Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 15:01   #151
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Desigur...

Dar banuiesc ca esti si tu de acord cu mine ca nu a tinut trasa absolut deloc; practic nu a deschis deloc virajul. A gresit omu. Nu inteleg de ce incerci sa-l acoperi... Scuzele cu gumele si ca nu are abs deja sunt penibile... Nicio masina de raliu nu are sisteme. Deci se poate. Iar cu slick-urile nu mai discutam. Cu niste strazi sunt convins ca era alta mancare de peste. Am facut o urcare pe Parau Rece cu un Golf 3 GTi la coasta din toamna cu slick-uri (doar 2 santuri pe centru cat degetu) si s-a putut merge chiar tare.

Nu ma dau in barci cat de viteaz sunt eu si nu vad nici rostul interventiei tale cand se vede clar ca omu a gresit din capu locului.

Salut!
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:15   #152
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Nu am vazut decat un filmuletz cu prima iesire (mi se pare ca de doua ori a sarit afara), sau nu stiu la care te referi...din ce tin minte baiatul decat a franat....si a ramas cu piciorul in frana..... daca tu reusesti sa mai deschizi cu rotile blocate si masina sa te "asculte" eu personal ma fac fanul tau.
Ma repet si poate iar ma intelegi gresit...... la teorie toti ne pricepem.
Nu tin apararea nimanui insa mi se pare aiurea cand cineva de pe margine critica un participant din postura de teoretician.....de asta te-am intrebat daca te-ai dat vreodata pe undeva.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:21   #153
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

prima oara a franat si s-a dus cu rotile blocate in exterior, a 2-a oara a incercat sa nu mai faca greseala asta si a incercat sa o aduca pe traicetorie din acceleratie, dar tot s-a dus
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:26   #154
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Poate ne intelegem altfel acuma...

https://www.youtube.com/watch?v=pgkiO...eature=related Asta banuiesc ca e iesirea de care zici tu.

https://www.youtube.com/watch?v=n3rdH...eature=related Si asta e cea la care ma refer eu.
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:48   #155
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Si de ce nu ar putea cineva de pe margine sa isi spuna parerea ref la trase & co?! In a 2-a filmare omul era pe interior de la 50 m inainte de viraj si nici mama "ploilor" nu il aseza altfel pe pista... La Bucovat virajele sunt lungi si trebuiesc atacate tarziu - parerea mea. Daca il vad pe unul, "balena" el si cu scoala proprie de pilotaj, ca baga mana prin covrig ca la tractor ce fac, ma fac mic, ma duc acasa si nu spun la nimeni ca el are n curse si vitrina plina de cupe si eu nu? Sa fim seriosi...
V-am promis camera on board: https://www.youtube.com/watch?v=xYh1e6nRylI
Scuze pt sonor, i-am pus si bureti in bot si tot baraie, varianta cu muzica n-o vrea "tubu'" ca n-am copyright

Last edited by john17; 13-07-09 at 15:53.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:57   #156
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

L-am intrebat inainte daca a mers vreodata la curse.....de asta consider ca nu e in masura . Nu mai are rost sa facem off pe topicul asta. Mai bine zi ce a patit masina.....ma speriasem putin de tine ca in primul ac mi-a plecat spatele pe ultima urcare.....si nu ma asteptam sa gasesc pe cineva acolo.
Ps: multzam si de manometru, desi din cauza unei foarte mari cucoane numita lene nu am facut si eu pe spate 2 si le-am egalizat facandu-le 1,7. Rezultatul s-a vazut in primul viraj dupa cum spuneam si in al 4-lea . Nu chiar toate virajele trebuie atacate tarziu dar in conditii de ploaie preferam sa le atac mai devreme in caz de rasucire sa raman in interior nu sa dau in parapet
Sa nu ma intelegeti gresit...nu eu eram cu clio )
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:09   #157
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

La mine a crapat diferentialul pe reducerea dinainte de primul viraj, se vede in pozele de la sfarsit! Eu ma asteptam sa opreasca oficialii cursa pana scoteam masina, dar dacaei au considerat ca e safe... La deal n-aveam cum sa o mai duc, iar la vale nu eram nebun, m-am multumit sa ma urs eu pe deal si sa ma rog sa nu se lipeasca nimeni de ea!
Acum nu ma apuc de dat lectii de pilotaj dar mi se pare mai nimerit pt siguranta sa reduci mai mult, oricum e mai important sa iesi tare din viraj decat sa intri tare! Nu cred ca interior de la 50 m inainte de viraj e o solutie de siguranta, nici pe polei! Si de ce n-m comenta cum a mers unul si altul? Daca parerea e avizata e alta poveste, dar numai daca te dai cu masina de curse pe ploaie nu te face neaparat pilot!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:20   #158
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Am specificat de la inceput sa nu fiu inteles gresit si tocmai asta vad ca se intampla. In fine....nu mai conteaza....fiecare conduce/piloteaza cum vrea si cum poate.
Care oficiali vroiai sa opreasca cursa? Aia de la start sau aia de la finish? )
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 17:03   #159
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Si de ce nu ar putea cineva de pe margine sa isi spuna parerea ref la trase & co?! In a 2-a filmare omul era pe interior de la 50 m inainte de viraj si nici mama "ploilor" nu il aseza altfel pe pista...
Multumesc John

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
L-am intrebat inainte daca a mers vreodata la curse.....de asta consider ca nu e in masura .
Ti-am si raspuns ca m-am dat si cu masini de curse Si stai linistit ca merg de cand ma stiu la raliuri... Dar nu asta conteaza... Ma enerveaza treaba asta cu generalizatu... aveti impresia ca toti de pe margine sunt niste batuti in cap si habar nu au de o trasa sau de un punct de franare...
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 17:24   #160
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Cei care au avut trase bune se puteau număra pe degetele de la o mānă. Cel cu CLio a avut timp berechet la ambele ieșiri să tragă un pic frāna de mānă. Repet, la AMBELE, fără excepție. La a doua chiar a accelerat, probabil intr-o incercare disperata de a lua curba.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 20:41   #161
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Pana la urma se gasesc rezultatele undeva? Sau nu exista?
Iar despre salvat o subvirare cu frana de mana... Trebuie meserie pt asta + ceva noroc! In loc de teorii savante cu lasat loc pt invartit si frane de mana mai bine nitica prudenta si intrat mai incet in viraj (si pe trasa daca se poate)...
Ma asteptam sa fie mai discutat/disputat subiectul cursei, vad ca au fost mai multe postari inainte!
A, comisari erau pe traseu si ma gandesc ca, si daca nu ar fi fost dotati cu statii (2 la ~100 lei) macar un telefon puteau da, dar cel din virajul de mai sus de unde m-am oprit zise ca e bine si s-o las acolo!

Last edited by john17; 13-07-09 at 21:03.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 22:02   #162
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Păi la cum arăta mașina... te ducea cu gāndul și la meserie. Eu așa m-am gāndit, īn sensul că nu era tocmai o mașină de stradă.

Gasesti lista cu timpii la sfarsitul galeriei foto de AICI.

Last edited by Lao; 13-07-09 at 22:04.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 22:12   #163
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Felicitari tuturor participantilor! Pacat ca nu a tinut si vremea cu noi...
Pe urmatorul link vedeti start-ul masinilor la a 2-a urcare (nu mai retin sigur daca este a 2-a, scuze pentru claritatea imaginii!)
https://www.youtube.com/watch?v=XLGUmgMtTEw

Cerea cineva poze cu clasamentul:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Clasament.jpg
Views:	82
Size:	85.1 KB
ID:	1006215  
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 22:53   #164
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Pana la urma se gasesc rezultatele undeva? Sau nu exista?
Iar despre salvat o subvirare cu frana de mana... Trebuie meserie pt asta + ceva noroc! In loc de teorii savante cu lasat loc pt invartit si frane de mana mai bine nitica prudenta si intrat mai incet in viraj (si pe trasa daca se poate)...
Ma asteptam sa fie mai discutat/disputat subiectul cursei, vad ca au fost mai multe postari inainte!
A, comisari erau pe traseu si ma gandesc ca, si daca nu ar fi fost dotati cu statii (2 la ~100 lei) macar un telefon puteau da, dar cel din virajul de mai sus de unde m-am oprit zise ca e bine si s-o las acolo!
O subvirare o salvezi cu frana de mana in 99% din cazuri(asta daca esti un pic sanatos). Pe traseul unde s-a desfasurat cursa am avut o intamplare mai putin fericita, iar pe coborare pe acul de par de la pod dupa linia dreapta mai lunga am ramas fara frane la o viteza mult prea mare pentre un ac de par, iar frana de mana a fost singurul mod de a scapa de o dauna totala. SIncer nu stiu de ce va feriti atat de mult de acea maneta.

Multi de pe acest topic sunteti participanti la curse si mi se par putin ciudate parerile unora. Cearta pe trase, de ce frana de mana, etc. Ca pilot, macar teoria sa fie impecabila cand participi la niste curse. Baiatul cu Clio ia interiorul la fiecare viraj cu 50 m inainte, asta este stilul lui, nici nu stiu daca este ghinion ca a iesit acum de 2 ori, la a treia a scapat cu niste cm sa nu iasa sau este noroc ca scapa pe toate celelalte curbe

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, nu asta a fost intentia, am vrut doar sa dau un sfat pe care eu l-am considerat bun.

P.S. Lao, nu prea scriu pe forumuri. Baiatul cu breakul este participant activ la curse si chiar merge bine, a mai venit inainte cu un Golf IV albastru si inainte cu un Golf III 1.6 si tot timpul a facut o figura frumoasa. Si mie mi-a placut cum a mers cu flick pe 2 urcari din 3 unde am stat eu, chiar bine a mers.
__________________
Adrenalina creste o data cu viteza, viteza creste o data cu apasarea pedalei, deci adrenalina creste la pedala.
basy is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 23:30   #165
radu_lkv
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
Default Re: 11-12 Iulie 2009, Viteza in Coasta - Craiova/Bucovat

multzam frumos TCM-ule pt filmari:
la distractie in mansa de recunoastere: https://www.youtube.com/watch?v=vICaf...eature=related
mansa de concurs: https://www.youtube.com/watch?v=Cbk_N...e=channel_page
__________________
ex LKV, now EVO IX Redefines My Cornering
radu_lkv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -