tehnologie de aviatie....SA AUZIM DE BINE CA BELELE VIN DUPA NOI !!!

Last edited by cornel1955; 03-02-13 at 19:03.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 18:16   #2572
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Coasta la Voineasa cu "libertele"in rolul principal Victor Nicoara!


Dacia Rally Story Coasta Voineasa 1994 de rallyROM
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 18:48   #2573
Azchemotor

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 69
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Gheorghe Nadu, pe Bugatti-ul sau.
http://www.pro-bike.ro/forums/index....tach_id=383943
Azchemotor is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 19:49   #2574
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Hallo Cornel
Idea cu monococa de aluminiu a fost a mea,mia trebuit mult timp ca sal conving pe Pisti Meszaros sa faca desenele model a fost Renault F1 RS10 din anull 1979 cel cu motor V6 biturbo
de asemenea nou a fost suspensia din spate a fost fixata de cutia de viteze si de un reductor care a fost plasat intre carcasa de ambreiaj si cutia de viteza.
cu drag Tibi
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 19:52   #2575
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Azchemotor View Post
Bugatti este iubirea mea, dar mai mare este un Ford T care miar place sa il am in curte pt ca taxele sunt infime desi valoarea lor este imensa ....traim in romania cat mai putem
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 20:10   #2576
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Tibi cand apari aici spunemi daca mai ti minte ce rapoarte aveai la cutie si power la motor....pt ca pe mine ma "roade" si acum startul de la Schleitz 1986 cand se vede clar ca Eugen care era pe aceeasi grila cu mine a ramas in spate si tu ai intrat printre cei 2 (un polonez si cred Zoltan Stiller al doilea), iar eu am plecat bomba si mam plafonat in primul viraj...uitete atent la filmul de pe linkul postat de mine...mai sunt niste poze de la Hungaroring tot 1986 cam neclare cu startul de acolo prin ambilitatea dl-ui Alexei Rogacev din Rusia care leam postat anul trecut...din pacate Nelutzu de la Resita sa dat la fund pt ca el ne mai oferea spre delectare imagini mai "pro" si de buna calitate...sauzim de bine ca vine Apoclipsa !!!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 20:19   #2577
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Hallo Cornel
Idea cu monococa de aluminiu a fost a mea,mia trebuit mult timp ca sal conving pe Pisti Meszaros sa faca desenele model a fost Renault F1 RS10 din anull 1979 cel cu motor V6 biturbo
de asemenea nou a fost suspensia din spate a fost fixata de cutia de viteze si de un reductor care a fost plasat intre carcasa de ambreiaj si cutia de viteza.
cu drag Tibi
Hehehehee aceiasi Marie cu alta palarie ... ...eu am mers pe principiul "se rupe tot langa mine eu raman in colivie"...da interesanta ideea dar cadrul din spate al meu se rupea cu totul si zbura cu tot si cu puntea spate si motor in caz de Doamne fereste ...toate bune ca ma bag la somn...ma obosit nepotica de 1 an si 2 luni
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 21:30   #2578
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Road,cine e in film cu liberta 16? Parce ceva mai pregatita decat a lui Victor.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 15:02   #2579
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cateva poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	152235.jpg
Views:	72
Size:	85.5 KB
ID:	2681608   Click image for larger version

Name:	152315.jpg
Views:	68
Size:	93.4 KB
ID:	2681609   Click image for larger version

Name:	fe111peteanu.jpg
Views:	55
Size:	59.0 KB
ID:	2681610  

Click image for larger version

Name:	fe112biribi.jpg
Views:	53
Size:	46.4 KB
ID:	2681611   Click image for larger version

Name:	fe114ponta.jpg
Views:	34
Size:	43.5 KB
ID:	2681612   Click image for larger version

Name:	Tibi Ghedeon.jpg
Views:	55
Size:	46.8 KB
ID:	2681613  

Click image for larger version

Name:	peteanu.jpg
Views:	39
Size:	47.8 KB
ID:	2681614   Click image for larger version

Name:	fe115gedeon.jpg
Views:	52
Size:	45.9 KB
ID:	2681615  
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 18:15   #2580
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ipcc View Post
Cateva poze
Trebuie sa spunem ca aceste poze nu existau daca nu era entuziasmul acelor ani si le multumim tuturor care au imortalizat evenimentele de atunci...Andris Stals din Lituania (foto) partea de CPP si Alexei Rogacev din Rusia care colectioneaza poze de mare valoare si comentarii pe specific....si acum explodeaza bomba ...in pod am gasit un dosar cu decupari din ziarele comuniste ...sunt aur ca info dar pozele lasa de dorit....bag vreo 2-3 scanari (scuze de alb-negru si calitate)...cand vreti sa ma opresc spuneti fara suparare...este ditamai dosarul 1983-1986
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Oradea 86.jpg
Views:	54
Size:	621.4 KB
ID:	2681937   Click image for larger version

Name:	Resita 86.jpg
Views:	71
Size:	801.2 KB
ID:	2681938   Click image for larger version

Name:	Resita coasta.jpg
Views:	71
Size:	1.65 MB
ID:	2681939  


Last edited by cornel1955; 06-02-13 at 18:18.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -