Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-09, 09:45   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Locul 2 in raliu, locul 1 in campionat

Locul 2 in raliu, locul 1 in campionat
  • 8 puncte adunate la Sibiu
  • Pentru prima oara pe locul 1 in clasamentului grupei A
  • Urmatorul raliu: Tara Barsei (21 – 23 august)
Cu cele 8 puncte adunate in Raliul Sibiului, Alex Filip si Bogdan Iancu au urcat pe primul loc in clasamentul general al grupei A. „Dinamobilul” a rezistat celui mai dur raliu din Campionatul National.

La exact doi ani de la prima cursa cu modelul Citroen C2R2, Alex Filip si Bogdan Iancu au urcat pe prima pozitie in clasamentul grupei A. Dupa Raliul Sibiului, echipajul 79 are un avans de 5 puncte fata de urmatorul clasat.

Pentru Alex Filip si Bogdan Iancu, Raliul Sibiului a inceput in Piata Mare a orasului cu o sesiune de autografe. „Startul festiv a fost programat chiar in centrul orasului. Atmosfera din Piata Mare a orasului Sibiu a fost fantastica si ma bucur ca au venit foarte multi sibieni sa ne sustina”, a spus Bogdan Iancu, copilotul echipajului 79, care a concurat la Sibiu in fata proprilor suporteri.

Prima zi de raliu adevarat a inceput insa cu o greseala. Pe super speciala, Alex Filip a pierdut 13 secunde si dupa primele doua probe ale raliului se afla pe locul 7. „Am facut o greseala copilareasca, dar care ne-a costat foarte mult timp. Prima zi a fost una foarte scurta si vom incerca sa recuperam pe celelalte 6 probe speciale ramase”, a spus Alex Filip, dupa prima zi din Raliul Sibiului.

In ziua a doua, echipajul 79 a inceput lupta de recuperare. Locul doi pe prima speciala a zilei, locul doi la prima trecere pe Crinti si aceeasi clasare pe speciala Calugaru a facut ca Alex Filip sa urce pana pe locul secund in clasamentul grupei A. „Pe speciala Dobarca, prima a zilei, nu am avut nicio sansa in fata masinilor mai puternice. Pe Crinti am avut un ritm foarte bun pana cand l-am vazut pe rivalul nostru, Edwin Keleti, oprit pe margine. Atunci am redus putin ritmul pentru a proteja masina”, a spus Alex Filip, in primul parc de service al zilei.

Dupa cea de-a doua trecere pe speciala Dobarca si abandonul lui Nistor Duval, Alex Filip si Bogdan Iancu au trecut pe prima pozitie in clasamentul grupei A, pozitie pe care au pierdut-o dupa pana de cauciuc facuta pe Crinti. „Aceasta proba a facut multe victime. La aproximativ 9 kilometri dupa start, am facut pana pe stanga fata si am pierdut cam doua minute”, a spus Bogdan Iancu, copilotul echipajului 79.

Chiar daca au castigat ultima speciala a Raliului Sibiului, Alex Filip si Bogdan Iancu au terminat pe locul secund. „Initial am crezut ca am castigat, dar am constatat apoi ca unul dintre oficialii cursei a trecut, in carnetul de bord, un timp mai bun cu un minut decat cel realizat. Am savurat insa baia de sampanie de dupa pentru ca oricum am urcat pe prima pozitie in clasamentul grupei A ceea ce este cel mai important acum. Le multumesc tuturor celor care ne-au sustinut - Phillipe Bugalski, Simon Jean-Joseph, Dodo Pitigoi, Stefano Rafaneli, echipa tehnica de la Colina Motors, dar in special Cristinei pentru ca l-a lasat pe Bogdan sa-si petreaca prima saptamana de miere alaturi de mine”, a spus Alex Filip.

Urmatoarea provocare pentru Alex Filip si Bogdan Iancu, in Campionatul Natonal de Raliuri Dunlop, este Raliul Tara Barsei programat in perioada 21 – 23 august.

In 2009, echipajul Alex Filip/Bogdan Iancu conteaza pe sprijinul partenerilor: Orange Romania, Citroën Romania, Coza Advertising, Cefin, Converse si Colina Motors.

REZULTATE – RALIUL SIBIULUI 2009 ( etapa a 5-a din 8 ) - GRUPA A *
1. Ernest Mullner/Eugen Pop – Skoda Fabia 01h15:13,0
2. Alexandru Filip/Bogdan Iancu - Citroen C2R2 + 00:41,0
3. Cristian Enache/Marius Paunescu – Renault Clio RS + 01:23,8
4. Calin Bucur /Dan Magos – Citroen Xsara + 04:50,6
4. Bogdan Barbu/Sebastian Barbu – Renault Clio RS + 07:07,8

Clasament general – grupa A (dupa Raliul Sibiului 2009)*
1. Alex Filip, 31 p, 2. Ernest Mullner 26 p, 3. Edwin Keleti, 24 puncte, 4. Alexandru Mitroi, 18 p, 5. Lucian Garbacea jr 15 p, 6. Bogdan Barbu 15 p, 7. Nistor Duval 14 p, 8. Ciprian Savu 9 p, 9. Cristian Enache 9 p, 10. Lucian Garbacea 5 p, 11. Cristian Stefan Szabo, 4 p, 12. Adrian Dragan 2 p, 13. Szabo Csongor 2 p

* Rezultate au statut provizoriu pana la publicarea celor oficiale de catre FRAS.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alex filip - piata mare sibiu.jpg
Views:	52
Size:	776.9 KB
ID:	1015124   Click image for larger version

Name:	alex filip - bogdan iancu - raliul sibiului 1.jpg
Views:	43
Size:	470.2 KB
ID:	1015125   Click image for larger version

Name:	alex filip - bogdan iancu - raliul sibiului 2.jpg
Views:	49
Size:	750.8 KB
ID:	1015126  

__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 16:11   #2
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Locul 2 in raliu, locul 1 in campionat

bravo Alex dupa cate am vazut ai invatat ceva de la Bugalski
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1271.JPG
Views:	44
Size:	3.31 MB
ID:	1015510   Click image for larger version

Name:	IMG_1300.JPG
Views:	37
Size:	1.89 MB
ID:	1015526   Click image for larger version

Name:	IMG_1333.JPG
Views:	36
Size:	1.83 MB
ID:	1015528  


Last edited by adrian78bmw; 21-07-09 at 16:30.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -