Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-13, 08:02   #481
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Aurel PUIU (1925-1984), n. Braşov
De meserie arhitect, trecuse de vârsta de 35 de ani când a luat startul la primul concurs automobilistic organizat în oraşul de sub Tâmpa. Clubuuri sportive: STEAGU ROŞU Braşov. Participă la campionatele naşionale de raliuri şi viteză în coastă. La scurtă vreme, în 1967, el trăieşte prima mare satisfacţie: câştigă Raliul României şi este selecţionat în lotul ACR. Pe un Renault 8 Gordini, iese al patrulea la clasa maşinilor până la 1300 cmc, în Raliul Dunării. Copilot: Constantin PESCARU.
Palmares Internaţional
Raliu:
-1967 locul I clasa 1300 cmc Raliul BALCANIC, ediţia a III-a, Jugoslavia, copilot Constantin PESCARU
-1969 locul I la echipe R. BALCANIC, ediţia a V-a Turcia,
-1972 membru echipa României locul I, şi titlul de Campioană Balcanică la R. BALCANIC, ediţia a VIII-a, în România,
Palmarea Naţional
Raliu:
-1969 Campion Naţional, Campion clasa III, copilot Constantin PESCARU
-1970 Campion Naţional, Campion clasa IV, copilot Constantin PESCARU
-1971 Campion Naţional, Camion clasă, copilot Constantin PESCARU
Viteză în coastă:
-1968 Campion clasa III
-1969 Campion clasa III
-1970 Campion clasa IV
Din considerente politice, în anul 1975, nu i s-a acordat titlul de Maestru al Sportului, distincţie care a fost atribuită, însă, coechipierului său C. Pescaru.

Sursa: Corneliu ŢIŢ şi Nicolae COSMESCU
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0001.jpg
Views:	72
Size:	825.2 KB
ID:	2813534   Click image for larger version

Name:	IMG_0002.jpg
Views:	81
Size:	853.7 KB
ID:	2813535   Click image for larger version

Name:	IMG_0003.jpg
Views:	64
Size:	910.7 KB
ID:	2813536  


Last edited by Rusanescu; 08-07-13 at 08:11.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-13, 13:41   #482
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Raliul Brasovului 1989
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bv.JPG
Views:	79
Size:	83.8 KB
ID:	2813821  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 25-07-13, 19:31   #483
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Adrian Raspopa - Raliul Argesului 1998 cu "Pufoaica"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	raspota.jpg
Views:	185
Size:	70.5 KB
ID:	2823858  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 16:23   #484
muraveli

Stage 3
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 129
Smile Amintiri

Salut, sunt un nou user al acestui forum. Mi-a luat cateva ore sa ma documentez cu bucurie din tot ce este aici postat, raliuri legendare din anii 70-80-90. Amintirile au inceput sa se contureze bine si sa caut pe net toate competitiile de raliuri din tara noastra, insa cu greu gasesc si din zona jud. Tulcea. Am amintiri frumoase, cum se auzeau motoarele turate la maxim in mun. Tulcea de pe str. Barajului ( un drum care se invecineaza cu o vie pe o parte si cu locuinte colective pe alta parte). Eu prin anii 90 - 93 am asistat din balconul locuintei la aceste evenimente si tare mult as fi vrut sa fi avut un aparat de fotografiat sau de filmat, dar eram un copil de clase primare. Pereferatele mele erau automobilele ARO ,,papuc" care se evidentiau fata de celelate masini cu acea ,, pelerica" din spatele cabinei echipajului si pareau mai robuste. Abia astept sa mai postati alte chestii interesante Va multumesc. .................................................. ......................................


Un exemplu de ARO 240 pickup. modificat cu o simpla panza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	72
Size:	180.4 KB
ID:	2825326   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	63
Size:	173.6 KB
ID:	2825327  
muraveli is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 11:58   #485
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Poate sunt offtopic, am cautat un topic dedicat, dar n-am gasit ... (poate n-am cautat eu bine ) ...
Aici gasiti fotografii de la Sibiu, etapa de FIA ERC : https://www.facebook.com/media/set/?...1662404&type=3
Fotografiile pot fi vizualizate si fara cont de facebook

Last edited by DanSGH; 30-07-13 at 12:20.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 13:03   #486
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Aveai aici: https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...ul-2013-a.html
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 13:44   #487
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Astazi, tot ce s-a petrecut la Sibiu e...istorie ! asa ca este tocmai in topic !
- E parerea mea daca nu supar pe cineva !!
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 15:43   #488
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Am vazut acum, multumesc! Un admin sau moderator poate sa mute postarea mea acolo, eu nu stiu daca pot si nici cum se face.

P.s. V-am dat un mesaj privat in urma cu ceva timp, poate ma puteti ajuta, multumesc!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 15:02   #489
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Cand au inceput raliurile in Romania?

Raliul Iasului Dunlop cinsteste memoria unui urias pilot roman: Ludovic Balint


Editia 2013 a Raliului Iasului DUNLOP este una cu adevarat speciala. Multe evenimente in premiera pentru Campionatul National de Raliuri DUNLOP au facut si vor face deliciul miilor de spectatori din Moldova si din toata tara care vor dori sa asiste la intrecerea celor mai buni piloti din Romania. Unul dintre evenimentele de suflet pentru organizatorii Raliului Iasului DUNLOP este acordarea “trofeului Ludovic Balint” pentru cel mai bun timp scos de un pilot pe Proba Speciala Cioca Boca. “Este momentul, credem noi, sa ne reamintim de cei mai mari piloti ai Rom~niei, campioni nationali de automobilism si mari maestri ai sportului. Acesti mari campioni au fost dati uitarii mult prea usor de societatea noastra de astazi, iar noi, la Iasi, dorim sa le cinstim numele si memoria asa cum se cuvine”, a declarat Lucian Filip, director de organizare la Raliul Iasului Dunlop.
Ludovic Balint
Ludovic Balint s-a nascut pe 2 februarie 1948 la Brasov si a debutat in lumea curselor auto la numai 17 ani, mai exact in 02 mai 1975, in rol de navigator la Raliul Tineretului de la Brasov.

1975 este anul in care isi face debutul si in Campionatul National de Raliuri, acolo unde obtine titlul de Vicecampion National la Clasa Dacia 1300, grupa 1. In anul urmator, Loti avea sa obtina primul titlu de Campion National la Viteza pe Circuit, isprava pe care avea sa o repete in anii 1977 si 1978, ani in care obtine titlul si in Campionatul National de Viteza in Coasta.

1980 este anul in care brasoveanul isi face transferul la echipa Dacia, una din cele mai inalte nazuinte pe care le putea avea un pilot la vremea aceea. Incet-incet vine specializarea pe domeniul raliurilor si, alaturi de Constantin Zarnescu, obtine sase titluri de Campion National Absolut de Raliuri in anii 1981, 1982 apoi in 1986 si 1987 urmand sa revina in 1989 si 1991.

Ultimul titlu de Campion National de Raliuri avea sa fie castigat alaturi de Gabi Stroescu in anul 1993. In aceasta perioada a castigat si patru titluri de campion national cu echipa Dacia. Ludovic Balint a fost desemnat de revista Auto Top in anul 1993 ca fiind cel mai bun automobilist al anilor 1978-1993, conform clasamentelor intocmite la acea vreme de Federatia Romana de Automobilism si Karting.

O alta distinctie care a aratat importanta pe care Loti Balint a avut-o pentru automobilismul romanesc a fost aceea de a-i fi fost conferit titlul de Maestru al Sportului in anul 1979, fiind de altfel declarat cel mai bun automobilist al Romaniei în anii 1984, 1987, 1989, 1991 si 1993. De departe, cea mai interesanta apreciere de care s-a bucurat Loti a fost aceea in care despre el se spunea ca era singurul pilot din lume care reusea sa faca din Dacia o Lancia.

Ludovic Balint si-a pierdut viata intr-un stupid accident de circulatie. Accidentul s-a petrecut in data de 01 februarie 1994 cu numai o zi inainte de a implini varsta de 46 de ani, Dumnezeu luand parca hotararea sa il duca in cursa vietii lui dupa 150 de zile de coma profunda, in data de 22 iulie 1994. Acestea sunt doar cateva dintre lucrurile care se pot spune despre Ludovic Balint, primul pilot care a dominat raliurile din tara noastra in anii ‘80 si care a fost socotit drept unul dintre cei mai buni (daca nu cel mai bun) pilot roman din istorie.

Raliul Iasului este a opta etapa a Campionatului National de Raliuri DUNLOP, organizat de Federatia Romana de Automobilism Sportiv si se va disputa la Iasi, in perioada 3-5 octombrie 2013. Masina oficiala a Raliului Iasului este FORD.

http://www.motorsportnews.ro/crr/sez...i-sezonul-2013
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-13, 00:01   #490
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Domnilor,trecutul e trecut, nu ar fi mai bine sa va concentrati mai mult pe prezent pentru a avea un viitor cu totii mai bun? Am observat ca 99% din posturile dvs sunt alocate trecutului. Tot respectul pentru pilotii din trecut, sa nu inteleaga cineva ca am ceva cu legendele din Romania, dar totusi meritam si noi putina atentie din partea dvs.
__________________
www.ono41.ro (NOU)
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-13, 07:06   #491
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
Domnilor,trecutul e trecut, nu ar fi mai bine sa va concentrati mai mult pe prezent pentru a avea un viitor cu totii mai bun? Am observat ca 99% din posturile dvs sunt alocate trecutului. Tot respectul pentru pilotii din trecut, sa nu inteleaga cineva ca am ceva cu legendele din Romania, dar totusi meritam si noi putina atentie din partea dvs.
Cred ca acest comentariu poate fi sters de aici !
sunt 3-4 topicuri in care apare destul domnul si masinile dumnealui, cu care nu am nimic sa le admir/ citesc pe acele site-uri.
Sa pastram initiativa promotorului fiecarui topic si sa-i respectam pe cei care posteaza materiale rare din perioada trecuta, inceputurile concursurilor in Romania.
Cat de curand va fi si dansul istorie ! ca anii trec repede si va intelege cat de important e ca neam romanesc sa ne respectam si rememoram inaintasii! si cate se pot invata de la cei care s-au ' dat " pe curse fara dotarile tehnicii actuale !
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 09-10-13, 16:07   #492
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Cred ca acest comentariu poate fi sters de aici !
sunt 3-4 topicuri in care apare destul domnul si masinile dumnealui, cu care nu am nimic sa le admir/ citesc pe acele site-uri.
Sa pastram initiativa promotorului fiecarui topic si sa-i respectam pe cei care posteaza materiale rare din perioada trecuta, inceputurile concursurilor in Romania.
Cat de curand va fi si dansul istorie ! ca anii trec repede si va intelege cat de important e ca neam romanesc sa ne respectam si rememoram inaintasii! si cate se pot invata de la cei care s-au ' dat " pe curse fara dotarile tehnicii actuale !
M-am exprimat cat se poate de civilizat si cu deosebit respect pentru cei care au concurat in trecut. Exista un singur topic in legatura cu masina mea, nu 3 sau mai multe asa cum spui. Celelate topicuri sunt facute de mine pentru a promova INTREGUL campionat.

1. Topic pt Alba Iulia facut ieri: https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...editia-ix.html
2. Topic facut pt Sinaia https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...ul-sinaia.html
3. Topic facut pt Resita https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...pa-resita.html

Sper ca te-am lamurit, ceea ce doream eu era sa aveti atentie si pentru prezent, va felicit pt ceea ce faceti pentru istorie dar pentru prezent nu faceti nimic.

PS. Atat am avut de spus, daca vreti puteti sterge comentariile mele!

Last edited by ono41; 09-10-13 at 16:11.
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-13, 08:18   #493
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Raliul Baia Mare 1995

ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 10:18   #494
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Alooooo! A intrat toată lumea în hinbernare?
Să aveţi un sfârşit de săptămână aşa cum vă doriţi.
MR
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 11:13   #495
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput raliurile in Romania?

Bogdan COCONOIU:
O carte de exceptie pe care o recomand celor pasionati de istoriografia auto
http://automobilia-romania.blogspot....smului-in.html

http://www.oscarprint.ro/index.php?m...roducts_id=207
Rusanescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -