Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-02-12, 20:37   #106
dorupopa

Stage 5
 
dorupopa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 726
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

atasez si cateva poze si filmarile promise
https://www.youtube.com/watch?v=JSx0Y...N5M3RHLXXqlKCh

https://www.youtube.com/watch?v=6yLYT...N5M3RHLXXqlKCh
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0001.jpg
Views:	45
Size:	1.94 MB
ID:	2338120   Click image for larger version

Name:	DSCF0002.jpg
Views:	54
Size:	1.94 MB
ID:	2338121  
dorupopa is offline  
Old 02-03-12, 10:38   #107
Diesel Power

Stage 1
 
Diesel Power's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 19
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Desi nu am mai intrat de ceva vreme pe forum, am primit alerte pe mail in legatura cu acest topic. Am crezut ca sunt mult mai multi posesori de automodele, dar vad ca tot machete sau masinute cu telecomanda sunt postate. Ma bucur ca sunteti pasionati de asa ceva, dar asa cum am scris si la inceputul acestui topic, vroiam sa stiu/vad daca mai sunt posesori de AUTOMODELE, nu de jucarii. Un automodel se deosebeste de o jucarie prin complexitatea pieselor, prin constructia sa care permite schimbarea oricarei piese, prin radiocomanda care are comenzi proportionale (cat virezi din radiocomanda atat vireaza si masina spre exemplu, nu cum sunt jucariile stanga si dreapta maxim), si vitezele extraordinare pe care le pot atinge, in functie de clasa aleasa de fiecare.

Nu am nimic cu cei ce poseda masinute si machete, insa trebuia sa fie creeat un alt topic pentru jucarii. Automodelele nu sunt jucarii, ba chiar sunt foarte periculoase daca nu sunt manevrate corespunzator.

Iata cateva exemple despre ceea ce spun...

https://www.youtube.com/watch?v=-xxV4uVnPbU

https://www.youtube.com/watch?v=Bh5qK...feature=relmfu

https://www.youtube.com/watch?v=0TraYbBVRH4

Si pentru colegu de mai sus care vroia automodel cu remorca, un offroad cu mult cuplu si putina viteza.
https://www.youtube.com/watch?v=zx8gu...eature=related
Diesel Power is offline  
Old 02-03-12, 17:05   #108
dorupopa

Stage 5
 
dorupopa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 726
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

da ai perfecta dreptate in tot ce ai scris mai sus,insa o masinuta din aia ca in clipurile puse de tn am vazut ca este pe la 8 mil si preturile urca,insa am ales variante accesibile pt noi,stiu ca nu se campara darne distram si cu astea pe care le avem fiecare,imi cer scuze daca postul meu deranjeaza cumva insa ar trebui facuta o sectiune separata pt ceea ce avem noi,numai bine!
dorupopa is offline  
Old 05-03-12, 09:30   #109
Diesel Power

Stage 1
 
Diesel Power's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 19
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Quote:
Originally Posted by dorupopa View Post
da ai perfecta dreptate in tot ce ai scris mai sus,insa o masinuta din aia ca in clipurile puse de tn am vazut ca este pe la 8 mil si preturile urca,insa am ales variante accesibile pt noi,stiu ca nu se campara darne distram si cu astea pe care le avem fiecare,imi cer scuze daca postul meu deranjeaza cumva insa ar trebui facuta o sectiune separata pt ceea ce avem noi,numai bine!
Nu de deranj este vorba aici. Si nici pe mine nu ma dau banii afara din casa, stai calm, ca nici despre "avutie" nu este vorba. I-am luat si eu fiului meu un charger d-ala de scrie fast and furios pe el, dar nu are legatura cu un automodel. Sunt automodele ce incep si de la 400 lei, bune de drift sau de alergat. Nu trebuie sa iti iei din prima un automodel scump, ci sa il upradezi pe parcurs.
Diesel Power is offline  
Old 06-03-12, 12:03   #110
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

arata-mi si mie un model cu 400 lei complect ca as fii interesat sa cumpar.
alea sunt electrice la 400 lei (nu asta-i problema ca-s electrice) dar le lipsesc, telecomenzile, motoarele, baterii, incarcatoare , servo directia si controlul tractiunii.
pentru 400 lei primesti sasiul, rotile si caroseria din pacate
werwceul is offline  
Old 09-03-12, 10:54   #111
Diesel Power

Stage 1
 
Diesel Power's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 19
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Sa inteleg ca nu iti plac electricele? De ce ca au ajuns sa le cam depaseasca pe astea termice.
Diesel Power is offline  
Old 09-03-12, 11:32   #112
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

nu am nimic cu electricele, doar ca-s INCOMPLECTE
iti mai trebuie un miliard de piese pe langa ce-ti vand nenorocitii astia.
iti mai trebuie motor, controlul tractiunii, servodirectia, telecomanta, baterii, incarcatoare, nu mai stiu, o multime, si asa sari de 13-15 milioane
daca ar fii complecta la 500 lei chiar si electrica, acum as cumpara-o
werwceul is offline  
Old 09-03-12, 19:31   #113
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Complet/-a si completi/-e nu complect/-a si complecti/-e, multumesc anticipat.
bmwh548 is offline  
Old 12-03-12, 21:18   #114
Diesel Power

Stage 1
 
Diesel Power's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 19
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Complet/-a si completi/-e nu complect/-a si complecti/-e, multumesc anticipat.
O sa o tinem pe o polemica indelungata daca mergem pe gramatica... http://dexonline.ro/definitie/incomplect
Este corecta definitia lui. Si eu folosesc numai complet sau incomplet, dar este absolut corecta si cum o foloseste el.

Revenind la automodele, ai dreptate pe de-o parte... dar eu prefer sa imi cumpar doar sasiul, si sa imi achizitionez separat toata electronica.
Spre exemplu.... http://www.autorc.ro/automodele-elec...lub-racer.html
Este o masina de inceput, la care trebuie sa mai cumperi intr-adevar motor, speed controller, acumulator, servo de directie, statie (radiocomanda) cu receptor si un incarcator in functie de acumulatorul ales.
Daca te intereseaza iti pot da si sfaturi, in caz ca vrei sa te apuci. Dar, gandeste-te bine inainte sa o faci ca nu este usor si nu mai scapi :)))!!!
Diesel Power is offline  
Old 13-03-12, 14:41   #115
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Sper ca linkul asta sa lamureasca problema de limba romana de clasele primare.
bmwh548 is offline  
Old 14-03-12, 13:45   #116
Diesel Power

Stage 1
 
Diesel Power's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 19
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Sper ca linkul asta sa lamureasca problema de limba romana de clasele primare.
Pana si site-ul este gresit gramatical. Asa ca daca te iei dupa fiecare site ... gasim ca este corecta orice forma de scriere a limbii romane. Daca nu gasim site, gasim blogger si tot asa... lupta cotinua. Deviem de la subiect prin asa zisele greseli gramaticale.
Diesel Power is offline  
Old 14-03-12, 14:47   #117
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

1. Daca citeai si sub titlu poate iti dadeai seama care e ideea cu titlul site-ului respectiv.
2. Am avut suficiente ore de limba romana la facultate ca sa stiu care e forma corecta, postul in care am atras atentia asupra greselii se considera avertismentul oficial, daca se repeta vin si sanctiunile; cu asta incheiem discutia.
__________________
bmwh548 is offline  
Old 14-03-12, 17:06   #118
Diesel Power

Stage 1
 
Diesel Power's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 19
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Care sanctiuni? Esti cumva vre-un Pruteanu? Adica eu nu am suficiente ore la limba romana? Daca esti moderator sau ce esti, iti da vreun drept asupra expicatiei cuvintelor si sensul/intelesul lor? Sau ala o fi site-ul tau si stii tu mai bine. Chiar daca este "la misto" scris domeniul, nu este in vreun fel o oficialitate reprezentativa a limbii romane.

Ce sanctiuni? Sunt mai multe adica? Unde scrie in regulamentul forumului ca nu ai voie sa folosesti un cuvant in ambele sensuri de pronuntie? Si cine se pronunta asupra corectitudinii lor? Am voie sa spun foarfeca sau sa spun foarfece?

Daca tineai in mod special sa "moderezi" ceva, ai fi facut acest lucru de cand am scris ca "o dam intr-o polemica indelungata", dar cum la romani se practica amenintarile si probabil si injuraturile coroborate cu vatamarea, indifirent de care, de asta avem parte.

Cum adica "cum asta incheiem"? Ce sa incheiem ca de cand ai intervenit tu pe acest subiect s-a dus de rapa tot intelesul si menirea lui.
Diesel Power is offline  
Old 15-03-12, 02:19   #119
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Printre atributiile mele de moderator se numara si aceea de a aplica regulamentul si de a sanctiona incalcarile acestuia.
O recapitulare scurta a stipularilor regulamentului general (cu care toti userii au fost de acord la inscrierea pe forum):
Quote:
8. Scrie normal si corect in limba romana.
Userul werweceul a folosit o forma incorecta in mod repetat, motiv pentru care i s-a atras atentia de moderatorul de serviciu (intamplarea a facut ca eu sa fiu acela). Userul in cauza nu a avut de facut nicio obiectie, el fiind activ pe forum chiar ieri, 14.03.2012. In schimb userul Diesel Power uita de punctul
Quote:
4. Nu declansa scandaluri.
din regulamentul general simtind nevoia sa "omologheze" un cuvant pe care Academia Romana (niste amatori care in timpul liber mai fac niste studii lingvistice, mai scriu o carte, un DOOM) il clasifica la forme incorecte ale cuvantului "complet" in toate declinarile sale.
E ultima mea postare pe tema asta in cadrul acestui topic (care a reusit performanta de a aduna 8 pagini in ~4 ani, asta probabil si din cauza incadrarii incorecte pe sectiunea de machete auto); daca se continua in mod inutil nu voi mai posta oferind explicatii ci voi aplica regulamentul, mai ales pentru incalcarea punctului 4.
P.S.: Nu trebuie sa fii George Pruteanu (Dumnezeu sa-l odihneasca) pentru a vorbi si scrie corect, trebuie doar sa-ti dai silinta de a cunoaste limba tarii in care te-ai nascut si in care traiesti.
bmwh548 is offline  
Old 15-03-12, 08:50   #120
Diesel Power

Stage 1
 
Diesel Power's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 19
Default Re: Automodelism.....nu poseda nimeni automodele???

Deci... ca sa vorbesti frumos a trebuit sa iti atrag atentia in felul asta? O puteai face tu de la bun inceput. Nu am inceput eu nici o discutie pe tema asta. Nu a folosit nimeni, IN MOD REPETAT, un cuvant care sa nu fie corect in limba romana. Degeaba esti inversunat pe chestia asta ca nu este cazul. Ca nu esti tu de acord cu folosirea unui cuvant in limba romana si ca folosesti doar anumite site-uri ca indrumar (in mod voit), asta nu le face mai putin corecte, desi de la bun inceput ti-am explicat ca si eu folosesc acelasi cuvant, ca si tine, dar asta nu il face mai putin corect pe celalalt.
Am sa incerc sa inchei si eu discutia aici, intrucat nu ajungem la nici un consens, si nu are legatura cu subiectul in cauza.
Cat despre deschiderea acestui subiect in sectiunea "machete"... ei bine alta sectiune nu exista pe atunci, dar tu nu ai de unde sa stii ca ai venit mult mai tarziu. De aici si titlul...

Oricum asta ultima, din partea ta a fost doar rautate...

Last edited by Diesel Power; 15-03-12 at 08:56.
Diesel Power is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -