Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-13, 10:32   #2506
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by zbvz View Post
" Viteză pe pămānt, īn aer şi pe apă

Mai mulţi dintre aleşi sunt pasionaţi de raliuri, motociclism, aeronave şi yachting.

Deputatul Mircea Drăghici, absolvent al Universităţii Piteşti - Facultatea de Inginerie, secţia Autovehicule Rutiere şi al Institutului Politehnic Bucureşti- Facultatea de Subingineri, secţia Automobile, este membru fondator al Federaţiei Romāne de Automobilism Sportiv, pilot şi copilot de raliuri, precum şi campion naţional la rally Cupa Dacia Nova 1999. Drăghici, care este expert īn prepararea şi pregătirea motoarelor şi autovehiculelor de competiţie, este, de asemenea, preşedinte Clubul Sportiv Naţional Auto (automobilism)."
.......lol
Am cazut de pe scaun de ras......

http://www.mediafax.ro/politic/pasiu...-foto-10434963

Cea mai tare este aia cu "FESTIVALUL SCRUMBIEI".......
Citez: "eveniment ce īmpleteşte traditia ortodoxă cu cea populară specifică zonei de sud-est a Moldovei" şi la care participă peste 100.000 de oameni din Galaţi-Brăila şi īmprejurimi, respectiv "Festivalul Scrumbiei".

Astia suntem dragul meu Cornel....oricum o dai te umpli de ...oameni originali....
Stima si respect pt cea fost sau ce a facut.
Dar, in si din 2013, din pozitia ajunsa ce va face pentru automobilismul zonei de est ? asta ma intereseaza concret, asta astept din pasiunea domniei sale
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 10:37   #2507
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by George RHD View Post
sa speram ca o aduc la start anu asta ..tot astept de ceva vreme dar din lipsa de sprijin etc .. sta ascunsa sub o prelata
Fara prezente concrete pe pistele de concurs cred, ca-s slabe sansele unor sustineri financiare. Succes sa ai intrucat din ce se vede este o " piesa" bine lucrata ! s-o vedem la treaba ! macar la etapa de indemanare a campionatului, si merita s-o prezinti !
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 14:10   #2508
saby-sebastian

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 313
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Turul Europei nu stiu ce an Ionel Malaut copilot si Dacia Sport Turbo a lui Nicu Grigoras
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	543207_469938786401485_324058738_n.jpg
Views:	147
Size:	50.5 KB
ID:	2660469  

Last edited by saby-sebastian; 15-01-13 at 14:14.
saby-sebastian is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 17:53   #2509
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by saby-sebastian View Post
Turul Europei nu stiu ce an Ionel Malaut copilot si Dacia Sport Turbo a lui Nicu Grigoras
Cred ca era prin `83 sau `84. cam asa ceva
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 18:47   #2510
saby-sebastian

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 313
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Cred ca era prin `83 sau `84. cam asa ceva
Dupa masca fata care cred ca a aparut dupa 86 pe piata si deci grigoras fiind la uzina ma gandesc ca dupa 85 a pus el mana pe ea dar cel mai bine analizam niste poze in care sa definitivat anu si comparam pozele pt ca in fiecare an grigoras a mai adaugat ceva in plus sau minus la masina
__________________
saby-sebastian is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 20:07   #2511
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by saby-sebastian View Post
Dupa masca fata care cred ca a aparut dupa 86 pe piata si deci grigoras fiind la uzina ma gandesc ca dupa 85 a pus el mana pe ea dar cel mai bine analizam niste poze in care sa definitivat anu si comparam pozele pt ca in fiecare an grigoras a mai adaugat ceva in plus sau minus la masina
Din revista "Autoturism" 1983/10
iar cealalta poza "autoturism 1984/01"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0202.JPG
Views:	78
Size:	418.5 KB
ID:	2660708   Click image for larger version

Name:	DSC_0006.JPG
Views:	78
Size:	940.0 KB
ID:	2660714  

Last edited by ROAD EMPIRE; 15-01-13 at 20:12.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 20:19   #2512
George RHD

Stage 5
 
George RHD's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 628
Member of:
[4Rally]
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	553216_308119392641891_1564421650_n.jpg
Views:	182
Size:	81.1 KB
ID:	2660729  
George RHD is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 06:32   #2513
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mai sta pe drum spatele? Defapt sigur nu ai avut cum s-o incerci cu mai mult de 20km/h in parcare.
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 15:38   #2514
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by George RHD View Post
Eu as propune sa te limitezi la citit pe acest topic . E un topic frumos si e pacat de el sa fie murdarit cu toate conservele facute pe genunchi in spatele blocului fara nici un rezultat.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 19:07   #2515
TuRbO1

Stage 3
 
TuRbO1's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 99
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Au aparut si aici pamfletari cu criticile. Ba voua, nu va doresc decat SANATATE, asta daca stiti bancul cu sanatate. Masinile alea facute pe genunchi in spatele blocului, va bate la cur plasticele voastre NEACHITATE. Va nascut mamele voastre in mertane si bemveuri. De aia, nu posteaza lumea proiectele interesante aici.
Va doresc tot raul din lume asupra voastra, pacalicilor.
PS: Daca se sterge postul asta, sau ma baneaza miei, nici o problema, revin, mai devreme sau mai tarziu, poate asa reusim sa scapam de unele lichele de aici.
TuRbO1 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 19:35   #2516
saby-sebastian

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 313
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Din revista "Autoturism" 1983/10
iar cealalta poza "autoturism 1984/01"
corect
saby-sebastian is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 19:46   #2517
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Eu as propune sa te limitezi la citit pe acest topic . E un topic frumos si e pacat de el sa fie murdarit cu toate conservele facute pe genunchi in spatele blocului fara nici un rezultat.
Sa stii ca multe din masinile prezentate aici , in special Easter-ele , erau "conserve facute pe genunchi , in spatele blocului" sau in spatele atelierului de la uzina sau fabrica unde lucrau pilotii si mecanicii din acest topic , in timpul lor liber . Mie mi se pare laudabila initiativa colegului RHD , este una din putinele imagini cu proiecte de masini de curse , avand la baza Dacia 1300/1310/1410 , intr-o lume automobilistica romaneasca sufocata de "importuri" unele achitate , altele neachitate sau altele transformate in "cai de curse" pentru ca nu au putut fi inmatriculate din cauza taxelor mari , iar proprietarii , decat sa piarda banii , punand si un pic din pasiunea pentru masini au venit cu ele la VTM sau liniute . Trebuie sa fim un pic mai respectuosi cu cei ce incearca ceva , repet : initiativa este laudabila , eu unul sper ca masina aia sa o vad la start si astept lamurire de la colegul RHD : masina e de circuit/coasta sau o prepari pentru CNR . Totodata , eu te invit sa postezi mai multe poze cu ea . Din partea mea @giubau ai un mare MINUS , care s-ar putea sa te "doara" sau nu , depinde de modul din care privesti lucrurile ( moderator sau simplu admirator al motorsportului romanesc )! De ce trebuie , de fiecare data , sa aruncam cu noroi daca cineva prepara o "conserva" de Dacia si nu prepara o "ghiulea" de BMW , VW etc. ? Avem prejudecati sau ne e rusine cu masina nationala ? Sau e cumva teama ca acea "conserva , facuta pe genunchi" sa dea praf in parbriz "fitosului vestic" iar proprietarul sa pice ridicol in fata "tovarasilor" de la club sau din fata blocului , cum ca "l-a facut" o "conserva" ? Inclin sa cred toate variantele...........Eu ma mandresc cu Dacia , cu ce a fost o data si ce s-a putut face cu ea , in schimb cu Loganul si surogatele lui mi-e rusine ! De ce ? Pentru ca nu mai sunt romanesti !
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html

Last edited by THUNDER77; 16-01-13 at 19:56.
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 20:43   #2518
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Este greu in zilele noastre sa faci performanta pe Dacia 1xxx, din multe si multe motive, dar prezenta la coasta a unei Dacii vechi, va face sa creasca inima in multa lume de pe margine (ca fapt difers la etapa de la Sinaia 2011, cand a participat Bercioiu Mihail/ Dacia 1100, la coborare lumea aplauda, poate chiar mai tare ca la masinile cu sute de cai, in ciuda timpului scos)....dar cati stiu cat de greu este sa faci, macar o replica a unei masinii din '80-'90???
__________________
Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
Dacia 1410 Sport Old School
popasan is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 20:52   #2519
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Asa este George! Ai perfecta dreptate.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 21:01   #2520
George RHD

Stage 5
 
George RHD's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 628
Member of:
[4Rally]
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

precizez puntea a fost deformata pe banc sub indrumarile unui om care piloteaza sportive pe la coasta am reusit sa o aduc la -5 grade ,acea sportiva ce alearga si acum are la fel -5 masina a fost demontata integral sudata cordon din 2 in 2 cm tot ce tine imbinare caroserie iar asamblarea a fost facuta pe genunchi in fata blocului adica toata vara am avut noroc cu cea de -a doua masina cu care am reusit sa alerg peste tot sa pot sa o termin pe ceea de rally masina sta foarte bine pe sosea am nevoie de o cutie mai scurta dar pe viitor ma folosesc de am momentan o sa urc o filmare onboard cat de curand sunt multumit ,imi pup dulce fanii si acest moderator care latra in mod selectiv dragutule dk esti frustrat si vrei sa te simti bine vreodata te astept la brasov sacele la un suc si te las sa te plimbi cu ea papagalule cand o sa faci si tu 1 % din ce am facut eu si o sa treci si tu prin ce am trecut eu atunci sa scrii cacat cu ochiii ce esti tocmai am vomitat in gura seara buna
__________________
BV 02 RHD
George RHD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -