Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-09, 15:23   #166
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Dumnezeu sa-l ierte pe Lucian Garbacea. Sincere condoleante familiei si prietenilor. Multa putere Juniorului sa treaca peste si sa continue ceea ce a inceputul domnul Lucian.
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 17:26   #167
Unic

Stage 5
 
Unic's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 611
Default Re: Raliul Iasiului 2009

cine stie unde va fi inmormantat si cand?.. poate vom merge sa-i punem o floare..
Unic is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 17:41   #168
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Quote:
Originally Posted by Unic View Post
cine stie unde va fi inmormantat si cand?.. poate vom merge sa-i punem o floare..
Pilotul Lucian Girbacea va fi inmormantat marti 26 mai 2009 ora 13:00 in cimitirul comunal din Moeciu (jud. Brasov
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 19:31   #169
flo_rally

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 1
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Quote:
Originally Posted by dr_v View Post
In primul rand Dumnezeu sa-l odihneasca!

Dar, este pacat ca trebuie sa moara un om ca sa aflam asemenea lucruri:
1. se pare ca nu avea voie sa se dea la Raliu. Nu a facut minim 6 etape de Coasta asa cum cere regulamantul.
2. am auzit ca rollbar-ul nu era unul omologat de rally, ci o versiune mult mai putin rezistenta speciala pentru circuit.
3. descarcerarea a ajuns la peste 50 de minute de la accident, timp in care cei de la salvare puteau doar sa se roarge la Dumnezeu.

Chiar daca sunt simple zvonuri, cred ca trebuie analizate cu seriozitate, macar de data aceasta.

Anul trecut la Resita nea Lenti a murit tot din cauza oficialilor (cine vrea detalii pot sa i le dau). Cat oameni trebuie sa mai moara ca oficialii sa se trezesca din ameteala?

Il rog pe Ono sa inceapa o campanie de sensibiliare a oficialilor sau de constrangere a acestora pentru respectarea normelor minimale de securitate a pilotilor.
imi pare rau ca te contrazic dar roll-barul este omologat deoarece masina aceea a participat la campionatul mondial de rally :deci insepctia de la mondiala este foarte severa , nu avea cum sa aiba rollbar de circuit ,condoleante familiei , Junior fii tare !
flo_rally is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 21:06   #170
vladymro

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 27
Member of:
[4Rally]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Sincere condoleante familiei...

Contrazic si eu punctul 1. : Pt debutanti e prevazut un sezon de Coasta sau Rally Sprint.... unde a avut parca si ceva rezultate...

http://www.autorally.ro/index.cfm/pa...lasamente.html

Pentru cei care mai au complainuri si asculta atent pareri mai mult sau mai putin subiective, as avea propunerea sa lectureze postul lui Tempesta de pe alt forum..

Nu este prima data cand pierd un prieten asa..., si clar inteleg schocul lumea motorsport din Romania...

Dar nu inteleg nevoia de da cu parere de toata lumea, si daca stie si daca nu stie...!
Clar este libertate de opinie..., dar decenta este decenta

Hai un pic de respect! Primo pt. familia si prieteni, ar fii bine ca fiecare intre useri sa gandeasca ca ce scrie aici...pote sa fie citit, si pote sa lovesaca cine deja este lovit tare !

Si daca scrie cineva implicat in fenomenul..., gata cu speculatie si cu: am auzit, sa zice, cred ca..., in situatile asa de gravi, daca vrem sa fim seriosi si "profesionisti" nu aruncam cuvintele ca am auzit la cafea...sau la padure...!

In acest moment, nu este necesar sa fiim toati preiteni, uni cu alti...dar macar ca inainte de lua decizile si de arunca cu piatre in cineva... sa analizam la RECE ce sa intemplat si dece!

Probe lungi sunt mai periculoase...???! Statistic da, mai multi km de sicurizare, mai mare chansa statistica sa intempli ceva, mai multi eforturi de facut pentru masine de salvare si arbitri.
Si ce facem....raliuri cu probe mai scurte...si mai securizate...?!
Macar probe de 3/4 kilometri, cu un echipage SMURD fiecare kilometru..., ca in tara asta ne avem destule, si nu ne trebuie pe sosele...!

ADEVERUL ESTE ALTCEVA:

Raliuri sunt un sport periculos, si fiecare de noi trebuie sa stie si sa acepte anumiti riscuri....!
Federatia si organizatori, trebuie sa minimalizease acesti riscuri, in nici un caz nu pote sa se elimini... daca mergem contratimp!

Din pacate Lucian a avut mare ghinion, si a murit pe loc, instantan, si asta macar este bine pt. ca nu a suferit! ( asta zice refertul medicina legala, nu este un svon...este adeverul, asa in casul lui, din pacate nici elicopter nici 100 de salvarile facea diferenta...! )

Eu cred ca organizator si federatia au reactionat destul de bine la un eveniment pt. care nimen nu este si nu vrea sa fie pregatit!

Palier aia de viteza...trebuiea asa...? Eu zic ca cu bun simtul de dupo... tot este foarte usor si clar...!
Sigur drumuri forestieri de Romania are caracteristica de mare viteza, la fel ca in Finlandia, Suedia, Norvegia, Estonia, Russia...., da... probabil se putea termina proba exact acolo..., dar nu sa facut, si nu cred ca cineva este de vina!
Asa ce facem...gata cu raliuri...?

Un pic de obiectivitate si de echilibrul ar ajutat... si lasati pe capra vicinului...

Lasati-ne sa plingem un prieten in pace, lasati-ne sa ne gandim daca regulile jocul nostro sunt ok, daca toati: piloti, arbitri, medici, organizatori, federatia... au facut tot ce trebuiea, si daca nu, ce trebuie si cum trebuie schimbat pt. data viitoare...ca trebuie sa stiti deja, din pacate va a fii !!!

Daca vreti, fiti a latu de familia, de prieteni, de toati cei implicati, incurajate-ne, sustinite-ne..., daca nu, aveti decenta sa taceti...,
ca deja doare tare, si nu este nevoia de speculatie si polemice...!

Lasati pe posturi TV...treaba asta..., ca aici ar trebui sa fiim toati de aceslas familia!

Ciao Lucian, stiu ca ai fi fost de acord cu mine..., de acolo unde esti acuma, uitate la noi, ca noi ne gandim la tine !

Tempesta
vladymro is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 22:27   #171
iulian325

Stage 2
 
iulian325's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 47
Default Re: Raliul Iasiului 2009

fantastic post!

se pare ca tempesta in privinta raliurilor gandeste ca si mine!

pe mesaj privat un user m-a injurat ca-mi dau cu parerea , sunt curios daca are curaj sa-l injure si pe tempesta

fantastic post!
iulian325 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 22:34   #172
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

pana la urma mai avem si vorbele lui ONO care au si ele dreptatea lor poate parerea mai multor piloti ne-ar ajuta si pe noi sa ne facem o impresie..pe moment o perioada de liniste ar fi cel mai bine pentru toti
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 23:02   #173
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

cei din domeniul motorsportului , stiu mult mai bine , decat noi , oamenii obijnuiti si pasionati de motorsport , cum este treaba in acel domeniu ...
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 01:42   #174
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Quote:
Originally Posted by iulian325 View Post
fantastic post!

se pare ca tempesta in privinta raliurilor gandeste ca si mine!

pe mesaj privat un user m-a injurat ca-mi dau cu parerea , sunt curios daca are curaj sa-l injure si pe tempesta

fantastic post!
Din cate vad la avatarul tau cred ca esti din Iasi si iti respect parerea si faptul ca ii aperi pe organizatorii din Iasi, acest raliu imi place foarte mult, am concurat in doua sezoane si mi-au placut aproape toate probele iar organizarea a fost foarte buna. Anul acesta nu am mai concurat pentru ca am decis sa ma concentrez numai la coasta.

Eu nu sunt nici gigi contra si nici vreun carcotas, sunt doar un pilot ce imi doresc sa se faca ceva si pentru acest sport pentru ca majoritatea pilotilor fac sacrificii enorme pentru a se prezenta la start la fiecare etapa iar din acest motiv spun lucrurilor pe nume mai mereu, sunt sigur ca multi ma sustin si iarasi sunt sigur ca am si persoane carora nu le convine de ceea ce spun la curse sau chiar si aici pe forum.

PS. Deocamdata ma opresc din respect pentru cel care a fost Lucian Garbacea si sper sa nu mai avem parte de asfel de tragedii si cei care raspund de acest sport sa se implice intr-adevar pentru ca e un sport periculos si chiar meritam mai multa atentie.
__________________
www.ono41.ro (NOU)

Last edited by ono41; 26-05-09 at 01:50.
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 20:29   #175
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Dumnezeu sa te odihneasca in pace!Lucian Girbacea 23.05.2009 start ps.8,multi poate inca te mai asteapta la finish si spera ca din padure sa apara un Renault Clio alb cu numarul 31.............
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2756.jpg
Views:	83
Size:	393.2 KB
ID:	937206  
__________________
http://www.gahuflo.blogspot.com/ Foto si atat
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 00:01   #176
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Raliul Iasiului 2009

http://gahuflo.blogspot.com/ Cateva poze in amintirea lui Lucian Girbacea,Odihneasca-se in pace
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 07:52   #177
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Raliul Iasiului 2009

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...5&d=1243329858


dacia nova alba din spate
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 11:52   #178
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Da-ti search pe youtube, scrieti doar atat: HILL CLIMBING si o sa vedeti o gramada de filmari din diferite curse de coasta, iata una din ele:
https://www.youtube.com/watch?v=rU9mQ7z5 ... re=related

Uitati-va atenti si o sa observati cate glisiere sunt pe marginea traseelor din Europa. Daca un pilot greseste iese in glisiere si eventual isi sparge un stop sau isi zgarie masina.

Iata ce se intampla in Romania daca un pilot greseste si iese in decor pe unele trasee unde glisierele sunt inexistente sau daca sunt, sunt FOARTE RARE:

1- 2008 Lenti Moldovan https://www.youtube.com/watch?v=OY3XavR2hfw
2 - 2008 Mircea Padurean https://www.youtube.com/watch?v=mM7rmzwKYqo
3 - 2008 Daniel Onoriu https://www.youtube.com/watch?v=CF7t4Zvc ... re=related

De obicei greseala recunoscuta e pe jumatate iertata dar cand aud cuvinte de genul "Singurul lucru care s-a intamplat este faptul ca pilotul a facut o greseala" nu am cum sa nu scot in evidenta realitatea din Romania.

Totusi cine isi asuma aceste "erori umane"?
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 11:53   #179
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Raliul Iasiului 2009

Am postat filmuletele de mai sus pentru a vedea toata lumea diferenta dintre Romania si restul lumii la coasta si cred ca se vede clar ca e o diferenta maxima. Stiu ca raliul e raliu si ca macadamul e macadam, am si concurat pe acea linie dreapta luuuunga de la Iasi si stiu cat de periculos e acolo iar acolo trebuia limitata viteza printr-o sicana si uite asa nu se mai accidenta nimeni.

PS. Nu uitati ca anul acesta la coasta s-a DUBLAT TAXA si nu am vazut macar un afis in care sa anunte evenimentul de la prima dubla si ca am fost premiati cu bere, stiu ca nu are nici o legatura cu raliul Iasului dar pana la urma e vorba tot de FRAS care din pacate nu ne ofera nimic in afara de aroganta. Ati fost vreunul din voi la Sinaia sa vedeti in ce conditii urmeaza sa concuram? Ati fost sa vedeti ca nu e nici o glisiera? Daca da, va-ti dat seama ca daca e sa facem accident cadem de la cota 1400 pana in Sinaia si ne facem praf?
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 12:12   #180
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Raliul Iasiului 2009

las' ca iar o sa intre vreun pusti sa spuna ca celor care le e frica sa stea acasa....
din pacate foarte multi inteleg prin spectacol accidente si cu cit mai urite cu atit mai spectaculos.
daca am spus ca pe unele speciale TREBUIE sa fie asezate sicane de cauciucuri au sarit unii "cunoscatori" cu gura.
daca ati stat pe speciale ati putea observa lipsa de respect pentru piloti, modul cum se vorbeste despre ei si mai ales cum in unele locuri se arunca nisip, pietre ca sa iasa "spectacolul" de care vorbeam.
adevarul ca la noi e greu. banii se invirt (pardon - se spala) in fotbal nu in automobilism. nu exista mediatizare, abia daca sint vreo 2-3 sponsori si atunci nu sint nici bani (vezi faptul ca la mine la baia mare nu se mai organizeaza nimic)...
Brabus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -