Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-11, 08:00   #301
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Am gasit un film cu Dl. Lenti Moldovan in care confirma ca el este totusi cel care a proiectat si construit prima masina de Formula Easter B8 din Romania.

http://dai.ly/fvsga9

....oricum faceti abstractie de reporterita aia ca nare nici o treaba cu automobilismul (pune niste intrebari de te scoate din sarite =))) ).

PS: pun si niste chestii faine, iar prima poza e pt. Nelutzu
asa e bine,am zis mai sus dar ma repet...Lenti Moldovan la facut primul dar important este ca toti au facut Easter cam in acelasi timp...bravo lor ! prima medalie a fost imaginea unui tricou legendar...pai nu...sa se stie!!! mishto pozele ! stai sa vezi ce bag io acum ca aseara nelutzu ma bagat in boala cu filmul de la schleitz 1986...pregatesc si eu surprize de proportii ...
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 19-03-11 at 08:15.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 08:05   #302
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Nelutzu' cand faci ochi dimineatza acum vei avea un shoc vizual....am descoperit la start Schleitz 1986 pe baza la calificari cine erau mieii...beheheheheee!!! ia daici de la moshu' ca e real doar am fost acolo ...si bineintzeles ca nu ma pot abtine linkul care merge...din 89 si jos e din 86 http://www.balticrace.lv/?l=3&mu=149&news=
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	start86schleitz2.jpg
Views:	147
Size:	41.2 KB
ID:	1924828  

Last edited by cornel1955; 19-03-11 at 08:10.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 08:58   #303
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Am gasit un film cu Dl. Lenti Moldovan in care confirma ca el este totusi cel care a proiectat si construit prima masina de Formula Easter B8 din Romania
Aşa cum am scris mai sus, aveţi un pic răbdare, că dl. ing. Nabosnyi din Oradea (coechipier cu dl. Kulpinski, Barna şi Lestyan, a lucrat cu dl. Kulpinski la Easter) a promis să īntre pe forum şi să povestească despre această chestiune. E adevărat că amāndouă au apărut īn octombrie 1980 la prima lor cursă, īn afară de concurs la coasta de la Băişoara-Cluj.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 09:14   #304
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Aşa cum am scris mai sus, aveţi un pic răbdare, că dl. ing. Nabosnyi din Oradea (coechipier cu dl. Kulpinski, Barna şi Lestyan, a lucrat cu dl. Kulpinski la Easter) a promis să īntre pe forum şi să povestească despre această chestiune. E adevărat că amāndouă au apărut īn octombrie 1980 la prima lor cursă, īn afară de concurs la coasta de la Băişoara-Cluj.
Buna dimineatza ! asa este si e bine sa restabilim adevarul istoric...sau nici nu prea conteaza cine la facut primul EASTERELE SAU FACUT DIN PASIUNE si nu erau de fabrica cum erau Metalex, Estonia si ale nemtilor care nu stiu unde se faceau ....se vede clar in filmul de la schleitz diferenta de material sportiv ...dar neam descurcat si noi cum am putut ....asteptam cu drag baietii de la Oradea sa complecteze pe aici ce am omis noi ...
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 09:19   #305
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

ia sa mai bagam poze si mai am dar acum am urcat in pod si leam gasit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rcpp84 1.jpg
Views:	161
Size:	78.2 KB
ID:	1924905   Click image for larger version

Name:	rcpp84 2.jpg
Views:	181
Size:	104.0 KB
ID:	1924906   Click image for larger version

Name:	rcpp84 3.jpg
Views:	218
Size:	88.6 KB
ID:	1924907  

cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 10:04   #306
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Buna dimineatza ! asa este si e bine sa restabilim adevarul istoric...sau nici nu prea conteaza cine la facut primul EASTERELE SAU FACUT DIN PASIUNE si nu erau de fabrica cum erau Metalex, Estonia .... ...
Bună dimineaţa!
Un MARE BRAVO piloţilor noştri care au fost şi constructori, şi preparatori, şi sportivi-piloţi! Şi fără nici o reţinere, OAMENI!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 14:26   #307
By Afs-Cot

Stage 5
 
By Afs-Cot's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 764
Member of:
[VW]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

ceva informatzii de Grozea Sandu ? a participat la Raliul Dunarii si altele originar din Prahova.. mai multe nu stiu doar ca este cms sef la scoala de la Campina pe rutiera..
__________________
By Afs-Cot is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 14:36   #308
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Urmaresc cu placere topicul de ceva vreme, am urmarit si vechile curse pe circuite stradale (ca si pe cele de coasta) pana prin '90, am revenit pe margine prin 2000 iar din 2008 ma dau si eu la coasta cu o "harca". Sa mai zic ca visez la ceva gen Fiat-ul 600 cu motor Hayabusa din linkul postat de Cornel?
E adevarat ca pe vremuri debutul era mai accesibil: la incepatori masina trebuia sa aiba oglinzi stg/dr, centura, pilotul casca, plateai o asigurare + cateva taxe si aia era! Acum nu mai e asa simplu + ca e mult mai scump. Dar nu cred ca tot ce scrie colegul aici e adevarat si ar trebui sa fim obiectivi. Sa ma explic:
Exista scoli de pilotaj la 350 euro (sper sa nu gresesc), nu tre' sa dai >1000 (de fapt stiu ca la Titi Aur era 1000 - in schimb te dai cu tractiune fata, spate si integrala, ceea ce nu cred ca mai ofera cineva.
Nu e chiar degeaba - te invata niste notiuni elementare de pilotaj + regulamente. Nu poti sa te dai jos din pat direct la start, trebuie sa stii niste chestii. Sa nu omitem ca una e sa te dai cu 50-60 sau 70 cp si alta cu masinile cu care se concureaza azi cand Loganul de curse se apropie de 100 si sa nu mai vb de altele.
Despre povestea cu "papagalii" care se dau cu 50 km/h si franeaza masina (inca una de curse!) iar tu treci lejer cu aia de strada cu 70 cu gazu'n blana (ma gandesc ca in circulatie deschisa asta) da-mi voie sa nu fiu de acord! E asa usor de pe margine...
Exista curse de coasta pt amatori unde nu-ti trebuie scoala de pilotaj si atatea echipamente si taxe, daca vrei sa te dai poti gasi si o varianta mai accesibila decat in campionatul national. Speram sa fie mai multe si cat mai bine organizate, deocamdata numeri pe degete variantele, dar acestea exista.
Nu neg insa ca lumea e mai "materialista" acum, dar nu numai in sportul auto.
Ref la Eastere - ar fi frumos sa revedem pe trasee astfel de masini, insa opinia mea ca multe din ele nu se incadreaza in niste norme de securitate acceptabile in zilele noastre - no offence.
Ref la sasiuri artizanale - Mini Monte Carlo cu care a participat Dl. Baldescu, chiar daca e facut de o firma, cred ca se incadreaza intocmai la "constructie artizanala" - este un sasiu tubular cu caroserie de fibra (cautati z cars pe net)! Deci?!
Despre cultura automobilistica nu mai vb, 90% din cei care au vz pe probele de coasta R 12 Gordini al lui Nea Nicu Iordache sunt convinsi ca e o "Dacie fara bari"! Am auzit si o discutie cand Nea Nicu a explicat cuiva cu lux de amanunte ce masina e si o parte din istoria ei, iar interlocutorul, dupa ce ascultase atent, il intreaba: "Bine, bine, Renault-Renault, da e Dacie, nu?" No comment... De aceea insa e bun acest topic, sa afle si cei mai tineri ca a existat motorsport in Romania si inainte de EvoVII!
Scuzati postul lung si nu 100% on topic
ai dreptate dar numai jumate'...sa fim clari si calmi...DACA ESTI TALENT INNASCUT NU AI NEVOIE DE NICI O SCOALA ....DACA ESTI PROST SI AI BANI ATUNCI TREBUIE SA URMEZI O SCOALA DE PILOTAJ SPORTIV ....ce dracu' nu trebuie sa traiasca si ei de pe urma handicapatilor in auto ???
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 14:50   #309
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Bună dimineaţa!
Un MARE BRAVO piloţilor noştri care au fost şi constructori, şi preparatori, şi sportivi-piloţi! Şi fără nici o reţinere, OAMENI!
mare adevar OAMENI SI DUPA AIA PILOTI !!! se pare ca am alergat numai din pasiune pe vremea aia si nu cred ca nea apreciat mai mult de 10% din oamenii de bun simtz care sunt si in ziua de azi...oricum LAUDE MAXIME PIONIERILOR IN SPORTUL CU MOTOR ROMANESC SI AL ALTOR TZARI pt ca numai cine a alergat atunci stie cum ne luptam cu sistemul comunist sal invingem !!! acum voi cei tineri va luptati cu taxe infernale si cu regulamente de cacat ...pe romaneste ca traim in Romania!!! imi pare rau sportul auto la noi este in declin total si as propune o chestie cum a fost si sabotarea statiilor de benzina CHIAR CEI CARE AU BANI SI SPONSORI SA NU MAI ALERGE 1 AN -2 ANI CAT E NEVOIE sa vedem ce face Federatia atunci ????????????????/
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 15:06   #310
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by By Afs-Cot View Post
ceva informatzii de Grozea Sandu ? a participat la Raliul Dunarii si altele originar din Prahova.. mai multe nu stiu doar ca este cms sef la scoala de la Campina pe rutiera..
Te salut, ce inseamna "si altele" pe langa Raliu, aici discutam despre pilotii de Viteza pe Circuit si Viteza in Coasta
..... sa nu confunzi aceste discipline, in ambele discipline sant implicate masini de curse, doar ca sant multe diferente intre modul de preparare ale acestora, traseele sant diferite, deasemenea si stilul de pilotaj difera considerabil intre Raliu si Viteza in Coasta/ Circuit ... eu unu nu stiu mare lucru despre Raliuri, este un topic aici: https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...a/page-17.html unde cu siguranta vei afla pt ca sant multi care cunosc date importante despre pilotii de la Rally... Intra acolo si intreaba, dar totusi inainte sa intrebi sa citesti Topicul de la inceput, poate ai deja raspunsul... Succes
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 15:28   #311
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
PS: pun si niste chestii faine, iar prima poza e pt. Nelutzu
Pffff ! prietene m-ai spart cat vrei pe ea?



nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 15:42   #312
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Pffff ! prietene m-ai spart cat vrei pe ea?



uitete mai sus sa vezi ce iam zis de prima medalie....e de legenda !!!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 15:52   #313
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

foarte tare acele poze... aia cu clasamentu e foarte importanta
descriene putin ce e in aceasta imagine? a cui masina e? si ce masina e?



Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
uitete mai sus sa vezi ce iam zis de prima medalie....e de legenda !!!
da am vazut, asa erau imprimate si tricourile, Formula EASTER si jos scris RESITA + anul CPP.... cred ca daca ma strofoc putin mai gasesc un tricou, il am la "tzara" sper ca bunici mei nu l-au dat cuiva ca ai belesc ...

Last edited by nelutz69; 19-03-11 at 15:59.
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 16:01   #314
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
foarte tare acele poze... aia cu clasamentu e foarte importanta


descriene putin ce e in aceasta imagine? a cui masina e? si ce masina e?

nu mai stiu exact dar dupa forma era un Metalex...fotografiam tot ce misca sami fac masina Easter ) pt ca nu aveam nici un fel de documentatie si nu aveai unde sa gasesti....intreabal pe Wilhelm sati confirme...leam facut din tot felul de informatii dar se pare ca au mers pe pista si nu neam facut de rusine cu ce am construit noi
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 18:43   #315
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Cateva poze de la Resita si cu Werner Hirschvogel singurul pilot care se batea cu pilotii de uzina... N. Grigoras
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	acas.jpg
Views:	253
Size:	162.2 KB
ID:	1925650   Click image for larger version

Name:	wh2.jpg
Views:	172
Size:	217.3 KB
ID:	1925651   Click image for larger version

Name:	vbgtfbvre.jpg
Views:	251
Size:	182.4 KB
ID:	1925652  

Click image for larger version

Name:	dfgd.jpg
Views:	230
Size:	385.9 KB
ID:	1925653   Click image for larger version

Name:	wh.jpg
Views:	211
Size:	167.0 KB
ID:	1925656   Click image for larger version

Name:	fswef.jpg
Views:	222
Size:	183.9 KB
ID:	1925659  

ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -