Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-09, 12:11   #31
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

super...exista si oameni care sunt interesati de treaba asta in ro...nu pot sa cred.
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 15:56   #32
Dori
4Rally

Stage 4
 
Dori's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 220
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Am incheiat pregatirile pentru Sibiu


Programat la sfarsitul acestei saptamani, Raliul Sibiului editia 2009 vine cu noutati in ceea ce priveste traseul de desfasurare. Cei 90,4 km de probe speciale se vor alerga departe de probele care au consacrat acest raliu: Santa si Gatu Berbecului .
Intors de la cea de a doua etapa de Rally Sprint gazduita de Botosani, Thomas a declarat:
Am avut un sfarsit de saptamana extraordinar. Ne-am simtit bine la Botosani si am avut o evolutie foarte buna alaturi de Florin Dorca. Cei 30 de kilometri de probe speciale desfasurati pe o suprafata superba m-au ajutat sa fac setari importante la piesa cu probleme aflata intre scaun si volan. Trebuie mutata aceasta piesa in Evo 8 si suntem gata de start.
Masina a trecut in aceste saptamani printr-o revizie serioasa in Ungaria, lucru care imi da incredere ca va rezista macadamului de la Sibiu. In legatura cu acest macadam, mie personal imi pare rau ca nu se mai alearga pe celebrele probe Santa si Gatu Berbecului. Erau intr-adevar dure dar acesta este farmecul si renumele castigat de Raliul Sibiului. Am vizionat proba speciala noua, Dobarca si personal imi exprim parerea ca e iesita din tipicul acestui raliu. Dar e bine ca lucrurile se schimba si nu stau pe loc iar o proba speciala noua este intotdeauna o provocare pe care o acceptam cu placere.
In ceea ce priveste obiectivul nostru, acesta ramane lupta pentru titlul de Campioni Nationali ai grupei H. Pentru asta trebuie sa avem o evolutie constanta din primul kilometru de proba speciala. Numarul de masini inscrise la grupa H este mic dar nu trebuie sa ne pierdem concentrarea. Am incredere ca la sfarsitul raliului vom urca pe prima treapta a podiumului, la fel ca anul trecut.
Startul festiv va avea loc joi 16 iulie ora 20 in Piata Mare a orasului. Ziua de vineri este rezervata spectacolului pe pista de Rally Cross, unde vor avea loc 2 superspeciale iar ziua de sambata 18 iulie este rezervata ultimelor 6 speciale care se vor alerga pe probele Dobarca, Crinti si Calugaru.

credit foto: Gabi Tomescu
PR echipaj: Florin Dorca
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	normal_1(2).jpg
Views:	140
Size:	59.5 KB
ID:	1008027  
__________________
4tuning4rally
Dori is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 20:44   #33
r27kul
4Rally

Stage 5
 
r27kul's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,651
Member of:
[Colectionar Machete]
[VW]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Am vazut ca multi piloti prefera ca masini de recunoastere Golanu',oare numai aici?
r27kul is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 22:01   #34
jockerbad

Stage 3
 
jockerbad's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 95
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Da, l'am vazut live pe Abraham, m'a impresionat atat ca om cat si ca pilot.
Bv bv.
A....era cat pe ce sa achizitionez o bucata din bumperul spate :>
sac sac
__________________
vw bora 1.9 TDI
jockerbad is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 22:50   #35
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

prezent si eu vineri sper sa rezolv cu cazarea pentru sambata..sper sa il tina conserva pe Banciu
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 23:44   #36
pushtiu_teribil_22

Stage 4
 
pushtiu_teribil_22's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 177
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

succes
pushtiu_teribil_22 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 09:47   #37
Dori
4Rally

Stage 4
 
Dori's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 220
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Doi ani cu Citroen C2R2

-Debut cu Citroen C2R2 la Raliul Sibiului 2007
-Campania: „Race and Help” continua in parcul de service
-Alex Filip „cauta” copilot

„Dinamobilul” a ajuns la Sibiu pentru returul Campionatului National de Raliuri. In 2007, aceasta a fost prima cursa, pentru Alex Filip, cu un Citroen C2R2.

Pentru Alex Filip, Raliul Sibiului 2007 a marcat trecerea de la un Citroen Saxo la un Citroen C2 R2. A urmat un an de zile in care singura bucurie a fost locul 7 obtinut pe speciala Santa, una dintre cele mai celebre probe din campionatul intern. „Timp de aproape un an nu am reusit sa termin nicio cursa, in mare parte, din cauza problemelor tehnice.Am emotii inaintea etapei de la Sibiu pentru ca aici a fost prima cursa cu modelul Citroen C2R2, dar mi-am propus sa termin pe podium la grupa A”, a spus Alex Filip, inaintea Raliului Sibiului.
Pentru Bogdan Iancu, noul copilot al lui Alex Filip, aceasta este prima cursa de casa in actuala configuratie si, totodata, prima saptamana de „miere”. „Imi voi petrece prima saptamana dupa nunta mai mult alaturi de Alex Filip, decat alaturi de Cristina, sotia mea. Ii multumesc pentru intelegere si stiu ca doar o clasare pe podium o va face sa fie multumita”, a spus Bogdan Iancu.
Echipajul cu numarul 79 continua, si la Raliul Sibiului, campania „Race and Help”, o campanie in care s-au strans pana acum 1.777 Euro. „La aceasta etapa vom avea, la cortul nostru din parcul de service, o urna speciala in care vom strange bani pentru Fundatia Hospice „Casa Sperantei”. De aceea, ii rog pe toti sustinatorii nostri sa fie alaturi de noi nu numai pe probele speciale ci si in aceasta actiune. Desigur, vom participa si noi la campania initiata de organizatorul Raliului Sibiului, mai ales ca destinatia finala a fondurilor stranse este tot Fundatia Hospice „Casa Sperantei”, a mai adaugat Alex Filip.
Tot la aceasta etapa, trei dintre clientii Orange Shop din Piata Unirii nr. 1 si din Piata Aurel Vlaicu care vor achizitiona accesorii sau abonamente Orange de telefonie sau internet vor avea ocazia, in urma unei trageri la sorti, sa ia loc pe scaunul din dreapta pentru un tur de circuit alaturi de Alex Filip.

Raliul Sibiului 2009 va debuta joi 16 iulie, la ora 20:00, cu startul festiv din Piata Mare a orasului. Vineri sunt programate doua super speciale pe pista de rally croos, incepand de la ora 17:43, iar sambata, 18 iulie, restul de 6 probe speciale. „In total avem de parcurs 90 kilometri de proba speciala. Va fi un raliu dur, chiar daca foarte scurt, pe care trebuie sa-l abordam cu o strategie potrivita. Sunt foarte multi factori care te pot scoate din lupta si tocmai de aceea m-am pregatit special pentru acest raliu”, a spus Alex Filip.

In 2009, echipajul Alex Filip/Bogdan Iancu conteaza pe sprijinul partenerilor: Orange Romania, Citroën Romania, Coza Advertising, Cefin, Converse si Colina Motors.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alex filip - bogdan iancu.jpg
Views:	100
Size:	952.3 KB
ID:	1008904  
Dori is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 13:03   #38
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Start in Piata Mare la Raliul Sibiului
  • Astazi, incepe oficial Raliul Sibiului
  • Start festiv in Piata Mare la ora 20:00
  • 40 piloti la startul editiei din 2009
Raliul Sibiului incepe astazi, joi 16 iulie, cu startul festiv in Piata Mare a orasului. 40 de masini de curse vor intra in Piata Mare la ora 20:00 si vor sta acolo timp de doua ore.

Astazi incepe oficial a noua editie a Raliului Sibiului. Startul festiv, in etapa a 5-a din Campionatul National de Raliuri Dunlop, se va da la ora 20:00 in Piata Mare a orasului. Vineri, 17 iulie, sunt programate, incepand cu ora 17:45, doua super speciale pe terenul de rally cross din cartierul Strand, iar sambata, cu incepere de la ora 10:00, celelalte 6 probe speciale.

„Ma bucur ca si in 2009 Sibiul gazduieste acest eveniment, care spre bucuria tuturor, a devenit deja traditie. Pe langa numeroasele evenimente culturale Sibiul poate oferi publicului in acest fel o ocazie foarte buna de a veni in contact cu competiţiile sportive, de nivel naţional. Doresc tuturor participanţilor sa aiba parte de condiţii favorabile pentru a-si dovedi intreaga maiestrie, spectatorilor le doresc sa aiba parte de un eveniment sportiv pe masura asteptarilor si organizatorilor le doresc ca toate lucrurile sa mearga asa cum le-au planificat, iar editia 2009 sa se numere printre cele mai bune”, a spus Klaus Iohannis, Primarul Municipiului Sibiu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	piata mare - raliul sibiului 2008.jpg
Views:	438
Size:	591.6 KB
ID:	1009230  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 13:17   #39
pushtiu_teribil_22

Stage 4
 
pushtiu_teribil_22's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 177
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

multi inainte
pushtiu_teribil_22 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 20:35   #40
ervinbv
4Rally

Stage 5
 
ervinbv's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 506
Member of:
[4Rally]
[Colectionar Machete]
[VW]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Se anunta vreme foarte calda pt acest weekend in Sibiu.Sper sa fie asa!Ne vedem pe probe!
ervinbv is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 20:42   #41
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

1- vali , 2-mietinnen , 3-szabo
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 22:06   #42
ervinbv
4Rally

Stage 5
 
ervinbv's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 506
Member of:
[4Rally]
[Colectionar Machete]
[VW]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Pronosticul meu:
Szabo
Miettinen
Marisca
ervinbv is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 22:36   #43
MyTzu41

Stage 4
 
MyTzu41's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 185
Member of:
[4Rally]
[VW]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

1-szabo 2-tempesta 3-valy ...... hai szabo & valy....
MyTzu41 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 08:27   #44
r27kul
4Rally

Stage 5
 
r27kul's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,651
Member of:
[Colectionar Machete]
[VW]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Cam ce a-ti ratat aseara in piata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_3787.jpg
Views:	90
Size:	114.0 KB
ID:	1010123   Click image for larger version

Name:	DSC_3809.jpg
Views:	85
Size:	89.1 KB
ID:	1010124   Click image for larger version

Name:	DSC_3822.jpg
Views:	135
Size:	116.2 KB
ID:	1010125  

Click image for larger version

Name:	DSC_3828.jpg
Views:	111
Size:	87.8 KB
ID:	1010126  
r27kul is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 22:00   #45
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Raliul Sibiului - macadam, 17 - 19 Iulie 2009

Raliul Sibiului 2009 - Jarkko Miettinen Lider

Raliul Sibiului 2009 a debutat astazi cu clasica superspeciala din “groapa”, parcursa de 2 ori de catre cei 39 de participanti care s-au prezentat la startul celei de-a 5-a etape a Campionatului National de Raliuri Dunlop. Aceasta proba este unica in Romania prin faptul ca permite rularea a doua masini in paralel, in stilul superspecialelor din Campionatul Mondial de Raliuri.

Cel mai rapid pe ambele treceri a fost echipajul finlandez Jarkko Miettinen/Mikko Lukka pe un Mitsubishi Lancer Evo IX. Jarkko a reusit 2 evolutii impecabile si s-a impus in fata lui Gergo Szabo/Zoltan Kohler (Lancer Evo IX), Bogdan Marisca/ Sebastian Itu (Lancer Evo IX), Marco Tempestini (Subaru Impreza N15). Protagonistul unui eveniment inedit a fost Vali Porcisteanu care a fost incetinit pe proba de prabusirea unei porti gonflabile exact in dreptul lui si pierzand astfel aproape 10 secunde.

Dupa “incalzirea” de astazi, concurentii vor da maine piept cu cele mai dure probe de macadam din campionat si vor avea de infruntat bolovani, praf si caldura. Mai sunt de disputat 6 probe speciale, cate 2 treceri pe cele 3 trasee diferite. Principala atractie va fi proba Dobarca (prima masina la 11:18 ), o proba nou introdusa in configuratia raliului care, dupa spusele pilotilor, este total diferita de restul probelor.

Ramaneti aproape pentru a afla deznodamantul Raliului Sibiului 2009.

Foto: Gabi Tomescu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vali stire.jpg
Views:	160
Size:	408.4 KB
ID:	1011074  

Last edited by boy_wonder; 17-07-09 at 22:41.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -